طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

شرکت‌هایی مانند الکسا و کامپت اطلاعات از کجا به دست میاورند

شرکت‌هایی مانند الکسا و کامپت  اطلاعات از کجا به دست میاورند

شرکت‌هایی مانند الکسا و کامپت اطلاعات از کجا به دست میاورند

الکسا یکی از شناخته‌شده‌ترین شرکتهای تحلیل شبکه وب هست، و این‌یکی از بهترین‌ها برای صرفا تحلیل‌های این شرکت نیست. سیستم نمره دهی این شرکت که توسط وب‌سایت آمازون اداره میشود آن را معروف کرده است، این تعریف پشتیبان بزرگی برای صاحبان شغل در اینترنت به‌حساب میآید، و شما انسانهایی را خواهید دید که به نمره این سایت بیشتر از چیزی که هست اهمیت میدهند.

دراین‌بین کامپت براز اطلاعات بسیار در ارتباط با کاربران شما، انتقال اطلاعات و نمره‌ی سطوح بسیار بیشتری از دنیای طراحی وب سایت هست. با اطمینان تنها سایت در این دنیا نیست که شامل این سطح وسیع اطلاعات باشد، بلکه گزارشی به شما نشان میدهد که در جای دیگر مانند الکسا(alexa) اثری از آن‌ها نیست.

دلیل بزرگ این اختلاف به آنجا بازمی‌گردد که هرکدام از آن‌ها به شکل منحصر به خود اطلاعات را جمع میکنند.

منبع اطلاعات منحصربه‌فرد

هر دو مورد الکسا (alexa) و کامپت (compete) اطلاعات خود را از یک منبع جمع‌آوری میکنند، همان منبعی که اطلاعات نا متشابهی به آن‌ها میدهد. این منبع در حقیقت همان نوارابزار هست. اطلاعات الکسا به‌صورت پیش‌فرض از نوارابزار مرورگر فایرفاکس جمع‌آوری میشود درحالی‌که کامپت از نوارابزار خود پر از اطلاعات غنی استفاده میکند.در اینجا دو مسئله مهم پیش روی داریم که پیرامون کل کسب کار در گردش است و اگر خوب دقت کنیم سوالهایی را برایمان ایجاد خواهند کرد.

مسئله اول آگاهی کاربر است:

برای مثال چند نفر از کاربران مطلع خواهند شد که عادات استفاده از اینترنت و صفحاتی که می‌خوانند بر روی سرور الکسا ارسال خواهد شد؟ چند نفر از کاربران کامپت می‌دانند که اطلاعاتشان نظارت میشود؟ مسلما برای جلوگیری از افشا اسرار کاربران توافق‌هایی صورت گرفته است اما آیا در عمل توانایی خود رادارند؟ به یاد داشته باشید همیشه کمی درز اطلاعات به بیرون وجود داشته است و در این میان افرادی بوده‌اند که به‌سادگی اطلاعاتی از این نظارت نداشته‌اند. این آگاهی مانند اطلاعات و قوانین پزشکی جانبی داروهایی هست که یا در ریزترین حالت ممکن کنار جعبه آن تایپ‌شده یا به‌سرعت آخر آگهی خوانده میشود.

مسئله دوم صحت اطلاعات است:

در همین‌جا هست که نام الکسا در امتیازدهی به وب‌سایت‌ها خوب نمی‌درخشد. وقتی‌که دریافت تمامی اطلاعات از نوارابزار کاربران انجام شد، آن‌ها از منابع اضافه‌تری نیز اطلاعات دریافت میکنند؛ کاربران نوارابزار.

صحت اطلاعات

در موردش فکر کنید. نوارابزار الکسا چه چیزی را تامین میکند؟ امتیازدهی الکسا، اطلاعات پیوند صفحات، اتصال به بایگانی صفحات اینترنت و چند تحلیل پایگاه طراحی سایت. درمجموع، اطلاعات بازاریانی. چه کسی به این اطلاعات بازاریابی نیاز دارد؟ بازاریاب، صاحب وب‌سایت و متخصصین سئو. چه کسانی به این اطلاعات نیاز ندارند؟ خوش‌سلیقه‌ها، والدین مستقر در خانه، ورزشکارها، ماهیگیرها، و تقریبا یک لیست بزرگ از آدم‌ها. این یعنی اطلاعات در چرخه کوچکی از افراد همین صنف میگردد. سایت‌هایی که توسط همین اهالی تجارت وب استفاده میشوند امتیازهای بالاتری نسبت به سایر طراحی وب‌سایت‌ها دارند.
حال‌آنکه کامپت اطلاعات خود را از منابع بی تعداد بیشتری جمع و تحلیل میکند و همین صحت و دگرگونی بیشتری به آن میدهد. در سال‌های اخیر حتی الکسا با توجه به انتقادات پیش رویش در مورد دقیقا همین صحت اطلاعات دست به گسترش منابع اطلاعاتی‌اش زد.اما هنوز با توجه بی سایر سایت‌های تحلیل اطلاعات، دامنه منابع الکسا هنوز آن‌چنان وسیع نیست.

ثبت ارزش

در پایان روز، چه بدون صحت و چه محدود، اطلاعات هر دو وب‌سایت برای صاحبان صنایع تحت طراحی سایت مورداستفاده است. آن‌ها اجبار به استفاده دارند، درسته؟ هیچ کسب کاری نمیتواند پانزده سال بر روی فضای مجازی دوام بیاورد بدون اینکه ارزشی ایجاد کرده باشد. و این درصورتی‌که تحلیل هم در مورد آن صادق باشد دو برابر میشود. جایی که دیده‌شده همه ابزارها، نرمافزارها، افزونه‌ها و کتاب‌های الکترونیکی مجهز به تحلیل هستند.
جدا از سیستم امتیازدهی الکسا، که برای کاربران بیرون این محدوده غریب است، هر دو این سیستم‌ها برای صاحبان کسب‌وکار بسیار زیاد استفاده میشوند. این سرویس‌ها از کار خود برمی‌آیند در حالت کلی تا جایی که اطلاعات درستی را فراهم میکنند، مشکلی برای کار با آن‌ها وجود ندارد. ولی همیشه یک آزمایش راستی آزمایی وجود دارد.
از طرف مثبت، بااینکه که کسب‌وکاری مرموزانه و کم‌کم اطلاعات کاربران را بدون آگاهی ایشان گزارش میکرد اما هنوز نمیتوان برای تنبه کاری کرد. هیچ اطلاعات هویتی از نوارابزار ارسال نخواهد شد؛ اطلاعات ارسالی فقط مشتی عادات وب گردی هستند. کاملا برخلاف فیس‌بوک که انبوه اطلاعات افراد در وب‌سایت را جمع‌آوری میکند.
و بازهم افرادی هستند که معتقدند همان میزان اطلاعاتی که نظارت میشود نیز میبایست با اجازه ایشان انتقال پیدا کند. شما کجای این چرخه هستید؟ آیا بااینکه به‌صورت نامحسوس اطلاعات شما جمعآوری شود موافقید؟ آیا به‌صورت یک اتفاق غیرقابل‌بازگشت آن را نظارت میکنید یا برای پیروزی بر این حرکت آزادی خواهانه که نظارت بر روی کاربران را به اتمام برساند پا می فشارید؟

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

دیدگاه ‏خود را بنویسید