طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

معرفی گوگل تگ منیجر

معرفی گوگل تگ منیجر

معرفی گوگل تگ منیجر را در این مطلب انجام می دهیم تا با این ابزار فوق العاده و کاربردی آشنا شوید و با استفاده از آن در کارهای خود پیشرفت کنید.

شما برای موفقیت سایتتان به اطلاعات و داده های مربوط به آن نیاز دارید. فرقی نمی کند که شما یک سایت تجاری بزرگ داید یا یک وبسایت شخصی یا یک سایت شرکتی ، مهم آن است که بدانید کاربران چه تاثیری از شما و سایتتان می گیرند. شما با استفاده از گوگل آنالیتیکس اطلاعات زیاد و مفیدی درباره سایتتان به دست می آورید اما اگر به تنهایی از آن استفاده می کنید محدودیت های خاص خودش را هم دارد. برای آن که کارایی آنالیتیکس را کامل کنید می توانید ابزارهای کاربردی دیگر مانند گوگل تگ منیجر را با آن سِت و همراه کنید.

با استفاده از Google Tag Manager می توانید تگ هایی مانند برچسب های سایت، توییتر، تبلیغات بینگ و … را مدیریت کنید. همچنین اگر قالب و بستر تخصصی برای تگ موردنظر شما در GTM (Google Tag Manager) وجود ندارد می توانید به صورت دستی کد آن را وارد کنید. همانطور که از اسم این ابزار پیداست، یکی از محصولات گوگل است و می توانید کاربردها و منافع زیادی را در آن بیابید.

نکات مثبت و منفی GTM

کاهش وابستگی به توسعه دهندگان وب

از آن جایی که یکی از فعالیت ها و تخصص های توسعه دهندگان، ساخت برچسب ها و تگ ها به صورت اصولی می باشد، با ورود گوگل تگ منیجر به دنیای وب، وابستگی افراد و صاحبان مشاغل به توسعه دهندگان کاهش می یابد و آن ها نیز به کارها و فعالیت های بزرگ تر و مهم تری خواهند پرداخت.

احتیاج به پیاده سازی توسط یک فرد حرفه ای!

اگرچه این ابزار وابستگی شما به توسعه دهندگان را کم می کند اما شما همچنان به کسی نیاز دارید تا کدهای را به صورت حرفه ای و درست در هر صفحه قرار دهد. همچنین بررسی چگونگی استفاده از Google Tag Manager و گرفتن تصمیمات مهم در مسیر کار نیز باید توسط یک شخص حرفه ای انجام شود. در واقع می توان GTM را یک ابزار مناسب برای توسعه دهندگان دانست.

اکثر کسب و کارها می توانند از آن استفاده کنند

کسب و کارهای کوچک که توان استخدام یک توسعه دهنده را ندارند و همچنین از تگ های کمتری استفاده می کنند می توانند از این ابزار برای بهبود کیفیت تگ ها استفاده کنند. از طرفی شرکت ها و برندهای بزرگ می توانند در کنار بالا بردن کیفیت تگ ها، برای افزایش تعداد تگ ها از گوگل تگ منیجر استفاده کنند.

همزمانی تگ ها سایت را کُند می کند!

تجربه و آمارها نشان داده است که اگر چندین تگ به صورت همزمان و همگام قرار داده شوند، سرعت بسایت را کند می کنند! یک تگ که زمان بارگذاری آن بالا باشد، سایر تگ های همراه خودش را هم در انتظار نگه می دارد و منجر به پایین آمدن سرعت سایت می شود که این موضوع در نهایت باعث فراری شدن کاربران از سایت شما می شود. با استفاده از GTM می توانید ترتیب بارگذاری و قرار دادن تگ ها را بررسی، اصلاح و یا برنامه ریزی کنید.

قابل استفاده در سایت های AMP و اپلیکیشن های موبایل

شما هیچ محدودیتی در استفاده از Google Tag Manager ندارید و می تواند از آن برای سایت های AMP و اپلیکیشن ها هم استفاده کنید. استفاده از آن برای این موارد، مشابه سایت های معمولی می باشد که البته دارای تفاوت هایی نیز هست!

از مزایای این ابزار می توان به آسان بودن کار با آن اشاره کرد. بدون ترس به سمتش بروید و از آن استفاده کنید.

اجزاء تگ ها و GTM

استفاده از این ابزار برای ساخت و مدیریت برچسب ها و تگ ها بسیار خوب و ساده است اما پیش از آن باید نکات و مواردی را بدانید که ما آن ها را در ادامه به شما خواهیم گفت:

کانتینر (Container)

بعد از آن که شما وارد GTM شدید باید کانتینر مخصوص به سایتتان را بسازید. سپس به شما کدهایی داده می شود که مخصوص سایت شماست و باید آن را در سایتتان قرار دهید تا ارتباط بین گوگل تگ منیجر و سایت شما برقرار شود. برخی از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس افزونه هایی دارند که این کار را انجام می دهند و با قرار دادن کد، ارتباط را برقرار می کنند.

راه اندازی

شما برای هر تگ باید دو قسمت وقایع و فیلتر را مشخص کنید. در بخش کاربری GTM مجموعه ی زیادی از وقایع وجود دارند که می توانید برای تگ های سایتتان از آن ها استفاده کنید و در مرحله ی بعد فیلترهای مناسب را با توجه به آن چه که می خواهید اعمال کنید. به عنوان مثال اگر می خواهید ببینید چند نفر محتوای سایت شما را تا انتها مطالعه کرده اند می توانید اسکرول تا 75% صفحه را انتخاب کنید و برای تمامی صفحات و یا بخش بلاگ سایتتان آن را تنظیم کنید.

معرفی گوگل تگ منیجر

متغیرها و ثابت ها

متغیرها (Variables) شرایط راه اندازی را تحت تاثیر قرار می دهند! در واقع تگ ها تحت تاثیر راه اندازی تنظیم شده هستند و راه اندازی نیز تحت تاثیر متغیرها هستند. به عنوان مثال شما می خواهید شرایطی را برای کسی که میزان مشخصی خرید را به سبد خود اضافه کرده است اعمال کنید. در این شرایط باید از متغیر خاص استفاده کنید. مثلا این شخص را با استفاده از ID می شناسید و شرایطی که می خواهید را با استفاده از آن ایجاد و اعمال می کنید تا هر کاربری که آن متغیرها را داشت، فرآیندهای مورد نظر شما برای آن اعمال شود.

لایه های اطلاعات

تگ ها باید اطلاعات خودشان را از جایی دریافت کنند تا بدانند چه زمانی اجرا شوند و عمل کنند. اما این اطلااعات را از کجا دریافت می کنند؟! یک راه آن مطالعه و دریافت اطلاعات از HTML است. اما این کار بسیار طولانی و زمان بر است چرا که در این شرایط باید تمام کدهای HTML سایت را بخوانند! همچنین در صورتی که تغییری در ساختار و ترتیب کدهای HTML ایجاد شود ممکن است تگ ها دچار شکست و عدم اجرا شوند. بهترین ایده آن است که یک بخش و لایه ی اطلاعاتی با جاوا اسکریپت بسازید تا تگ ها از قسمت مشخصی اطلاعات را دریافت کند. اینگونه عملکرد سریع تر و مطمئن تری از تگ ها خواهید داشت.

کار با GTM

ساخت اکانت و کانتینر

در ابتدا شما باید اکانت بسازید و یک نام برای آن انتخاب کنید که بهتر است نام کمپانی و یا برند خودتان را در این بخش وارد کنید.

معرفی گوگل تگ منیجر

در مرحله ی بعد باید کانتینر را بسازید که در این قسمت باید دامنه ی سایت را وارد کنید. برای یک شرکت می توانید یک کانتینر در نظر بگیرید و تمام تگ ها را در آن قرار دهید. اما برای ارگان هایی که نام ها و برندهای زیر مجموعه دارند و یا بخش های مختلفی در کسب و کارشان دارند بهتر است که از چند کانتینر استفاده شود.

بعد از آن که کانتینر را با توجه به شرایط مدنظرتان ساختید، کد به شما داده می شود که باید کدها را در بخش هایی که گفته قرار دهید.

معرفی گوگل تگ منیجر

ساخت تگ

قبل از آن که وارد فرایند ساخت تگ بشویم، باید بدانید که بهتر است تگ ها را دقیق و درست نام گذاری کنید. اگر شما تگ ها را درست و دقیق نام گذاری کنید، وقتی که بخواهید در یک کانتینر به دنبال تگ خاصی بگردید به راحتی آن را پیدا خواهید کرد و می توانید کارتان را انجام دهید.

هنگامی که وارد داشبورد GTM شوید گزینه ساخت تگ جدید را مشاهده می کنید.

معرفی گوگل تگ منیجر

با کلیک برروی این گزینه ساختارهای مختلفی برای ساخت یک تگ می بینید که با توجه به کارتان و چیزی که می خواهید بسازید می توانید مورد دلخواهتان را انتخاب کنید و HTML تخصصی خودتان را دریافت کنید. با توجه به نوع تگی که شما انتخاب می کنید اطلاعات و بخش های مختلفی را باید به GTM ارائه کنید و من در اینجا نمی توانم بگویم که در مرحله ی بعد با چه چیزی روبرو خواهید شد. اما مطمئن باشید که با غول بی شاخ دم سر و کار نخواهید داشت و آسان تر از چیزی که فکر می کنید کارتان انجام خواهد شد.

متغیرها و همچنین سایر فاکتورهای تعیین کننده برای تگ ها را نیز می توانید در ادامه و در بخش های مختلف تنظیم کنید.

اشکال زدایی، پیش نماش و انتشار تگ ها

پیش نمایش در GTM این امکان را به شما می دهد که قبل از انتشار تگ ها آن ها ببینید و اشکالات آن ها را بررسی کنید. همچنین قابلیت ویرایش و برطرف کردن اشکال ها نیز وجود دارد که به شما کمک می کند در صورت وجود مشکل آن را اصلاح و ویرایش کنید. هنگامی که شما صفحه ی سایت خودتان را باز می کنید می توانید دکمه ی Debug را در پایین صفحه ی خود مشاهده کنید که با کلیک برروی آن می توانید به اشکال زدایی تگ ها بپردازید. (نگران نباشید! بازدیدکنندگان این دکمه را نمی بینند)

وقتی وارد پنل Debug شوید بخش ها و امکانات مختلفی را می بینید که با توجه به نیازتان و کاری که می خواهید انجام دهید می توانید از آن ها استفاده کنید.

گوگل تگ منیجر از یک سیستم 3 رنگ برای ارزیابی تگ های شما استفاده می کند: سبز، آبی و قرمز!

سبز به معنای آن است که تمام تگ های شما به خوبی کار می کنند. آبی به معنای آن است که GTM پیشنهادهایی برای بهبود آن ها دارد و قرمز به معنای عدم کار کردن تگ ها می باشد.

هنگلامی که تمام تغییرات و اصلاحات لازم را انجام دادید در گوشه ی سمت راست بالا دکمه ی انتشار (Publish) را بزنید تا تگ ها اعمال و منتشر شوند.

این بخش از GTM کاربردهای زیادی دارد. باید وارد آن شوید خودتان را با آن درگیر کنید تا متوجه قابلیت ها و امکانات زیاد آن شوید.

این ابزار فوق العاده را از دست ندهید!

فضاهای کاری، تغییر فضاهای کاری و تاریخچه ی فعالیت

اگر چندین نفر برروی پروژه ی ساخت تگ ها فعالیت می کنند می توانید برای هر کدام فضای کاری خاصی ایجاد کنید تا نظم و امنیت برای کارکنان فراهم شود. در نسخه ها و ورژن های قدیمی این ابزار این قابلیت وجود نداشت و گاهی باعث ایجاد بی نظمی و اختلال در کار می شد که با افزودن این قابلیت این مشکلات برطرف شده اند. می توانید میزان دسترسی کارکنان را تعیین کنید و با توجه به نوع کار و میزان نفوذی که احتیاج دارند به آن ها قدرت و فضا دهید.

از دیگر ویژگی های GTM می توان به قابلیت مشاهده ی تاریخچه کاری اشاره کرد. شما می توانید ببینید که توسط هر یک از کاربران سیستم چه تغییراتی اعمال شده و چه چیزهایی منتشر و حذف شده اند.

در اینجا این مطلب با عنوان معرفی گوگل تگ منیجر به پایان رسید و امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد و از ما راضی باشید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی وبسایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

دیدگاه ‏خود را بنویسید