طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

طراحی سايت پرتال‌ سازمانی

طراحی سايت پرتال‌ سازمانی

طراحی سايت پرتال‌های سازمانی

در زمان‌های گذشته، به دلیل جمعیت کم، اغلب مدیریت کارها ساده و در حوزه یک فرد و یا یک گروه کوچک قرار داشت؛ اما هر چه زمان گذشت و جمعیت انسان‌ها رشد کرد، با توجه به نیازهای گسترده آن‌ها، نیاز به ایجاد سازمان‌هایی برای ساختارمند کردن فعالیت‌های مختلف جامعه پدید آمد.امروزه نیز هر چه روبه‌جلو می‌رویم بر تعداد این سازمان‌ها افزوده می‌شود. سازمان‌هایی که در دسته‌بندی‌های مختلفی بر اساس نوع عملکرد و محصول و یا خدمتشان قرار می‌گیرد. جدا از دولتی و یا غیردولتی بودن سازمان، غالبا سازمان‌ها با توجه به نوع محصولات و یا خدماتی که به مشتریان خود ارائه می‌دهند، در دسته‌بندی‌های متنوعی قرار می‌گیرند.

اما بااین‌وجود، بازهم سازمان‌های بسیار بزرگی مانند گوگل، زیمنس و … وجود دارند که در حال مدیریت کردن هزاران کارمند هستند و بنابراین مقوله مدیریت و کارکردهای سازمانی در سازمان‌های امروزی امری بسیار مهم و حیاتی است.اما جدا از نوع دستگاه‌های مدیریتی غالب بر سازمان‌ها، امروزه ابزارهای مختلفی برای مدیریت سازمانی در بخش‌های مختلف به کمک سازمان‌ها آمده‌اند. ابزارهایی در بخش‌های مالی، نیروی انسانی، فروش، پشتیبانی و… که امروزه غالب این ابزارها را ماشین‌آلات صنعتی و البته کامپیوترها و شبکه‌های ارتباطی تشکیل می‌دهند.مقوله‌های مدیریتی، امروزه نرم‌افزارهای گوناگونی برای کمک به بخش‌های مختلف سازمان به وجود آمده‌اند.

اما مشکل آن‌ها تبدیل بخش‌های مختلف سازمان به جزیره‌های مختلف است که ارتباط میان جزیره‌ها کمی دشوار شده است؛ بنابراین امروزه بیشترین نیاز سازمان‌ها در این بخش، نرم‌افزارهای مدیریت یکپارچه سازمانی است. این نرم‌افزارها بسیار گران و پیچیده هستند و پیاده‌سازی آن‌ها در بسیاری از سازمان‌های بزرگ با شکست همراه شده است، بنابراین خیلی از سازمان‌ها به دلایل منطقی و محتاطانه، فعلا ترجیح می‌دهند به دنبال راه‌های جایگزین بهتری بروند.

طراحی وب سایت پرتال، یک‌راه حل مناسب

با ظهور و گسترش اینترنت در سال‌های اخیر و پیشرفت سریع و قابل‌ملاحظه آن، بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها به دنبال حرکت و حضور در این فضا می‌باشند.ازاین‌رو بسیاری اقدام به طراحی وب‌ سایت حرفه‌ای متناسب با محصول و خدمات سازمان خود می‌کنند؛ اما وب‌سایت‌ها تنها ابزاری نیستند که اینترنت در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد.پرتال‌ها یکی دیگر از کاربردهای دنیای مجازی می‌باشند. یک پرتال اینترنتی در نگاه اول چیزی شبیه یک وب‌سایت است؛ اما کاملا متفاوت از یک وب‌سایت ساده است و درواقع آن را می‌توان مجموعی از سایت‌ها و صفحات وب مختلف دانست. یک پرتال مجموعه‌ای از صفحات وب است که به هم پیوند خورده‌اند و این مجموعه به صورتی تشکیل‌شده است که دستیابی به اطلاعـات و فعل‌وانفعال را برای سازمان و کاربرانش سـاده می‌سازد.

این صفحات یک نقطه ورود واحد ایجاد می‌کنند که کاربران سازمان را قادر می‌سازند تا اطلاعات منابع مختلفی را به‌صورت یکجا ببینند. پرتال‌های سازمانی اساساً با دو هدف، شامل مدیریت متمركز اطلاعات تجـاری در سازمان‌ها و ارائه خدمـات اطلاعـاتی روزآمد طـراحی شدند. این پرتال‌ها علاوه بر اطلاع‎رسانی زمینه‎های تعامل میان مدیران و كارمندان و مشتریان یا كاربران را ایجاد می‎نمایند.اما یک وب‌سایت پرتال سازمانی چگونه وب سایتی است؟ با توجه به توضیحات ارائه‌شده، طراحی سايت پرتال‌ سازمانی بایستی دارای ویژگی‌های مشخصی باشد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود.

مدیریت دسترسی

اولین المان و عنصری که بایستی در یک وب‌سایت پرتال سازمانی قابل‌مشاهده باشد، صفحه ورود است. صفحه‌ای که با توجه به نام کاربری و رمز عبور، هویت کاربر را تصدیق می‌کند و با توجه به تعریف دسترسی‌های مختلف برای کاربران و مدیران مختلف، سرویس‌های مختلفی را برای آن‌ها ارائه می‌کند.

قابلیت شخصی‌سازی

با توجه به نوع کاربر ورودی به پرتال، باید قابلیت شخصی‌سازی طراحی واسط کاربری برای کاربر فراهم باشد تا بر اساس نیاز خود، سرویس‌ها و موارد موردنیاز خود را ویرایش و شخصی‌سازی کند.

مشارکت کاربران

پس از تصدیق هویت، کاربر به صفحه و پنل مربوط به خود هدایت می‌شود. غالبا در این صفحه با توجه به نوع کارکرد سازمان و وظیفه و نقش کاربر، بخش‌های گوناگونی قرار دارد؛ اما صرف‌نظر از این موارد، پرتال باید بخشی برای ارتباطات تعریف‌شده و مجاز میان کاربران داشته باشد. بخشی که کاربران فعلی آنلاین را نمایش دهد و امکان ارتباط و تعامل بین کاربران را با توجه به نیازهای آن‌ها فراهم نماید.

قابلیت‌های کلی وب سایتی

یک پرتال، در ساده‌ترین حالت یک وب‌سایت است که توانایی ورود و ارائه سرویس‌ها و خدمات گوناگون را به کاربران مختلف را دارا می‌باشد؛ اما پرتال باید جدا از این بخش، محتواهای کلی را نیز به کاربران نشان دهد. مواردی مانند آخرین اخبار، اطلاعیه‌ها، فهرست موضوعات عمومی، قیمت‌های سهام، فهرست رویدادهای سازمان و سایر مواردی که با توجه به عملکرد سازمان قابل‌تعریف است.

امکانات دیگر پورتالی

با توجه به نیازهای آینده، یکسری موارد و پیش‌بینی‌هایی در طراحی پرتال در نظر گرفته می‌شود. به‌عنوان‌مثال طراحی باید مقیاس‌پذیر باشد و یا امکان تعریف زیر پورتال‌هایی با قالب پورتال فعلی برای شعب سازمان فراهم باشد. همچنین هزینه توسعه و نگهداری پورتال باید معقول باشد.

نیازهای فنی یک وب‌سایت

جد از کارکرد پورتالی وب‌سایت، پورتال سازمان شما در قالب وب به کاربران ارائه می‌شود؛ بنابراین باید زیرساخت‌های موردنیاز یک وب‌سایت قوی در طراحی آن رعایت شود. مواردی مانند سرعت، در دسترس‌پذیری، امنیت، طراحی بهینه برای موتورهای جستجو (سئو)، طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا و… ازجمله مواردی است که باید با ضرایب اهمیت مختلف در طراحی وب‌سایت شما در نظر گرفته شوند.بنابراین با توجه به مهم بودن یک وب‌سایت پرتال سازمانی به‌عنوان بستری برای سهولت انجام فعالیت‌های سازمانی خود، برای داشتن حداکثر بازدهی پیشنهاد می‌شود از یک طراح ماهر و باتجربه در امر طراحی پرتال سازمانی خودیاری بگیرید.برای طراحی سایت حرفه ای پرتال با کارشناسان سایت سازان درارتباط باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید