طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

سیگنال‌های رتبه‌بندی در گوگل- بخش دوم : کلیدواژه‌ها

سیگنال‌های رتبه‌بندی در گوگل- بخش دوم : کلیدواژه‌ها

بخش دوم : کلیدواژه‌ها (Keywords)

در بخش قبلی این مجموعه المان‌های اولیه‌ای که در سیگنال‌های رتبه‌بندی تاثیر گذار بودند (فاکتور های درون صفحه یا on-page مثل تگ عنوان، تگ H1 و توضیحات متا) موردبررسی قرار گرفتند. در این بخش ما همچنان پیرامون فاکتورهای درون صفحه بحث می‌کنیم و موضوع اصلی ما در این بخش کلیدواژه‌ها و چگونگی به‌کارگیری آن‌ها در محتوا است.

کلیدواژه‌ها

در بحث قبلی گفته شد که کلیدواژه‌هایی که شما می‌خواهید در نتایج ارائه‌شده هنگام جست‌وجوی آن‌ها توسط کاربران ظاهر گردید باید در تگ عنوان شما قرار گیرند. علاوه بر آن کلیدواژه‌های مدنظر شما باید در تگ H1 و توضیحات متا نیز وجود داشته باشند؛ اما همچنان این سوال ها وجود دارند که: این کلیدواژه‌ها در چه محل‌های دیگری باید قرار گیرند؟ به چه فرمی باید باشند؟ و حدفاصل استفاده از این کلمات و نرخ تکرار آن‌ها چگونه باید باشد؟

محتوای صفحه

1) اطمینان حاصل کنید که کلیدواژه‌های شما و یا عبارات موردنظر شما اگر در جمله اول صفحه شما قرار ندارند لااقل در 100 کلمه ابتدایی صفحه شما قرار گیرند. این مساله از نرخ تکرار کلمات کلیدی و حدفاصل آن‌ها بااهمیت‌تر است.
2) انتخاب محل درست برای قرار دادن کلیدواژه‌ها بسیار بااهمیت‌تر از نرخ تکرار آن‌ها است. برای مثال اگر شما عبارت “لباس عروس باقیمت پایین” را یک‌بار در تک عنوان و یک‌بار در تیتر مورداستفاده قرار دهید تاثیر گذاری آن بسیار بیشتر از آن است که شما این عبارت را 5 بار در متن خود مورداستفاده قرار دهید.
3) در زیر اولویت‌بندی گوگل برای کلمات کلیدی آورده شده است:

 • اطلاعات متا و تیترها و عناوین
 • درون بدنه اصلی
 • پاورقی‌ها و ستون‌های فرعی

4) کلمات کلیدی شما و عبارات مدنظر شما باید بیش از هر چیز دیگری در متن اصلی شما تکرار شوند . به این کار چگالی کلمه کلیدی گفته می‌شود. البته شما باید دقت کنید که بیش‌ازاندازه از این کلمات و عبارات استفاده نکنید و استفاده از آن‌ها به طریقی معقول و منطقی باشد. اگر شما در استفاده از این کلمات و عبارات زیاده‌روی کنید متن شما خوانایی خود را از دست می‌دهد و دیگر برای کاربران قابل‌استفاده نخواهد بود و گوگل اگر متوجه شود که شما به این شیوه کلمات کلیدی را در سایت خود استفاده کرده‌اید شمارا جریمه خواهد کرد.
5) کلمات کلیدی مورداستفاده شما باید کاملا با محتوای شما و مطالبی که شما در سایت خود آورده‌اید مرتبط باشد و همخوانی داشته باشد و اگر شما قصد داشته باشید که رتبه خود را با استفاده از کلمات کلیدی غیر مرتبط بهبود دهید گوگل شمارا شناسایی و جریمه خواهد کرد.
6) کلمات کلیدی اصلی شما باید در تگ عنوان و تگ H1 و توضیحات متا شما قرار گیرند و کلمات مرتبط را می‌توانید در متن و در تگ‌های H2 و …مورداستفاده قرار دهید.
7) عبارت کلیدی شما باید دقیقا مطابق با آنچه کاربران به‌عنوان عبارت مورد جست‌وجو در موتورهای جست‌وجوگر استفاده می‌کنند، باشد. دقت داشته باشید که استفاده از زبان طبیعی و محاوره‌ای در جست‌وجوها بسیار متداول شده است و با پیشرفت جست‌وجوی صوتی این روند روزبه‌روز در حال افزایش است.
8) مواظب باشید که دائما فقط بر روی یک عبارت کلیدی تمرکز نکنید و از عبارات کلیدی متعددی استفاده کنید زیرا استفاده بیش‌ازحد از یک عبارت موجب می‌شود که طراحی سایت شما جریمه گردد.

نهان‌سازی معنایی کلمات کلیدی در محتوا (LSI)

از زمان ظهور Hummingbird و Panda نهان‌سازی معنایی کلمات کلیدی در محتوا اهمیت روزافزونی در بهبود سئو پیداکرده است زیرا گوگل از این ابزار برای تشخیص اینکه یک مقاله محتوایی مرتبط با مضمون موردنظر دارد و یا تنها از کلمات کلیدی پرشده است، استفاده می‌کند. نهان‌سازی معنایی کلمات کلیدی (LSI) درواقع استفاده از عبارات و کلماتی است که ازلحاظ مفهوم و محتوا به عبارت مورد جست جو و کلمات کلیدی اصلی نزدیک هستند.
اما LSI بدان معنا نیست که شما باید کلمات مترادف با کلیدواژه‌های اصلی خود را در متن خود وارد کنید بلکه باید کلمات و عباراتی که با کلیدواژه‌های شما ارتباط معنایی دارند را استفاده کنید؛ مثلا اگر کلیدواژه شما اتومبیل است باید از عباراتی مثل وسیله نقلیه و یا بنزین و یا نام برندهای مختلف تولید اتومبیل در متن خود استفاده کنید معنای واقعی LSI این است و گوگل در محتوا شما به دنبال چنین عباراتی می‌گردد.
9) کلیدواژه‌های LSI خود را شناسایی کنید و آن‌ها را با دقت در متن خود استفاده کنید. مخصوصا در:

 • اولین پاراگراف متن
 • آخرین پاراگراف متن
 • لینک‌های انتهای متن
 • بدنه محتوا

10) از کلیدواژه‌های LSI در داده‌های متا صفحه خود استفاده کنید. استفاده از آن‌ها در محل‌های زیر پیشنهاد می‌گردد:

 • عنوان صفحه
 • تگ H1 و تگ H2
 • آدرس URL
 • توضیحات متا

متن ALT تصاویر

آنچه درباره کلیدواژه‌ها باید بدانید
در انتها راجع به کلیدواژه‌ها و اینکه آن‌ها چگونه می‌توانند بر روی سئو سایت شما تاثیر بگذارند توضیحاتی مختصر خدمت شما ارائه می‌کنیم:
زمانی که گوگل سایت شمارا مورد جست‌وجو قرار می‌دهد یا به‌عبارت‌دیگر اسکن می‌کند و به دنبال اطلاعات موردنظر خود می‌گردد دیگر گوگل مثل گذشته کلمات کلیدی و عبارات کلیدی شمارا با عبارت مورد جست‌وجوی کاربر مطابقت نمی‌دهد بلکه یک گام واسطه در این میان وجود دارد، گوگل داده‌های موجود در صفحه شمارا تفسیر می‌کند و شروع به نتیجه‌گیری از آن‌ها می‌کند و بررسی می‌کند که سایت شما و تجارت شما دقیقا راجع به چیست و چه مطلبی را می‌خواهید به خواننده انتقال دهید. اگر محتوای یک سایت دقیق و واضح و روشن نباشد گوگل در شناسایی محتوا آن سردرگم شده و نمی‌تواند به‌خوبی آن سایت را در رتبه‌بندی وارد کند.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی و به طور کلی فعالیت های حوزه ی وب آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید