طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

شش راه ساده برای نوشتن مطالب پر طرفدار

شش راه ساده برای نوشتن مطالب پر طرفدار

می‌توان به جرات گفت اینترنت به‌طورکلی به محتوای سایت‌ها وابسته است. ارتباطات، روابط دوستانه، رقابت‌ها، لینک‌ها، کاربران و ترافیک و … همه و همه وابسته به کیفیت محتوای سایت‌ها هستند و وابسته به ارزش محتوای هستند که شما می‌توانید آن را تولید کنید؛ بنابراین اگر شما هم‌اکنون درصدد آن هستید که یک طراحی سایت کاملا جدید و موفق ایجاد کنید باید بتوانید محتوای جذاب یا به عبارت دیگری داغی برای خوانندگان خود ایجاد کنید.
اینکه محتوای ایجادشده توسط شما بتواند در رقابت با محتوای سایر سایت‌ها قرار بگیرد و گوی و میدان را بدزدد و یا اینکه محتوی شما محکوم‌به گم‌شدن در میان حجم عظیم محتوای موجود در اینترنت باشد وابسته به آن است که شما به چه میزان به این محتوا ارزش می‌دهید. ارزش اضافه کردن به محتوای کاری است که شما باید انجام دهید، بله ارزش اضافه کردن! اگر شما نمی‌دانید چگونه باید این کار را انجام دهید مطمئن باشید که هیچ‌وقت نخواهید توانست نتایجی را که انتظار دارید دریافت کنید.در ادامه این مطلب شش روش برای ارزشمند کردن محتوای آورده شده است. با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید تا این روش‌ها را باهم موردبررسی قرار دهیم:

Research (تحقیق)

آیا می‌دانید که از سال 2010 در هر دو روز مقدار مطالب و اطلاعاتی که در اینترنت تولید می‌شوند برابر با مقدار اطلاعات تولیدشده از ابتدای خلقت بشر تا سال 2003 است؟ تعجب می‌کنید درست است؟! اما این‌یک تخمین واقعی است.
یک‌لحظه به این مسئله فکر کنید، این مقدار از اطلاعات برای 2 روز بسیار زیاد است. پس‌نیاز به تحقیق داریم زیرا سرعت افزایش اطلاعات بسیار زیاد است و ما برای آنکه بتوانیم محتوی طراحی وب‌سایت خود را زنده و بروز نگه‌داریم باید تحقیق کنیم. باید توجه کنیم که این تحقیقات به‌گونه‌ای باشد که محتوی ایجادشده:

 • تازه
 • منحصربه‌فرد
 • شگفت‌انگیز
 • جالب

باشند به‌گونه‌ای که بتوانند خوانندگان زیادی را جذب کنند. باید توجه کنید که تحقیقات شما باید در زمینه جدیدترین موضوعات روز دنیا باشد به‌گونه‌ای که هنوز سایر وب‌ سایت‌ های رقیب شما نتوانسته باشند محتوای شبیه به آن‌ها را برای خود ایجاد کنند تا کاربران شمارا به‌عنوان اولین کسی که این اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار داده است بشناسند.

شش راه ساده برای نوشتن مطالب پر طرفدار | سایت سازان | طراحی سایت

به محتوای وب‌سایت خود شخصیت بدهید!

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات و معضلاتی که شرکت‌های بزرگ با آن‌ها مواجه هستند آن است که نمی‌توانند شخصیت خود را در کار وارد کنند. می‌پرسید چگونه؟! مسئله اصلی آن است که افراد از اینکه شخصیت واقعی خودشان، عقاید و نظرات خودشان و افکار اصلی و واقعی خودشان را در کار و در هنگام ایجاد محتوای برای یک طراحی وب‌سایت وارد کنند بیم دارند؛ اما اگر به محتوی ایجادشده برای یک سایت توجه کنیم متوجه می‌شویم که محتوای که شخص نویسنده شخصیت خود را در آن وارد نکرده است چیزی کم دارد و به‌نوعی خال یو پوچ به نظر می‌رسد. هیچ‌چیزی خسته‌کننده‌تر از خواندن متنی که در آن هیچ روحی دمیده نشده است وجود ندارد، پس اگر می‌خواهید متن شما پر خواننده باشد و افراد را جذب کند اندکی از روح و شخصیت خود را در آن مطلب وارد کنید و به آن روح بدهید.
یکی از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن به متن خود روح بدهید آن است که در اثناء متن خود داستانی را وارد کنید، بله درست است به شما می‌گویم برای خوانندگانتان داستان تعریف کنید. حتی یک داستان خیلی کوتاه می‌تواند در خواننده شما شور و هیجان و انگیزه برای مطالعه ادامه متن ایجاد کند.

تعریفی از ارزش برای خود داشته باشید

یکی از بهترین دستورالعمل‌ها برای ایجاد محتوای خوب برای یک طراحی سایت اضافه کردن ارزش به محتوی سایت است. ایجاد محتوا به‌گونه‌ای که دایما برای مخاطبان موردنظر خود ارزش‌های جدید به مطالب افزوده شود و مخاطبان را جذب کند هدفی است که اگر به آن نائل شوید یک گام بسیار بزرگ در جهت رسیدن به موفقیت نهایی برداشته‌اید؛ اما یک نکته وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است و آن این است که شما برای آنکه به مطالب سایت خود ارزش بدهید باید تعریف درستی از ارزش برای خود داشته باشید. این مفهوم را ابتدا برای خود باید تعریف کنید و سپس باید این تعریف از ارزش را به مخاطبان خود نیز القا کنید.
پس‌ازآنکه مفهوم ارزش را برای خودتان تعریف کرده و آن را نهادینه نمودید حال باید به کاربران خود بگویید که این ارزش‌ها چه چیزهایی هستند و چگونه می‌توانند زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهند و چرا باید آن‌ها به این ارزش‌ها اهمیت دهند. شما باید سعی بر آن داشته باشید که برای کاربران خود منافعی ایجاد کنید و منافع آن‌ها را محتوای سایت خود درگیر کنید.

شش راه ساده برای نوشتن مطالب پر طرفدار | سایت سازان | طراحی سایت

یک‌ضرب المثل وجود دارد که می‌گوید: شما می‌توانید یک اسب را به سمت آب هدایت کنید اما هیچ‌گاه نمی‌توانید آن را مجبور به نوشیدن کنید». اگر شما منافع کاربران را برای آن‌ها روشن‌سازی نکنید ممکن است که آن‌ها متوجه این منافع نشوند و درواقع ارزش اضافه‌شده به محتوی شما نادیده گرفته شود. مخصوصا آنکه امروزه بیش از 90% خوانندگان مطالب به دنبال مطلب خواصی هستند و هنگامی‌که یک مطلب را می‌خوانند به تک‌تک کلمات و عبارت آن دقت نمی‌کنند بلکه تنها یک اسکن سریع از کل مطلب روبه روی خود انجام می‌دهند.
پس برای آنکه در کمترین زمان و در سریع‌ترین حالت ممکن کاربران خود را جذب کنید باید منافع آن‌ها در محتوی شما کاملا واضح و آشکار باشد و در نگاه اول آن‌ها را جذب کند. پس رک‌گویی کنید و منافع کاربران را صریح و واضح به آن‌ها اعلام کنید زیرا آن‌ها دقیقا دنبال چنین چیزی در طراحی سایت شما هستند.

عناوین خود را هوشمندانه انتخاب کنید

انتخاب عنوان‌های هوشمندانه و خلاقانه یک ضرورت است، حجم مطالبی که روزانه در اینترنت تولید می‌شود و در اختیار کاربران قرار می‌گیرد بسیار زیاد است و کاربران زمان آن را ندارند که هر مطلبی که تولید می‌شود را بخوانند و برای تک‌تک آن‌ها وقت بگذارند. آن‌ها می‌خواهند در کمترین زمان ممکن قسمتی از مطلب را بخوانند و تصمیم بگیرند که آیا این مطلب ارزش دارد که بر روی آن کلیک کنند و ادامه آن را بخوانند.
80% از خوانندگان هیچ‌گاه فراتر از تیترها نمی‌روند و به همان تیترها بسنده می‌کنند…
راه‌های بسیاری برای بهینه‌سازی کردن تیترها وجود دارد اما باید دقت داشته باشید که اولین و مهم‌ترین هدف شما در بهینه کردن تیترها جذب کاربران و یا خوانندگان است. با توجه به نرخ کم تعداد کلیک‌های انجام‌شده توسط کاربران شما باید به دنبال آن باشید که بتوانید توجه کاربران را در نگاه اول جلب کنید تا بر روی عنوان شما کلیک کنند. اگر شما نتوانید توجه کاربران را جلب کنید تنها در حال تلف کردن وقت خود هستید.
یک سرفصل خوب باید حداقل دو مورد از موارد زیر را شامل شود:

 • بحث‌برانگیز بودن
 • ایجاد حس کنجکاوی در کابران
 • گنجاندن حس طنز را در تیترها
 • خوانندگان خود را شگفت‌زده کنید

نگران آن نباشید که چگونه باید خوانندگان را جذب کنید، شما اگر بتوانید احساس‌های نام‌برده در بالا را در کاربران ایجاد کنید آن‌ها را وادار می‌کنید که متن شمارا بخوانند فقط هیچ‌گاه اصول اولیه ارزش‌گذاری، پیوستگی، انتخاب صحیح کلمات کلیدی و … را فراموش نکنید.

 

شش راه ساده برای نوشتن مطالب پر طرفدار | سایت سازان | طراحی سایت

خوانندگان خود را بشناسید

پیش از آنکه شروع به نوشتن کنید خوب است که خوانندگان آن مطلب را بشناسید و بدانید که مخاطب مطلبی که می‌نویسید چه کسانی هستند تا برای آن‌ها بنویسید و به‌گونه‌ای بنویسید که آن قشر خاص از افراد را که می‌خواهید توجهشان را جلب کنید، تحت تاثیر قرار دهید. اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که برای خود و به سلیقه خود می‌نویسند، خوب است بدانید که برای خود و به سلیقه خود نوشتن کار جالبی است اما نباید انتظار داشته باشید چیزی را که برای خودتان نوشتید کسی بخواند و نوشته شما بتواند کسی را تحت تاثیر قرار دهد.
برخی افراد به طراحی وب‌سایت خود مثل یک مجله اینترنتی نگاه می‌کنند و زمانی که هیچ مخاطبی را نمی‌توانند جذب کنند و کسی مطالب آن‌ها را نمی‌خواند، مایوس می‌شوند. دنیا به دور شما و شرکت شما نمی‌چرخد این جمله را همیشه در خاطر داشته باشید؛ بنابراین اگر به ترافیک سایت خود اهمیت می‌دهید و میزان بازدید از سایت شما یک پارامتر مهم برای شماست، هنگام نوشتن مطالب کاربران خاصی را مدنظر قرار دهید و آن مطلب را برای آن‌ها بنویسید تا بتواند آن‌ها را جذب کند.
داشتن شناخت از مخاطبانتان می‌تواند موجب شود تا:

 • هدف‌دار بنویسید
 • بیشتر بر روی افراد خاصی تمرکز کنید
 • محتوی سایت خود را به‌گونه‌ای ایجاد کنید که تعامل بهتری برقرار کند
 • ایده‌هایی برای ایجاد مطالب جدید به شما می‌دهد
 • نوشتار شما ارزش واقعی پیدا می‌کند

اگر بخواهیم کل این مفهوم را در یک جمله خلاصه کنیم باید بگویم که اگر مطلبی می‌نویسید که در حال حاضر نمی‌دانید مخاطب این مطلب چه کسانی هستند، درواقع دارید وقت خود را هدر می‌دهید.

فرمت مناسبی برای مطالب خود انتخاب کنید تا خوانایی آن‌ها را افزایش دهید

بهینه‌سازی مطالب ازنظر خوانایی آن‌ها در وب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مجددا به شما یادآوری می‌کنم که زمانی که یک کاربر عادی اینترنت با حجم زیادی از مطالب مواجه می‌شود خوانا بودن مطالب شما می‌تواند مطلب شمارا از سایر مطالب برای او متمایز کند؛ بنابراین نیاز است تا نوشته‌های خود را به‌گونه‌ای ویرایش کنید که به‌راحتی برای کاربر قابل‌خواندن باشند. چند نمونه از کارهایی که نوشته شمارا خواناتر می‌کنند در زیر لیست شده‌اند:

 • بالت (Bullet) گذاری یا شماره‌گذاری در ابتدای برخی خطوط که بیان‌گر یک لیست هستند
 • استفاده از تصاویر دراثنای محتوا
 • استفاده از چارت و نمودار
 • کوتاه کردن پاراگراف‌ها
 • استفاده از جملاتی که معنا و مفهوم را به‌سادگی می‌رسانند
 • استفاده از ویدیوها

اینترنت جای خوبی برای نوشته‌های فصیح و ثقیل نیست این نوشته‌ها به‌جای دیگری تعلق دارند مطالب اینترنت باید خوانا باشند.

 

شش راه ساده برای نوشتن مطالب پر طرفدار | سایت سازان | طراحی سایت

به سایت‌های دیگر لینک بدهید

به سایت‌های دیگر لینک بدهید و اصلا نگران نباشید که مخاطبان خود را از دست بدهید. برخی افراد فکر می‌کنند که اگر به‌جایی جز به طراحی سایت خودشان لینک بدهند ترافیک سایت خودشان را به سایت های دیگر داده اند. این در حالی است که کاربران بسیار راضی‌تر خواهند بود اگر شما از لینک‌هایی برای تکمیل مطالب خود استفاده کنید.
تفاوت یک مطلب ضعیف با یک مطلب قوی و برجسته، استفاده از لینک‌های کمکی است. اگر وب‌سایتی وجود دارد که می‌تواند مطلب شمارا پشتیبانی کند و برای کمک به درک بهتر مطلب شما به کاربران کمک کند بدون درنگ به آن لینک بدهید. این امکان وجود ندارد که شما بتوانید تمام اطلاعات از A تا Z را در یک مطلب بگنجانید و در اختیار کاربران قرار دهید برای حل این مسئله و برای کمک به کاربران لینک‌ها بهترین راه‌حل ممکن هستند. پس به‌جای ایجاد یک مطلب بسیار طولانی آن مطلب را به قسمت‌های کوچکی تقسیم کنید و لینک‌های متعددی در اختیار کاربران قرار دهید تا کاربران قادر باشند هر جا که خواستند خواندن را متوقف کنند.

نکته پایانی: قابلیت به اتراک گذاری را برای مطالب خود فعال کنید

اگر شما مطلبی را برای استفاده در اینترنت تولید می‌کنید خواه این مطلب کاربردی شخصی یا حرفه‌ای داشته باشد، مطمئن باشید که مطلب شما ارزش خوانده شدن و به اشتراک گذاشته شدن دارد. اینترنت یک پرتال اطلاعاتی است که با تمام چیزهایی که ما تاکنون دیده‌ایم و تجربه کرده‌ایم بسیار تفاوت دارد ما در اینترنت تبلیغات، اطلاعات، ویدیوها و بسیاری چیزهایی می‌بینیم که قبلا کمتر با آن‌ها مواجه می‌شدیم و این چیزها مارا بسیار جذب خود می‌کنند. اگر شما قادر نباشید که با صرف چند دقیقه محتوی بامعنایی برای کاربران ایجاد کنید از رقیبان خود عقب می‌مانیم. لذا نیاز است مطالبی را تولید کنید که ارزش به اشتراک‌گذاری داشته باشند. با توجه به نکاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد امید است که قادر باشید چنین مطالبی را تولید کنید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید