طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

مفهوم جستجوی معنایی (Semantic Search) چیست ؟

مفهوم جستجوی معنایی (Semantic Search) چیست ؟

مفهوم جستجوی معنایی و نحوه ی عملکرد آن را در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم. جستجوی معنایی که در دنیای وب به Semantic Search معروف است از جمله نوآوری های فعالین این حوزه مانند گوگل و سایر موتورهای جستجو می باشد.

مفهوم جستجوی معنایی (Semantic Search) چیست ؟

جستجوی معنایی یا Semantic Search چگونه کار می کند؟

روش ها و کاربردهای جستجوی معنایی را نه با استفاده از کلمات، بلکه با استفاده از عبارات و روابط منطقی می توان بهبود بخشید. در ابتدا موتورهای جستجو بیشتر تلاششان برای بهبود جستجوی معنایی را برروی درک و تفسیر زبان ها قرار دادند. یکی از اولین و محبوب ترین موتورها در این زمینه Cycorp می باشد.

LSI یک رویکرد معنایی

LSI یک روش بازیابی اطلاعات است که با توجه به کلمات وارد شده توسط کاربر، سریعا اسناد و اطلاعات موجود در اینترنت را مورد بررسی قرار می دهد. نتایج حاصل از این روش نشان دهنده الگو ها و الگوریتم های خاص آن است. در این روش بر کلمات کلیدی تکیه نمی شود و عدم تمرکز کامل بر کلمات کلیدی موجب کامل تر شدن نتیجه ی جستجو خواهد شد!

جستجوی معنایی چگونه کارآیی جستجوها را افزایش می دهد؟

در یک بیان ساده و مستقیم باید بگوییم که بالا رفتن کارآیی جستجو، هدف جستجوی معناییست. این روش بر زمینه ی جستجو (جستجوهای قبلی شما) ، قصد و مفهوم جستجو ، موقعیت مکانی و تغییرات جستجوهای شما متمرکز است و به این ترتیب کارآیی جستجوها را برای شما افزایش می دهد.

جستجوی معنایی در واقع کارآیی موتور جستجو در درک منظور و مفهوم کاربر می باشد. همچنین توانایی و ظرفیت درک محتوای موجود در صفحات وب نیز از توانایی ها و ویژگی های جستجوی معنایی است.

با توجه به این نکات، برای به نتیجه رساندن یک جستجو، موتور باید حجم زیادی از اطلاعات وب را مورد بررسی قرار دهد و همین مسئله چالش اصلی موتورهای جستجو در نتیجه بخشی و سرعت عملکرد می باشد.

جستجوی معنایی در گوگل چگونه دیده می شود؟

سئوی معنایی یکی از مسائل جدیدست که وبمستر ها و مدیران سایت ها با آن درگیر هستند. در بسیاری از موارد و مواقع مفهوم این نوع از سئو به درستی درک نمی شود! پس از درک مفهوم این موضوع باید به روش های دست یابی به موفقیت در آن بپردازیم که شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از بخش مقالات سایت سازان استفاده کنید.

برای درک بهتر این مسئله یک مثال بارز برای شما آورده ایم! به عنوان مثال اگر شما عبارت turkey cutting که به منای برش زدن نوعی از غذا که با مرغ پخته می شود است را در گوگل سرچ کنید، می بینید که تمام نتایجی که در صفحه ی اول گوگل نمایش داده می شوند، شامل مواردی هستند که اصلا این مرغ را برش نمی زنند!

مفهوم جستجوی معنایی (Semantic Search) چیست ؟

پس در واقع می بینید که گوگل متوجه می شود که شما به دنبال نحوه ی صحیح آماده سازی این غذا هستید و نتایج کامل و درست را به نمایش در می آورد.

جستجوی معنایی بودن یا نبودن. مسئله اینست!

برای بسیاری از فعالین این حوزه بسیار جالب و مهم است که به روش های گوگل در این رابطه دست پیدا کنند. گوگل از هر جستجو تکه های اطلاعات را جمع آوری می کند و ارتباط هر جستجو با نتایج و کلیک های کاربر را برای جستجو های بعدی در نظر می گیرد. در واقع این از جمله موارد بسیار مهم و تاثیر گذار برای گوگل است.

برای شرکت ها و سایت هایی که به دنبال رویکردی کاربردی و کلیدی درباره ی جستجوی معنایی هستند، ایجاد یک نقشه ی معنایی می تواند ایده ی خوبی باشد. در این ایده کلمات اصلی و کلیدی جستجوی شما در مرکز توجه و سایر کاراکتر ها و کلمات در لایه ی دوم توجه قرار می گیرند تا نتیجه ی مطلوب تری به شما ارائه شود.

در این روش ها به مفاهیم موجود در عناوین صفحه ها و هدر ها توجه ویژه ای می شود و یک بار دیگر توجه و رعایت نکات سئو اهمیت خودشان را نشان می دهند.

تاثیرات جستجوی معنایی بر سئو و بهینه سازی

بسیاری از معیارهای سئو در چند سال گذشته به ویژه پس از رو نمایی از الگوریتم های پنگوئن و پاندا تغییر پیدا کردنند. اما یک چیز همچنان ثابت مانده است. کلمات کلیدی! بله کلمات کلیدی همچنان با قدرت سر جای خودشان باقی مانده اند. دنیای جستجوگر ها همچنان توسط کلمات کلیدی هدایت می شود و شما می توانید با استفاده از این کلمات در توضیحات متا، تگ ها، متن و هرجای مناسب دیگری ، پیشرفت زیاد و چشم گیری در سئو کنید.

با این وجود سئوکار های حرفه ای امروزه باید به جستجوی معنایی توجه کنند و تصور کنند که درحال بهینه سازی مطالب و سایت برای یک انسان هستند نه موتور های جستجو! به طور کلی شما باید محتوا  را مطابق با کلیدواژه تولید کنید و تمرکز و توجه کاملی بر مفهوم و منظور کلیدواژه ی انتخابی داشته باشید.

کاربران گرامی در اینجا این مطلب با عنوان مفهوم جستجوی معنایی (Semantic Search) چیست؟ به پایان رسید و ما امیدواریم مثل همیشه از سایت سازان راضی بوده باشید. لطفا ما را با نظرهایتان همراهی کنید تا با کیفیت بیشتری در خدمت شما باشیم.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید