طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

سیگنال‌های رتبه‌بندی در گوگل- قسمت سوم: محتوای باکیفیت

سیگنال‌های رتبه‌بندی در گوگل- قسمت سوم: محتوای باکیفیت

قسمت سوم: محتوای باکیفیت

در قسمت قبلی این مجموعه مطالبی راجع به کلمات کلیدی و چگونگی استفاده بهینه از آن‌ها برای شما ارائه گردید و پیرامون ارتباط کلمات کلیدی و رتبه‌بندی طراحی سایت و همچنین LSI و تاثیر آن بر رتبه‌بندی، مباحثی مطرح شد. در این قسمت از مجموعه ما بر آن هستیم تا بازهم راجع به یکی دیگر از برگ خریدهای درون صفحه صحبت کنیم و این بار موضوع بحث ما کیفیت محتوا است.

محتوای باکیفیت

مطمئنا شما بارها راجع به کیفیت محتوا سایت و اینکه باکیفیت بودن محتوا در رتبه‌بندی یک طراحی سایت تاثیر می‌گذارد مطالبی شنیده‌اید و مطمئنا بارها شنیده‌اید که “گوگل به مطالب باکیفیت علاقه بسیاری دارد”؛ اما این جمله عجیب واقعا چه معنایی دارد؟ چگونه یک الگوریتم یادگیری ماشین یا ماشین لرنینگ تشخیص می‌دهد که آیا یک مقاله یا یک مطلب خوب و باکیفیت است یا خیر؟
قضاوت راجع به خوب بودن یا نبودن یک مطلب در بعضی مواقع سلیقه‌ای است و ممکن است بعضی افراد یک مقاله را بپسندند و برخی دیگر آن را نپسندند؛ اما یک سری نکات تکنیکال وجود دارد که شما با رعایت کردن آن‌ها در محتوا خود نه‌تنها از دید موتورهای جست‌وجوگر و اسپایدر های آن‌ها که درون طراحی سایت شما می‌خزند، بلکه از دید افراد حقیقی یا به عبارت بهتر انسان‌ها نیز محتوا باکیفیت‌تر و بهتری خواهید داشت.
1) مورد اول که بسیار بااهمیت بوده و من روی آن تاکید بسیاری دارم آن است که:

” شما باید همیشه به خاطر داشته باشید که مخاطب شما انسان‌ها هستند نه موتورهای جست‌وجوگر پس برای انسان‌ها بنویسید”. درگذشته گوگل به کلیدواژه‌ها و عبارات کلیدی اهمیت بسیاری می‌داد اما دیگر این‌گونه نیست و این روند تا حدود زیادی برچیده شده است و به‌جای آن اولویت گوگل با طراحی وب سایت‌ هایی است که کاربران از آن‌ها رضایت بیشتری دارند. می‌پرسید که چگونه باید رضایت کاربران را جلب کنید؟
2) سایت خود را مملو از کلمات کلیدی و عبارات کلیدی نکنید!

تا حد امکان و گنجایش از کلیدواژه‌ها استفاده کنید و به‌جای استفاده مکرر از کلیدواژه‌ها مطلبی بنویسید که کاربر از خواندن آن لذت ببرد و چیزهای بیشتری یاد بگیرد. این‌گونه می‌توانید رضایت کاربران را جلب کنید و کاری کنید که آن‌ها به بخش‌های دیگر سایت شما نیز مراجعه کنند و سایر مطالب را بخوانند و با دوستان خود به اشتراک بگذارند.
3) گرامر و املا از نکات بسیار بااهمیت در ایجاد یک محتوای باکیفیت هستند

شاید بگویید این مساله که کاملا واضح است، بله واضح است اما من مجددا به آن تاکید می‌کنم که باید محتوا خود را یک‌بار دیگر پس‌ازآنکه آن را ایجاد کردید با دقت تمام مطالعه کنید و اشکالات املایی و گرامری آن را برطرف کنید زیرا گوگل به‌سرعت اشتباهات شمارا متوجه خواهد شد و این مساله بر روی رتبه‌بندی شما تاثیر منفی خواهد داشت اما مساله بزرگ‌تر و مهم‌تر آن است که کاربران با دیدن چنین اشتباهاتی در محتوای شما به سایت شما کمتر اعتماد می‌کنند و ممکن است دیگر به شما مراجعه نکنند.

خوانا بودن متن

4) پس از نوشتن یک متن خوب است با استفاده از “آزمون سهولت خواندن Flesch” خوانا بودن آن را مجددا موردبررسی قرار دهید.

این کار به متن شما بر اساس خوانا بودن و قابل‌فهم بودن آن برای خواننده یک امتیاز می‌دهد. البته این امر که خوانا بودن یک متن تاثیری بر رتبه‌بندی آن دارد توسط گوگل تایید نشده است اما Yoast این آزمون را در ابزار سئو WordPress خود مورداستفاده قرار داده است و ازاین‌رو می‌توان گفت که خوانا بودن یک متن امری بسیار مهم و ضروری است.
در ادامه جدولی آورده شده است که چگونگی امتیازدهی به متن‌ها را نشان می‌دهد. مطمئنا شما نیز دوست دارید که امتیازی بالای 60% را به دست بیاورید.

شرایط امتیاز

شرایطامتیاز
به‌سادگی برای یک دانش‌آموز عادی 11 ساله قابل‌درک باشد90-100
به‌سادگی برای یک دانش‌آموز 13-15 ساله قابل‌درک باشد60-70
برای کسی که تحصیلات دانشگاهی دارد قابل‌درک باشد0-30

 

علاوه بر این Yoast پیشنهاد‌ها دیگری نیز برای آنکه خوانا بودن متن شما افزایش پیدا کند ارائه داده است که به شرح زیر می‌باشند:
5) از جملات کوتاه در نوشتار خود استفاده کنید

بررسی کنید که جملاتی که بیش از 20 کلمه دارند در متن شما بیش از 25% از متن را تشکیل ندهند.
6) پاراگراف‌های خود را کوتاه کنید

بررسی کنید که پاراگراف‌های شما از حد مجاز 150 کلمه تجاوز نکنند. این مساله ارزش آن را دارد تا مجددا بررسی کنید که پاراگراف‌های شما به‌قدر کافی کوتاه هستند یا خیر و اینکه آبا پاراگراف‌های طولانی تنها حول یک موضوع مشخص هستند یا بیش از یک موضوع را پوشش می‌دهند و اگر بیش از یک موضوع را پوشش می‌دهند آن‌ها را به چند پاراگراف مجزا تقسیم‌بندی کنید.
7) از جملات مجهول کمتر استفاده کنید. تنها 10% از جملات شما باید مجهول باشد و باقی باید معلوم باشند.
8) اگر از زیر تیترها استفاده می‌کنید توجه داشته باشید که حد مجاز کلمات در یک زیر تیتر 300 کلمه است و متنی که برای زیر تیتر خود در نظر می‌گیرید نباید از این حد مجاز تجاوز کند.
9) دقت داشته باشید که بیش از 50% جملات شما باید شامل یک کلمه گذار باشد. نمونه‌هایی از کلمات گذار در جدول زیر آورده شده‌اند:                                          

کلمه گذارنوع رابطه
و، اولا، همچنین، یکی دیگر از، نهایتا، علاوه بر این، از سوی دیگرشمارشی و فهرستی
بنابراین، به دلیل آنکه، چون‌که، لذا، برحسب، درحالی‌که از وقتی‌که، ازاین‌رو، درنتیجهدلیل و علت
کمتر از بیشتر از مشابه، مساوی با، مخالف، همچنین، گرچه تا کنونمقایسه و تقابل
درنتیجه، ازاین‌رو، در پایان، بنابراین، پس از آننتیجه‌گیری
تقریبا، احتمالا، شاید، به نظر می رسد کهسیگنال های فازی
مخصوصا و علی الخصوص، بیشتر از همه، اکثریت قابل توجهتاکید

 

قالب‌بندی

10) در نوشته خود فواصل خالی ایجاد کنید.

زمانی که در حال نوشتن یک متن هستید هرچقدر که می‌توانید پاراگراف‌های خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. خواندن مطالبی که در آن‌ها فواصل خالی زیادی وجود دارد در تلفن‌های همراه راحت‌تر است (بیش از نیمی از ترافیک طراحی وب‌ سایت‌ ها از تلفن‌ها همراه سرچشمه می‌گیرد) و لذا قالب‌بندی صفحات یک سیگنال بااهمیت برای رتبه‌بندی در گوگل است.
11) پاراگراف اول یا به عبارتی بند اول نوشته شما نباید بیش از یک یا دو جمله باشد

به خاطر داشته باشید که چیزی که در این پاراگراف نوشته می‌شود مقدمه‌ای برنوشته کلی شما است و نوشته شمارا به خواننده معرفی می‌کند پس باید بند اول شما کوتاه، جامع و شامل و جذاب باشد.
12) نوشته‌های خود را به زیر تیترهای متعددی تجزیه کنید

نوشته شما به حد ممکن به قسمت‌های کوچک تقسیم‌بندی شود و علاوه بر این بتوانید از تگ‌های H2 و H3 متعددی در متن خود استفاده کنید.

 

h2-and-h3-sitesazan
13) استفاده از بالت ها (Bullet Point)

لیست‌های شماره‌گذاری شده به شما کمک می‌کند تا متن خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و فهرستی ایجاد کنید که خواندن و حتی فراگرفتن آن برای خوانندگان راحت‌تر باشد. هیچ‌کس از بخش‌هایی از نوشته را که بالت گذاری شده و یا فهرستی از اعداد برای مرتب‌سازی آن استفاده‌شده است بی‌توجه عبور نمی‌کند.

طول یک مطلب

14) زمان آن رسیده است که ایده غلط برتری مطالب کوتاه به مطالب بلند را فراموش کنیم

اکثر افراد فکر می‌کنند که کوتاه بودن یک مطلب می‌تواند بر رتبه‌بندی آن تاثیر مثبت بگذارد اما این ایده کاملا اشتباه است. تحقیقات جدید نشان داده است که گوگل در حال تغییر به سمت ایجاد رتبه بهتر در متن‌های طولانی‌تری که تمام نیاز یک بازدیدکننده را پوشش می‌دهند است. زمانی که یک مطلب کوتاه باشد نمی‌تواند تمام جوانب یک مساله را در بربگیرد و غالبا جزییات آن را حذف کرده و تنها یک توضیح کلی از آن مساله می‌دهد ازاین‌رو می‌توان گفت که طولانی‌تر بودن یک مطلب نشان‌دهنده جامع‌تر و همه‌جانبه‌تر بودن آن است و نشان‌دهنده آن است که آن مطلب تمامی جزییات را پوشش می‌دهد و لذا یک سیگنال رتبه‌بندی خیلی واضح و مشخص مربوط به طول یک متن است.

 

سیگنال‌های رتبه‌بندی در گوگل- قسمت سوم: محتوای باکیفیت

تحقیقات نشان داده است که میانگین طول متن‌های 30 وب‌سایت برتر دنیا از سال 2014 شروع به افزایش کرده است و این افزایش چیزی در حدود 25% بوده است. میانگین تعداد کلمات در پست‌های برتر موجود در Top 10 بیش از 1285 کلمه بوده است.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی و به طور کلی فعالیت های حوزه ی وب آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

دیدگاه ‏خود را بنویسید