طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

در مورد htaccess بیشتر بدانید !

در مورد htaccess بیشتر بدانید !

در مورد htaccess بیشتر بدانید تا با استفاده و بهره برداری از آن، کیفیت کارتان را بالا ببرید. سایت سازان را در این مطلب درباره ی htaccess همراهی کنید.

htaccess چیست؟

htaccess نام فایل پیشفرضیست که نشان می دهد چه کسی می تواند به محتویات یک پوشه در اینترنت و وب دسترسی داشته باشد. در واقع htaccess یک فایل پیکربندی برای مشخص کردن دسترسی کاربران به محتویات یک دایرکتوری می باشد.

htaccess ابزاری برای تشخیص هویت افراد است. وقتی کاربر آدرس یک سایت را وارد می کند، آدرس با http شروع می شود و این دستور توسط نرم افزار وب HTTPd شناسایی می شود. این برنامه یک نرم افزار کاربردی و جالب است که در انتظار ارسال درخواست برای سایر برنامه ها می ماند. پس از ارسال درخواست و با پیدا کردن فایل htaccess چک می کند که آیا این کاربر اجازه ی دسترسی به آن بخش را دارد یا خیر! در واقع hraccess نام فایل پیش فرضی است که برای این برنامه تولید می شود. می توان نام این فایل را تغییر داد که البته باید برای انجام این کار در قسمت AccessFileName <file> به جای file از نام فایل موردنظر استفاده شود.

در سرورهای Netscape، این فایل به نام .nsconfig است و عملکرد متفاوتی نسبت به .htaccess دارد.

مفید یا مضر؟

در واقع استفاده از htaccess بیشتر این امکان را به مدیران می دهد تا دسترسی کاربران هر گروه را به محتوا و تنظیمات همان گروه مشخص کنند. استفاده از این ابزار برای تمامی توابع متصل به HTTPd نمی تواند خوب باشد و این کار را به شما توصیه نمی کنیم! به طور کلی و در بیانی ساده htaccess فقط انعطاف بیشتری در کنترل کاربران به مدیران می دهد.

از معایب استفاده از این ابزار می توان به پیچیده شدن کار در پروژه های بزرگ اشاره کرد. در نظر بگیرید که یک شرکت که سرور های زیادی را داراست، می بایست تعداد زیادی از فایل های htaccess را دارا باشد و مدیریت کند. مدیریت کردن و استفاده از تعداد بالای این فایل ها و محدود کردن کاربران می تواند کار سخت، پیچیده و طاقت فرسایی باشد!

از دیگر نکته های منفی درباره ی htaccess می توان به ضعیف بودن آن اشاره کرد! چرا که این فایل ها به راحتی قابل بازنویسی و بازیابی هستند و این اصلا خوب نیست.

کاربران گرامی در اینجا این مطلب با عنوان در مورد htaccess بیشتر بدانید به پایان رسید و ما امیدواریم مثل همیشه از سایت سازان راضی بوده باشید. لطفا ما را با نظرهایتان همراهی کنید تا با کیفیت بیشتری در خدمت شما باشیم.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید