طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

سیگنال‌های رتبه‌بندی در گوگل- بخش اول: فاکتورهای درون صفحه

سیگنال‌های رتبه‌بندی در گوگل- بخش اول: فاکتورهای درون صفحه

بخش اول: فاکتورهای درون صفحه (on-page factors)

در این مجموعه ما بر آن هستیم تا یک دسته‌بندی کلی از سیگنال‌های رتبه‌بندی که گوگل برای مشخص کردن رتبه سایت شما و محتوای تولیدشده توسط شما در نتایج جستجو مورداستفاده قرار می‌دهد انجام دهیم (SPERs). درواقع در این مجموعه ما بر آن هستیم تا سیگنال‌های متعدد موجود که برای رتبه‌بندی یک سایت مورداستفاده قرار می‌گیرند را در یک مجموعه قابل مدیریت و کاملا دسته‌بندی‌شده و منظم جمع‌بندی کنیم تا بتوان آن مجموعه غول‌آسا را برای خوانندگان قابل مدیریت و قابل‌کنترل نمود.
می‌توان به جرات گفت که تعداد سیگنال‌هایی که در رتبه‌بندی یک سایت تاثیر گذار هستند بالغ‌بر هزار مورد است و ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم تمام آن هزار سیگنال را تحت کنترل خود درآوریم. علاوه بر آن الگوریتم رتبه‌بندی نیز دائما در حال تغییر و به‌روزرسانی هستند و می‌توان گفت که این الگوریتم‌ها در یک سال بالغ‌بر صدبار تغییر می‌کند و لذا بهینه‌ سازی صد در صد امری غیرممکن است اما ما نهایت تلاش خود را می‌کنیم تا بتوانیم طراحی سایت خود را تا حد امکان در بهترین رتبه ممکن در نتایج رتبه‌بندی قرار دهیم.
مطالبی که در این مجموعه آورده شده است به‌طورکلی تمام آنچه شما باید راجع به سیگنال‌های رتبه‌بندی بدانید و در کار خود لحاظ کنید اعم از مطالب مربوط به محتوا، لینک‌ها، ماشین لرنینگ و فاکتورهای مربوط به موبایل، سرعت، دامین و … را پوشش می‌دهد. اجازه بدهید که بیش از این توضیحی نداده و مطالب اصلی را بیان کنیم.
ابتدا به سراغ المان‌های تکنیکال و ساده‌ای که گوگل برای رتبه‌بندی طراحی سایت شما مورداستفاده قرار می‌دهد می‌رویم.

فاکتورهای درون صفحه (on-page factors)

تگ عنوان (title tag)

تگ عنوان به موتور جست‌وجوگر و همچنین به بازدیدکنندگان صفحه شما می‌گوید که دقیقا وب پیج شما در رابطه با چه موضوعی است و محتوای آن درباره چیست. این تگ‌ها درواقع دقیق‌ترین و روشن‌ترین توضیح را درباره پیج شما را ارائه می‌دهند.

methods-unsound-title-tag-sitesazan

 

 

بنا بر آنچه در Moz بیان‌شده است،” تگ عنوان یکی از مهم‌ترین المان‌های سئو درون صفحه است”. در ادامه مطالبی پیرامون آنکه چگونه این المان‌ها رتبه‌بندی شمارا تحت تاثیر قرار می‌دهند و چگونه شما باید آن‌ها را بهینه کنید آورده شده است:
1) شما باید کلمات کلیدی که در نظر دارید تا مورداستفاده قرار دهید را در تگ عنوان خود بیاورید، این کلمات کلیدی بر روی رتبه‌بندی شما بسیار تاثیر گذار هستند.
2) هرچقدر که یک کلمه کلیدی به شروع تگ عنوان نزدیک‌تر باشد، احتمال آنکه بتواند در رتبه‌بندی یک مطلب مورد جستجوی مربوط به آن کلمه کلیدی قرار بگیرد، بیشتر است.

کلمات کلیدی اصلی- کلمات کلیدی فرعی | نام برند

3) تگ عنوان شما باید به‌گونه‌ای تعبیه شود که معقول و بامعنی باشد و باید همیشه در نظر داشته باشید که این تگ عنوان برای یک انسان طراحی‌شده است و نباید به‌هم‌ریخته و نامفهوم باشد. تگ عنوان شما در محل‌های مختلفی، اعم از SPERs تا اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی و در تب مرورگرها نمایش داده می‌شود. پس شما باید همیشه به خاطر داشته باشید که این تگ‌ها باید قابل‌خواندن، بامعنی و مرتبط باشند.
4) از انتخاب تگ‌های عنوان تکراری در طراحی سایت خود بپرهیزید زیرا این کار می‌تواند رویت پذیری سایت شمارا تحت تاثیر قرار دهد.
در ادامه تعدادی از المان‌های بااهمیتی که مستقیما بر روی سیگنال‌های رتبه‌بندی شما تاثیر گذار نیستند اما می‌توانند بر روی نرخ کلیک‌های طراحی وب سایت شما تاثیر گذار باشند، آورده شده است:

  • دقت کنید که تگ عنوان شما بیش از 50-60 کاراکتر نباشد (Space یا همان فاصله نیز در تعداد کاراکترها شمرده می‌شود). اگر تگ عنوان شما طولانی‌تر از این مقدار باشد گوگل نیمی از آن را حذف می‌کند.
  • اگر نام برند شما مشهور نبوده و کمتر کسی آن را شنیده است و نام برند شما قسمت مهمی از عبارت کلیدواژه شما نمی‌باشد، این نام را در انتها تگ عنوان خود قرار دهید.

تگ H1

تفاوت تگ عنوان و تگ H1 ساده و واضح است، تگ عنوان در زیر لینک‌ها در نتایج جست‌وجوی ظاهرشده برای بازدیدکننده نمایش داده می‌شود اما تگ H1 فقط هنگامی‌که شخص به صفحه شما رجوع کند قابل‌مشاهده است. در اکثر مواقع تیترها و نام وب پیج شما، تگ H1 شمارا تشکیل می‌دهند. در ادامه آنچه شما راجع به تگ H1 باید بدانید آورده شده است:
5) کلیدواژه‌های کانونی شما یا به عبارتی کلیدواژه‌های هدف شما باید در تگ H1 قرار بگیرند.
6) باوجودآنکه تگ H1 شما می‌تواند از تگ عنوان شما متفاوت باشد اما هیچ اجباری بر متفاوت بودن این دو وجود ندارد و می‌توان تگ H1 و تگ عنوان را یکسان انتخاب نمود؛ اما انتخاب تگ عنوان و تگ H1 متفاوت شانس شمارا برای حضور در نتایج ارائه‌شده برای جست‌وجوهای متفاوت افزایش می‌دهد.
7) در هر صفحه تنها از یک تگ H1 استفاده کنید (البته اگر شما از HTML5 استفاده می‌کنید این نکته برای شما صادق نیست زیرا برای شما این امکان وجود دارد که در هر بخش یک تگ H1 مجزا استفاده کنید)
8) متن اصلی یا به‌عبارت‌دیگر بدنه مقاله خود را با استفاده از تعداد زیادی تگ‌های H2 و H3 به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم کنید اما به خاطر داشته باشید که استفاده از این تگ‌ها باید از یک ترتیب منطقی پیروی کند.

سیگنال‌های رتبه‌بندی در گوگل | فاکتورهای درون صفحه

برای مثال در همین مقاله تیتر “فاکتورهای درون صفحه (on-page factors)” یک تگ H2 است و زیر تیتر” تگ عنوان (title tag)” یک تگ H3 می‌باشد.
9) تگ‌های H2 و H3 شما نیز باید کلمات کلیدی مرتبطی را شامل شود. پس بهتر است از تکرار عناوین بپرهیزید و سایر کلمات کلیدی و عبارات مورد جست‌وجوی مرتبطی را که می‌خواهید در نتایج جست‌وجوی آن‌ها ظاهر شوید را در تگ‌های H2 و H3 خود بیاورید.

توضیحات متا

10) یک توضیح متا یا meta description یک نوشته به طول یک پاراگراف کوتاه است که در HTML یک صفحه قرار می گیرد و توضیح می دهد که محتوای آن صفحه شامل چه مطالبی است.

سیگنال‌های رتبه‌بندی در گوگل | فاکتورهای درون صفحه
گوگل بیان کرده است که توضیح متا تاثیری در سیگنال‌های رتبه‌بندی ندارد اما کیفیت این توضیحات می‌تواند نرخ کلیک‌های سایت شمارا تحت تاثیر قرار دهد. پس استفاده معقول و منطقی این توضیحات می‌تواند برای طراحی وبسایت شما بسیار با اهمیت باشد.

  • در توضیحات متا حتما و حتما از کلمات کلیدی که برای شما و سئو سایت شما بااهمیت هستند استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که این کلمات قابل دیده شدن هستند.
  • توضیحات متا خود را کاملا خوانا و منطقی بنویسید و در نظر داشته باشید که این توضیحات قسمتی از محتوای شما است که بسیار موردتوجه خوانندگان قرار می‌گیرد.
  • یک توضیح متا نباید بیش از 135-160 کاراکتر باشد.
  • از کپی‌برداری و استفاده از محتوای تکراری در توضیحات متا خود بپرهیزید.

در این بخش از این مجموعه آموزش پیرامون المان‌های درون صفحه سیگنال‌های رتبه‌بندی مطالبی بیان شد در بخش بعدی این مجموعه سایر المان‌های موثر بر روی سیگنال‌های رتبه‌بندی را موردبررسی قرار می‌دهیم. پس در بخش بعدی این مجموعه آموزشی با ما همراه باشید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی و به طور کلی فعالیت های حوزه ی وب آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید