طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

سئو نابود نشده: تنها تغییر شکل داده است!

سئو نابود نشده: تنها تغییر شکل داده است!

سئو نابود نشده

در این مقاله قصد داریم تا پیرامون سئو و تغییرات آن طی چند سال اخیر صحبت کنیم و بگوییم که سئو هنوز قدرتمندانه به حیات خود ادامه می‌دهد، تنها ماهیت آن نسبت به‌روزهای اول بسیار متفاوت شده است.
این روزها شنیدن حرف‌های کارشناسان پیرامون پایان حیات سئو به امری خسته‌کننده تبدیل‌شده است. شاید این کارشناسان تحریک یا تطمیع شده باشند که این افکار را ارائه می‌دهند. شاید می‌خواهند در همایش‌ها و کنفرانس‌ها صندلی‌های خالی را پر کنند و بنابراین مطالبی با عناوین وسوسه‌برانگیز ارائه می‌دهند، مانند “چرا اساسا سئو در حال انقراض است” (بله، این عنوان کلیدی یکی از محبوب‌ترین اجلاس‌های سال گذشته بوده است). یا شاید هم نشسته‌اند و بی‌توجه به دنیای مجازی واقعا فکر می‌کنند که دوران سئو به آخر راه خود رسیده است.
حیات بهینه سازی پایان نیافته، البته حیات روش‌هایی که شما برای سئو از آنها استفاده می‌‌کنید شاید به پایان رسیده باشد.آیا روشی که استفاده می‌کنید روشی است که در ادامه ‌می‌آید؟ شما تگ H1 و متا تگ‌های خود را بهینه کردید و از روش‌های کلاه‌سفید (white hat) تعدادی لینک ساخته‌اید و اکنون در یک‌گوشه منتظر نشسته‌اید تا سایت خود را در بالاترین رتبه‌ی جستجوهای گوگل مشاهده کنید، درست است؟
اشتباه کرده‌اید. استفاده از این نوع روش‌های مانند دستور طبخ کیک، برای سئو روش‌هایی که سئو را با دستورالعمل تنظیم صدای گیتار یا دستور گام‌به‌گام تهیه کیک کدو برابر می‌دانند به‌ندرت در چشم‌انداز این روزهای دنیای سئو کارآمد به نظر می‌رسد.

سئو نابود نشده: تنها تغییر شکل داده است! | بهینه سازی سایت

روش‌های سنتی سئو مرده‌اند!

این انسان است که پیوسته به دنبال یک فرمول تکراری برای یک هدف خاص می‌رود. خبر بد این است که دیگر هیچ فرمول دقیقی برای پیشرفت در سئو وجود ندارد. مطمئنا شیوه‌های عالی هنوز موجود است و افرادی که درزمینه‌ی سئو از مهارت بالایی برخوردارند هنوز می‌توانند شانس زیادی برای موفقیت در این زمینه داشته باشند؛ اما ما در دنیایی هستیم که در آن هیچ ضمانتی برای موفقیت وجود ندارد، بخصوص زمانی که موضوع مورد مناقشه سئو باشد. البته، هیچ‌گاه درزمینه سئو تضمین قطعی برای موفقیت وجود نداشته است. شما باید از دست فعالان سئو که به شما قول موفقیت تضمینی می‌دهند سریعا فرار کنید زیرا مشخص است که این افراد شیاد بوده و قصد فریب شما را دارند.
اما برای سال‌های زیادی مردم تحت تاثیر این عقیده بودند که اگر تگ عنوان خود را کمی بهبود دهند و تعدادی لینک دریافت کنند توسط گوگل در رتبه‌بندی‌ها پاداش دریافت کرده و در رنکینگ بهتری قرار خواهند گرفت. حال اگر ما قادر به پیش‌بینی نتیجه تلاش‌هایمان در زمینه بهینه‌ سازی سئو نباشیم، در زمره آن دسته از کارشناسانی قرار خواهیم گرفت که می‌گویند حیات سئو به پایان رسیده است؟

حرف‌های ما و این دسته از کارشناسان در یک موضوع باهم اشتراک دارد. اینکه فرم سنتی استفاده از سئو دیگر به پایان راه خود رسیده است. رقابت هوشمندانه برای جلب نظر موتورهای جستجو دیگر برای اکثریت امکان‌پذیر نیست؛ اما این به این معنی نیست که سئو دیگر وجود ندارد بلکه فقط در فرمی تکامل یافته‌تر به حیات خود ادامه می‌دهد.برای درک بهتری از نحوه کارکرد این روزهای سئو بهتر است این مقاله را تا پایان همراهی کنید.

پیشرفت هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در جستجوها

آیا به خاطر دارید که الگوریتم پاندای گوگل چگونه دنیای سئو را تکان داد؟ پاندا در 23 فوریه 2011 منتشر شد و 12 درصد از نتایج جستجوها را تحت تاثیر خود قرارداد. بعضی از جنبه‌های پاندا به‌راحتی قابل‌فهم بود برای مثال محتوای‌ کم و بدون درون‌مایه (thin content)- اما جنبه‌های دیگر آن بسیار پیچیده بود.الگوریتم پاندا برای بسیاری از فعالان این حوزه یک معرفی برای یادگیری ماشین (machine learning) قلمداد می‌شد. گوگل رتبه‌بندی‌ها را با بهره‌گیری از درک انسان‌ها از کیفیت وب‌سایت‌ها بر اساس چند سوال انجام ‌می‌داد. سپس مهندسان گوگل با اعمال یادگیری ماشین بر نظرات ذهنی افراد، آن را به کل وب تعمیم دادند و درنتیجه الگوریتم پاندا متولد شد.
ظهور پاندا باعث شد تا ایده‌ی استفاده از کلمات کلیدی در تگ عنوان در ذهن طراحان سایت‌ها شکل بگیرد. حال این سوالی است که باید از خود بپرسید که آیا صفحه‌ای با عنوان عالی، قادر به ارائه محتوای درجه‌یک باکیفیت عالی خواهد بود؟بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بسیاری از انسان‌ها در یک‌چشم برهم زدن قضاوت انجام می‌دهند. این قضاوت سریع برای هر دو گونه سایت‌های‌ قابل‌اعتماد و انحرافی، بصورت بی‌پایه و اساس صورت می‌گیرد و درنتیجه کنترل وپیش‌بینی ناخودآگاه انسان پروسه بسیار پیچیده‌ای است.
بعد‌ها، در 26 سپتامبر 2013، گوگل هوش مصنوعی را با انتشار الگوریتم Hummingbird به سطح دیگری ارتقا داد، جایی که یک بازنویسی اساسی در هسته الگوریتم جستجو اتفاق افتاد. همچنین به‌روزرسانی Caffeine نتوانست الگوریتم ماشینی گوگل را به‌خوبی بازسازی کند.
اکثر فعالان حوزه سئو با اسناد الگوریتم پاندا آشنایی دارند و از جرائم آن در مورد سایت‌های اسپم به‌خوبی شناخت پیداکرده‌اند. الگوریتم پنگوئن در بخش Google Analytics کاهش ارگانیک ترافیک را هدف قرارداد؛ اما زمانی که الگوریتم Hummingbird منتشر شد تاثیر آن روی اکثر سایت‌ها مشاهده نشد؛ اما زمانی که کارشناسان گوگل می‌گویند که این الگوریتم 90% از جستجوها را تحت تاثیر قرار داده (این آمار را با 12% پاندا مقایسه کنید؟!) کاملا واضح بود که یک اتاق بزرگ رخ‌داده است؛ اما آن اتفاق چه بود؟

جستجوی معنایی گوگل

مدارکی منتشر شد که نشان می‌داد گوگل قصد دارد که پروژه‌ی جستجوی محاوره‌ای را راه‌اندازی کند. بسیار هیجان‌انگیز است که به تحقق آینده نزدیک شویم. جایی که ما بتوانیم بصورت طبیعی و محاوره‌ای با ماشین‌هایمان صحبت کنیم و نه‌تنها ماشین‌ها صدایمان را بشنوند و درک کنند بلکه به آن پاسخ مناسب نیز بدهند.
اما برای پشتیبانی صحیح از این جستجوهای محاوره‌ای گوگل باید به مفهوم جستجو پی ‌ببرد نه کلمات استفاده‌شده در این جستجوها. اکنون ما در جستجوها یک جهش بلند از کلمات به مفاهیم انجام داده‌ایم. درک مفاهیمی که در پشت کلمات قرار دارند (به همان اندازه که بین کلمات استفاده‌شده در یک عنوان ارتباط وجود دارد) به‌عنوان جستجوی مفهومی شناخته می‌شود.
اگر توانایی درک مفاهیم و معانی پشت کلمات را نتوانیم هوش مصنوعی بنامیم، دیگر پیدا کردن عنوان مناسب برای آن ممکن نیست. گوگل تازه این رویه را شروع کرده و روزی خواهد رسید که برای ارتباط با ماشین‌ها بیشتر از اینکه تایپ کنیم با آن‌ها گفتگو خواهیم کرد.
صنعت جستجو همچنان در حال تکامل است. سال گذشته گوگل اعلام کرد که RankBrain را منتشر کرده است. این‌یک پروسه یادگیری ماشین است که به گوگل کمک می‌کند تا جستجوها را بهتر درک کرده و پردازش کند. RankBrain بخصوص برای جستجوهای طولانی کاربردی بود. این جستجوها معمولا مکالمه‌ای بوده و برای گوگل جدید بودند. حتی امروزه 15% از جستجوهایی که در گوگل انجام می‌شود جدید هستند و هرگز عنوان مشابه آن‌ها در گوگل جستجو نشده است.
RankBrain برای 100% جستجوهای گوگل به اجرا درآمد و یک پروسه فراگیر بوده است. RankBrain گام دیگری به‌سوی تکامل درک درستی از جستجوی مفهومی به‌حساب می‌آید.
به‌وسیله جستجوی مفهومی، گوگل می‌تواند بفهمد که یک مقاله در چه رابطه‌ای نوشته‌شده است. شواهد این موضوع را در رتبه‌بندی مقالات با استفاده از کلمات کلیدی که در آن‌ها موجود نیست، می‌توان یافت. یک مثال ساده جستجوی عبارت internet marketing است که در نتایج آن Quick Sprout’s guide to online marketing در رتبه اول به شما ارائه می‌شود که در آن از کلمه internet هیچ خبری نیست.
حال که بدون استفاده از یک کلمه کلیدی در تگ عنوان یا هر یک از اهداف معمول بهینه‌سازی می‌توان رتبه‌ی خود را در نتایج گوگل بهبود داد، پس استفاده از بهینه‌سازی‌های درون صفحه‌ای (on-page) چه اهمیتی دارد؟

ارتباط تگ عنوان با رتبه‌بندی بهتر؛ بسیار کمتر ازآنچه انتظار می‌رود

در مطالعه اخیر که یک‌میلیون جستجوی گوگل در آن موردبررسی قرار گرفت، مشاهده شد که ارتباط بین کلمه کلیدی موجود در تگ عنوان و رتبه‌بندی ارائه‌شده برای جستجوی آن کلمه کلیدی، بسیار کمتر از آن چیزی است که انتظار می‌رود. در سئو بسیار مهم است که در تگ عنوان کلمات شما با یکدیگر تطبیق داشته باشند تا برای جستجوی عبارات مشابه با این کلمات، صفحه‌ی شما در رتبه‌ی خوبی قرار گیرد. مطالعات نشان داد که گوگل در درک موضوعی که در صفحه پیرامون آن بحث شده بسیار پیشرفته عمل می‌کند؛ بنابراین دیگر نیاز نیست تا کلمات کلیدی خود را بصورت واضح در عناوین صفحات به کار بگیرید، بخصوص اگر محتوای صفحه دقیقا پیرامون مفهومی که در عنوان بیان‌شده سخن گفته باشد.

موضوع یافتن سرنخ‌ها است

منظور از سر‌نخ چیست؟ بهتر است در یک مثال به توضیح آن بپردازیم. اگر شما مقاله‌ای پیرامون موضوع list building داشته باشید، احتمالا list building به‌عنوان کلمه کلیدی در آن ظاهر خواهد شد اما انتظار می‌رود که عباراتی که با list building در ارتباط باشند نیز در مقاله دیده شود، ازجمله کلماتی مانند subscribers و email. این عبارات با موضوع اصلی ما یعنی list building در ارتباط هستند، بنابراین منطقی است که انتظار داشته باشیم در این مقاله وجود داشته باشند. حال می‌دانیم که email همراه با list building اغلب در متن‌ها ظاهر می‌شود و بنابراین این دو کلمه ارتباطی فراتر از مفهوم کلمه دارند؛ بنابراین در جستجوها از این مقوله به‌عنوان “سرنخ” یاد می‌کنیم.
در ضمن این دلیلی است که محتواهای طولانی باعث می‌شوند رتبه‌ی طبیعی صفحه بهبود یابد؛ زیرا این‌گونه متن‌ها بصورت کامل‌تر موضوع را شرح داده و کلمات مرتبط بیشتری را در خود دارد.یکی از ابزارهای محبوب برای بررسی پیوند کلمات و ارتباط بین متن و عنوان Topic Explorer است. ازآنجاکه گوگل به مفهوم پنهان‌شده در پشت کلمات اهمیت می‌دهد، ما نیز باید از استراتژی سنتی کلمات کلیدی عقب‌نشینی کرده و به سراغ استراتژی استفاده از کلمات مرتبط با کلمات کلیدی برویم.

سئو نابود نشده: تنها تغییر شکل داده است! | بهینه سازی سایت

نکات کلیدی مقاله

امروزه پیروزی در رقابت سئو فقط در فشردن کلیدهای صحیح خلاصه نمی‌شود. برای داشتن یک طراحی سایت کاربرپسند نیاز دارید تا روش‌های سنتی که زمانی کارآمد بوده ولی اکنون دیگر کارایی گذشته را ندارند را کنار گذاشته و بسیار پیشرفته‌تر عمل کنید.
البته که نیاز است تا در تگ عنوان از کلمات کلیدی استفاده شود و همچنین این تگ طوری نوشته شود که کاربر را به خود جلب کند اما دیگر نیاز نیست مانند گذشته به دنبال کلمات کلیدی خاص باشید تا در سئو رتبه بهتری نصیب شما شود؛ بنابراین تلاش نکنید تا هرچه بیشتر کلمات کلیدی را در تگ عنوان خود بگنجانید زیرا نه تنها این کار در گذشته تاثیر زیادی بر رتبه شما نداشته بلکه با به‌روز رسانی‌های جدید به نظر می‌رسد که دیگر این کار در رتبه‌بندی هیچ تاثیری نداشته باشد. بجای این کار روی تجربیات سایت خود تمرکز کنید: چطور می‌توانید سایت خود را بهتر کنید؟
با شناخت دقیق از مهمترین مخاطبان خود سعی کنید در ذهن آنها نفوذ کرده و بررسی کنید چه چیزی باعث خواهد شد که آنها به یک مطلب جذب شوند؟ از داشتن چه چیزهایی محروم هستند؟ به دنبال چه چیزهایی می‌گردند؟ شما باید به‌جای تمرکز روی موتورهای جستجو نیازهای کاربران خود را برطرف کنید. تمرکز شما باید روی تولید محتوایی مفید و قابل توجه باشد که به روشنی یک سر و گردن از محتوای رقبای شما بالاتر باشد. با این کار مشاهده می‌کنید که کاربران اقبال خوبی به محتوای سایت شما نشان داده و آن را مرتبا به اشتراک می‌گذارند.
محتوای مناسب یکی از فاکتورهای مهم همیشگی برای سئو بوده است و این اهمیت این روزها به اوج خود رسیده است. این محتوای فوق‌العاده و ارزشمند است که باعث ایجاد گفتگوها و ارتباطات در سایت و افزایش کیفیت آن می‌شود و همه‌ی این‌ها ضروریات داشتن سئو موفق‌تر می‌باشد.

[rating itemreviewed=”سئو نابود نشده: تنها تغییر شکل داده است! ” rating=”9″ reviewer=”سایت سازان” dtreviewed=”15/112016″ best=”10″ worst=”0″]سئو نابود نشده: تنها تغییر شکل داده است! در این مطلب در زمینه بهینه سازی سایت و سئو سایت و همجنین آموزش سئو و آموزش سئو وردپرس نکات آموزنده می آموزیم و…[/rating]

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید