طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

طراحی سايت دفاتر اسناد رسمی

مقدمه ای برای طراحی سایت

در زمان‌های گذشته، به دلیل جمعیت کم و زندگی پراکنده و غیر متمرکز انسان‌ها، بسیاری از مسائل و مشکلاتی که در جوامع کنونی وجود دارد، اصلا اتفاق نمی‌افتاد؛ اما هر چه زمان گذشت و رشد جمعیت انسان‌ها سبب پیدایش جوامع بشری و توسعه آن‌ها شد، بسیاری از نیازها در سازوکار جوامع احساس شد. یکی از مهم‌ترین این نیازها، مشخص بودن حق‌وحقوق افراد در برابر یکدیگر و در مقابل نهادهای حکومتی بود. بسیاری از مشکلات به دلیل ادعای مالکیت‌های افراد گوناگون بر سر اموال و دارایی‌ها بود. از این جهت در ایران که مدیریت تمامی این امور بر عهده قوه قضاییه قرار داشت، پس از بررسی‌های لازم، با ایجاد سازمانی به نام سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به این سازمان که دارای وظایف و حقوقی مشخص در عین وابستگی به قوه قضاییه، اعطا شد.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از سازمان‌های دولتی ایران است که وظیفه ثبت معاملات، شرکت‌ها، املاک و دارائی‌های شخصی اتباع ایران را به عهده دارد. وظایف اصلی این سازمان در چهار دسته بندی قرار می‌گیرد که عبارتند از: ثبت املاک، اجرای مفاد اسناد رسمی، ثبت شرکت‌ها و علایم و اختراعات و دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق.دفاتر اسناد رسمی موظف به ارائه خدمات گوناگونی در حوزه ثبت اسناد می‌باشد. مواردی مانند ثبت اسناد، تصدیف صحت و یا گواهی امضا، مطابقت رونوشت یا تصویر اسناد با اصل، قابلیت استناد به وجود اسناد رسمی، قابلیت استناد در مقام اثبات دعوی یا دفاع و…

اما در راستای الکترونیکی و غیرحضوری شدن بسیاری از امور مربوطه و همچنین جهت ارائه اطلاعیه‌ها و قواعد به‌صورت ساختارمند، دفاتر اسناد رسمی نیاز به یک ابزار مناسب برای مدیریت امور فوق می‌باشند. با توجه به شرایط کنونی و پیشرفت‌های فناوری اطلاعات، بهترین ابزار برای یک دفتر اسناد رسمی، استفاده از یک وب‌سایت است؛ اما نه هر وب سایتی. یک وب سایت ویژه دفاتر اسناد رسمی که علاوه بر معرفی و ارائه اطلاعات، می‌تواند بخشی از فعالیت‌ها و هماهنگی‌های خود را به‌صورت آنلاین و غیرحضوری انجام دهد.

یک وب سایت ویژه دفاتر اسناد رسمی، چگونه وب سایتی است؟

امروزه دیگر اهمیت و نقش گسترده اینترنت در جامعه بر کسی پوشیده نیست. علاوه بر برقرار شدن بسیاری از ارتباطات میان اشخاص در نقاط جغرافیایی گوناگون و ایجاد شبکه‌های گسترده با زمینه‌های سرگرمی، بسیاری از خدمات نیز در این بستر در حال ارائه می‌باشند. حتی دولت‌ها نیز به اهمیت بالای این بستر پی برده‌اند و در حال تلاش برای ایجاد یک دولت الکترونیک در جهت ارائه بسیاری از خدمات خود در این بستر می‌باشند.

اما در زمینه‌های گوناگونی، یک دفتر اسناد رسمی می‌تواند از این ابزار فوق‌العاده استفاده نماید. دفاتر رسمی می‌توانند به‌صورت روزانه آخرین اخبار و اطلاعیه‌ها را به سمع و نظر مردم برسانند، آخرین تغییرات قوانین و اساسنامه‌ها را بازگو کنند و حتی بخشی از خدمات خود را به‌صورت غیرحضوری به آن‌ها ارائه نمایند. برای انجام این کارها، دفاتر اسناد رسمی نیاز به داشتن یک وب‌سایت هستند. یک وب‌سایت تخصصی برای انجام امور دفاتر اسناد رسمی. به‌طورکلی خدمات گوناگونی را می‌توان از طریق چنین وب سایتی به متقاضیان ارائه داد.

ویژگی‌های مشخصی یک وب سایت دفاتر اسناد رسمی باید دارا باشد عبارتند از :

 • طراحی سایت با گرافیکی زیبا و متناسب با فضای اسناد رسمی و موارد حقوقی
 • امکان معرفی کامل دفتر اسناد رسمی و کد و نوع فعالیت به همراه ارائه راه‌های دسترسی نظیر شماره تماس و آدرس
 • امکان معرفی خدماتی که در این دفتر اسناد رسمی ارائه می‌شود
 • امکان نمایش آخرین اطلاعیه‌ها و اخبار دفتر اسناد رسمی
 • امکان پرسش و پاسخ میان کاربران و کارشناسان
 • امکان پاسخ به پرسش‌های پر تکرار و قراردادن در بخشی با عنوان پرسش‌های متداول
 • امکان معرفی تک‌تک خدمات و مراحل انجام کامل آن‌ها
 • امکان ارائه برخی خدمات به صورت آنلاین و از طریق تکمیل فرم‌های رسمی و اسکن اسناد
 • امکان قرار دادن قوانین و اساسنامه‌های مرتبط بر روی طراحی وب‌ سایت
 • امکان پرداخت وجوه به صورت آنلاین و از طریق درگاه‌های پرداخت
 • امکان نمایش و پیمایش موارد ثبت‌شده افراد از طریق پنل های کاربری آن‌ها
 • امکان مشاوره اینترنتی به افراد
 • و…

بنابراین دفاتر اسناد رسمی می‌توانند با داشتن یک وب‌ سایت، خدماتی کاملا منعطف و بر اساس نیاز آن‌ها و محدودیت‌های قانونی را به کاربران اینترنتی خود ارائه نمایند. همچنین بسیاری از اطلاعیه‌ها و اخبار را نیز به‌صورت آنلاین به کاربران خود مخابره کنند.

ملاحظات فنی یک وب سایت دفاتر اسناد رسمی

اما یک وب سایت ویژه دفاتر اسناد رسمی، علاوه بر موارد فوق نیاز به دسته دیگری از اصول و قواعد در طراحی خود دارد. مواردی که کمی تخصصی‌تر و فنی‌تر هستند و کاربران در نگاه اول متوجه آن‌ها نمی‌شوند اما درعین‌حال اهمیت نقش بالایی در نحوه کارکرد صحیح وب‌سایت ایفا می‌کنند.از جمله مهم‌ترین این موارد برای یک وب‌سایت دفتر اسناد رسمی، امنیت است. وب‌سایت شما دارای اطلاعات و بعضا اسناد و مدارک مهمی از افراد است که باید به‌صورت کامل امن ذخیره و نگهداری شوند تا در صورت مورد حمله اینترنتی قرار گرفتن، خللی به آن‌ها وارد نشود. همچنین محتوای اخبار و اطلاعیه‌ها و قوانین نیز نباید به‌سادگی و توسط هکرها قابل تغییر باشد.
مورد مهم دیگر سرعت و دسترس پذیری است. وب سایت شما ممکن است بر اساس خدماتی که به صورت آنلاین ارائه می‌دهد در زمان‌هایی میزبان تعداد کاربران فراوانی باشد. از این‌ رو زیرساخت‌های وب‌سایت شما باید به‌صورت کامل مناسبی تعبیه‌شده باشد تا قابلیت ارائه خدمت به تعداد بالایی از کاربران را بدون کندی و از دسترس خارج شدن داشته باشد.موارد دیگر نظیر سئو و بهینه‌ سازی و یا طراحی واکنش گرا وجود دارد که باید در طراحی وب‌سایت شما در نظر گرفته شود.

با توجه به تخصصی بودن این موارد، پیشنهاد می‌شود از یک طراح ماهر و باتجربه برای طراحی اصولی وب‌سایتتان یاری بگیرید. برای طراحی سايت دفاتر اسناد رسمی با کارشناسان در ارتباط باشید.

دیدگاه ‏خود را بنویسید