طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

طراحی سايت آزمايشگاهی

طراحی سايت آزمايشگاهی

طراحی وب سايت آزمايشگاه و پزشکی

در زمان‌های گذشته، به دلیل عدم رشد علم و پزشکی و کمبود پزشک‌های ماهر، بسیاری از انسان بر اثر بیماری‌ها جان خود را از دست می‌دادند. این موضوع جدا از نبود پزشکان، دلیل دیگری نیز داشت. نبود و یا کمبود تجهیزات و آزمایشگاه‌های پزشکی، چراکه درگذشته علم پزشکی اکثرا منحصر به پزشکان سنتی بود که از انواع گیاهان به‌عنوان دارو استفاده می‌کردند؛ اما با پیشرفت علم و تکنولوژی، ما بازهم افرادی را به‌عنوان پزشک در اختیارداریم که دانش بیشتری نسبت به پزشکان سنتی گذشته دارند، اما تفاوت مهم دیگر ابزارها و امکاناتی است که پزشکان امروزی برای تشخیص بیماری‌ها و سنجش سلامتی انسان‌ها در اختیاردارند که غالب آن‌ها با پیشرفت علم در سایر رشته‌ها، در اختیار پزشکان قرار داده‌شده است.یکی از مهم‌تری این ابزارها و امکانات، آزمایشگاه‌ها هستند.

آزمایشگاه‌های پزشکی که امروزه به‌صورت اختصاصی و یا در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، با انجام نمونه‌گیری‌های مختلف و با بررسی آن‌ها، اقدام به بررسی پارامترهای بسیاری در بدن انسان می‌کنند تا با استفاده از این مولفه های فراوان و دقیق، یک ارزیابی صحیح از سلامتی انسان‌ها در جنبه‌های مختلف را به دست آورند.نکته مهمی که اما امروزه وجود دارد، سخت شدن مدیریت این آزمایشگاه‌ها است، چراکه امروزه تعداد مراجعین و تنوع آزمایش‌ها به قدری بالا رفته است که معمولا برای مشاهده نتایج آزمایش، روزهای زیادی را باید منتظر ماند. همچنین بیماران اطلاعات کافی راجع به نوع و روش آزمایش و اثرات و نتایج آن در اختیار ندارند؛ بنابراین نیاز به طراحی روش و سازوکاری برای بهبود عملکرد آزمایشگاه‌ها احساس می‌شود. یکی از مهم‌ترین ابزاری‌هایی که اتفاقا از پیشرفت در سایر علوم و علم کامپیوتر و الکترونیک به کمک بسیاری از شاخه‌های دیگر آمده است، می‌تواند به آزمایشگاه‌ها نیز کمک کند و آن استفاده از اینترنت است. تمامی کارهای آزمایشگاه‌ها می‌تواند با سرعت بیشتری از طریق سامانه‌ها و وب‌سایت‌های اینترنتی صورت گیرد.

یک وب‌سایت آزمایشگاهی، ابزاری فوق‌العاده

امروزه به‌قدری استفاده از ابزارهای مختلف بر بستر اینترنت مانند وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، گسترده شده است که دیگر نیازی به صحبت کردن در رابطه بااهمیت این ابزار فوق‌العاده مهم نمی‌باشد. بسیاری از سرویس‌ها و خدماتی مانند خدمات بانکی که انسان‌ها درگذشته باید وقت زیادی برای دریافت آن‌ها صرف می‌کردند، امروزه به‌آسانی و با استفاده از اینترنت قابل دریافت می‌باشند.
همان‌طور که اشاره شد، از این ابزار قوی می‌توان در فضای پزشکی و آزمایشگاهی نیز استفاده کرد. با طراحی یک وب‌سایت آزمایشگاهی، می‌توان امکان و خدمات بسیاری را به مراجعین به آزمایشگاه‌ها ارائه داد، بدون آنکه نیاز به مراجعه حضوری و انتظار در صف‌ها باشد. خدماتی مانند اطلاع‌رسانی، ساعات کار آزمایشگاه، مشاهده نتایج آزمایشگاه و…
اما یک وب‌سایت آزمایشگاهی باید چگونه و ب سایتی باشد و چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

در حالت کلی، یک وب‌ سایت آزمایشگاهی می‌تواند دارای ویژگی‌های زیر باشد :

 • طراحی ظاهری و گرافیکی زیبا و کاربرپسند و متناسب با فضای پزشکی و آزمایشگاهی
 • امکان معرفی کامل آزمایشگاه به همراه شماره تماس و نمایش آدرس آن بر روی نقشه‌های اینترنتی نظیر گوگل مپ
 • امکان مدیرت مراجعه‌کنندگان در دسته‌بندی‌های مختلف
 • امکان مدیریت پرونده هر فرد در قالب پنل های کاربری
 • امکان قرار دادن مقالات آموزشی در رابطه با انواع آزمایش‌ها
 • امکان قرار دادن ساعات کار آزمایشگاه‌های مختلف
 • امکان رزرو وقت برای آزمایش
 • امکان مشاهده نتایج آزمایش از طریق پنل کاربری
 • امکان انجام عملیات پرداخت به‌صورت اینترنتی و از طریق درگاه‌های پرداخت
 • امکان پاسخ‌دهی به‌صورت آنلاین به کاربران
 • امکان قرار دادن آخرین اطلاعیه‌ها و اخبار آزمایشگاه
 • امکان اطلاع‌رسانی آماده شدن نتایج از طریق پیامک و ایمیل
 • امکان توضیحات کامل راجع به آزمایشگاه‌ها و امکانات
 • امکان نظرسنجی از کاربران
 • امکان پشتیبانی از کاربران
 • و…

نیازهای فنی یک وب‌ سایت آزمایشگاهی

اما جدا از تمامی ویژگی‌هایی که یک وب‌سایت آزمایشگاهی بسته به نوع و کارکرد خود می‌تواند داشته باشد، برای حضور موفق طراحی سایت آزمایشگاهی در فضای اینترنت و در میان هزاران وب‌سایت، بایستی یکسری اصول و موارد فنی را نیز در طراحی وب‌سایت در نظر گرفت. از جمله مهم‌ترین این اصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

امنیت

اولین نیازمندی یک وب‌سایت آزمایشگاهی امینت آن است. یک وب‌سایت آزمایشگاهی اطلاعات بسیار مهم و حیاتی هر انسانی را درون خود نگه می‌دارد؛ بنابراین چنین وب سایتی باید به‌صورت کامل امن طراحی‌شده باشد و در برابر حملات خرابکاران اینترنتی، مقاومت بالایی داشته باشد و از دسترس خارج نشود یا امکان تغییرات و حذف اطلاعات کاربران فراهم نباشد.

در دسترس‌پذیری

از آنجا که وظیفه اصلی یک وب سایت آزمایشگاهی ارائه نتایج آزمایشگاهی است، بنابراین یک وب سایت آزمایشگاهی باید در تمامی ساعات شبانه روز قابل مشاهده و در دسترس باشد تا کاربران آن بتوانند از طریق آن یک دسترسی 24 ساعته به آزمایشگاه داشته باشند و ضمن دریافت اطلاعات از نحوه و ساعات کاری آن بتوانند نتایج آزمایش های خود را نیز مشاهده نمایند.

طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا

این اصل در طراحی به ویژه در سال‌های اخیر اهمیت بالایی پیداکرده است. با طراحی ریسپانسیو وب سایت آزمایشگاهی، افراد و کاربران وب سایت می تواند با هر دستگاهی که از اینترنت و وب سایت پشتیبانی کند به وب سایت متصل شده و محتویات آن را به صورت صحیح مشاهده کنند، جدا از اینکه دستگاه ورودی آن‌ها چیست و چه اندازه صفحه‌نمایشی دارد.بنابراین برای طراحی  وب‌ سایت آزمایشگاهی کامل و اصولی، موارد زیادی باید در طراحی در نظر گرفته شوند. با توجه به تخصصی بودن اصول فنی، پیشنهاد می‌شود از یک طراح ماهر و باتجربه در امر طراحی یاری بگیرد.

دیدگاه ‏خود را بنویسید