طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

مقدمه‌ای‌ بر سئو تلفن همراه

مقدمه‌ای‌ بر سئو تلفن همراه

مقدمه‌ای‌ بر سئو تلفن همراه

حتی قبل از اینکه اولین آیفون اپل در سال 2007 منتشر شود بازاریابان می‌پرسیدند که تلفن همراه من باید چه استراتژی داشته باشد؟مقدمه‌ای‌ بر سئو تلفن همراه چگونه است و این سوالی است که هنوز هم خیلی‌ها می‌پرسند. چیزی که برای اطمینان می‌گوییم این است که وب آمده است تا در تلفن‌های همراه بماند.
یک گزارش جدید از مرکز هوش در سال 2020 می‌آید که 5/3 میلیارد گوشی هوشمند در سراسر جهان هستند و کاربران به طور فزاینده دسترسی شان به اینترنت را به تلفن همراهشان محول می‌کنند.گوگل هم در سال گذشته اعلام کرد که در حال حاضر بیشترین جستجوهایش در ده کشور دنیا از طریق تلفن همراه انجام می‌شود.دلیلش می‌تواند دسترسی آسان به تلفن همراه در هر زمانی باشد.
دستگاه‌های تلفن همراه ما اطلاعات بیشتری را به منظور تبدیل استفاده از اینترنت دسکتاپ به اینترنت موبایل در خوددارند:

 • عکس
 • منطقه جغرافیایی
 • دوستان
 • حرکت فیزیکی

و همچنین تعامل بیشتر:

 • جهان خارج (از طریق فن‌آوری مانند چراغ)
 • با شما زمانی که شما در حال استفاده از آن نیستید (از طریق اطلاعیه)
 • با هویت شخصی خود (به دلیل اینکه اکنون بیشتر گوشی‌ها رمز ورود دارند)

پس چگونه بازاریابان از این رونق استفاده از وب از طریق موبایل اطمینان حاصل کنند و دسکتاپ را پشت سر بگذارند؟ با ماندن در اصول اولیه جستجوی تلفن همراه.

چگونه گوگل به جستجوهای با موبایل تخفیف می‌دهد

گوگل دارای بسیاری از خزنده‌های مختلف برای موارد استفاده مختلف و شاخص‌های مختلف است، از جمله:

 • ربات گوگل
 • ربات اخبار گوگل
 • ربات تصاویرگوگل
 • ربات ویدیوگوگل

برای جستجوی تلفن همراه (به طور خاص برای گوشی‌های هوشمند)، با استفاده از یک نسخه گوگل کاربران می‌توانند تجربه واقعی جستجو را داشته باشند.

عامل کاربر گوگل برای گوشی‌های هوشمند در حال حاضر چنین است:

مقدمه‌ای‌ بر سئو تلفن همراه | طراحی سایت | سایت سازان

مقدمه‌ای‌ بر سئو تلفن همراه | طراحی سایت | سایت سازان
شایان ذکر است که گوگل تبلت ها را چیزی مانند موبایل نمی‌داند. اگرچه آن‌ها در واقع یک کلاس جداگانه از هر دو تلفن همراه و رو میزی هستند. می‌توانیم فرض کنیم که کاربران انتظار دیدن طراحی سایت خود را در مرورگر موبایل همان گونه ای که در دسکتاپ می‌بینند دارند.
صفحات تلفن همراه پسند کشف‌شده توسط خزنده گوشی‌های هوشمند گوگل و همچنین نسخه‌های صفحه تلفن همراه کشف‌شده توسط خزنده دسکتاپ به عنوان معمول نمایه می‌شوند. با این حال SERP ممکن است شامل مجموعه‌ای متفاوت از نتایج برای یک کاربر تلفن همراه و صفحات همراه پسند باشد که افزایش رتبه‌بندی اندکی را به دنبال دارد، اما در اصل همه چیز برابر است.

به‌روزرسانی موبایل پسند گوگل (“Mobilegeddon”)

در سال 2015، گوگل یک رتبه‌بندی به‌روزرسانی جدید برای جستجوی تلفن همراه ارائه داد که “Mobilegeddon” ملقب شده بود و اعلام کرد. در 21 آوریل، اجرای آن آغاز خواهد شد و اثرات آن در اینترنت دیده می‌شود.برخی از وب سایت ها به طور مستقیم تاثیر گرفتند و 35 درصد از رتبه‌بندی‌شان را فقط در یک ماه از دست دادند و برخی باانگیزه بیشتری فعالیتشان را ادامه دادند.
گوگل اعلام کرد که افزایش 4.7٪ در تعدادی از سایت های تلفن همراه پسند اتفاق افتاده است و در به‌روزرسانی‌های آینده احتمالا بیشتر شدنش هم وجود دارد.
در همان زمان سایت bing هم اعلام کرد یک به‌روزرسانی مشابه گوگل دارد اگرچه اطلاعات زیادی روی جدول زمانی ارائه نشده است اما به طور کلی سایت ها برای جستجوی مشابه گوگل باید بهینه‌ سازی شوند.

نسخه جدید به‌روزرسانی تلفن همراه پسند گوگل به‌تازگی (در ماه می 2016) منتشرشده است، بنابراین ما می‌توانیم انتظار بیشتری از این اثر برای بودن عامل رتبه‌بندی داشته باشیم.
چگونه شما مطمئن شوید که سایت شما به درستی برای جستجوی تلفن همراه طراحی و بهینه‌سازی شده است؟

سایت خود را موبایل پسند کنید

سه روش اصلی برای طراحی سایت تلفن همراه پسند وجود دارد. اینها هستند:

 • طراحی پاسخگو: در صفحه – URL، HTML، تصاویر و همه چیز یکسان باقی می‌ماند، اما CSS طراحی صفحه‌نمایش را تغییر می‌دهد.
  نکته: گوگل رویکرد مورد نظر خود را بیان کرده است. در درجه اول طراحی سایت های منظمی که پیاده‌سازی فنی اضافی نیاز ندارند برای موتورهای جستجو بهینه می‌شوند.
 • RESS/ تطبیقی / خدمات پویا: آدرس اینترنتی یکسان باقی می‌ماند، اما سرور یک نسخه متفاوت از HTML (و CSS) بر اساس نوع دستگاه به صفحه می‌فرستد.
 • وب سایت جدا از تلفن همراه: همانطور که از نام آن مشخص است، این زمانی است که شما به سادگی یک وب سایت تلفن همراه پسند» برای کاربران تلفن همراه ایجاد کنید. سایت های تلفن همراه جدا معمولا بر روی یک زیر دامنه (به عنوان مثال m.domain.com) و یا گاهی اوقات یک زیر پوشه (به عنوان مثال www.domain.com/mobile) نشسته است.

 

مقدمه‌ای‌ بر سئو تلفن همراه | طراحی سایت | سایت سازان

هنگام ایجاد یک وب سایت جداگانه همراه، بهترین روش این است که همه صفحات مشابه و محتوا را در همان ساختار حفظ کنید (برای مثال:www.domain.com/first-page و m.domain.com/first-page).
این باعث می‌شود که تغییر مسیر بر اساس عامل/دستگاه آسان شود و همچنین نشان می‌دهد که چه صفحاتی بر روی تلفن همراه معادل با دسکتاپ هستند.

اما ازآنجاکه یک مجموعه جداگانه از صفحات، شما می توانید انتخاب کنید که یک ساختار طراحی سایت کاملا متفاوت است که در این صورت آدرس ها تلفن همراه ممکن است متفاوت باشد.اگر شما تعجب که چگونه به بهترین برای پیاده‌سازی یک طراحی تلفن همراه پسند برای سایت شما، لطفا این راهنما را از شرکت من، مقطر، بر روی ساختمان خود را همراه پسند وب سایت».

در اینجا چند ابزار را معرفی می‌کنیم که می‌توانید برای بررسی دوستانه بودن سایتتان از آن استفاده کنید:

 • ابزار تست دوستی همراه
 • پاسخ تست برنامه برای کروم
 • واکشی به عنوان گوگل

سئو برای جستجوی موبایل

اگر شما یک سایت پاسخگو دارید خودش برای جستجو بهینه‌شده و نیازی نست کاری انجام دهید. توجه داشته باشید که زمانی که شما در حسابرسی طراحی سایت هستید یک خزنده با استفاده از عامل تلفن همراه سایت شما را بررسی می‌کند این به شما اجازه می‌دهد که هرگونه خزیدن که تنها روی تلفن همراه اتفاق می‌افتد را شناسایی کنید.
عملکرد سایت (مانند سرعت بارگذاری صفحه) ممکن است روی نتایج جستجوی تلفن همراه تاثیر بگذارد. اندازه‌های مناسب برای صفحه‌نمایش کاربر حتی اگر به صورت جداگانه برای موبایل و دسکتاپ باشد باید با استفاده از ابزار مناسب ایجاد شود.
اگر شما یک طراحی وب سایت پویا دارید و یک سایت تلفن همراه جداگانه هم دارید باید چیزهایی اضافه کنید که مطمئن شوید که گوگل می‌داند که این دوسایت به هم متصل هستند.

بهینه‌سازی یک وب سایت تطبیقی برای جستجوی موبایل

در تطبیقی (به صورت پویا) سایت با استفاده از یک URL تک در خدمت یک نسخه متفاوت از HTML بسته به نوع دستگاه درخواست صفحه CSS است.در حالی که اصول اساسی سئو ( SEO) همان است که برای یک سایت پاسخگو باقی می‌ماند، شما همچنین نیاز دارید مطمئن شوید که ظاهر طراحی سایت شما از پنهان شدن اجتناب می‌کند.

مقدمه‌ای‌ بر سئو تلفن همراه | طراحی سایت | سایت سازان

مقدمه‌ای‌ بر سئو تلفن همراه | طراحی سایت | سایت سازان

پنهان کردن زمانی است که شما یک‌چیز را به یک موتور جستجو نشان می دهید و چیزی که به یک کاربر انسان نشان می دهید متفاوت است و گوگل سایتهایی که در حال انجام این کار برای منافع سئو است را باارزش نمی‌داند.

استفاده از این هدر دو مزایای اضافی دارد:

اجازه می‌دهد که خزنده موبایل بداند که محتوای تلفن همراه به صورت جداگانه در URL‌ وجود دارد و در نتیجه آن را تشویق کند تا در سایت جستجو کند.
سرورهای ذخیره‌ای دارد که کاربر هنگام تصمیم‌گیری برای به خدمت گرفتن یک صفحه سیگنال در نظر می‌گیرد.

بهینه‌ سازی وب سایت به صورت جداگانه برای جستجوی موبایل

یک سایت تلفن همراه در یک URL جداگانه برای طراحی سایت های مختلف است، بنابراین نیازاست که علاوه بر بهینه‌سازی نسخه رومیزی این نسخه را هم بهینه‌سازی کنید. باز هم از اصول اولیه سئو استفاده می‌شود با چند دستورالعمل اضافی.

 

مقدمه‌ای‌ بر سئو تلفن همراه | طراحی سایت | سایت سازان

اضافه کردن برچسب‌های همراه

یک سایت تلفن همراه جداگانه با محتوای یکسان و یا مشابه نسخه دسکتاپ به‌طور بالقوه می‌تواند به عنوان یک مورد محتوای تکراری که توسط موتورهای جستجو سرکوب می‌شوند دیده شود.این‌جایی است که برچسب به کار می آید. این تگ به خزنده گوگل نشان می‌دهد که این یک نسخه جایگزین از طراحی سایت دسکتاپ برای تلفن همراه است. یک نسخه از این تگ در هر دو سایت دسکتاپ و موبایل قرار می گیرد.

برای تنظیم برچسب ها دو عامل وجود دارد:

 • در نسخه دسکتاپ، محل نگارش = جایگزین» برچسب تلفن همراه خاص نشان می‌دهد که صفحه تلفن همراه به دسکتاپ مربوط است.
 • در نسخه تلفن همراه، یک rel = متعارفی» برچسب صفحه دسکتاپ مربوطه را نشان می‌دهد.

این حاشیه‌نویسی می‌تواند شامل html و صفحات خاص باشد (اما شما لازم نیست که هر دو را انجام دهید).

به عنوان مثال، جایی که URL دسکتاپ هست: https://example.com/page-1 و URL های موبایل معادل https://m.example.com/page-1 است، می‌توان به شکل زیر برچسب زد:
در HTML:
در صفحه دسکتاپ (https://www.example.com/page-1)، محل‌های زیر است:

<لینک نگارش = جایگزین» رسانه ای تنها صفحه‌نمایش و (حداکثر عرض: 640px) عکاس هنگام عکسبرداری = “https://m.example.com/page-1”>
و در صفحه تلفن همراه (https://m.example.com/page-1)، عبارتند از:
و در صفحه دسکتاپ (https://m.example.com/page-1)، عبارتند از:

در نقشه سایت:

شما می توانید برچسب را برابر جایگزین برای صفحات دسکتاپ در نقشه سایت خود را قرار دهید، به شرح زیر:

https://www.example.com/page-1/

برچسب= متعارف- موردنیاز بر روی URL همراه هنوز هم باید در HTML شامل صفحات تلفن همراه شود.

تغییر مسیر کاربر عامل را در نظر بگیرید

برخی از بازدیدکنندگان به نسخه غلطی می‌رسند و ممکن است بخواهید آن‌ها را تغییر مسیر دهید. استفاده از سرور تغییر مسیر توسط جاوا اسکریپت انجام می‌شود.

راهنمایی بیشتر برای تغییر مسیر به یک سایت تلفن همراه

 • هنوز تمام صفحات دسکتاپ به صفحه اصلی موبایل تغییر مسیر نداده اند به جای آن، به یک صفحه مربوط به موبایل مرتبط شده اند.
 • شامل یک لینک به نسخه نمایش دسکتاپ بر روی سایت تلفن همراه است. از کوکی ها برای اطمینان استفاده می‌شود اگر کاربری روی گزینه تشخیص عامل کاربر کلیک کند باطل می‌شود و دیگر نمی توانند به آن مسیر هدایت شوند.
 • ارسال کاربران تبلت به طراحی سایت دسکتاپ، به‌جای سایت های تلفن همراه انجام می‌شود. الگوهای مرورگر تبلت بیشتر شبیه به الگوهای مرورگر دسکتاپ هستند تا تلفن همراه.

هر دو نسخه را نگه‌دارید

اطمینان حاصل کنید که طراحی سایت شما قابلیت استفاده کاربران بر هر دو نسخه دسکتاپ و تلفن همراه را دارد.

Schema.org، قطعه‌های غنی و کارت های غنی

همانطور که گوگل بیشتر به سمت یک فرمت مبتنی بر کارت در SERPs و به خصوص دستگاه‌های تلفن همراه پیش می رود ما می‌توانیم با به دست آوردن نتایج پیشرفته مانند قطعه غنی و کارت های غنی (از طریق استفاده از نشانه‌گذاری داده های ساخت‌یافته) به طور فزاینده سایت خود را باارزش کنیم.اگر شما مطمئن نیستید که چه نوع از داده های ساخت‌یافته ممکن است برای وب سایت شما مناسب باشد می‌توانید از راهنمایی‌های ما برای انجام یک ممیزی داده های ساخت‌یافته استفاده کنید.

کلیدهای دیگر جستجوی موبایل گوگل

گوگل علاوه بر روندی که در سراسر تلفن همراه پسند شدن به عنوان یک عامل رتبه‌بندی در نظر گرفته است، نسبت به چند گرایش های کلیدی دیگر که به طور مستقیم مربوط به تکنولوژی تلفن همراه و رفتار کاربر است کارکرده است:

 • شتاب موبایل صفحه پروژه به منظور بهبود سرعت سایت و بارگذاری صفحه برای محتوای تلفن همراه، اجازه می‌دهد این محتوا به ذخیره‌سازی و به طور مستقیم در SERP ختم شود (به‌جای ارسال کاربر به وب سایت اصلی)
 • از بین بردن تبلیغات نوار کناری از طرح SERP رومیزی برای ساده تر شدن تلفن همراه»
 • یکپارچه‌سازی محتوای برنامه با جستجو در وب از طریق حمایت‌های شاخص بندی برنامه و جریان برنامه

نتیجه

فن‌آوری تلفن همراه به سرعت در حال تغییر است و تغییرات عمده‌ای در رفتار کاربر و استفاده ازطراحی وب سایت تلفن همراه در سراسر جهان ایجاد کرده است. بیشتر از همیشه، جستجوی تلفن همراه در درحالی‌که بهینه شدن توسط سو است؛ اما همچنان اصول کلیدی باقی می‌ماند. اطمینان حاصل کنید که می‌توانید به خزنده دسترسی داشته باشید، مطالب خود را بخوانید و درک کنید و نتایج را برای تست حفظ کنید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید