طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

سئوی منفی و راه حل های تشخیص و حل آن

سئوی منفی و راه حل های تشخیص و حل آن

سئوی منفی و راه حل های تشخیص و حل آن مسئله ی مهمیست که شما هنگام راه اندازی و طراحی سایت و بهینه سازی آن باید مورد توجه قرار دهید. در این مطلب قصد داریم تا شما را به سئوی منفی آشنا کنیم و اهمیت و شیوه ی برخورد با آن را بیان کنیم! با ما همراه باشید و این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

 

سئوی منفی چیست؟

در همین ابتدا باید بیان و تاکید کنیم که تمامی نتایج سئوی منفی، مخرب خواهد بود و تحت هیچ شرایطی نسبت به استفاده از تاکتیک های آن اقدام نکنید!

در یک بیان کلی و عامیانه وقتی حرف از این نوع سئوی منفی به میان می آید، منظور ساخت تعداد زیادی از لینک های ساختگی، یا استفاده از روش های منصوب به سئوی کلاه سیاه است. اما به طور کامل و درست منظور از سئوی منفی ، روش های غیر استاندارد و اشتباه برای بالا بردن رنکینگ سایت می باشد.

سئوی منفی در روش ها و چارچوب های مختلفی انجام می شود:

 • کپی کردن مطالب شما و انتشار آن در فضای وب
 • ایجاد شبکه های خود ساخته برای تبلیغ سایت شما
 • ساخت یک پروفایل برای اشاره ی زیاد و لینک دهی های بی کیفیت زیاد به سایت شما
 • ساخت پروفایل های جعلی در شبکه های اجتماعی برای تبلیغ سایت شما
 • استفاده از کلمات مشکوک و غیرقانونی برای لینک دهی به سایت شما
 • پاک کردن لینک های با ارزش و مهم از سایت

 

شکی در وجود و واقعی بودن سئوی منفی وجود ندارد. برای اطمینان از این قضیه می توانید با یک بررسی ساده متوجه شوید که در سال های گذشته این موضوع چقدر جستجو شده است!

سئوی منفی و راه حل های تشخیص و حل آن

پیشگیری از سئوی منفی

متاسفانه هیچ کار مشخصی وجود ندارد که شما با انجام دادن آن به طور کامل از سئوی منفی در امان بمانید! اما اگر شما یک سایت بزرگ با تعداد زیادی از مطالب قوی و لینک های اصولی و خوب داشته باشید، تقریبا نیازی نیست که نگران سئوی منفی باشید زیرا تاثیر چندانی در کیفیت کار شما نخواهدگذاشت.

اما اگر سایتی کوچک و نه چندان قوی دارید که مستعد آسیب دیدن از این زمینه باشد می توانید خودتان را با نظارت از این خطر حفظ کنید. برای این کار می توانید اقدام های زیادی انجام دهید که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • استفاده از کنسول جستجوی گوگل : هشدارها و پیام ها به طور کامل به ایمیل شما ارسال می شوند. برای استفاده ی بهتر، نظارت و اعلام هشدارها برای تمامی موارد سئو را فعال کنید.
 • استفاده از ابزار Ahrefs : یک ابزار پولی است که تمامی لینک های جدیدی که به سایت شما مرتبط باشند را به شما گزاش می دهد.
 • ایمیل های هفتگی وورنک : WooRank’s Weekly Email یک ابزار کاربردی برای بررسی و گزارش ترافیک سایت شما و همچنین جایگاه شما برای کلمات کلیدی مختلف می باشد. تغییر ناگهانی و چشم گیر در هریک از این موارد می تواند از نشانه های سئوی منفی باشد.
 • Google Alerts : این ابزار بیشتر برای اطلاع از موقعیت های جدید محتوا و لینک سازی استفاده می شود اما برای اطلاع و آگاهی از لینک های مخرب و پروفایل های جعلی در انجمن ها و شبکه های اجتماعی نیز مفید خواهد بود.

شناسایی و تشخیص سئوی منفی

آیا شما دچار پنالتی شده اید؟ اولین گام بررسی این مورد است!

پنالتی

مرتکب پنالتی شدن موارد زیادی را شامل می شود که در ادامه به بررسی و بیان این موارد می پردازیم.

 • فایل robots.txt را بررسی کنید: ممکن است دسترسی کاوشگرهای گوگل و موتورهای جستجو را مسدود کرده باشید!
 • ربات های متا تگ! : گاهی اوقات از این ربات ها استفاده می شود. این ربات ها کارآیی های متنوعی دارند که می توانند منجر به پنالتی شدن سایت شما شوند.
 • صفحات: بررسی کنید و مطمئن شوید که تگ های کانونی شما به صورت قالب به یک صفحه تمرکز نکرده باشند.
 • crawler های یا همان کاوشگرهای گوگل: با استفاده از کنسول جسجوی گوگل سایر مسائلی که منجر به مسدود شدن ربات ها و کاوشگرها می شود را بررسی و رفع کنید.

سئوی منفی یا سئوی بد؟

بسیاری از مواردی که منجر به مجازات سایت شما می شوند به دلیل سیاست ها و اقدامات گذشته ی شما یا مدیر سایتتان بوده است، به عنوان مثال کمپین ها و شیوه هایی که مورد استفاده قرار گرفته اند. بسیاری از روش هایی که در گذشته تکنیک به حساب می آمدند امروزه به عوان سئوی کلاه سیاه شمرده می شوند!

 • تبلیغ مقالات: در گذشته و در روزهای پیش از به وجود آمدن “پاندا” بسیار معمول بود که نوشته ها و متن های بسیاری را ایجاد می کردند و تعداد زیادی از لینک های بی کیفیت را به یک صفحه و مقاله ی خاص در یک سایت پیوند می کردنند. امروزه اما این کار یک اقدام کاملا اشتباه است که شما را تا مرز نابودی خواهد برد!
 • تبادل لینک: حتی در بسیاری از پنل ها و ابزارهای مدیریتی، امکاناتی برای این کار در نظر گرفته شده بود! اما در حال حاضر گوگل این مورد را به لیست سیاهش اضافه کرده و بهتراست که هر چه زودتر از شر آن خلاص شوید.
 • منابع لینک: دایرکتوری ها و منابع زیادی برای جمع آوری و دسته بندی لینک ها وجود دارند. این دایرکتوری ها به صورت دسته بندی شده حجم زیادی از لینک ها و سایت ها را شامل می شوند. در آن ها تعداد بسیار زیادی از اسپم وجود دارد و حضور شما در آنجا نیز شما را در ردیف و گروه اسپم ها قرار می دهد!

دایرکتوری ها همچنان در سئو بسیار مهم و تاثیرگذار هستند. دایرکتوری هایی که از خوب و مفید بودنشان مطمئن هستید و می دانید که اسپم ها در آنجا زیاد نیستند، می توانند گزینه های خوبی برای تبلیغ سایتتان باشند.

لینک ها را بررسی کنید

لینک هایی که به سایت شما متصل می شوند را مورد بررسی قرار دهید. با استفاده Google Search Console می توانید این مورد را بررسی کنید و تمامی لینک ها را ببینید.

سئوی منفی و راه حل های تشخیص و حل آن

همچنین سایر ابزارهای بررسی لینک مانند Majestic یا Kerboo لیستی از پیوندهای سایت شما را برای شما به ارمغان می آورد که ارزش لینک ها و کیفیت سایت های لینک دهنده را ارزیابی کنید.

در لینک های به دست آمده، آن هایی که شامل موارد زیر می شوند برای شما بد و مخرب هستند.

 • عنوان لینک ها به محتوای صفحه ی لینک شده مرتبط نباشد
 • لینک های خوبی که از صفحات و انجمن های بی کیفیت به سایت شما پیوند داده باشند
 • نظرات و متن هایی که توسط ربات ها به صورت اتوماتیک در صفحات مختلف ایجاد شده باشند

ابزارهای ایجاد لینک های بی کیفیت و مخرب معمولا از یک الگوی ثابت استفاده می کنند: لینک های غیرمرتبط با عنوان های نامرتبط

شما باید مواظب اینگونه موارد باشید!

مقابله و برطرف کردن سئوی منفی

با توجه به سبک کار و اتفاقاتی که علیه سایت شما وجود دارد روش ها و زمان متفاوتی لازم است تا با سئوی منفی مقابله کنید. به عنوان مثال اگر اسپمرها اقدام به ساخت اکانت های جعلی در شبکه های مختلف کرده باشند، شما باید به سرعت آن ها را ریپورت کنید تا از بین بروند!

ابزارهای ردکردن لینک

پس از به وجود آمدن “پنگوئن” توسط گوگل تعداد زیادی از گزارشات لینک های مخرب توسط مدیران سایت ها به گوگل ارسال شد.گوگل ابزار “در نظر نگرفتن لینک” را در اکتبر سال 2012 ارائه کرد تا کاربران با استفاده از این ابزار بتوانند لینک های مخرب را به گوگل معرفی کنند و اینگونه لینک ها تاثیری بر رتبه بندی و جایگاه آن ها نگذارد. شما می توانید این ابزار را با عنوان Google disavow links tool بیابید.

همچنین شرکت بینگ هم ابزاری برای این کار ارائه داده است!

برای معرفی اینگونه لینک ها می بایست نوشته و فایلی مشابه آنچه در زیر آورده شده تهیه کنید و آن را در اختیار گوگل قرار دهید.

توجه داشته باشید که شما می توانید تمامی لینک های مربوط به یک دامنه را مسدود کنید. البته در استفاده از این مورد مراقب باشید که لینک های مفید موجود در دامنه ها را مسدود نکنید!

هنگامی که لیست خود را آماده کردید، آن را با استفاده از Google Search Console آپلود کنید. به ابزار Disavow Links Tool بروید، وب سایت خود را انتخاب کنید، روی Disavow links کلیک کنید و سپس فایل متنی را انتخاب کنید.

براس استفاده از ابزار سایت بینگ باید به این سایت بروید و آدرس لینک ها را در سایت وارد کنید.

در پایان باید منتظر بمانید تا گوگل این درخواست شما را مورد بررسی و اعمال قرار دهد.

کاربران گرامی در اینجا این مطلب با عنوان سئوی منفی و راه حل های تشخیص و حل آن به پایان رسید و ما امیدواریم مثل همیشه از سایت سازان راضی بوده باشید. لطفا ما را با نظرهایتان همراهی کنید تا با کیفیت بیشتری در خدمت شما باشیم.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید