طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

برای سایت های چند زبانه کدام یک بهتر است : دایرکتوری فرعی، زیر دامنه یا ccTLD ؟

برای سایت های چند زبانه کدام یک بهتر است : دایرکتوری فرعی، زیر دامنه یا ccTLD ؟

برای سایت های چند زبانه کدام یک بهتر است : دایرکتوری فرعی، زیر دامنه یا ccTLD ؟ اگر به دنبال برطرف کردن این سوال هستید ما پاسخ آن را به شما خواهیم گفت! در همین ابتدا باید یادآور شویم که یک وبسایت چند زبانه زمانی لازم است که کسب و کار و محتوای سایت شما جهانی باشد و یا محتوا و امکانات و خدمات شما امکان جهانی شدن را داشته باشد. در واقع سایت شما باید برای کاربران سایر نقاط جهان نیز مفید و مورد استفاده باشد. در غیر این صورت انجام و پیاده سازی این پروژه کاملا بی فایده و هزینه ی اضافه است.

شما برای ساخت یک سایت چند زبانه باید ابتدا ترجمه ی روان و درست و همچنین تبدیل واحد پول را انجام دهید. این موارد جز اصلی ترین کارها و اولیه ترین آن ها هستند. شما برای داشتن و استفاده از یک سایت چند زبانه باید نقشه و ساختار خاصی را در نظر بگیرید تا علاوه بر بهره برداری از مزایای چند زبانه بود، کاربران زبان اصلی سایتتان را از دست ندهید.

دایرکتوری فرعی، زیر دامنه یا ccTLD

بسیاری از وبمسترها و مدیران سایت ها استفاده از دایرکتوری فرعی را پیشنهاد می کنند (example.com/fr) با این وجود اگر کسی بتواند هزینه های فنی و ساخت را بپردازد یک دامنه ی جداگانه ی ملی (country code top-level domain یا ccTLD) می تواند گزینه ی مناسبی باشد. در هر صورت باید با توجه به اطلاعات موجود ببینیم که کدام راه برای این کار بهتر خواهد بود که در ادامه ی این مطلب به بررسی روش های مختلف آن می پردازیم.

مزایا و معایب ccTLD

ccTLD را معمولا برای کشورها و زبان هایی استفاده می شود که تعداد محدود و یا یک کشور برای آن زبان وجود دارد. به عنوان مثال فقط مردم کشور روسیه هستند که به زبان روسی حرف می زنند. این مورد در کشورهایی که قانون و شرایط خاص دارند هم بسیار خوب و مفید است. به عنوان مثال کشور چین دارای قوانین و شرایط سختی است و موتور جستجوی آن ها فقط با دامنه های چینی سازگاری دارد و شما مجبور به استفاده از دامنه ی ملی این کشور هستید.

ccTLDها هزینه ی زیادی دارند و از نظر فنی بسیار چالش برانگیز هستند و در کنار این ها امکان دارد آنطور که شما انتظار دارید نتیجه بخش نباشند! به طور کلی امروزه در موارد کلی ccTLDها را پیشنهاد نمی دهند.

استفاده از دامنه های .Asia و .Eu هم چندان مناسب و کاربردی نیستند چرا که .Com از آن ها شناخته شده تر و دارای اعتبار بیشتری است.

مزایا و معایب زیر دامنه

برای سایت های چند زبانه کدام یک بهتر است : دایرکتوری فرعی، زیر دامنه یا ccTLD ؟ این سوالیست که ما در این مطلب می خواهیم به پاسخ آن برسیم و در این قسمت نوبت به زیر دامنه ها رسیده است.

زیر دامنه ها هیچ وقت به عنوان یک پیشنهاد خوب مطرح نشده اند زیرا گزینه ی مناسبی برای سئو نیستند و در کل معایب آن ها از مزایایی که دارند بیشتر است.

به عنوان مزایا و نکات مثبت می توانیم به امکان ساخت و پشتیبانی از چند زبان اشاره کنیم. همچنین امکان استفاده از چند آدرس آی پی و یا هاست نیز وجود دارد که می تواند کار شما را ساده تر کند.

در بخش معایب و نکات منفی این مورد بسیار مهم است که زیر دامنه ها معمولا بعه عنوان یک دامنه ی جدا تصور می شوند و احتیاج به سئو و برنامه ریزی جداگانه دارد!

علاوه بر موارد ذکر شده، در صورت موفقیت زیر دامنه ، دامنه ی اصلی به عنوان دامنه ی بزرگ تر و اصلی تر دیده می شود و موجب بالا رفتن قدرت دامنه ی اصلی می شود و تاثیر کمتری بر زیر دامنه خواهد گذاشت!

مزایا و معایب دایرکتوری فرعی

در نهایت ما به گزینه ی دایرکتوری فرعی رسیدیم! در واقع دایرکتوری های فرعی مانند یک فولدر جانبی در سایت هستند که شما می توانید محتوای مورد نظرتان را در آن ها بریزید. دایرکتوری فرعی به عنوان یک گزینه  خوب در اینجا مطرح شده و همچنین تمامی ویژگی ها و قدرت برند و دامنه را به ارث می برد! علاوه بر این شما می توانید آن ها را به صورت جداگانه در گوگل سرچ کنسول و Google Analytics وارد کنید.

تنها نکته ی منفی درباره ی دایرکتوری های فرعی تاثیر منفی آن ها بر سئوی محلی سایت شماست. این مورد در ccTLDها هم دیده شده و در مقایسه با آن ها می توانیم حتی این مورد را نادیده بگیریم. در مجموع می توان گفت که دایرکتوری های فرعی انتخاب بهتری برای سایت های چند زبانه هستند و شما می توانید با استفاده از آن ها کیفیت بهتری را تهیه کنید و به کاربرانتان ارائه دهید.

همچنین مسئله ی نمای صفحات اشتباه در نتایج جستجو هم وجود دارد که الته این نیز به ساختار سایت شما بستگی دارد. با اصلاح ساختار و تهیه ی یک سایت خوب از نظر ساختاری می توانید از دچار شدن به این مسئله پیشگیری کنید.

ما در این مطلب سعی کردیم تا به انتخاب از بین دایرکتوری فرعی، زیر دامنه یا ccTLD برای سایت های چند زبانه بپردازیم و آن را با عنوان برای سایت های چند زبانه کدام یک بهتر است : دایرکتوری فرعی، زیر دامنه یا ccTLD ؟ منتشر کردیم. امیدواریم شما از این مطلب استفاده ی لازم را برده باشید و از سایت سازان راضی بوده باشید.

تیم حرفه ای سایت سازان با سال ها تجربه و انجام پروژه های زیاد در زمینه های طراحی سایت و سئو و بهینه سازی یکی از شناخته شده ترین نام ها در این زمینه ها و به طور کلی خدمات حوزه ی وب می باشد. در صورت تمایل شما می توانید جهت مشاوره رایگان ، برآورد هزینه و ثبت سفارش از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

دیدگاه ‏خود را بنویسید