طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

طراحی سایت شبیه مکتب خونه

طراحی سایت شبیه مکتب خونه

طراحی وب سایت آموزشی

انسان ها همواره به دنبال آموزش و یادگیری بوده و هستند. چیزی که در گذر زمان تغییر کرده است نوع و ابزار های آموزش است که سبب سهولت آن گشته است اما نکته ثابت انسان در تمامی عصر ها، کنجکاوی و جستجو به دنبال پاسخ های خویش بوده است. در گذشته های دور تر معمولا منابع برای کسب علم و دانش بسیار محدود بود و آموزش معمولا در چارچوب های استاد و شاگردی ادامه می یافت. این نوع قدیمی ترین متد آموزش است؛ اما در گذر عصر ها و رشد و پیشرفت علم، امروزه روش های گوناگونی برای آموزش وجود دارد.شما می توانید در مورد موضوعات مورد علاقه خود کتاب بخوانید و یا به کلاس رفته و در دوره های حضوری شرکت کنید؛ اما عصر جدید و قرن 21 در دهه اخیر، ابزار دیگری برای آموزش در اختیار شما قرار داده است: اینترنت و…
امروزه اینترنت را می توان بزرگترین منبع آموزش جهان دانست چرا که با ایجاد ارتباطات و اتصالات سریع سبب شده است تا میلیون ها کاربر اطلاعات و دانش خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند؛ اما در این میان وب سایت هایی نیز وجود دارند که به صورت کاملا تخصصی بر روی تولید و یا گردآوری و ارائه محتواهای آموزشی در حال فعالیت هستند. این فعالیت های آموزشی قالبا به صورت فیلم های آموزشی تولید و گردآوری شده و از طریق اینترنت در اختیار کاربران قرار می گیرد. این محتواهای ویدئویی در دو دسته کلی قرار می گیرند: فیلم های آموزش آکادمی مربوط به دانشگاه های بزرگ و دسته دیگر فیلم هایی تجربی و مهارتی برای آموزش یک مهارت خاص.
شاید بتوان از میان وب سایت هایی که در این زمینه در حال فعالیت می باشند مکتب خونه را به عنوان یک وب سایت بسیار خوب و موفق نام برد. وب سایتی که در دسته اول قرار می گیرد و با گردآوری فیلم های آموزشی آکادمی از درس های استادان دانشگاه های بزرگ کشور، اقدام به نشر رایگان آموزش می کند؛ اما اگر بخواهیم به نحوی در حوزه آموزشی آنلاین فعالیت کنیم و طراحی سایت شبیه مکتب خونه داشته باشیم که بتوان از طریق آن فیلم های آموزشی مختلف را از طریق اینترنت به اشتراک گذاشت، چه ویژگی ها و اصولی را باید در طراحی وب سایت باید در نظر گرفت؟

چگونه می توان وب سایتی مانند مکتب خونه طراحی کرد؟

هدف مکتب‌خونه در دسترس قرار دادن آموزش با کیفیت بالا برای همه‌ی فارسی‌زبانان است. مکتب‌خونه در هر ترم تحصیلی، تعداد مشخصی درس از دانشگاه‌های برتر کشور را با هماهنگی استاد درس شروع به فیلم برداری می‌کند. سپس در طول ترم با ضبط جلسات درس، جلسات به صورت منظم و به مرور زمان با کمترین فاصله از برگزاری آن کلاس در دانشگاه، بر روی وبسایت قرار می‌دهد.

اما اگر بخواهیم وب سایت با کارکرد های آموزشی مشابه مکتب خونه داشته باشیم، باید به اصول زیر در طراحی دقت کرده و آن ها را در طراحی وب سایت خود در نظر بگیریم :

 • طراحی سایت با  ظاهری بسیار زیبا و با کاربری بسیار آسان برای کاربران
 • امکان معرفی کامل وب سایت و انواع خدمات و آموزش های ویدئویی که از طریق آن ارائه می شود
 • امکان نمایش جدید ترین دروس اضافه شده با برچسب جدیدترین
 • امکان جستجو در وب سایت و در میان کلیه درس ها و محتوا های آموزشی
 • امکان اعمال انواع فیلتر بر حسب رشته تحصیلی و یا دانشگاه بر روی جستجو
 • امکان دسته بندی محتواهای آموزشی در دسته بندی های تخصصی مانند برق، کامپیوتر، مدیریت، ریاضی و…
 • امکان ثبت نام و ورود و مدیریت اعضا در طراحی وب سایت
 • امکان امتیاز دهی به کاربران برای دسترسی به ویدئو های خاص
 • امکان معرفی هر درس در صفحه مربوطه به همراه معرفی استاد و مدرس آن درس
 • امکان نمایش ویدئو های آموزشی در قالب درس هایی مرتب
 • امکان قرار دادن پیوست و جزوات به ویدئو های آموزشی
 • امکان نمایش دروس مشابه در انتهای صفحات مربوط به هر درس
 • امکان دانلود ویدئو های آموزشی دروس در قالب کیفیت های مختلف
 • امکان پرسش به پاسخ های متداول
 • امکان اختصاصی کردن محتوا با قابلیت پرداخت آنلاین وجه برای مشاهده
 • امکان پشتیبانی از کاربران
 • و…

ملزومات فنی مورد نیاز برای طراحی وب سایتی نظیر مکتب خونه

اما در کنار موارد اشاره شده، اصول و قواعد فنی دیگری نیز وجود دارد که باید در طراحی وب سایتی نظیر مکتب خونه در نظر گرفته شوند. هر چند این موارد برای کاربران عادی و در قالب و ظاهر وب سایت قابل مشاهده نمی باشند، اما تاثیر غیر قابل انکاری در عملکرد و موفقیت وب سایت دارند. اولین و مهمترین ویژگی مورد نیاز یک وب سایتی نظیر مکتب خونه، توانایی پشتیبانی فنی برای ذخیره سازی فایل های ویدئویی زیاد و با حجم بالا است. از این رو باید یک هاست با ظرفیت ذخیره سازی بالا و کافی برای وب سایت تان تعبیه نمایید. مورد مهم دیگر پهنای باند وب سایتتان است. حجم اغلب محتواهای وب سایت شما که غالبا ویدئو می باشند نسبتا زیاد است.از این رو کاربر باید بتواند با حداکثر سرعتی که می تواند و از طریق لینک مستقیم محتواهای وب سایت شما را دریافت کند.

همچنین ظرفیت های فنی در وب سایت شما باید به صورتی تعبیه گردند که در ساعات شلوغی وب سایت تان و هنگامی که تعداد زیادی کاربر در حال مشاهده و یا دانلود همزمان ویدئو می باشند، کاربران متوجه هیچ گونه کندی و یا قطع اتصال نشوند. موارد دیگری نظیر طراحی و بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو که سئو نام دارد و یا طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا نیز وجود دارد.

که برای یافتن وب سایت تان در میان جستجو های موتور های جستجو و قابلیت مشاهده صحیح وب سایت تان در دستگاه های مختلف نظیر انواع موبایل باید در طراحی وب سایت تان در نظر گرفته شوند. با توجه به فنی بودن و تخصصی بودن این موارد، به منظور داشتن یک وب سایت با کیفیت نظیر مکتب خونه، پینشهاد می شود از یک طراح ماهر و باتجربه در امر طراحی برای طراحی اصولی وب سایت تان استفاده نمایید. برای طراحی سایت شبیه مکتب خونه با کارشناسان سایت سازان در ارتباط باشید.