طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

طراحی سایت دانشگاهی

طراحی سایت دانشگاهی

طراحی سایت دانشگاهی

انسان‌ها همواره در حال یادگیری و پیشرفت هستند. این یادگیری‌ها درگذشته‌ها سخت‌تر به دست می‌آمد چراکه دانشمندان و افراد برجسته بایستی وقت زیادی را صرف مطالعه و تحقیق و آزمایش و خطا کنند تا به دستاوردی برسند. جدا از دستاورد، انتقال آن به نسل‌های آینده نیز از اهمیت بالایی برخوردار بود چراکه عمر انسان‌ها برای رسیدن به پاسخ سوال هایشان کافی نبود؛ بنابراین ناچار بودند به نحوی دستاوردهای خود را به آیندگان آموزش دهند. این کار عمدتا از طریق نوشتن و کتب انجام می‌شد؛ اما تنها افراد کمی حاضر به یادگیری و فهم آن مطالب و علوم بودند؛ بنابراین گسترده انتشار علم محدود بود.

طراحی سایت و پرتال دانشگاهی

همین محدودیت سبب رشد و پیشرفت بسیار کند علوم مختلف بود چراکه تنها افراد خاصی از جامعه را درگیر می‌کرد. این امر سبب شد تا انسان‌ها به فکر ساختار مناسب‌تری برای آموزش بیفتند. این امر سبب پیدایش مدارس و دانشگاه‌ها گردید. با ظهور اولین دانشگاه‌ها و قرار گرفتن دانشجویان در فضایی تعبیه‌شده جهت مطالعه و آزمایش، سرعت رشد و تولید علم بسیار افزایش یافت. همین امر سبب شد تا دولت‌ها همواره توجه ویژه‌ای به دانشگاه‌ها و فضای های علمی داشته باشند و اقدام به توسعه و ساخت دانشگاه‌های جدید کنند.بنابر اهمیت دانشگاه‌ها، حضور فعال آن‌ها در همه عرصه‌های مربوطه الزامی می‌باشد. یکی از این عرصه‌ها دنیای مجازی و اینترنت است. دانشگاه‌ها باید علاوه پرفعالیت‌های متمرکز در کلاس‌ها و آزمایشگاه‌ها، در فضای اینترنت نیز حضورداشته باشند و اقدام به معرفی و همکاری در سطح بین‌المللی نمایند.

یک وب‌سایت دانشگاهی، دری به‌سوی دنیای مجازی

عصر امروز عصر دانش و ارتباطات است. درواقع بسیاری از پیشرفت‌های شگرف بشر که در دانشگاه‌ها رخ‌داده است به‌واسطه همکاری افراد مختلف از کشورهای گوناگون ایجادشده است. یکی از ابزارهایی که سبب سرعت بخشیدن به این ارتباطات شده است، اینترنت است. یک دانشگاه برای ورود و فعالیت در این عرصه، نیازمند داشتن یک وب‌سایت مناسب می‌باشد.یک وب‌سایت دانشگاهی، باید در ساده‌ترین حالت به معرفی کامل دانشگاه و موقعیت جغرافیایی، دانشکده‌ها و رشته‌ها، اساتید و هیات علمی و سایر موارد بپردازد.

طراحی سایت دانشگاهی

در حالت کلی یک وب‌سایت دانشگاهی دارای ویژگی‌های زیر می‌باشد:

 • ظاهر گرافیکی زیبا و متناسب با فضای علم و دانشگاه
 • امکان معرفی کامل دانشگاه و تاریخچه آن به همراه آدرس و راه‌های ارتباطی و نمایش مکان آن بر روی نقشه‌های اینترنتی نظیر گوگل مپ
 • امکان ارائه آخرین اخبار و اطلاعیه‌های دانشگاه بر روی سایت
 • امکان معرفی کامل اساتید دانشگاه و رزومه آن‌ها
 • امکان معرفی کامل رشته‌هایی که در دانشگاه ارائه می‌شوند
 • امکان معرفی خدمات آموزشی درسی و غیردرسی که در دانشگاه ارائه می‌شود
 • امکان قرار دادن قوانین و مقررات آموزشی در طراحی سایت
 • امکان تعبیه فرایندهایی جهت انجام امور ثبت‌نام به‌صورت اینترنتی و امکان پرداخت اینترنتی در صورت نیاز
 • امکان تخصیص صفحه و یا وبلاگ‌هایی برای به معاونت‌های مختلف دانشگاه نظیر معاونت آموزشی، مالی، فرهنگی و.
 • امکان تخصیص دادن صفحه‌ها و وبلاگ‌هایی برای دانشکده‌های مختلف جهت ارائه فعالیت‌های خود
 • امکان قرار دادن لینک‌های اتصال به سایر سامانه‌های موردنیاز دانشجو نظیر سامانه تغذیه و یا خودکارسازی آموزشی
 • امکان ارائه تقویم‌ترمی دانشگاه
 • امکان قرار دادن دروس ارائه‌شده درترم
 • امکان ارتباط و پشتیبانی از کاربران
 • و…

بنابراین طراحی سایت و پرتال دانشگاهی نیازی ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. برای داشتن یک وب‌سایت کامل، صرف‌نظر از محتوایی که در وب‌سایت ارائه می‌شود، یک وب‌سایت باید دارای یکسری ملزومات فنی و تخصصی مربوطه باشد.

موارد فنی که در طراحی یک وب‌سایت باید رعایت شود

سئو:

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در طراحی وب‌ سایت رعایت شود، طراحی بهینه وب‌سایت برای موتورهای جستجویی نظیر گوگل است. به مجموعه اقداماتی که سبب رسیدن به این طراحی بهینه می‌شود، سئو گویند. در صورت انجام این فعالیت‌ها به‌صورت مناسب، وب‌سایت دانشگاه به هنگام جستجو در گوگل خیلی سریع در اختیار کاربران قرار می‌گیرد و امر سبب دسترسی سریع دانشجویان علاقه‌مند به وب‌سایت دانشگاه و متعاقبا آشنایی با دانشگاه می‌گردد.

طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا:

یک وب‌سایت دانشگاه باید ریسپانسیو و یا واکنش گرا باشد. این بدان معنا است که محتوای ارائه‌شده به کاربران متناسب با اندازه صفحه‌نمایش دستگاهی باشد که با آن به وب‌سایت متصل می‌شوند؛ یعنی چه کاربر با موبایل به وب‌سایت متصل شود و چه از طریق کامپیوتر، محتوای وب‌سایت با اندازه و فونت‌های مناسبی به کاربر نمایش داده شود.

در دسترس‌پذیری و سرعت:

یک وب‌سایت باید در اکثر ساعات شبانه‌روز قابل‌مشاهده و در دسترس باشد و کاربران نباید با پیام‌هایی مانند در حال حاضر امکان مشاهده محتوای سایت وجود ندارد» مواجه شوند. همچنین یک طراحی سایت باید سریع بالا بیاید و کاربران برای جابجایی بین صفحات وب‌سایت، مدت‌زمان زیادی را منتظر نمانند چراکه این کار سبب نارضایتی کاربران می‌شود.

امنیت:

مسئله امنیت در طراحی همه سایت‌ها مهم است اما در وب‌سایت‌هایی مانند دانشگاه‌ها که احتمالا اطلاعات حساس‌تری نگهداری می‌کنند این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. یک وب‌سایت دانشگاهی باید در برابر حملات اینترنتی و هک بسیار مقاوم و مطمئن باشد.
بنابراین مشاهده می‌شود که طراحی یک وب‌سایت خوب کاری سخت و زمان‌بر است. یک وب‌سایت باکیفیت نیازمند طراحی کاملا اصولی و تخصصی می‌باشد. غالبا به علت دوری از مسائل پیچیده فنی، پیشنهاد می‌شود کار طراحی وب‌سایت خود را به یک طراح ماهر بسپارید تا بتواند تمامی موارد ذکرشده را به‌صورت کاملا مناسبی برای شما به ارمغان بیاورد. برای طراحی سایت حرفه ای دانشگاهی با کارشناسان گروه سایت سازان در ارتباط باشید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید