طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

مفهوم نظریه طراحی (Design Theory) در طراحی سایت

مفهوم نظریه طراحی (Design Theory) در طراحی سایت

مفهوم نظریه طراحی (Design Theory) در طراحی سایت را بدانید تا با دانش و تسلط بیشتری کارتان را انجام دهید. با ما همراه باشید و این مطلب آموزشی در رابطه با طراحی سایت را کامل مطالعه کنید.

در این مطلب می خواهیم به تئوری طراحی بپردازیم که در واقع فکر و ایده ای که پشت یک طراحی وجود دارد را شامل می شود. بسیاری از طراحان فقط به یک ظاهر زیبا توجه می کنند اما هیچ اهمیتی به مفهوم ندارند! اگر می خواهید که طراحی شما کاربر را تحت تاثیر قرار دهد و تجربه کاربری بهتری را بسازد می بایست که طراحی خود را مفهومی انجام دهید.

هر یک از آیتم ها و المان های موجود در صفحه باید چیزی برای بیان کردن داشته باشند و مفهوم خاصی را به بازدیدکننده منتقل کنند.

با مجموعه ای از فکرها و ایده ها شروع کنید

برای طراحی باید یک ایده ی کلی برای سایت داشته باشید. باید بدانید که محیط و فضای سایت چگونه باشد تا تاثیر بهتر و بیشتری بر کاربران بگذارد! برای رسیدن به پاسخ این مسئله می توانید از مخاطبان و کاربران هدف سوال بپرسید و یا با توجه به موضوع سایت و کسب اطلاعات از سایت های مشابه و فعالین در این حوزه برای این مسئله راه حل مناسب پیدا کنید. در نهایت با یک سرچ ساده در گوگل می توانید تعداد زیادی ایده و فکر به دست آورید. به عنوان مثال اگر می خواهید وبسایتتان محیطی تازه و یا آرامش بخش یا جوان پسند داشته باشد می توانید هر کدام از این کلمات را که می خواهید جستجو کنید. کاغذ و قلم بردارید و هر مفهومی که از این ایده ها به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید. هرگز از یادداشت کردن غافل نشوید! فکرها و ایده ها سریع تر از آن چه که تصور کنید فراموش می شوند.

به عنوان مثال اگر من بخواهم وبسایتی با یک فضای آرامش بخش بسازم به سادگی این کلمه را در گوگل سرچ می کنم و کارم را شروع می کنم.

مفهوم نظریه طراحی (Design Theory) در طراحی سایت

در تصویر بالا تعداد زیادی ایده و مفهوم وجود دارد. تمامی آن ها را می بینیم و برداشت ها و اطلاعاتی که به دست می آوریم را یادداشت می کنیم. بهتر است این کار را همراه با یک یا دو نفر دیگر انجام دهید تا برداشت ها و احساسات مختلف را هم در اختیار داشته باشید. این بسیار خوب است که شما دیدگاه افراد دیگر نسبت به یک موضوع را بدانید و با توجه به آن پروژه را انجام دهید تا کاری عامه پسند تر داشته باشید.

ایده ها را کپی نکنید، بِدُزدید!

دزدیدن یک ایده بسیار سخت تر از کپی کردن آن است چرا که شما باید کاملا مفهوم و سبک آن را بفهمید و در راستا و موضوع کار خودتان از آن استفاده کنید. کپی کردن ایده های ناب شما را به یک طراح خوب تبدیل می کند اما دزدیدن آن ها شما را به یک حرفه ای تبدیل خواهد کرد.

پیکاسو می گوید: هنرمندان خوب کپی می کنند اما هنرمندان بزرگ و فوق العاده می دزدند!

مثال: دزدیدن هرم ها!

به عنوان مثال در یک پروژه که برای کشور مصر بود تصمیم گرفته شد تا اصالت و نشانه های کشور مصر به عنوان ایده اصلی در نظر گرفته شود تا هویت آن سایت مشخص شود. استفاده از عکس فرعون و یا استفاده از یک تِم ساده که از  تصاویر هرم ها در آن استفاده شده باشد بسیار کلیشه ای و تکراری بود و استفاده از هنرهای عربی نیز به هویت سایت آسیب می زد زیرا هدف نشان دادن هویت کشور مصر بود نه کشورهای عرب زبان! در نهایت با گرفتن ایده از “معبد کرناک” صمیم گرفتیم این پروژه را به شکل زیر انجام دهیم.

مفهوم نظریه طراحی (Design Theory) در طراحی سایت

تنها با استفاده از خطوط شیب دار که نشانه از دیوارهای شیبدار در سازه های باستانی مصر است این کار را انجام دادیم. تقریبا در فضای مرکزی صفحه با خطوط شیبدار فضایی برای تصاویر ایجاد کردیم و در قسمت بالا سمت چپ لوگو را قرار دادیم و قسمت راهبری و هدایت کاربر هم در ستون سمت چپ جای گرفت. فضایی نسبتا بزرگ نیز در سمت راست برای محتوا ایجاد شد. در واقع ما ایده های معبد کرناک و هرم ها را دزدیدیم و آن را در طراحی سایت استفاده کردیم.

مفاهیم خوب خودشان برای خودشان حرف خواهند زد!

برخی از کاربران و منتقدان گفتند که این ایده و راهکار در نگاه اول به چشم نمی آید و کاربر متوجه منظور و هدف از این اشکال نمی شود! این حرف درست است اما ما هم نمی خواهیم که در نگاه اول این مسئله کاملا توسط کاربر درک شود چرا که نیازی به چنین اتفاقی نداریم! این مفاهیم احساسات کاربر را می بایست درگیر کنند که از نظر روانشناسی کاملا این تاثیر را می گذارند.

به عنوان مثال شما به لوگوی مرسدس بنز توجه کنید. در نگاه اول چه می بینید؟ یک ستاره ی 3پر!

مفهوم نظریه طراحی (Design Theory) در طراحی سایت

هر یک از پر های این ستاره نماد و نشان دهنده ی هوا، زمین و دریاست! پس می بینید که آنچه اهمیت دارد خود مفاهیم و نام ها هستند، نه فلسفه ی ساخت و طراحی آن ها.

موارد الهام بخش

سعی کنید از موارد مختلف برای طراحی سایتتان الهام بگیرید. از اشیاء و تصاویرو سازه ها و … معمولا طراحان از سایت های با کیفیت و یا مشابه الهام می گیرند که کار چندان خوبی نیست چرا که خلاقیت و تنوع را پایین می آورد. سعی کنید از مواردی خارج ازصفحه ی مانیتور الهام بگیرید! مجلات و روزنامه ها، پیام های بازرگانی تلوزیون، سازه های ساختمانی و معماری و … مواردی هستند که شما می توانید از آن ها برای طراحی سایت ایده بگیرید. به تصاویر زیر توجه کنید:

مفهوم نظریه طراحی (Design Theory) در طراحی سایت

بسته به پروژه و مشتری و مخاطبان خاص آن هر یک از ساختمان های و معماری آن ها می تواند ایده های خوبی برای طراحی سایت شما باشد که در زیر مثال ها و طرح های اولیه و ساده ای از هرکدام را آورده ایم:

مفهوم نظریه طراحی (Design Theory) در طراحی سایت

چشم هایتان را همیشه باز نگه دارید و از همه چیز الهام بگیرید. هیچ وقت خودتان را محدود نکنید تا خلاقیتتان همیشه شکوفا بماند و دستتان در طراحی باز باشد.

در اینجا این مطلب از سایت سازان با عنوان مفهوم نظریه طراحی (Design Theory) در طراحی سایت به پایان رسید و امیدواریم شما عزیزان مثل همیشه از ما راضی بوده باشید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید