طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

طراحی پرتال دولتی

طراحی پرتال دولتی

طراحی سايت نهادهای دولتی

درگذشته به علت کم بودن میزان جمعیت انسان‌ها و پراکنده بودن آن‌ها، اغلب تعریفی از حکومت یا دولتی مرکزی برای اداره کارها وجود نداشت. انسان‌ها به‌صورت جداگانه اقدام به تهیه غذا و مایحتاج زندگی خود می‌کردند و نهایتا در مواقع موردنیاز، ارتباطات بین انسان‌ها جهت معاملات صورت می‌گرفت. اما هر چه زمان گذشت و جمعیت انسان‌ها افزایش یافت ، به علت افزایش میزان مصرف آن‌ها از منابع و به وجود آمدن نیازهای جدید، بشر به این نتیجه رسید که برای مدیریت کارها نیاز به یک ساختار و سازمان مرکزی وجود دارد و بهترین کار برای این سازمان ها طراحی پرتال دولتی بود.

این ایده که درگذشته توسط پادشاهان و قلمروهای تحت فرماندهی آن‌ها پیاده‌سازی می‌شد در طول تاریخ صیقل خورد تا جایی که امروزه جدا از مرزهای سیاسی کشورها، در هر کشور تعدادی افراد که غالبا توسط مردم انتخاب می‌شوند در قالب دولت وظایف گوناگونی را در قبال جامعه به عهده می‌گیرند و انجام می‌دهند.امروزه در اکثر کشورها به دلیل حجم و گستردگی بالای کارها و صنعت‌های مختلف ، نیروهای دولت‌ها در قالب وزارت خانه‌ها و سازمان‌های دولتی تقسیم می‌شوند که هر سازمان در چارچوب وظایف معینی که به او واگذار می‌شود به انجام‌وظیفه می‌پردازد.

طراحی سایت سازمانهای دولتی

اما رشد علم و تکنولوژی علاوه بر کمک به صنایع مختلف دولتی و غیردولتی، در بهبود روند و سازوکارهای سازمان‌ها وادارات خدماتی نیز بسیار موثر بوده تا جایی که امروزه دغدغه ایجاد دولت الکترونیک یکی از مهم‌ترین هدف‌های دولت‌ها می‌باشد.اما نهادهای دولتی تحت نام هر وزارت خانه‌ای که در حال انجام‌وظیفه باشند برای حضوری موثر تر در جامعه باید همگام با تکنولوژی حرکت کنند. یکی از مهم‌ترین تکنولوژی‌های امروزه که سبب دگرگونی در بسیاری از روند کارهای دولتی و غیردولتی شده است ، اینترنت است.نهادها و سازمان‌های دولتی جدا از اهداف خدمت‌رسانی خود در این حوزه ، بایستی در این حوزه حضوری فعال داشته باشند چراکه دولت و نهادها و سازمان‌های آن خدمت گذار مردم هستند و بایستی سازوکاری فراهم کنند تا بتوانند به‌خوبی با مردم ارتباط برقرار کرده و مشکلات آن‌ها را حل نمایند. چه راه‌حلی بهتر از یک وب‌سایت در فضای مجازی.

طراحی پرتال دولتی چه ویژگی‌هایی دارد؟

دنیای امروز، دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات است. اینترنت به‌عنوان مظهر این دوره، سبب ایجاد تحول‌های بنیادین در بخش‌های مختلف زندگی مردم شده است. بسیاری از کسب‌وکارها محصولات و خدمات خود را در این حوزه ارائه می‌کنند. اما مهم‌تر از همه آن‌ها ، اینترنت بستر بسیار مناسبی برای ارائه خدمات و اطلاع‌رسانی‌های سازمان‌ها و نهادهای دولتی به مردم است.جدا از پیاده‌سازی دولت الکترونیک که یک سیستم یکپارچه و پیچیده است، هر سازمان و نهاد دولتی می‌تواند از طریق طراحی وب ، بخشی از خدمات خود را از طریق اینترنت به مردم عرضه کند و همچنین به شکل بسیار مناسب‌تری با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

اما یک وب‌سایت ویژه نهادهای دولتی باید دارای یکسری ویژگی‌های مشخصی باشد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از :

 • ظاهر گرافیکی ساده و البته حرفه‌ای و متناسب با حوزه فعالیت نهاد دولتی
 • معرفی کامل نهاد دولتی و شرح وظایف و خدماتی که به مردم ارائه می‌کند
 • نمایش چارت سازمانی و معرفی واحدهای مختلف سازمان و شرح وظایف آن‌ها
 • طراحی پرتال دولتیارائه آخرین اخبار و اطلاعیه‌های دولتی مرتبط به نهاد مربوطه
 • انتشار قوانین و مقررات و بخشنامه‌های دولتی مربوط به نهاد مربوطه
 • امکان درج مقالات علمی مرتبط با حوزه‌های فعالیت نهاد دولتی در طراحی سایت
 • راهنمایی کامل نحوه دریافت خدمات حضوری به کاربران و ارباب‌رجوع
 • امکان برگزاری نظرسنجی اینترنتی حول سطح خدماتی که نهاد دولتی ارائه می‌نماید
 • امکان پرسش و پاسخ میان کاربران و افراد متخصص در حوزه فعالیت‌های نهاد دولتی
 • امکان معرفی پروژه‌های انجام‌شده و در دست انجام سازمان مربوطه به همراه قرار دادن تصاویر و ویدئوهای مربوطه
 • دارا بودن نسخه‌های مختلف سایت به زبان‌های گوناگون مخصوص نسخه زبان انگلیسی
 • امکان ارائه برخی خدمات و دریافت اطلاعات از افراد در بستر اینترنت و فرم‌های اینترنتی
 • و…

بنابراین یک وب‌سایت برای یک سازمان دولتی فراتر از یک وب‌سایت است و سازمان و نهاد دولتی می‌تواند بر اساس اختیاراتی که دارد بسیاری از وظایف و خدمات خود را از طریق وب‌سایت و در بستر اینترنت به مردم ارائه نماید تا سبب سهولت و کاهش میزان مراجعه حضوری و نارضایتی مراجعین شود.

ملاحظات فنی وب‌سایت

اما جدا از موارد تخصصی یک سازمان دولتی که کاملا متناسب با نوع فعالیت‌های نهاد و حوزه اختیارات آن است، برخی ویژگی‌ها و ملزومات فنی نیز باید در طراحی یک وب‌سایت ویژه نهادهای دولتی در نظر گرفته شود.شاید بتواند با قطعیت از امنیت به‌عنوان مهم‌ترین ویژگی فنی یک وب‌سایت دولتی نام برد. یک وب‌سایت دولتی می‌توان حاوی اطلاعات مهمی از افراد جامعه باشد و بنابراین بایستی سازوکارهای امنیتی قوی در آن رعایت شده باشد تا به‌آسانی موردحمله هکرها قرار نگیرد.مورد مهم دیگر سرعت است، به خاطر میزان مراجعات بالای به وب‌سایت و مخصوصا هنگام ارائه یک خدمت خاص به آحاد افراد جامعه، سرعت دریافت خدمات اهمیت بالایی پیدا می‌کند.

طراحی وب‌ سایت باید از پشتیبانی سخت‌افزاری مناسبی برای پاسخگویی به میلیون‌ها درخواست در واحد زمان داشته باشد و سرعت آن پایین نیاید و از دسترس خارج نشود.بنابراین با توجه به مراجعات زیاد هم‌زمان به و ب سایت یک‌نهاد دولتی، بایستی موارد فنی و سخت‌افزاری وب‌سایت در عین امن بودن ، کافی باشند تا کاربران آن دچار مشکل نشوند. ازاین‌رو می‌توان برای پیاده‌سازی بهترین وب‌سایت با توجه به نیازهای یک سازمان، از یک طراح ماهر و باتجربه در این حوزه کمک گرفت تا بتوان یک وب‌سایت امن و سریع و درعین‌حال کارآمد طراحی کرد. برای طراحی پرتال دولتی و طراحی سایت ادارات دولتی با کارشناسان سایت سازان در ارتباط باشید.

نوشته های مرتبط