طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

نحوه تسلط بر سئوی تلفن های همراه

نحوه تسلط بر سئوی تلفن های همراه

سئو و بهینه سازی سایت

امروزه وب سایت ها به نسبت ده سال قبل با استراتژی های متفاوتی به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.هنگامی که در اکتبر گذشته یکی از مهندسان گوگل با نام Gary Illyes در Pubcon اعلام کرد که اندیس گذاری موبایلی در اولویت اندیس گذاری های گوگل قرار خواهد گرفت، استراتژی های سایت ها برای رقابت با یکدیگر یک بار دیگر به طور کامل عوض شد.البته برای کسانی که تغییرات و اعلامیه های گوگل را پیگیری می نمودند این تغییر ناگهانی نبود چراکه گوگل در سال 2015 نیز اعلام کرده بود که به زودی این تغییر را اعمال خواهد کرد. حتی مقالاتی نیز در این زمینه توسط فعالان سئو نوشته شد و ادعا شد که در سال 2017 ، 75% از جستجوها از طریق تلفن های همراه انجام خواهد شد.
صاحبان سایت ها چاره ای جز پیروی از این رویه ندارند. چرا که تنها با پیروی از این تغییرات می توانند در رتبه بندی ها بالاتر قرار گیرند و به ترافیک ارگانیک مد نظرشان دست پیدا کنند.وب سایتی که برای سئوی موبایلی بهینه سازی شده است، می تواند پاسخگوی مجموعه های مختلفی از مشتریان، الگوریتم های جستجو و پیاده سازی های فنی باشد. اکنون جستجوهای موبایلی یک تکنولوژی بسیار لوکس به حساب نمی آید و همگان در حال استفاده از آن هستند. می توان گفت که اکنون فروشگاه های کوچک، مسافران، کاربران گوشی های هوشمند و حتی افرادی که آشنایی زیادی با تکنولوژی ندارند نیز از جستجوهای موبایلی استفاده می نمایند.
در میان سایت هایی که برای موبایل بهینه سازی شده اند و می توانند ادعا کنند که سئوی موبایلی برای آنها در اولویت بوده ، یک چیز مسلم است :
تمامی تکنیک هایی را که این سایت ها برای بهبود سایت خود استفاده می کنند بخشی از پازل اندیس گذاری سایت با توجه به اولویت تلفن های همراه خواهد بود. به عبارت ساده تر، یک وب سایت نمی تواند در اندیس گذاری با توجه به اولویت تلفن های همراه موفق عمل کند مگر اینکه این سایت بصورت ریسپانسیو و بسیار با کیفیت طراحی شده باشد ودر استراتژی های خود بهینه سازی داده های schema و بارگذاری سریع صفحات را در دستور کار قرار دهد.
برای درک بهتر از نحوه ی کار سایت هایی که تلفن های همراه را در اولویت بهینه سازی های خود قرار داده اند بهتر است نگاهی به استراتژی های آنها بیاندازیم.

چرا گوگل به سمت اولویت تلفن همراه پیش می رود؟

قبل از اینکه به بررسی بهترین تاکتیک های موجود برای اولویت دهی به تلفن های همراه بپردازیم، تصور کنید که با استفاده از تلفن همراه قصد دارید که به جستجوی یک کتاب بپردازید. احتمالا در جستجوها یک کتاب فروشی محلی پیدا خواهید کرد که در توضیحات نتایج جستجوی موبایلی در مورد فروش انواع کتاب ها صحبت کرده است. هنگامی که بر روی این لینک کلیک می کنید و به سایت آن وارد می شوید، متوجه می شوید که درون این لینک هیچ عکس، راهنما و هیچ محصولی موجود نیست. این موضوع می تواند یک تجربه ی بد را برای شما در مواجهه با آن سایت به همراه داشته باشد.
گوگل پیوسته در تلاش است تا با بوجود آوردن رتبه بندی هایی با توجه به اولویت صفحات سازگار با موبایل، از به وجود آمدن این تجربیات بد جلوگیری نماید. اگر یک محتوا آنقدر ارزشمند نباشد که بتوان برای آن یک صفحه سازگار با تلفن همراه ایجاد کرد، می توان نتیجه گرفت که آن محتوا برای نمایش در رایانه ها نیز ارزش کافی ندارد. با افزایش روز افزون تعداد مخاطبانی که با استفاده از تلفن های همراه به جستجو در گوگل می پردازند، گوگل تلاش کرده است تا مشکلاتی را که برای کاربران تلفن همراه بوجود می آید را برطرف نماید.
بسیاری از کارشناسان سئو معتقد هستند که اولویت دادن به صفحات سازگار با تلفن همراه در هر سایت می تواند در نحوه ی رتبه بندی گوگل برای آن سایت تاثیر مستقیم داشته باشد.
گوگل به تازگی در وبلاگ وبمستر اعلام کرده است که :
” اگر چه اندیس جستجوی ما بصورت اندیس های وب سایت ها و اپلیکیشن ها است اما در نهایت الگوریتم ما در درجه‌ ی اول از نسخه سازگار با موبایل صفحات سایت برای رتبه بندی استفاده می شود.”

آیا سایت شما تحت تاثیر اندیس گذاری با اولویت سازگاری با تلفن همراه قرار خواهد گرفت؟

اگر سایت شما در یکی از دو دسته بندی که در ادامه به آن اشاره می کنیم قرار

سئو با اولویت صفحات سازگار با تلفن همراه

شته باشد، شما تحت تاثیر اندیس گذاری ها با توجه به اولویت سازگاری با موبایل قرار خواهید گرفت.

  • محتوای تهیه شده برای تلفن های همراه با محتواهای موجود در نسخه ی دسکتاپ سایت متفاوت است. این سایت ها یک بخش مختص به تلفن های همراه با آدرسی شبیه به m.example.com خواهند داشت.
  • نسخه ی موبایلی سایت داده های ساختاری نسخه ی دسکتاپ را به همراه ندارد.

اگر دارای یک وب سایت ریسپانسیو هستید، در این تغییرات جایگاه مناسبی بدست خواهید آورد.
قبل از اینکه به سراغ استراتژی های متناسب با اندیس گذاری های با اولویت موبایل برویم، سایت خود را از حالت نمایش در رایانه ها، با استفاده از مرورگر خود، به حالت نمایش در تلفن های همراه در آورید. این کار به شما کمک خواهد کرد که مراحل کار را بدون مشاهده ی فیزیکی در موبایل، دنبال نمایید.
نحوه تسلط بر سئوی تلفن های همراه بسیار مهم است اگر نمی دانید که چگونه می شود نسخه ی موبایلی سایت را در مرورگر رایانه ی خود مشاهده کنید، کافی است به وب سایتتان مراجعه کنید و بر روی Inspect کلید راست نمایید. پس از آن در قسمت بالا سمت چپ حالت desktop را به حالت mobile تغییر دهید.

12 نکته سئو برای اندیس گذاری با اولویت سازگاری با تلفن های همراه

1) با استفاده از تست های سازگاری با تلفن همراه، صفحات سایتتان را مورد ارزیابی قرار دهید

اگر در حال مدیریت یک سایت با مشتریان متعدد هستید و یا در حال مدیریت یک سایت تجاری کوچک می باشید، اولین چیزی که باید بررسی نمایید این است که آیا صفحات سایت شما تست های سازگاری با تلفن همراه گوگل را پاس می کنند یا خیر.

چگونه تست را انجام دهید :

ابتدا از صفحات درآمدزا شروع کنید و آنها را مورد ارزیابی قرار دهید. این کار ممکن است کمی زمانبر باشد. اما اگر این زمان را صرف بررسی این موضوع نکنید ممکن است پس از چند ماه متوجه شوید که مجموعه ای از بهترین صفحات فروش شما با تلفن های همراه سازگار نبوده و حتی اندیس گذاری نیز نشده است.
اگر از ابزارهایی مانند DeepCrawl استفاده می کنید، می توانید صفحات موبایلی سایتتان را با سرعت بیشتری مدیریت نمایید. ابتدا نگاهی به بخش No Mobile Configuration بیاندازید. این قسمت به شما کمک خواهد کرد تا دریابید که ابتدا باید روی کدام صفحات تمرکز بیشتری داشته باشید.

سئو با اولویت صفحات سازگار با تلفن همراه

چگونه صفحات ناسازگار با تلفن همراه را تصحیح کنیم؟

اگر سایت شما با تلفن های همراه سازگار نبوده و دارای صفحات ریسپانسیو یا صفحات موبایلی پر شتاب (AMP) نیست، پیشنهاد می شود که قبل از اینکه گوگل از اندیس گذاری با اولویت سازگاری با تلفن های همراه رونمایی کند، استراتژی های متناسب با آن را پیاده سازی کنید. البته گوگل اعلام کرده است که همچنان به اندیس گذاری صفحات طراحی شده برای رایانه ها ادامه خواهد داد. گوگل در این باره اعلام نموده است که :
اگر فقط سایت شما با رایانه ها سازگار است، ما همچنان به روال گذشته به اندیس گذاری آن ادامه خواهیم داد. حتی اگر کاربر مراجعه کننده به سایت شما، کاربری با دستگاه تلفن همراه باشند.
اولویت تلفن همراه : اگر فقط سایت شما با رایانه ها سازگار باشد، همچنان می توانید در رتبه بندی ها اندیس کسب نمایید و در نتایج بالا بیایید.
اگر به تازگی می خواهید طراحی سایتتان را از صفر شروع کنید، پیشنهاد ما این است که یک سایت ریسپانسیو طراحی نمایید. اگر یک سایت ریسپانسیو داشته باشید تمامی محتواها می توانند در دامنه ی وسیعی از دستگاه ها(از رایانه ها گرفته تا تبلت ها و تلفن های همراه) به خوبی به نمایش درآیند.
اکنون اگر از ابزاری مانند DeepCrawl استفاده می کنید، بهتر است با صفحات موبایلی شروع کنید که برای جستجوهای گوگل بهینه نشده اند. صفحاتی که برای تلفن همراه بهینه سازی نشده باشند، بر روی عملکرد سایت در موتور جستجوی گوگل تاثیر منفی خواهند گذاشت.

2) بررسی کنید که صفحات موبایلی شما اندیس گذاری می شوند

ممکن است بر اثر اشتباهات کوچک، صفحات موبایلی شما اندیس گذاری نشوند.

چگونه می توان این مشکل را پیدا کرد؟

برای چک کردن این که موبایل صفحات شما را اندیس گذاری می نماید، با استفاده از گوشی هوشمندتان به سایت گوگل بروید و عبارت “site:mywebsite.com” را وارد نمایید. اگر چیزی برای شما به نمایش درنیامد، احتمالا ربات گوگل نمی تواند به صفحات موبایلی سایت شما دسترسی داشته باشد.

جگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟

اگر ربات گوگل صفحات شما را اندیس گذاری نکند و شما در حال استفاده از دو سایت برای رایانه ها و تلفن های همراه باشید، پیشنهاد می کنیم که یک نقشه‌ ی سایت موبایلی طراحی کنید. ممکن است ربات گوگل به این دلیل نمی تواند صفحات شما را اندیس گذاری کند که شما URLهای موبایلی سایت را از URLهای رایانه ای جدا کرده اید. از طرف دیگر احتمال دارد بخواهید که برای صفحات موبایلی سایت از تگ های rel=canonical و rel=alternate استفاده کنید. پس از این که کار طراحی نقشه سایتتان به اتمام رسید، آن را در Google Search Console وارد نمایید و همچنین در فایل robots.txt اضافه کنید. دوباره یادآور می شویم که این نکته فقط زمانی کاربرد دارد که شما از دو آدرس سایت متفاوت برای رایانه ها و تلفن های همراه استفاده نمایید.
اگر URLهای جداگانه ندارید، مجددا فایل robots.txt را با دقت بررسی نمایید تا مطمئن شوید که ربات گوگل را بلوکه نکرده باشید. شما باید چیزی شبیه به این کد را مشاهده نمایید:

3) خطاهای مربوط به گوشی های هوشمند را در Google Search Console بررسی کنید

گام بعدی بررسی خطاهای گوشی های هوشمند در Google Search Console است. این خطاها می توانند شما را در استراتژی پیش رو هدایت کنند.

چگونه این خطاها را پیدا کنیم؟

به آدرس Google Search Console > Crawl Errors > Smartphone Errors بروید. در اینجا می توانید خطاها را مشاهده نمایید.

سئو با اولویت صفحات سازگار با تلفن همراه

چگونه این خطاها را برطرف نمایید؟

بسته به خطاهای لیست شده، گام بعدی شما مشخص خواهد شد. برای مثال یک خطای رایج ریدایرکت های معیوب است. ریدایرکت معیوب زمانی اتفاق می افتند که یک صفحه از سایت رایانه ای به یک صفحه مربوط به سایت موبایلی ریدایرکت شود در حالی که هیچ ارتباطی با موضوع جستجو شده نداشته باشد. شما می خواهید تا سرور، کاربران تلفن همراه را به URL مربوط به تلفن همراه انتقال دهد. اگر URL مربوط به سایت مخصوص رایانه ی شما، یک URL مطابق با تلفن همراه ندارد، بهتر است آن را تولید کنید. برطرف نمودن خطاهای مربوط به گوشی های هوشمند به گوگل اجازه می دهد تا محتواهای شما را بهتر اندیس گذاری نماید.

4) محتواهای موبایلی را طوری به روز کنید که بازتاب دهنده ی محتواهای رایانه ای سایتتان باشد

اگر از سایتی جداگانه برای تلفن همراه استفاده می کنید و یا یک سایت ریسپانسیو دارید، دائما باید بررسی کنید که محتواهای منتشر شده در هر دستگاه چگونه به نمایش در می آیند. بسیاری از وب سایت های موبایلی بسیار سبکتر از وب سایت های دسکتاپ می باشند و دیده می شود که در نسخه ی موبایلی محتواها بصورت مختصرتر به نمایش گذاشته می شوند تا اینکه سرعت بارگذاری صفحات به بالاترین حد خود برسد. با این حال، با وجود اولویت اندیس گذاری موبایلی، داشتن محتوای متفاوت در نسخه ی موبایلی و نسخه ی دسکتاپ سایت می تواند موجب از دست رفتن ترافیک و برخی کلیدواژه ها شود.

چگونه این موضوع را بررسی کنیم؟

پروسه ی بررسی این مشکل بصورت دستی انجام می گیرد. ابزار پیشنهادی ما برای شناسایی این مشکل، Project Manager است. ابتدا لیستی از پرترافیک ترین صفحات سایتتان را از طریق Google Analytics به یک برگه ی گوگل انتقال دهید. سپس تمامی URLها را تک به تک در رایانه و تلفن همراه مشاهده کنید.

سئو با اولویت صفحات سازگار با تلفن همراه
همچنین نیاز است تا کدهایتان را برای یافتن مواردی مانند زیر بررسی نمایید:

یا

چگونه این مشکلات را برطرف کنیم؟

اگر صفحاتی داشتید که میزان محتوای درون آن از نسخه‌ ی موبایلی همان صفحات بیشتر بود، باید با همکاری تیم تحریریه سایتتان این صفحات را دوباره طراحی نمایید. قبل از آنکه کار طراحی مجدد را شروع کنید، بهتر است ابتدا بررسی نمایید که کدام محتواها در کدام صفحات ترافیک بیشتری را برای کلیدواژه های مدنظرتان جذب نموده اند. باید بدانید که کدام محتواها می توانند از نسخه ی دسکتاپ سایت حذف شوند بدون اینکه به میزان ترافیک جذب شده خللی وارد شود. همچنین باید تصمیم بگیرید که کدام محتواها برای قرار دادن در نسخه موبایلی سایت ارزشمند هستند.
برای مشاهده ی آنچه گوگل در سایت شما می بیند می توانید از ابزار Fetch and Render در Google Search Console استفاده نمایید. فقط مطمئن شوید که حالت نمایش سایت بر روی حالت موبایلی باشد.
هنگامی که این گام را انجام دادید گوگل به شما دو صفحه ی کنار هم نشان خواهد داد. باید مطمئن شوید که ربات گوگل دقیقا همان چیزی را می بیند که شما در صفحه ی سایتتان مشاهده می نمایید.
بسیار مهم است که توجه داشته باشید که گوگل تنها محتواها را از سایت موبایلی شما رتبه بندی می نماید. اگر محتواهایی دارید که در نسخه ی رایانه ای سایتتان وجود دارد در حالی که در نسخه ی موبایلی وجود ندارد، رتبه بندی مربوط به کلید واژه های آن محتوا را از دست خواهید داد، زیرا آن محتوا اندیس گذاری نخواهد شد.
نکته: لینک های کانونیکال خود را به نسخه های موبایلی تغییر ندهید. گوگل از لینک های کانونیکال به عنوان راهنمایی برای کاربرانی که از طریق دسکتاپ و موبایل به جستجو می پردازند استفاده می کند.

5) محتواهای پنهان را از زبانه های سایت حذف نمایید

اگر چه به نظر می رسد تمامی محتواهایی که در زبانه ها قرار دارند، پنهان نیستند اما توصیه می شود که دوباره محتواها از طریق رایانه و تلفن همراه چک شود تا کاملا سالم به نمایش در آیند. بسیار رایج است که طراحان سایت محتواهایی را در نسخه ی موبایلی سایت مخفی می کنند تا ظاهر سایت تمیز تر به نظر برسد. تمامی بازاریابان سئو همواره باید مراقب محتواهای پنهان شده باشند.
نوشته هایی که برای کاربران غیر قابل دسترسی باشند در تضاد با سیاست های گوگل قرار می گیرند. اگر تا قبل از اجرایی شدن پروژه ی اندیس گذاری با اولویت نسخه ی موبایلی، این مشکل را از سایتتان برطرف نکنید، احتمالا با افت شدیدی هنگام اجرای پروژه، در میزان ترافیک سایتتان مواجه خواهید شد.

چگونه این مشکل را بیابیم؟

برای اینکه بررسی کنید که آیا زبانه ها در سایت به درستی اجرا می شوند، می توانید بصورت دستی با استفاده از ابزارهایی مانند Screaming Frog کدهای شبیه به کد زیر را در وب سایتتان پیدا کنید:

چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟

برای برطرف نمودن این مشکل با همکاری توسعه دهنده ی وب سایتتان، مطمئن شوید که تمامی محتواها در زبانه های سایت به درستی به نمایش در می آیند. اگر محتوایی که در لیست نسخه دسکتاپ وجود دارد، این محتوا باید در لیست نسخه ی موبایلی سایت نیز مشاهده شود. اگر اینطور نبود باید زبانه ها را در هر دو نسخه یکسان کنید.

6) داده های ساختاری را به نسخه موبایلی صفحات اضافه کنید

بسیاری از اوقات هنگامی که داده های ساختاری را در یک سایت به اجرا گذاشته می شوند، وب مستر ها از به اجرا در آوردن آنها در نسخه های موبایلی اجتناب می کنند. با اندیس گذاری های جدید با اولویت نسخه ی موبایلی، اگر بخواهید داده های ساختاری سایت را حفظ کنید، نیاز خواهید داشت تا آنها را به نسخه ی موبایلی سایتتان اضافه کنید.

چگونه این موضوع را بررسی نماییم؟

اگر یک سایت ریسپانسیو دارید، داده های schema باید در آن به اجرا درآمده باشد. اما به هر حال اگر URL نسخه ی موبایلی سایتتان با نسخه ی دسکتاپ آن متفاوت است، باید تمامی گام ها را برای اجرای schema در نسخه ی موبایلی همانند نسخه ی دسکتاپ برداشته شود.

چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟

اگر گمان می کنید که نشانه گذاری های schema در نسخه ی موبایلی سایتتان نیز به اجرا در می آید، بهتر است این موضوع را با استفاده از ابزارهای تست گوگل بررسی نمایید. مطمئن شوید که نسخه ای را که در تلفن های همراه به نمایش در می آید را مورد بررسی قرار می دهید. اگر از دو URL متفاوت استفاده می نمایید، بهتر است هر دو را در schema به روز کنید. مراقب باشید که تمام سایتتان را در داده های ساختاری غرق نکنید. گوگل توصیه کرده است که این داده ها را در حد متعادل استفاده نمایید. اگر از افزونه ی خاصی برای داده های ساختاری سایتتان استفاده می نمایید، این افزونه را به منظور نمایش صحیح نشانه گذاری ها دوباره مورد بررسی قرار دهید.

7) تنها اگر صفحات موبایلی ندارید، از صفحات موبایلی پر شتاب (AMP) استفاده کنید

اگر زمان کافی برای ساختن صفحات موبایلی برای سایتتان نداشته اید، از نسخه صفحات موبایلی پر شتاب برای صفحات سایتتان استفاده نمایید. گوگل از صفحات موبایلی پر شتاب برای اندیس گذاری استفاده خواهد نمود، حتی اگر این نسخه به خوبی با تلفن های همراه سازگار نباشد.
اگر از وب سایت هایی مانند m. example.com استفاده می کنید، استفاده از صفحات موبایلی پر شتاب AMP پاسخگوی شما نخواهد بود. اگر در سایت موبایلی یک محتوا قرار دهید و در صفحات موبایلی پر شتاب نسخه ی کاملتر آن محتوا را منتشر کنید، گوگل در رتبه بندی ها محتوای اول را در رتبه ی بالاتری به نمایش خواهد گذاشت.
اگر همزمان صفحات سایت هم دارای نسخه ی موبایلی باشند و هم برای آنها از AMP استفاده شود، گوگل نسخه ی دسکتاپ صفحه را اندیس گذاری خواهد نمود. یعنی با داشتن هر دوی این صفحات هیچ نکته ی مثبتی نسیب شما نخواهد شد و فقط برای شما از جنبه ی امنیتی مزایایی را خواهد داشت.

چگونه این موضوع را تست کنیم؟

اگر احساس می کنید که صفحات موبایلی پرشتاب سایتتان به درستی راه اندازی شده اند، می توانید با مراجعه به مرورگر گوشی هوشمندتان و جستجوی آن صفحات خاص در سایت این موضوع را بررسی نمایید. در صفحات پر شتاب بعد از اتمام مقاله باید با لوگوی رعد و برقی AMP مواجه شوید. در غیر اینصورت این صفحات AMP نیستند.اگر ترجیح می دهید که این موضوع را با استفاده از رایانه بررسی نمایید، باید در کدها به دنبال چیزی شبیه به مورد زیر باشید:

علاوه بر این می توانید از افزونه ی گوگل کروم صفحات پر شتاب استفاده نمایید. این افزونه به شما کمک می کند تا بین نسخه ی عادی و نسخه ی AMP سوئیچ کنید.

چگونه این موضوع را رفع کنیم؟

اگر مطمئن نیستید که صفحات AMP را به درستی اجرا کرده اید، می توانید از ابزارهای تست AMP استفاده نمایید. این ابزارها به شما پیشنهاداتی برای تعمیر صفحات AMP ارائه می نمایند.

سئو با اولویت صفحات سازگار با تلفن همراه

8) نسخه ی دسکتاپ سایتتان را برای مرورگرهای دیگر بهینه سازی شده نگاه دارید

اگر چه اکثریت ترافیک شما از طریق گوگل فراهم می شوند اما نباید دیگر منابع تامین ترافیک را فراموش کنیم. Christi Olson یکی از مهندسان بینگ، اعلام کرده است که بینگ به زودی قصد ندارد اندیس گذاری ها را با اولویت صفحات موبایلی انجام دهد. Christi Olson اعلام کرده ان که :
در بینگ، ما یک اندیس واحد را مد نظر قرار می دهیم که این اندیس به سایت هایی داده خواهد شد که کاربران رایانه ها و تلفن همراه از آنها محتواهای مرتبط دریافت می نمایند.
بنابراین در حالی که استراتژی اندیس گذاری با اولویت موبایل را برای گوگل طرح ریزی می کنید، باید استراتژی دیگری نیز برای دیگر موتورهای جستجو در زمینه ی بهینه سازی نسخه ی دسکتاپ سایت داشته باشید.

چگونه این موضوع را تست کنید؟

در این مورد نیاز به هیچ تستی نیست.

چگونه این موضوع را رفع نمایید؟

تلاش کنید تا یک استراتژی منسجم سئو را برای حال و آینده دنبال نمایید.

9) استراتژی های تولید لینک خود را حفظ کنید

گوگل اطلاعات زیادی در مورد اینکه چگونه لینک ها در تلفن همراه تفسیر خواهند شد، منتشر نکرده است. در Pubcon یکی از مهندسان این شرکت به نام Gary Illyes ادعا کرد که لینک ها در آینده ممکن است دردسر ساز شوند، چرا که کاربران معمولا در مقایسه با وب سایت های متناسب با دسکتاپ، به وب سایت های موبایلی لینک نمی دهند. ممکن است ما در دوره ی انتقال به صفحات سازگار با موبایل باشیم اما تولید لینک برای صفحات نسخه دسکتاپ سایت همچنان نکته ی مهمی در تلاش های سئو به شمار می آید.
احتمال دارد که گوگل وزن لینک های سایت را از نسخه ی دسکتاپ به اندیس گذاری های نسخه ی موبایلی انتقال دهد. اما به هر حال این چالشی مبهمی است که در آینده بیشتر در مورد آن صحبت خواهد شد.
چگونه این موضوع را تست کنیم؟
در این مورد نیازی به تست نیست.
چگونه این موضوع را رفع نماییم؟
شما هنوز می توانید به تلاش های خود برای تولید لینک ادامه دهید. اما بهتر است در کنار آن به یک استراتژی محتوا برای توسعه ی نسخه ی موبایلی سایت هم بیاندیشید. تولید محتوایی که برای کاربران قابل هضم باشد می تواند مدت زمان ماندن کاربر در سایت را افزایش دهد و نرخ دفع را کمتر نماید.

10) زیر دامنه های سایتتان را در Google Search Console ثبت نمایید

زیر دامنه ها یکی از چالش برانگیز ترین موضوعات برای بازاریابان سئو به شمار می آید. بهترین راه این است که تمامی زیر دامنه های سایتتان را در Google Search Console وارد نمایید. توجه داشته باشید که اگر یک سایت ریسپانسیو دارید، نیازی نیست که زیر دامنه ها را در Google Search Console وارد نمایید.
چگونه این موضوع را تست کنیم؟
وارد حساب کاربری Google Search Console شوید و در قسمت سمت راست بالای صفحه روی گزینه ی Add Property کلیک کنید. سپس در این قسمت زیر دامنه ها را وارد نمایید.

سئو با اولویت صفحات سازگار با تلفن همراه
چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟
همگامی که زیر دامنه های سایت را در Google Search Console وارد کردید، از گوگل برای نسخه ی موبایلی سایتتان پیام هایی دریافت خواهید کرد. اگر ربات گوگل را بلاک کرده باشید و یا در سایتتان مشکلات مربوط به گوشی های همراه و یا هر مشکل دیگری وجود داشته باشد، گوگل این موضوع را به شما اطلاع خواهد داد.
گوگل به زیر دامنه ها به عنوان سایت های جداگانه نگاه می کند. بنابر این بهتر است داده ها را در هر دو سایت جمع آوری نمایید.

11) سئوی درونی سایت را برای نسخه ی موبایلی بهینه کنید

با اعمال اندیس گذاری ها با اولویت نسخه ی موبایلی نیاز است تا نگاهی دوباره به تمامی شاخص های درون صفحه ای بیاندازید. برای مثال تگ های عنوان در تلفن های همراه در مقایسه با رایانه ها طول استاندارد متفاوتی دارند؛ موبایل 78 کاراکتر را می پذیرد در حالی که این رقم برای دسکتاپ 71 است. به خاطر داشته باشید که هدف شما این است که یک تجربه ی خوب را برای کاربرانتان بوجود بیاورید تا مورد توجه بیشتر گوگل قرار بگیرید. پس تلاش کنید که به کاربران آن چیزی را ارائه دهید که به دنبال کلیک بر روی آن هستند.
چگونه این موضوع را تست کنیم؟
Screaming Frog را باز کنید و URL خود را در آن ثبت نمایید. در قسمت بالایی بر روی Page Titles کلیک کنید. نتایج را برای محدوده ی زیر 65 کاراکتر فیلتر نمایید و داده های خروجی را استخراج کنید.
چگونه این موضوع را اعمال نماییم؟
با داده هایی که از Screaming Frog استخراج کردید، عناوین متا را دوباره بازنویسی نمایید تا برای کاربران موبایلی کاربر پسندتر شوند. پیشنهاد می شود که این رویه را برای توضیحات متای لینک های سایتتان نیز انجام دهید. بهتر است تگ های H1 را کوتاه تر کنید زیرا برای کاربران موبایل این موضوع خوشایند خواهد بود.
نکته : گوگل توصیه می کند که نسخه ی موبایلی سایتتان را با استفاده از ابزار های تست robots.txt مورد بررسی قرار دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا مطمئن شوید که ربات های گوگل را بلاک نکرده باشید.

12) بارگذاری سایت را سریع تر کنید

با توجه به توصیه های طراحی سایت مبنی بر عدم استفاده از Flash و pop-ups ، توسعه ی سایت دارای صفحات سریع برای موبایل کار خسته کننده ای به نظر می رسد. بررسی هایی که Web Performance Today انجام داده است نشان می دهد که هر ثانیه تاخیر در نمایش صفحه می تواند موجب کاهش 9.4% در میزان بازدید، 9.3% افزایش نرخ دفع کاربر و 3.5 % کاهش در نرخ تبدیل مخاطب به مشتری شود.
چگونه این مشکل را تست کنیم؟
هزاران ابزار تست سرعت وجود دارد که شما می توانید بطور رایگان از آنها استفاده نمایید. ما توصیه می کنیم که از PageSpeed Insights و Pingdom برای این کار استفاده کنید.
فقط کافی است که URL سایت را در این ابزار ها وارد کنید و نتایج آن را مورد بررسی قرار دهید.

سئو با اولویت صفحات سازگار با تلفن همراه
چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟
شما می توانید بهینه سازی های سایت را با توجه به نتایج بدست آمده از تست بالا شروع کنید. می توانید از بهینه کردن تصاویر آغاز کنید. سپس از تیم توسعه دهنده ی سایت بخواهید که تا حد امکان میزان کدها را کاهش دهند و از تعداد ریدایرکت ها کم کنند. در مرحله ی بعد اگر با یک طراح سایت همکاری می کنید، تمام تلاشتان را در جهت قرار دادن محتواها در صفحات بالای جستجو انجام دهید.
گوگل هیچ گاه به روشنی بیان نکرده است که آیا سرعت بارگذاری سایت به عنوان یک فاکتور در رتبه بندی ها لحاظ می شود یا خیر. با این حال اگر گوگل سرعت بارگذاری را در الگوریتم رتبه بندی لحاظ نماید هیچ جای تعجبی وجود نخواهد داشت.

برای اولویت اندیس گذاری موبایلی برنامه ریزی کنید

نیاز صفحات کاربر پسند برای کاربران موبایل منحصر به برندهای بزرگ نمی شود. این درخواست به زودی جهانی خواهد شد و تمامی سایت ها با محدودیت هایی در این زمینه روبرو می شوند. همچنین این تغییر یک چالش برای تبلیغات نیز محسوب می شود. اندیس گذاری با اولویت موبایل، به این معنی خواهد بود که نحوه ی تبلیغات باید تغییرات عمده ای به خود ببیند.
در پایان اگر با اعمال تغییرات در استراتژی های سئوی سایتتان با هدف سازگاری با اندیس گذاری های موبایلی، به موفقیتی در رتبه بندی های گوگل دست پیدا کردید، می توانید در بخش نظرات این مطلب، آن را با ما در میان بگذارید تا پیرامون آن به بحث و گفتگو بپردازیم.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید