طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

نحوه پیدا کردن لینک‌های بد با Google Analytics

نحوه پیدا کردن لینک‌های بد با Google Analytics

زمانی که دنیایی از جستجو به‌صورت عمومی از طریق دستگاه‌ها و رسانه‌های اجتماعی انجام می‌شود، چگونه می‌توانید لینک‌های یک طراحی سایت را مدام مانیتور کنید تا بتوانید از کیفیت آن اطمینان پیدا کنید. پاسخ این سوال البته که گوگل آنالیز می‌شود! برای یادگیری آن نیز نیاز نیست که یک متخصص حرفه‌ای باشید کافی است در این پست سه‌گام را در مورد چگونگی پیدا کردن لینک‌های بد با استفاده از گوگل آنالیز، دنبال کنید.

گام اول: دسترسی به گزارش‌های ارجاع

ابتدا با ورود به گوگل آنالیز شروع کنید، وضعیت و مشخصات خود را انتخاب کنید.

چگونه لینک‌های بد را با استفاده از گوگل آنالیز پیدا کنیم؟

سپس در منوی سمت چپ، بر روی “Behavior” (رفتار) کلیک کنید.

چگونه لینک‌های بد را با استفاده از گوگل آنالیز پیدا کنیم؟

پس‌ازاین که گزینه کشویی Behavior را انتخاب کرده‌اید، بر روی ” site content” (محتوای سایت) در زیر منو کلیک کنید.

چگونه لینک‌های بد را با استفاده از گوگل آنالیز پیدا کنیم؟

گام دوم: استفاده از یک بخش پیشرفته برای صفحات فرودتان

حالا بخشی که می‌توانید یک تجزیه تحلیل حرفه‌ای و واقعی را احساس کنید و با استفاده از آن می‌توانید مدیر و مشتری خود را تحت تاثیر قرار دهید! قسمت بسیار جذابش این است که هیچ دانش پیشرفته‌ای در این قسمت لازم نیست و همه‌چیز از قبل تنظیم‌شده است. در بخش اول از مرحله دوم، در گوشه بالا سمت چپ دکمه ” Advanced Segment” (بخش پیشرفته) را فشار دهید.

چگونه لینک‌های بد را با استفاده از گوگل آنالیز پیدا کنیم؟

در “Advanced Segment” (بخش پیشرفته) منوی کشویی، بر روی ستون “Default Segments” (بخش پیش‌فرض) به سمت پایین حرکت کنید تا زمانی که گزینه ” Referral Traffic” (ارجاع ترافیک) ببینید. با کلیک بر روی “ترافیک ارجاع” در “بخش پیشرفته” با تبدیل به رنگ نارنجی مشخص می‌شود.

چگونه لینک‌های بد را با استفاده از گوگل آنالیز پیدا کنیم؟

اوه نه! فراموش نکنید که با فشار دادن دکمه apply تغییرات در بخش پیشرفته اعمال می‌شود. همچنین، این مهم است که توجه داشته باشید هنگامی‌که شما یک درخواست را در بخش پیشرفته اعمال می‌کنید تا زمانی که تغییر گزارش را نفرستید، انجام نمی‌شود. اگر شما بخواهید تمام ترافیک خود را برای دیدن ابعاد و معیارهای یک بخش اعمال کنید بسیار مفید است. به‌هرحال، اگر شما فقط از این بخش برای مشاهده گزارش مثل استفاده می‌کنید، وقتی‌که کارتان را انجام دادید مطمئن شوید که تغییرات را اعمال نکردید (un-apply کنید).
برای این کار، دقیقا همان مراحل را دنبال کنید، به‌جز اینکه بخش پیشرفته را کلیک نکنید سپس apply را فشار دهید و یا زمانی که منوی کشویی بسته است آیکون ‘X’ که در کنار جعبه بخش پیشرفته را کلیک کنید.

چگونه لینک‌های بد را با استفاده از گوگل آنالیز پیدا کنیم؟

گام سوم: استفاده از ابعاد ثانویه در گزارش صفحات فرود

شما در حال نزدیک شدن به گوگل آنالیز حرفه‌ای هستید! در مرحله سوم، ما قصد داریم یک بعد ثانویه را اعمال کنیم بنابراین می‌توانیم منابع ترافیک ارجاع را ببینیم. این به ما اجازه خواهد داد تا وب‌سایت‌هایی که به ما لینک شدند و صفحات آن‌ها را ببینیم (بدون انجام سحر و جادو!). برای شروع، بر روی دکمه ” Secondary Dimension” (ابعاد ثانویه) در زیر منوی بعد اصلی کلیک کنید.

 

چگونه لینک‌های بد را با استفاده از گوگل آنالیز پیدا کنیم؟

 

هنگامی‌که شما بر روی دکمه بعد ثانویه کلیک می‌کنید، یک زیر منو ظاهر خواهد شد. بعد دوم که ما به دنبالش هستیم در اینجا بانام “منبع” (Source) وجود دارد که با کلیک بر روی این زیر منو، گزینه‌ای تحت عنوان “منابع ترافیک” ظاهر خواهد شد. هم‌چنین می‌توانید پرس‌وجو “منبع” را در نوار جستجو بعد ثانویه وارد کنید و آن را بیابید. زمانی که از یک بعد ثانویه استفاده می‌شود فهرستی از گزینه‌هایی را انتخاب کنید که نمی‌دانید چه زیر منویی تحت آن بعد قرار دارد.
واو! ببینید که یک گزارش عالی در حال انجام است و این بسیار جذاب است! ما قادر به دیدن همه‌ی طراحی سایت‌ هایی که لینک شده‌اند و صفحات آن نیستیم؛ بنابراین حالا چه می‌شود؟

چگونه لینک‌های بد را با استفاده از گوگل آنالیز پیدا کنیم؟

خب اولین کاری که باید انجام دهید این است که بیایید یک گزارش ایمیل به‌صورت خودکار راه‌اندازی کنیم و دقیق‌تر کارکنیم، نه سخت‌تر کارکنیم! برای ارسال گزارش ایمیل، بر روی دکمه ایمیل در سمت چپ بالا گزارش، کلیک کنید که من با یک فلش نارنجی در تصویر زیر نشان دادم. سپس، صندوق ایمیل پاپ آپ خواهد شد (در تصویر زیر ببینید) که در آن شما قادر به تنظیم تمام شرایط این گزارش خواهید بود. برای ارسال ایمیل به چندین نفر، هر آدرس را با کاما و یک خط فاصله (space) جدا کنید. توصیه می‌کنم که تنظیم این گزارش را به‌صورت ماهانه، یا دو بار در ماه انجام دهید تا حجم کارتان بالا نرود. انجام این کار به شما کمک خواهد کرد تا لینک‌های بد مشخص شوند و لینک‌های خوب باقی بمانند شاید بتوانید لینک‌های بیشتری در طراحی وب سایت بسازید (اما این بحث، بحث‌های دیگری را در خود دارد).
هم‌چنین، زمانی که این گزارش به پایان می‌رسد یک تجزیه‌وتحلیل به‌عنوان یک رویداد یا یادآوری در تقویم نمایش داده می‌شود که به‌عنوان پشتیبانی برای گزارش فعال 12 ماه است.

چگونه لینک‌های بد را با استفاده از گوگل آنالیز پیدا کنیم؟
حالا زمان آن رسیده که به تجزیه‌وتحلیل داده‌هایتان بپردازید و سعی کنید لینک‌های بد را پیدا کنید!
ابتدا، با توجه به میزان ترافیک ارجاعتان، به گوشه سمت راست پایین بروید و ” Show Rows ” (نمایش ردیف) را انتخاب کنید و مقدار سطر را می‌خواهید در یک صفحه نشان داده شود را انتخاب کنید. من شخصا 100 سطر را دوست دارم، زیرا آن برای تجزیه‌وتحلیل بسیار بزرگ به نظر نمی‌رسد درعین‌حال برای رسیدگی هم بسیار کوچک نیست. حالا مراحل زیر را دنبال کنید:

  • به ستون ” Source ” (منبع) نگاه کنید
  • به دامنه‌های مشکوک یا غیر مرتبط دقت کنید. اگر یک دامنه که مشکوک به نظر می‌رسد را پیدا کردید، سعی کنید معیارهای رفتار با آن و تبدیلش به دامنه مرتبط را بیابید. با استفاده از این معیارها می‌توانید کیفیت ترافیک را از منبع ارجاع تعیین کنید.
  • اگر لینک‌های بد را پیدا کردید با پلیس تماس بگیرید. نه صبر کنید! این کار را نکنید. اول از همه، در طراحی وبسایت بر روی دامنه جستجو کنید که شاید بتوانید آن لینک را شناسایی کنید. اگر این کار انجام نمی دهید، سعی کنید در سایت گوگل با نام دامنه خود آن را به عنوان یک کلمه کلیدی جستجو کنید (به تصویر زیر نگاه کنید). سپس بعد از اینکه لینک را پیدا کردید، سعی کنید با مدیر سایت تماس بگیرید، مطمئن شوید که ایمیلتان ارسال شده است تا اسنادی برای گفته هایتان داشته باشید (گوگل هم برای برای دریافت و حذف لینک قبل از آنها اقدام می کند). اگر لینکی باقی مانده است سعی کنید از ابزار Google’s Disavow Links tool استفاده کنید.

چگونه لینک‌های بد را با استفاده از گوگل آنالیز پیدا کنیم؟

این فوق العادست! و چه بهتر می شود که این گزارش به طور مستقیم به صندوق پستی شما ارسال شود! امیدوارم که شما از این پست لذت برده باشید همان طور که من در زمان نوشتن آن برای شما لذت بردم. برای راهنمایی تجزیه و تحلیل، پیشنهادات و یا ایده هایتان، در صورت تمایل به بحث، نظراتتان را در زیر بیان کنید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

 

دیدگاه ‏خود را بنویسید