طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

ریدایرکت 301 یا تگ کانونیکال: کدام بهتر است؟

ریدایرکت 301 یا تگ کانونیکال: کدام بهتر است؟

ریدایرکت 301 یا تگ کانونیکال: کدام بهتر است؟

محتوای تکراری مشکلی است که هر صاحب سایتی با آن گهگاه روبرو می‌شود. برای موتورهای جستجو (ازجمله گوگل) مطالب تکراری یک نکته منفی در یک سایت به‌حساب نمی‌آید. با این حال محتوای یکسان و مشابه با URL های مختلف می‌تواند منجر به سردرگمی خزنده‌های جستجوگر شده و مشکلاتی را برای رتبه‌بندی سایت به وجود آورد.
برای رفع مشکل مطالب تکراری می‌توان از تگ‌های کانونیکال (canonical tags) و ریدایرکت 301 (301 redirects) استفاده کرد. هر دو روش اگر در موقعیت درست و با متدهای کاملا صحیح اجرا شوند می‌توانند بسیار موثر باشند. در این مطلب به شما نشان می‌دهیم که چه زمانی و در جه موقعیتی باید از آن‌ها استفاده کنید.

محتوای تکراری می‌تواند روی هر وب‌سایتی تاثیرگذار باشد

اقدام‌های انجام‌شده برای بهبود سئو‌ی داخلی (onpage) معمولا به‌وضوح برای صاحبان سایت قابل‌تعریف است. استانداردهای مشخصی برای تگ‌های عنوان و توضیحات متا وجود دارد. همچنین قوانین روشنی برای ساختار سر تیترهای مناسب (heading structure) برای کاربران و موتورهای جستجو ارائه‌شده است. به همین ترتیب، تمرکز درست روی کلیدواژه‌های اصلی می‌تواند در رتبه‌ی صفحه‌ی شما در نتایج موتورهای جستجو موثر باشد.
اما بااین‌حال زمانی که کار به‌جایی می‌رسد که باید بین تگ کانونیکال و ریدایرکت 301 یکی انتخاب شود، اکثر صاحبان سایت و فعالان سئو به مشکل برخورد می‌کنند. در اینجا به دلیل عدم اطمینان از تصمیم درست، خطر اجرای اشتباه یکی از این دو گزینه وجود دارد. این کار درنهایت ممکن است منجرب ‌به دست آمدن نتایج نامطلوب و مخالف با برنامه‌های بهینه‌ سازی شود.

به همین دلیل بسیار ضروری است که عملکرد کانونیکال و ریدایرکت کاملا روشن شود:

تگ کانونیکال

تگ کانونیکال به موتورهای جستجو اطلاع می‌دهد که کدام نسخه مورد نظر از یک صفحه باید اندیس گذاری شود. اگر در سایت دو صفحه یکسان با URL متفاوت وجود داشته باشد، صفحه دوم از طریق تگ کانونیکال به صفحه‌ی اصلی ارجاع می‌دهد. بنابر‌این باید صفحه اصلی را برای تمامی موتورهای جستجو مشخص کرد. در اینجا هنوز صفحه‌ی دوم نیز توسط اسپایدر‌های جستجوگر پیمایش (crawle) می‌شود.
تگ کانونیکال در قسمت head یک صفحه قرار می‌گیرد. تغییرات در سطح سرور موردنیاز نیست. به‌محض اینکه یک پیمایشگر (crawler) از صفحه دیدن کند تگ کانونیکال را خوانده و صفحه‌ی اصلی را اندیس‌گذاری می‌کند.
برای مثال www.page.com/a و www.page.com/b صفحاتی با محتوای یکسان اما URL های متفاوت هستند. برای صفحه /b تگ کانونیکال به شکل زیر اجرا می‌شود:

ریدایرکت 301 یا تگ کانونیکال: کدام بهتر است؟ | آموزش ریدایرکت

فعالان سئو زمانی که محتوا تکرار ‌شود یا تولید URL منحصربه‌فرد ممکن نباشد از تگ کانونیکال استفاده می‌کنند. دسترسی از طریق URL های مختلف (www.domain.de, www.domain.de/index.html, domain.de)، دسترسی با اسلش (“/”) یا بدون آن و یا نمایش محتوا با فرمت‌های مختلف (قابل پرینت، فرمت pdf و…)، مثال‌های خوبی برای استفاده از تگ کانونیکال است.

ریدایرکت 301 (301 Redirect)

ریدایرکت 301 تغییر مسیر دائمی یک صفحه به یک URL دیگر است. در حقیقت با استفاده از ریدایرکت 301 آدرس یک صفحه به‌طور دائمی به آدرسی دیگر تغییر پیدا می‌کند. معمولا کاربران متوجه این تغییر آدرس نمی‌شوند. ریدایرکت 301 معمولا قدرت لینک را به‌طور کامل انتقال می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر تمامی اندیس‌هایی که توسط لینک قبلی دریافت شده به لینک جدید انتقال داده می‌شود.
برای اجرای ریدایرکت 301 صاحبان سایت نیاز به تنظیم فایل htaccess. خواهند داشت؛ زیرا این تغییر مسیر دائمی باید به سرور سپرده شود. در ابتدا یک مرورگر یا پیمایشگر یک درخواست URL به سرور ارسال می‌کند. سپس سرور درخواست را با فایل htaccess. تطبیق می‌دهد و با توجه به لیستی که در اختیارش قرار داده‌شده URL درخواستی را به URL دیگری انتقال می‌دهد.
ریدایرکت 301 می‌تواند برای مقاصد مختلفی استفاده شود. معمولا از این ابزار زمانی استفاده می‌شود که URL ها تغییر داده می‌شوند و خطاهای به نمایش درآمده تهدیدی برای کاربرپسندی طراحی سایت به‌حساب می‌آیند. به همین ترتیب، از ریدایرکت 301 می‌توان برای محتواهای تکراری نیز استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال:
اگر آدرس وب‌سایت https://page.com با ریدایرکت 301 به‌طور دائمی به آدرس https://www.page.com تغییر داده شود فایل ورودی.htaccess آن به این شکل خواهد بود:

ریدایرکت 301 یا تگ کانونیکال: کدام بهتر است؟ | آموزش ریدایرکت

تگ کانونیکال و ریدایرکت 301 در عمل چگونه‌اند؟

برای درک بهتر تمایز و نحوه‌ی استفاده از تگ کانونیکال و ریدایرکت 301 چند مثال در این قسمت ارائه‌شده است:

سناریوی اول: محصولات مشابه با توضیحاتی شبیه به هم در یک فروشگاه آنلاین

این مشکلی است که بسیاری از صاحبان فروشگاه‌های آنلاین و اپراتورهای آن‌ها با آن روبرو هستند. با توجه به تعداد زیاد محصولات در فروشگاه‌های آنلاین، محصولات شبیه به هم یا تقریبا یکسان (همان رنگ و همان شماره مدل) به‌وفور وجود خواهند داشت. ازاین‌رو این محصولات توضیحات مشابهی دارند اما با URL های مختلف اندیس گذاری شده‌اند.
کاربران با داشتن یک نشانه یا توصیفی از یک محصول، می‌دانند که باید روی کدام لینک کلیک کنند؛ اما از طرف دیگر چند URL برای محصولات مشابه، برای موتورهای جستجوگر همانند محتوای تکراری خواهند بود.
راه‌حل: برای رهایی ازاین‌گونه محتواهای تکراری، بسیار مهم است که فقط یک URL برای اندیس گذاری به گوگل معرفی شود. راحت‌ترین راه برای این کار استفاده از تگ کانونیکال است. به این طریق گوگل می‌داند که باید کدام URL را اندیس‌گذاری کند.
مثال: دو آدرس برای یک محصول مشابه وجود دارد
myshop.com/shoe1-yellow و myshop.com/shoe1-blue
اگر گوگل بخواهد فقط یک URL را اندیس گذاری کند و /shoe1-yellow به‌عنوان صفحه‌ی اصلی معرفی شود، بنابراین تگ کانونیکال باید در صفحه‌ی /shoe1-blue بصورت زیر اعمال شود:

ریدایرکت 301 یا تگ کانونیکال: کدام بهتر است؟ | آموزش ریدایرکت

نکته‌ی مهم: اگر ممکن بود، فقط از URL‌های کامل برای تگ کانونیکال استفاده کنید.

سناریوی دوم: نسخه‌ی جدیدی از یک صفحه راه‌اندازی شده است

شما یک وبلاگ راه‌اندازی کرده‌اید و در آن‌یک مطلب انتشار داده‌اید که اکنون می‌خواهید آن را به‌روز کنید. درنتیجه، هم محتوا و هم URL تغییر خواهند کرد. برای جلوگیری از دست دادن ترافیک جذب‌شده توسط مطلب قدیمی، مطلب قدیمی باید به مطلب جدید ریدایرکت شود. درنتیجه قدرت لینک قدیمی به‌طور کامل به لینک جدید انتقال خواهد یافت. این موضوع بخصوص زمانی بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که مطلب قدیمی بارها توسط وب‌سایت‌های دیگر لینک شده باشد.
راه‌حل: ریدایرکت 301 بصورت کاملا ایمن و بدون هیچ‌گونه اشکال، URL قدیمی را به URL جدید انتقال می‌دهد. توصیه می‌شود که برای بالا بردن ترافیک URL های جدید از لینک‌های تازه (لینک‌های داخلی و لینک‌های برگشتی) استفاده شود تا اینکه موتورهای جستجو در اسرع وقت URL قدیمی را با URL جدید جایگزین کند.

سناریوی سوم: تغییر وب‌سایت از HTTP به HTTPS

بسیاری از وب‌سایت‌ها در حال مهاجرت به نسخه‌ی رمزگذاری شده‌ی HTTPS هستند. این کار امنیت کاربران را بالا می‌برد و ممکن است منافعی را در رتبه‌بندی برای سایت به همراه داشته باشد. به‌هرحال این تغییر ممکن است منجر به ایجاد محتوای تکراری (duplicate content) شود، زیرا گوگل هر دو نسخه‌ی http و https را اندیس گذاری می‌کند.
برای رهایی از این مشکل، یک‌بار دیگر استفاده از ریدایرکت 301 می‌تواند راهگشا باشد. نسخه http یک وب‌سایت می‌تواند به‌طور کامل به نسخه‌ی https آن ارجاع داده شود. باید به این نکته توجه داشت که ریدایرکت دائمی سایت‌های بزرگ می‌تواند سرعت بارگذاری طراحی سایت را به‌طور قابل‌توجهی کاهش دهد.

  • راه‌حل برای سایت‌های کوچک: تمامی صفحات باید از طریق ریدایرکت 301 به نسخه‌ی https ارجاع داده شوند.
  • راه‌حل برای سایت‌های بسیار بزرگ: rel=canonical تمامی بازدیدها را به نسخه‌ی https به‌عنوان URL اصلی ارجاع می‌دهد. به این طریق پیمایش گرها (crawlers) به اندیس گذاری نسخه‌ی https ترغیب خواهند شد.

سناریوی چهارم: یک محصول دیگر در فروشگاه آنلاین عرضه نمی‌شود

ارائه محصول در فروشگاه‌های آنلاین به‌طور منظم تغییر می‌کند. یک محصول ممکن است به‌طور کامل فروخته‌شده و یا به هر دلیلی از چرخه‌ی فروش خارج شود. اگر URL مربوط به صفحه‌ی این‌گونه محصولات پس از برداشتن محصول حذف شود، سرور دیگر قادر نخواهد بود نتیجه‌ای برای جستجوی آن URL به کاربر نمایش دهد و صفحه‌ی خطا برای کاربر به نمایش درمی‌آید که این موضوع یک تجربه‌ی بد برای بازدیدکننده به‌حساب می‌آید.
راه‌حل: برای جلوگیری از این مشکل، اعمال ریدایرکت 301 و ارجاع URL قدیمی به یک URL جدید می‌تواند راهگشا باشد. می‌توانید این قبیل جستجو‌ها را به دسته‌بندی اصلی آن محصول، نسخه‌ی جدیدتر آن محصول یا یک محصول مشابه ارجاع دهید. با این حال اگر فروش یک محصول به‌طور موقت متوقف‌شده است بهتر است از ریدایرکت 302 استفاده شود. به این طریق به کاربر اطلاع داده می‌شود که این ریدایرکت موقتی خواهد بود.
توصیه: اگر شما مایل هستید که عمدا صفحه‌ی خطا برای مخاطب به نمایش درآید، باید از صفحه‌ی 404 استفاده کنید. هنگامی‌که کاربر با این صفحه مواجه می‌شود، هم با یک پیغام خطا مواج شده و هم اطلاعاتی از محصول جایگزین دریافت می‌کند. همچنین می‌توانید یک‌شکل خاص از جستجو را به صفحه‌ی 404 هدایت کنید.

سناریوی پنجم: راه‌اندازی مجدد یک وب‌سایت با تغییر URL

اگر یک وب‌سایت قبل از راه‌اندازی مجدد در صدر نتایج جستجو باشد، صاحبان وب‌سایت علاقه‌مند هستند که پس از راه‌اندازی مجدد وب‌سایت خود نیز این جایگاه را حفظ کنند. اگر طراحی وب سایت جدید بدون هیچ‌گونه آماده‌سازی راه‌اندازی شود، URL های قدیمی دیگر در دسترس نخواهند بود. موتورهای جستجو URL اصلی یک صفحه را اندیس گذاری می‌کند و اگر ساختار وب‌سایت تغییر کند تقریبا هیچ‌کدام از صفحات وب‌سایت، URL قبلی خود را حفظ نمی‌کنند.
راه‌حل برای انتقال دامنه: URL دامنه‌ی قدیمی می‌تواند از طریق ریدایرکت 301 به URL دامنه‌ی جدید فرستاده شود. به این طریق کاربر، بدون مواجه‌شدن با صفحه‌ی خطا یا پیغام عدم وجود صفحه، مستقیما به URL جدید هدایت خواهد شد. بسیار مهم است که مطمئن شوید که تمامی صفحات به‌درستی انتقال داده‌شده‌اند.
به همین دلیل است که توصیه می‌شود تمامی URL‌های قدیمی باید قبل از راه‌اندازی کنترل شوند تا اینکه به آن‌ها دامنه‌ی جدید اختصاص داده‌شده باشد. همچنین نظارت مداوم بر کارکرد صحیح ریدایرکت‌ها بسیار مهم است تا در صورت نیاز، صاحب سایت عکس‌العمل متناسب را انجام دهد تا زیان‌های ناشی از اشکالات را به حداقل برساند.
نتیجه‌گیری
تگ کانونیکال و تغییر مسیر دائمی با استفاده از ریدایرکت 301، ابزارهای قدرتمندی هستند که هم برای جلوگیری از مواجه‌شدن موتورهای جستجو با محتوای تکراری راهگشا می‌باشند و هم برای بهبود تجربه‌ی کاربر (user experience) در مواجهه با یک وب‌سایت، سودمند خواهند بود. دانستن طریقه‌ی صحیح استفاده از آن‌ها هم رضایت کاربران را به همراه خواهد داشت و هم در رتبه‌بندی موتورهای جستجو به نفع وب‌سایت خواهد بود.

[rating itemreviewed=” ریدایرکت 301 یا تگ کانونیکال : کدام بهتر است؟” rating=”9″ reviewer=”سایت سازان” dtreviewed=”15/11/2016″ best=”10″ worst=”0″]در این مطلب در مورد ریدایرکت صفحات سایت می خوانیم ، ریدایرکت 301 یا تگ کانونیکال : کدام بهتر است؟ و آموزش ریدایرکت و url ریدایرکت چیست و…[/rating]

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید