طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

روش های جستجو در اینترنت که در آینده به کار گرفته می‌شوند

روش های جستجو در اینترنت که در آینده به کار گرفته می‌شوند

مصاحبه آقای تام آنتونی در MarketingNerds: گفتگو راجع به روش‌های جستجویی که در آینده به کار گرفته می‌شوند

در این قسمت از MarketingNerds آقای Brent Csutoras استراتژیست ارشد رسانه‌های اجتماعی SEJ با Tom Anthony رئیس تحقیقات در دپارتمان Distilled راجع به تغییراتی که در روش‌های جست‌ و جو در آینده رخ می‌دهد، پیشرفت‌هایی که در آینده در تکنولوژی اتفاق می‌افتد و تاثیری که این تغییرات بر روی صنعت بازاریابی می‌گذارد، صحبت می‌کند.

چرا فکر کردن به تغییراتی که در آینده رخ خواهد داد می‌تواند برای سئو مفید باشد؟

من فکر می‌کنم که فکر کردن به آینده می‌تواند برای سئو و بهینه سازی بسیار مفید و بااهمیت باشد، زیرا ما نباید استراتژی سئو خود را به‌گونه‌ای طراحی کنیم که در سال آینده این استراتژی بی تاثیر شود و در سال آینده ملزم باشیم که تمام چیدمان سئویی که امسال پیاده‌سازی کردیم را لغو کرده و یک چیدمان و استراتژی جدید را پیاده‌سازی کنیم؛ بنابراین من Will و Duncan که مؤسسان Distilled هستند را مجاب کردم که ما نیاز به یک دپارتمان تحقیقات راجع به آینده و تغییراتی که در آینده رخ خواهد داد، داریم. ما نیاز داریم که بدانیم گوگل در سال آینده چه استراتژی‌های جدیدی را به کار خواهد بست و چگونه می‌توانیم این تغییراتی که پیش رو است را امروز پیش‌بینی کنیم و در کار خود لحاظ کنیم.
بر این اساس بخش عمده‌ای از کار من بررسی کردن چیزهایی که گوگل منتشر می‌کند، مطالعه دقیق و موشکافانه آنچه گوگل در وبلاگ‌های خود می‌نویسد و بررسی روند تکنولوژی و پیشرفت روزافزون آن است. سپس تمام این‌ها را در کنار هم می‌گذارم تا بتوانم از آن‌ها نتیجه‌گیری کنم که در آینده چه تغییراتی رخ خواهد داد. پیش‌بینی دقیق وقایع آینده و تغییرات آن غیرممکن است اما اگر بتوانیم پیش‌بینی کنیم که این تغییرات به چه سمتی متمایل هستند و خط‌مشی کلی آن را بیابیم می‌توانیم استراتژی‌هایی برای جذب مشتریان بچینیم که در آینده نزدیک بی تاثیر نشوند.

روش های جستجو در اینترنت که در آینده به کار گرفته می‌شوند

چگونه ایجاد امکان جستجوی صوتی می‌تواند آینده جستجو در موتورهای جست‌وجوگر را تحت تاثیر قرار دهد؟

جستجوی صوتی مبحثی است که درباره آن مقالات متعددی منتشرشده است و سال‌هاست که درباره آن مطالب زیادی شنیده‌ایم. قرار نیست یک نقطه عطف با ایجاد این امکان به وجود بیاید، اهمیت این مساله آرام‌آرام افزایش پیدا می‌کند تا روزی که ما یک‌باره می‌بینیم این مساله اهمیت بسیار زیادی پیداکرده و به مساله روز دنیا تبدیل‌شده است.
اگر درست به خاطر داشته باشم، Bing در ماه می امسال بیان کرد که 20% از جستجوهایی که توسط تلفن‌های همراه انجام می‌شود جستجوهای صوتی است. اگر این مساله را در کنار این حقیقت که ترافیک ایجادشده توسط تلفن‌های همراه در سال 2015 دو برابر افزایش پیداکرده است، قرار دهیم متوجه می‌شویم که چه تغییر بزرگی در حال رخ دادن است. با توجه به این مساله که بیش از 20% جستجوهایی که در موتورهای جست‌وجوگر صورت می‌گیرد توسط تلفن‌های همراه انجام می‌شود باید به مساله جستجوی صوتی توجه ویژه‌ای داشته باشیم زیرا این مساله آینده جستجو در موتورهای جست‌وجوگر را به‌شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

مسائل مربوط به به‌کارگیری تکنولوژی جست‌وجوی صوتی

من فکر می‌کنم که این مساله هم نگران‌کننده است و هم نیست!
باید در نظر داشته باشید من و شما با تکنولوژی درگیر هستیم و بیش از هر فرد دیگری با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم درواقع ما کسانی هستیم که با پیشرفت تکنولوژی بسیار زودتر از سایر مردم مواجه می‌شویم.با توجه به این‌که مدتی از معرفی تکنولوژی جست‌وجوی صوتی می‌گذرد و این تکنولوژی در میان کاربران تا حدودی شناخته‌شده و محبوبیت پیداکرده است و همچنین پیشرفت کمپانی آن در زمینه ایجاد خدمات بهتر، نرخ ارورهای جستجوی صوتی در دو سال گذشته از 25% به 8% رسیده است. کمپانی اپل نیز آمار مشابهی را برای سیری جستجوی (Siri queries) اپل ارائه داده است.
گوگل در حال ایجاد امکان جدیدی در اندروید است که کاربران می‌توانند گوشی خود را با استفاده از صدای خود قفل کرده و قفل آن را باز کنند یعنی گوشی شما صدای شمارا تشخیص می‌دهد! من فکر می‌کنم که ما باید سعی کنیم که به سمت این تکنولوژی حرکت کنیم و با آن آشنا شویم. اپل در حال انجام پروسه‌های یادگیری ماشین یا همان ماشین لرنینگ متعدد است تا بتواند این امکان را در دستگاه‌های خود پیاده‌سازی کند.

روش های جستجو در اینترنت که در آینده به کار گرفته می‌شوند

بازاریابان چرا باید مساله جستجوی صوتی را موردتوجه قرار دهند؟

ازنظر من جالب‌ترین و هیجان‌انگیزترین مساله راجع به جستجوی صوتی این نیست که یک ماشین صدای شمارا تشخیص می‌دهد بلکه جالب‌ترین مساله آن است که هنگامی‌که شما شروع به صحبت کردن و پرسیدن یک سوال می‌کنید، به‌طور طبیعی از شکل گفتار عادی و غیررسمی استفاده می‌کنید. این امکان به‌گونه‌ای تعبیه‌شده است که زبان محاوره‌ای را درک کند و خود را با آن مطابقت دهد. برای مثال فرض کنید که شما چنین سوالی را از جستجوگر صوتی بپرسید: “راستش من می خوام که یه لیست از کتاب‌های آموزش آشپزی واسم بیاری. فقط کتاب‌های مربوط به گیاهخواری رو بیار ” در اینجا شما درواقع یه سوال چند جزئی پرسیده‌اید. به عیارت دیگر پس از پرسیدن سوال اصلی مجددا مطلب دیگری را برای کامل کردن منظور خود به سوالتان اضافه کرده‌اید.
زمانی که برای جستجو از رابط‌های دیداری استفاده می‌شد و شما عبارتی را که می‌خواستید جست‌وجو کنید می‌دیدید، جستجوی شما از قواعد و قوانین خاصی پیروی می‌کرد اما زمانی که رابط شما گفتاری باشد آن قواعد و قوانین از جلوی شما برداشته می‌شوند و شما مجازید که هر عبارتی را به‌عنوان سوال به جستجوگر صوتی بگویید. با از میان برداشتن قواعد و قوانین حاکم بر عبارت جست‌وجو و موانعی که در جستجو با استفاده از رابط دیداری وجود داشت، عباراتی که کاربران به جست‌وجوی آن می‌پردازند بسیار پیچیده‌تر از گذشته می‌شود.با توجه به پیچیده‌تر شدن سوالات و عبارات مورد جست‌وجو درروش جست‌وجوی صوتی کار ما برای سئو بسیار مشکل‌تر خواهد شد و باید استراتژی‌های سئویی بکار ببندیم که کاملا متفاوت ازآنچه تاکنون مورداستفاده قرار داده‌ایم باشد.
پس از ایجاد امکان جستجوی صوتی شکل سوالاتی که مورد جست‌وجو قرار می‌گیرند نیز تغییر می‌کند. برای مثال فرض کنید که در حال حاضر اگر قصد داشته باشیم برای خرید یخچال جستجویی را در موتورهای جست‌وجوگر انجام دهیم عبارت یخچال/ فریزر را جست‌وجو می‌کنیم. سپس یک لیست از لینک‌ها برای ما نمایش داده می‌شود و ما لینک اول را انتخاب کرده وارد آن می‌شویم و شروع به بررسی و حذف گزینه‌های موجود (یخچال‌ها) با استفاده از فیلترها و محدودیت‌هایی که برای خرید یخچال در ذهن خود داریم. پس‌ازآنکه تمام گزینه‌ها را موردبررسی قراردادیم اگر همچنان یخچال موردنظر خود را نیافته باشید وارد لینک بعدی شده و تمام محدودیت‌ها و فیلترهای خودمان را روی گزینه‌های موجود در این لینک نیز اعمال می‌کنیم و …
اما آنچه در آینده و با رواج پیدا کردن امکان جست‌وجوی صوتی مشاهده خواهیم کرد جستجوی عبارتی مثل: “یک لیست از یخچال‌ها/ فریزرهایی رو به هم نشون بده که ظرفیت فریزرش 40 لیتر باشه”. این بدان معنی است که افراد انتظار دارند تمام فیلترهایی که قبلتر توسط خود آن‌ها بر روی محصولات یک سایت انجام می‌شد توسط موتورهای جست‌وجوگر به‌صورت خودکار انجام گیرد.

روش های جستجو در اینترنت که در آینده به کار گرفته می‌شوند

در آینده کامپیوترها کارهای شمارا انجام می‌دهند

وقوع این امر در آینده بسیار هیجان‌انگیز و خارق‌العاده است اما تا رسیدن آن روز زمان بسیاری مانده است.
این نیز یکی دیگر از آن وقایعی است که در آینده رخ خواهد داد، اما نه به‌صورت کاملا ناگهانی بلکه به‌تدریج این اتفاق خواهد افتاد و من فکر می‌کنم که ما همین‌الان هم به این سمت حرکت کرده‌ایم و برخی از کارهای ما را انجام می‌دهند. برای مثال اگر به inbox Google بروید می‌بینید 10% از پیام‌هایی که افراد مختلف به‌وسیله Google Inbox app ارسال کرده‌اند، توسط یک اپلیکیشن که با استفاده از ماشین لرنینگ ایجادشده است و Smart Answers نام دارد نوشته‌شده است. روش کار آن بدین طریق است که شما یک ایمیل را برای من ارسال می‌کنید و این اپلیکیشن به من پیشنهاد می‌دهد که چه پاسخی به این ایمیل بدهم. 10% از پاسخ‌هایی که افراد به پیام‌های ما می‌دهند نیز توسط یک الگوریتم نوشته‌شده است. پس ما هم‌اکنون نیز می‌بینیم که کامپیوترها کارهای ما را انجام می دهند.
من فکر می‌کنم که در دو یا سه سال آینده ما با پدیده‌ای که من آن را computational queries (جستجوهای محاسباتی) می‌نامم مواجه خواهیم شد. به‌عبارت‌دیگر ما در آینده می‌بینیم که کامپیوتر به شما در پردازش یک عبارت مورد جست‌وجو کمک می‌کند. برای مثال شما ممکن است این عبارت را جست‌وجو کنید: ” رستوران‌های خوب که غذای مناسب برای گیاهخواران سرو می‌کنند و در اطراف مرکز شهر هستند را برایم پیدا کن و بگو که کدام‌یک به من نزدیک‌تر هستند”.
عبارت مورد جستجو بسیار پیچیده است زیرا کامپیوتر باید شرایط من را بداند؛ مثلا باید بداند منظور من از مرکز شهر مرکز کدام شهر است و سپس رستوران‌های گیاهخواران را در آن شهر جست‌وجو کند و سپس باید بررسی کند که کدام‌یک از آن رستوران‌ها بهتر هستند اما باید ابتدا منظور من از خوب را بداند و بداند که خوب از چه لحاظ مدنظر من است زیرا ممکن است خوب ازنظر من با خوب ازنظر شخص دیگر متفاوت باشد پس به‌نوعی نیاز به شخصی‌سازی در این جست‌وجو وجود دارد.
در انتها من می‌خواهم بدانم که کدام‌یک از این رستوران‌ها به من نزدیک‌تر هستند پس باید بداند که من کجا هستم و سپس فاصله هریک را با من بررسی کند و در انتها این اطلاعات را با اطلاعات مربوط به بخش اول عبارت مورد جست‌وجو ترکیب کند و تمام این مراحل را باید در سریع‌ترین حالت ممکن انجام دهد. این چیزی است که من آن را جستجوی محاسباتی می‌نامم.
من فکر می‌کنم که دیدن این شکل از جستجوها در دو یا سه سال آینده خیلی دور از دسترس نباشد و وقوع این امر تحول عمیقی در سئو ایجاد خواهد کرد.

روش های جستجو در اینترنت که در آینده به کار گرفته می‌شوند

عبارات مورد جست‌وجو در جستجوی محاوره‌ای

سال گذشته یک مصاحبه از یکی از مهندسان گوگل منتشر شد دقیقا به خاطر ندارم که ایشان چه کسی بودند اما مصاحبه راجع به جستجوی صوتی بود. ایشان گفتند که زمانی که شما یک جستجوی صوتی انجام می‌دهید و عبارت مورد جست‌وجو را به‌صورت محاوره‌ای بیان می‌کنید، جست‌وجوگر از شما می‌پرسد که:” آیا منظور شما این عبارت است و یا آن عبارت؟” یعنی اگر بین دو مفهوم سردرگم شود از شما می‌پرسد که دقیقا کدام‌یک مدنظر شما است و سعی می‌کند که اطمینان حاصل کند از اینکه منظور شمارا به‌درستی متوجه شده است. این مساله هدف نهایی گوگل در توسعه و بهبود جستجوی صوتی است.

امیدواریم مطلب فوق توانسته باشد نظر شما کاربر گرامی را جلب نماید. نظرات خود برای گروه سایت سازان ارسال فرمایید تا بتوانیم در تولید محتوا از پیشنهادات شما عزیزان استفاده نماییم. تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی و به طور کلی فعالیت های حوزه ی وب آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید