طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگ

رنگ نقش مهمی در ادراک بصری ما بازی می کند و واکنش های ما در مورد جهان اطراف مان را تحت تاثیر قرار می دهد. درک اساسی از ادراک رنگ و روانـشناسی رنگ درگرافیک و طراحی سایت وب به منظور ایجاد ارتباط و بیرون کشیدن واکنش مناسب مخاطبان ، بـسیار مهم است.

در این بخش در مورد حالت های مختلف رنگ ها و تاثیرات آنها بر روی ذهن و احساس کاربران به صورت کلی صحبت می کنیم. در روانشناسی رنگ ها به سه دسته تقسیم میشوند:

  1. رنگ های گرم
  2. رنگ های سرد
  3. رنگ های خنثی

هر یک از این دسته بندی ها شامل یک سری رنگ با تاثیرات خاص خو هستند که  در زیر انها را تشریح میکنیم:

 

  • رنگ های گرم :

رنگ قرمز:

داغترین و پویا ترین رنگ ، قرمز است و حس های تحرک، پرشوری ، هیجان، قدرتمند بودن را  در ذهن کاربران گسترش می دهد.

قرمز در ناب ترین شکل خود آن به عنوان یک زبان برای جلب توجه به عناصر حیاتی استفاده می شود. همچنین  برای به تصویر کشیدن قدرت و هیجان  مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ نارنجی:

قرمز و نارنجی هر دو از خانواده رنگ های گرم هستند و قریب به اتفاق به عنوان رنگ پرانرژی به حساب می آیند . نارنجی رنگ متعادل تری نسبت به قرمز است درحالی کـه پر جنب و جوش و پر انرژی است ، دوستانه و صمیمی هم است .از نارنجی برای یک تصور دوستانه و صمیمی  و یا برای کاربر طرح های که جنبش حرکت و انرژی بی وقفه تصویر می کشد، استفاده می شود.

رنگ زرد:

یکـی از درخشان ترین و انرژی زا ترین رنگ های گـرم، زرد است . شادی، گرمی، محرک و احساس با ارزشی را در ذهن کاربران  گسترش می دهد . برای به تصورکشیدن شادی و خوشحالی استفاده می شود . از رنگ زرد هم برای جذب جوانان و هم افراد مسن استفاده می شود. زرد می تواند در طرح های مربوط به کودکان استفاده شود در صورتی که با کمی سایه تیره یک حس  پیری را نیز می توان از آان استخراج کرد.

 

  • رنگ های سرد:

رنگ سبز:

این رنگ ثانویه سرد آرام بخش،متعادل و جوان کننده است. رنگ سبز نشان دهنده ثبات و الهام بخش بودن است و امکان پذیر بودن را نشان می دهد.برای نشان توازن و هماهنگی در طراحی وب سایت نیز از رنگ سبز استفاده می شود .استفاده از سایه تیره تر نشان دادن ثبات و فراوانی را به همراه دارد.

رنگ آبی:

آبی نشان دهنده اعتمادو امنیت است  همچنین می تواند نشانه آرامش و معنویت باشد از آبی تیره برای طراحی های شرکت های بزرگ و کسب و کار استفاده می شود و بسیار پر کاربرد و تاثیر گذار است آبی روشن تر می تواند برای وب سایت های اجتماعی ستفاده شود که نشان دهنده آرامش ودوستی است.

رنگ ارغوانی ( بنفش):

ارغوانـی نشان دهنده اشرافیت، فراوانی و عـزت است . همچنین می تواند برای خلاقیت و تخیل نیزاستفاده  شود.  ارغوانی تیره تر و مشــخصا بنفش برای نشان دادن ثروت و لوکس بودن استفاده می شود. سایه روشن تر آن را می توان با بهار و احساس عاشقـانه همراه کرد.

 

  • رنگ های خنثی:

تک رنگ ها:

به عنوان پـس زمیــنه در طرح ها مورد استـفاده قرارمی گیرد و همچنین برای نمایان شدن رنگ های روشن  استفاده می شود. این دسته از رنگ ها به سه رنگ اصلی تقسیم می شوند.

مشکی : که نشان دهنده قدرت، ظرافـت و مدرنیته است و همچنین می تواند حس رمز آلود بودن را به کاربر نشان دهد.

خاکستری: که نشان دهنده بی طرفی و آرامش است. کمبود انرژی را می توان با طـراحی با احتیاط و محافظه کارانه، با این رنگ نشان داد.

سـفید:که نشان دهنده شفافیت، نظافت، امید و باز بودن است و  همچنین می تواند با ظرافت و سادگی همراه باشد.

رنگ های قهوه ای:

این طیف از رنگ ها به عنوان پس زمینه درطرح‌ های در ارتباط با بافت و شاخه ها و نمودارها مورد استفاده قرار می گیرند.

کرمـی/شیـری: که روشن ترین طیف از این رنگ است و نشان دهنده آرامش، ظرافت و خلوص است.

قهوه ای مایل به زرد/ بژ:  نشان دهنده محـافظه کاری و ترحـم مانند خاکستری است ، می تـوان آن را برای درک کســل کننده بودن استفاده کرد.

قهوه ای : برای نشان دهنده سالم بودن و قابلیت اطمیـنان بخشی وثبات مورد استفاده قرار می گیرد .

با یک بررسی کلی بر روی وب سایت های معتبر جهان می توانید نحوه استفاده و تاثیرگذاری آنها را در جذب مخاطب به خوبی ببینید. در زیر یک اینفوگرافی خدمت شما دوستان و همراهان همیشگی وب سایت مرجع یونیتی ایران آماده کرده ایم که توجه شما به آن را جلب می کنیم.

ترکیب رنگ

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی و به طور کلی فعالیت های حوزه ی وب آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید