طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

طراحی سایت شبکه اجتماعی

طراحی سایت شبکه اجتماعی

ساخت سایت شبکه اجتماعی

امروزه در دوره ای هستیم که شبکه های اجتماعی در دنیای مجازی در حال یکه تازی هستند. تا قبل از ظهور و گسترش این شبکه های اجتماعی، مهم ترین کاربرد اینترنت که امروزه هم به عنوان کاربرد های اساسی اینترنت می باشد، وب بوده است. بسیاری از افراد هنوز هم مفاهیم وب و اینترنت را معادل هم به کار می روند اما بایستی توجه داشت که وب یکی از کاربرد های اینترنت است.
اولین کاربردی که سبب شد تا پای اینترنت به خانه های افراد وارد شود، ایمیل بود. کاربرد غالب اینترنت اما در طول سال ها تغییر کرد و تبدیل به انواع وب سایت های خبری و آموزشی شد؛ اما برای چندین سال است که کاربرد غالب اینترنت و چیزی که افراد را پای اینترنت می کشاند و افراد اکثر زمان اینترنت خود را به آن اختصاص می دهند، شبکه های اجتماعی است.

طراحی سایت شبکه اجتماعی

شبکه های اجتماعی به خوبی توانسته اند پاسخ گویی نیاز های اجتماعی افراد در فضای مجازی باشند. در این شبکه ها افراد می توانند با ایجاد یک صفحه شخصی برای خود، علایق، سلائق و فعالیت های خود را در قالب فضای مجازی با کلیه دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذراند. پست گذاشتن، اشتراک تصاویر و موسیقی، دنبال کردن صفحات دیگران، چت کردن و صحبت کردن با دیگران، پیدا کردن دوستان مجازی جدید، نظر گذاشتن زیر پست های دیگران و… همه و همه از ملزومات یک شبکه اجتماعی می باشد.

جدا از اینکه امروزه شبکه های اجتماعی خاصی وجود دارند که تنها به اشتراک گذاری فایل های خاصی می پردازند، مانند موسیقی یا فیلم، اما نکته اصلی و پایه تشکیل یک شبکه اجتماعی، ارتباط کاربران است، یعنی کاربران اینترنتی هستند که تولید کننده و مصرف کننده محتوا می باشند. اما یک شبکه اجتماعی جدا از کارکرد و اهدافی که دارد می تواند در قالب های گوناگونی طراحی شود. متداول ترین نوع آن که بزرگ ترین شبکه اجتماعی نیز می باشد یک وب سایت است. فیسبوک، یک وب سایت است که کاربران می توانند از طریق اینترنت و مرورگر های اینترنتی به آن دسترسی پیدا کنند؛ اما اگر بخواهیم یک وب سایت شبکه اجتماعی نظیر فیسبوک داشته باشیم، وب سایت ما باید چگونه وب سایتی باشد و چه ویژگی هایی داشته باشد.

یک وب سایت شبکه اجتماعی چگونه وب سایتی است و چه ویژگی هایی دارد؟

موارد و فعالیت های گوناکونی وجود دارد که بر اساس کارکرد خاص یک شبکه اجتماعی تنها برای آن تعریف می شود. به عنوان مثال یک شبکه اجتماعی که در حوزه به اشتراک گذاری ویدئو فعالیت می کند باید قابلیت نمایش ویدئو در نسخه های مختلف و یا نمایش زیرنویس به زبان های گوناگون را داشته باشد. اما جدا از ویژگی ها کاربرد محور، یک وب سایت شبکه اجتماعی در حالت کلی باید دارای ویژگی ها و موارد مشخصی باشد که این شامل موارد زیر می شود:

 • طراحی سایت با ظاهری و گرافیکی زیبا و جذاب در جهت جذب کاربران در نگاه اولیه
 • قابلیت ثبت نام و عضو گیری با فراهم آوردن فرم های ثبت  نام
 • قابلیت ورود به صفحه شخصی با اطلاعات ثبت نامی همراه با قابلیت بازیابی رمز عبور در صورت فراموشی
 • قابلیت تنظیم صفحه شخصی شامل اعمال علایق و سلائق در حوزه های مختلف نظیر موسیقی، ورزش، علم و…
 • قابلیت ایجاد پست شامل قرار دادن تصویر، ویدئو و متن
 • قابلیت نظردهی و کامنت گذاری در زیر پست های دیگران
 • قابلیت دوست شدن با کاربران دیگران با ارسال درخواست دوستی و دریافت پاسخ آن
 • قابلیت به اشتراک گذاشتن موارد شخصی تنها برای دوستان
 • قابلیت به اشتراک گذاری انواع فایل ها با فرمت های گوناگون
 • قابلیت چت کردن و صحبت دو نفره با کاربران
 • قابلیت اعمال نظر در فرمت دوست داشتن (لایک)
 • قابلیت معرفی دوستان دوستان شما به شما
 • امکان به اشتراک گذاشتن پست ها و مطالب عمومی از طریق دیگر شبکه های اجتماعی
 • قابلیت پشتیبانی از کاربران
 • و…

بنابراین با داشتن وب سایتی به قابلیت های اشاره شده در بالا، شما می توانید یک وب سایت شبکه اجتماعی داشته باشید. البته وب سایت شما می تواند بر حسب نیاز و علایق شما به صورت کاملا تخصصی تری طراحی گردد.

طراحی سایت شبکه اجتماعی

نیاز های مهم تر و اساسی تر یک وب سایت شبکه اجتماعی

اما در کنار کارکرد های اشاره شده که در واقع بخش اصلی یک شبکه اجتماعی را تشکیل می دهند، وب سایت شبکه اجتماعی شما برای عمکرد صحیح در فضای مجازی نیاز به پشتیبانی از نیاز های مهم دیگری می باشد. مواردی که بیشتر فنی و زیرساختی هستند و در نگاه کاربران قابل مشاهده نیستند اما در کارکرد صحیح وب سایت شما نقشی اساسی دارند.اولین و مهم ترین این موارد امنیت است. کاربران شما باید مطمئن باشند که اطلاعات شخصی آن ها در جای امنی نگه داری می شود و شما امین اطلاعات او هستید و اطلاعات او از طریق وب سایت شما به صورت سهوی توسط حملات اینترنتی و یا عمدی منتشر نمی شود. مورد مهم دیگر توانایی پشتیبانی از تعداد کاربر زیاد می باشد.

اساس کارکرد یک شبکه اجتماعی در حضور و تعامل تعداد زیاد کاربر است و سایت شما باید بتواند فضای ذخیره سازی مناسبی در اختیار آن ها بگذارند و با زیرساخت های مناسب، امکان تعامل سریع و بدون قطعی را برای آن ها فراهم کند. مورد مهم دیگر سئو می باشد. وب سایت شما باید برای موتور های جستجو به صورت بهینه ای طراحی گردد. این مورد سبب می شود تا کاربران بتوانند از طریق موتور های جستجو با وب سایت شبکه اجتماعی شما آشنا شود.

طراحی سایت واکنش گرا

موارد فنی دیگری نظیر قابلیت مشاهده از طریق دستگاه های دیگر که به آن طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا می گویند نیز باید در طراحی وب سایت شما در نظر گرفته شود. با توجه به فنی بودن و تخصصی بودن این موارد و البته کارکرد های گسترده یک وب سایت شبکه اجتماعی، پیشنهاد می شود از یک طراح ماهر و با تجربه در امر طراحی وب سایت تان یاری بگیرید با بتواند یک وب سایت شبکه اجتمای کاملا اصولی و مدنظر شما را برای شما طراحی کند. برای طراحی سایت شبکه اجتماعی با کارشناسان سایت سازان در ارتباط باشید.

نوشته های مرتبط