طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

نحوه تنظیم سئوی وردپرس

نحوه تنظیم سئوی وردپرس

برای کسانی که به‌صورت جدی با WordPress کار می‌کنند و اهداف اینترنتی کاری ویژه‌ای برای خوددارند، هیچ‌چیز مهم‌تر از رتبه‌بندی سایت آن‌ها در جست‌وجو‌های موتورهای جست‌وجوگر نمی‌باشد. Brian Clark دراین‌باره می‌گوید: زمانی که اهداف کاری برای یک طراحی سایت مطرح می‌شوند هیچ‌چیزی بااهمیت‌تر و ضروری‌تر از میزان ترافیک یک سایت یا به‌عبارت‌دیگر تعداد بازدید کنند نمی‌باشد که این پارامتر وابسته به رتبه‌بندی یک سایت در نتایج جست‌وجوی موتورهای جست‌وجوگر می‌باشد.
برخلاف آنچه اکثر مردم‌باور دارند، سئو (seo) خوب یک افسانه نیست و چیزی بسیار رؤیایی و دور از دست رس نمی‌باشد و ربطی به هکرهای بلک هت (کلاه‌سیاه) ندارد که و آن‌ها نمی‌توانند فاکتورهای رتبه‌بندی سایت‌ها را تغییر داده و آن‌ها را در رتبه‌بندی نتایج جست‌وجوی موتورهای جست‌وجوگر جابه‌جا کنند. سئو (seo) خوب یک سایت تنها وابسته به محتوی خوب آن است زیرا افرادی که به یک سایت مراجعه می‌کنند اگر مطلب مناسبی را در آن مطالعه کنند آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارند و همچنین دوباره با آن سایت مراجعه می‌کنند و به وب سایتی که زمان آن‌ها را تلف نمی‌کند وفادار می‌مانند.
شما ممکن است قادر نباشید که در 15 دقیقه مطلب خیلی خوبی بنویسید و محتوی قوی برای سایت خود ایجاد کنید اما می‌توانید بنیان و اساس طراحی وب‌سایت خود را به آنچه کاربران می‌پسندند و شما می‌خواهید تغییر دهید. با همراه شوید و چند گام ساده زیر را برای بهینه‌سازی وب‌سایت خود مطالعه کنید.

نحوه تنظیم سئوی وردپرس | طراحی سایت | سایت سازان

نام دامنه (Domain) درستی انتخاب کنید

انتخاب نام دامنه (Domain) مناسب و مرتبط یکی از مهم‌ترین پارامترهایی است که باعث می‌شود رتبه شما در رتبه‌بندی موتورهای جست‌وجوگر بسیار بالا یا بسیار پایین بیاید و رد واقع از مهم‌ترین عوامل سئو فرندلی بودن یا نبودن وب‌سایت شما است. بعضی افراد به‌طورکلی مسئله برند و نام‌گذاری مبتنی بر برند خود را کنار گذاشته و به دنبال یک نام دامنه (Domain) که ازلحاظ کلمات کلیدی غنی باشد و کلمات کلیدی خوبی را در خود جای‌داده باشد می‌روند. این امر غالبا موجب می‌شود که نام دامنه (Domain) غیر مرتبط باشد و یا به‌قدری طولانی شود که نتواند تاثیر گذاری خوبی داشته باشد.
با توجه به بروز رسانی‌های جدید گوگل مثل آپدیت‌های Penguin/Panda و آپدیت‌های جدید که بر مبنای نام دامنه (Domain) که کاملا با مفهوم مطابقت داشته باشد، انجام‌شده است دیگر این روش استفاده از کلمات کلیدی منسوخ‌شده و نمی‌تواند نتایج خوبی در بر داشته باشد.در عوض افرادی نیز وجود دارند که این مسئله کلمات کلیدی را کاملا صرف‌نظر می‌کنند و یک نام دامنه (Domain) که در آن هیچ کلمه کلیدی به کار نرفته است را انتخاب می‌کنند. این افراد انتخاب درست‌تری می‌کنند زیرا با صرف‌نظر کردن از کلمات کلیدی می‌توانند یک نام دامنه (Domain) مرتبط با برند خود و یا به‌عبارت‌دیگر نام تجاری خود ایجاد کنند که بیان واضح‌تری از مطالب درون طراحی سایت آن‌ها به خوانندگان بدهد.
برای مثال کلمه Scribe را در نظر بگیرید این کلمه هیچ ارزش کلیدواژه‌ای ندارد اما بیان‌گر نام یک برند است و ازلحاظ نام تجاری بسیار قوی است. برای مثال اگر نام ScribeContent.com برای یک دامنه (Domain) انتخاب شود بهترین استفاده از هر دو بعد نام‌گذاری انجام‌شده است. کلمه Scribe که بیان‌گر نام برند است و کلمه که Content نام‌گذاری از بعد کلمات کلیدی را دارد و درواقع نام دامنه (Domain) را از بعد کلمات کلیدی غنی می‌کند. پس زمانی که نام دامنه (Domain) خود را انتخاب می‌کنید از خود بپرسید که آیا می‌توانم علاوه بر نام‌گذاری اصلی مرتبط با برند چند کلمه کلیدی در نام این دامنه (Domain) بگنجانم؟! اگر این امکان برای شما وجود داشت حتما این کار را بکنید زیرا این کار می‌توانند یک نام بسیار قوی ازلحاظ سئو (seo) برای سایت شما ایجاد کند.

نحوه تنظیم سئوی وردپرس | طراحی سایت | سایت سازان

از قابلیت اندیس گذاری یا شاخص گذاری ( indexability ) سایت خود اطمینان پیدا کنید

ممکن است این مسئله به نظر شما بیش‌ازحد واضح بیاید اما صبور باشید و ادامه این تیتر را بخوانید:
یک ویژگی اصلی یک وب‌سایت سئو فرندلی قابلیت اندیس گذاری آن است که بتواند توسط موتورهای جست‌وجوگر شناسایی گردد. مطمئنا بسیار متعجب خواهید شد اگر به شما بگویم که بسیاری افراد به دلیل ناآگاهی از این امر این مسئله مهم را نادیده می‌گیرند.WordPress یک صفحه تنظیمات دارد که Privacy نام دارد در این صفحه تنظیمات یک آپشن وجود دارد که توسط آن می‌توان موتورهای جست‌وجوگر را بلاک کرد. برخی افراد دوست دارند که زمانی که یک طراحی سایت را توسعه می‌دهند، این آپشن را فعال کنند این امر موجب می‌گردد صفحاتی که هنوز ناتمام مانده‌اند اندیس گذاری نشوند؛ اما باید به خاطر بسپارید که پس از اتمام پروسه اتمام صفحه موردنظر موتورهای جست‌وجوگر را از حالت بلاک خارج کنید در غیر این صورت این صفحه‌ها هیچ‌گاه اندیس گذاری نمی‌شوند و پروسه سئو و بهینه سازی بودن سایت شما دچار اختلال می‌گردد.

پیوندهای یکتا (Permalinks) و URL ها

ساختار پیوندهای یکتا در WordPress ازلحاظ سئو هیچ ارزشی ندارد اما اگر بخواهیم که این ساختار را به یک ساختار ارزشمند ازلحاظ سئو و یا به‌عبارت‌دیگر سئو فرندلی تبدیل کنیم کاری بسیار ساده است. اگر به بخش لینک پیوندهای یکتا که در زیر تنظیمات قرار دارد، برویم تعداد زیادی آپشن به شما داده می‌شود که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اگر شما در سایت خود محتوی وابسته به زمان‌دارید اگر در ساختار پیوندهای یکتای خود ماه و سال را اضافه کنید می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد.حال اگر محتوی شما به زمان وابسته نمی‌باشد و در هر زمان برای افراد قابل‌استفاده بوده و می‌تواند به‌عنوان یک محتوی دائمی بدون توجه به زمان در سایت شما باقی بماند شما باید در URL های خود از کلمات کلیدی استفاده کنید. در حالت پیش‌فرض در WordPress کاملا وابسته به‌عنوان است.
در بخش ویرایش Post شما می‌توانید لینک را ویرایش کنید تا آنچه را که شما می‌خواهید نمایش دهد؛ مثلا در سایت Coppyblogger و سایر سایت‌هایی که سئو فرندلی هستند دو یا سه کلیدواژه مرتبط به URL ها اضافه می‌شود. اگر شما یک وب‌سایت دارید که دارای قابلیت اندیس گذاری است و کلمات کلیدی مناسب به‌خوبی در آن استفاده‌شده است و همچنین در URL های آن کلمات کلیدی مناسبی گنجانده‌شده است به شما تبریک می‌گویم زیرا شما توانسته‌اید که سایتی طراحی کنید که ازلحاظ سئو بسیار قوی باشد یا به عبارت بهتر بسیار سئو فرندلی باشد.

نحوه تنظیم سئوی وردپرس | طراحی سایت | سایت سازان

عناوین و توضیحات

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو در هر صفحه‌ی اینترنت عنوان است که به خوانندگان و همچنین موتورهای جست‌وجوگر بیان می‌کند که در ادامه محتوی آن صفحه چه مطالبی وجود دارد؛ بنابراین استفاده از کلمات کلیدی مرتبط در عناوین صفحات برای سئو فرندلی شدن سایت شما یک گام بسیار مفید و مثبت است.علاوه بر عناوین توضیحات نیز بسیار حائز اهمیت هستند، به یاد داشته باشید که کاربران اولین چیزی که در هنگام باز شدن پاپ آپ طراحی سایت شما می‌بینند همین توضیحات است و این توضیحات باید خوانندگان شمارا جذب کند که به سایت شما مراجعه کنند. شما باید در نظر داشته باشید که زمانی که کاربران به دنبال مطلبی می‌گردند چه واژگانی را جست‌وجو می‌کنند شما باید این واژگان را به‌عنوان کلمات کلیدی مورداستفاده قرار دهید.
داشتن رتبه‌بندی بالا از اهمیت بسیاری برخوردار است اما باید توجه کنید که حتی اگر رتبه بالایی نیز داشته باشید اگر عناوین و توضیحات شما برای کاربران جذاب نباشد و آن‌ها را مجذوب شما نکند آن‌ها علی رقم بالا بودن رتبه شما به طراحی سایت شما مراجعه نخواهند کرد.
ممکن است شما بخواهید عناوین متفاوتی برای خوانندگان و برای موتورهای جست‌وجوگر در نظر بگیرید یعنی شما بخواهید که مطلب شما در هنگام جستجوی موتورهای جست‌وجوگر یک عنوان را به آن‌ها ارائه دهد و در هنگام بازدید کاربران عنوان این مطلب چیز دیگری باشد، برای این کار شما به یک تم برای چهارچوب کاری (Framework) خود داشته باشید و یا پلاگین هایی را نصب‌کرده باشید که یک مکان مجزا برای عنوان مناسب با سئو داشته باشد. برای مثال Genesis framework به‌گونه‌ای است که برای شما تمامی امکانات سئو فرندلی کردن محتوی را در یک پست فراهم می‌کند.

 

نحوه تنظیم سئوی وردپرس | طراحی سایت | سایت سازان

نقشه سایت

یک روش برای آنکه اطمینان حاصل کنید که موتورهای جست‌وجو قادر به اندیس گذاری صفحات وب‌سایت شما هستند آن است که یک نقشه سایت XML با ساختار خوب داشته باشید. پلاگین های متعددی وجود دارند که می‌توانند این کار را برای وب‌سایت شما انجام دهند، همگی آن‌ها هنگامی‌که شما مطلب جدید را در سایت خود به اشتراک می‌گذارید به‌صورت خودکار آپدیت می‌شوند و آن مطلب را در نقشه سایت جای می‌دهند اما باید توجه کنید که تمامی آن‌ها ساختار یکسانی ندارند. برخی از آن‌ها ممکن است پیکربندی نادرستی به نقشه طراحی سایت شما بدهند و برخی دیگر منابع و محتویات زیادی را مدیریت کنند.

تگ‌های H1

H1 یک بنیان اساسی سئو هستند که نیازی به نگرانی برای آن‌ها وجود ندارد اما در ادامه مروری کوتاهی بر آن‌ها خواهیم داشت:

عنوان پستی که در صفحه برای کاربران نمایش داده می‌شود باید در یک تگ H1 قرار بگیرد تا موتور جست‌وجوگر در هنگام جست‌وجو متوجه آن بشود. سایر سرفصل‌ها و یا عناوین دیگر نیز باید متقابلا در تگ‌های <h2> و <h3> و … قرار گیرند. تمامی قالب‌های ورد پرس این امکان رادارند که عنوان را در تگ‌های <h1> قرار دهند اگر بنا به دلیلی شما از قالبی استفاده می‌کنید که این امکان را برای شما فراهم نمی‌کند به شما پیشنهاد می‌کنم که از قالب‌های دیگری استفاده کنید و یا اینکه حتما به خاطر بسپارید که عناوین را در ویرایش کرده و در تگ <h1> قرار دهید.

نحوه تنظیم سئوی وردپرس | طراحی سایت | سایت سازان

 

امکان مذاکره و تبادل افکار را فعال کنید و کاربران را به این کار تشویق کنید

کامنت ها یا همان نظراتی که کاربران ثبت می‌کنند ازلحاظ سئو ارزش بسیاری دارند. ایجاد مذاکره در یک پست موجب می‌شود که کاربران مجددا بهان پست مراجعه کنند و مراجعه‌های متعددی به یک پست داشته باشند علاوه بران این کامنت ها باعث می‌گردد که کلمات کلیدی دیگری نیز به یک پست اضافه شوند و یک جریان دائمی از کامنت ها در یک صفحه باعث می‌شود که یک مطلب دایما برای موتورهای جستجوگر تازه (fresh) بماند.

به خاطر بسپارید که کار اصلی موتورهای جست‌وجوگران است که پست‌ها و صفحاتی که به مطلب مورد جستجوی کاربران مرتبط است را پیدا کنند و در اختیار آن‌ها قرار دهند. برخی افراد آپشن غیرفعال سازی کامنت را در هنگام ایجاد یک پست انتخاب می‌کنند که دلایل آن‌ها برای انجام این کار متفاوت است اما به خاطر داشته باشید که باید دلیل قانع‌کننده و منطقی برای غیرفعال کردن کامنت ها داشته باشید در غیر این صورت این آپشن را فعال کنید تا بتوانید افراد را تشویق کنید که در بحث شرکت کنند و به سئو شما کمک کنند.

Clean Code (کدهای تمیز)

اثرات منفی کدهای نامرتب و سرهم‌بندی شده موجب ضرر کردن خود صاحبان سایت‌ها می‌شود زیرا زمانی که کدهای شما نامرتب و بی‌قاعده باشند، موتورهای جست‌وجوگر به‌سختی می‌توانند در میان کدهای شما جست‌وجو کنند و مطالبی مرتبط با کلمات کلیدی را که می‌خواهند پیدا کنند و محتوی سایت شمارا بخوانند. کدهای نامرتب می‌تواند علاوه بر آن بر روی سایر چیزهایی که SEO صفحه شمارا تحت تاثیر قرار می‌دهند نیز اثرات منفی داشته باشند مثلا ممکن است زمان بارگذاری و یا لود شدن سایت شما بسیار زیادتر ازآنچه انتظار می‌رود باشد.

نحوه تنظیم سئوی وردپرس | طراحی سایت | سایت سازان

سرعت سایت، امنیت سایت و آپ تایم

مشخصا شما نمی‌توانید سه عامل مهم امنیت، سرعت و آپ تایم طراحی سایت خود را در 15 دقیقه موردبررسی قرار دهید و تضمین کنید که به بهترین کیفیت رسیده‌اید. تمامی این امکانات نیازمند مراقبت و رسیدگی دائمی شما به سایتتان می‌باشند؛ اما شما می‌توانید با استفاده از هاست WordPress صحیح خود را در مسیری درست برای تضمین سرعت و امنیت و آپ تایم قرار دهید.

این‌طور به نظر می‌رسد که موتورهای جست‌وجوگر اهمیت بسزایی به زمان بارگذاری یک صفحه می‌دهند و هر بار که این موتورهای جست‌وجوگر بروز رسانی می‌گردند این مسئله برای آن‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. علاوه بر آن هیچ‌چیزی برای دور کردن کاربران از سایت شما بهتر از یک هشدار بدافزار یا به‌عبارت‌دیگر یک هشدار مبنی بر آنکه این طراحی وب‌سایت ممکن است برای سیستم شما مشکلاتی ایجاد کند، وجود ندارند. مطمئن باشید که کاربران با دیدن چنین هشداری دیگر به سایت شما مراجعه نخواهند کرد.بنابراین دقت کنید که از چه هاستی استفاده می‌کنید زیرا هاست وب‌سایت شما کارایی و امنیت سایت شمارا تعیین می‌کند و لذا بر روی رتبه‌بندی سایت شمارد جست‌وجوهای موتورهای جست‌وجوگر نیز بسیار مؤثر است.

آیا مطلب فوق توانست نظر شما کاربر گرامی را جلب نماید ؟ لطفا نظر خود را در مورد موضوع مطرح شده به کارشناسان گروه سایت سازان اعلام نمایید تا بتوانیم مطالب مفید تری به شما سروران گرامی ارائه دهیم.  تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید