طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

نقش سئو در تجارت

نقش سئو در تجارت

آیا در کسب‌وکارتان نیاز به استفاده از سئو دارید؟

سئو ( SEO ) مخفف Search Engine Optimization است و این توانایی را دارد تا نتایجی درخشان برای کاربرانش داشته باشد، اما در این مقاله که توسط آقای Mike Miller نوشته‌شده می‌خوانیم که شاید استفاده از سئو برای هر کسب‌وکار و موقعیتی مناسب نباشد. شاید گفتن چنین حرفی از جانب یکی از فعالان حوزه‌ی سئو عجیب به نظر برسد، اما در مواقع بسیاری جستجوی ارگانیک راه مناسبی برای موفق شدن و به دست آوردن مشتری نیست. در حقیقت زمانی فرامی‌رسد که انتخاب سئو به‌عنوان یک گزینه راه‌حل درستی نخواهد بود. در این مقاله قصد دارم تا شمارا با سناریوهایی آشنا کنم که خودم به‌شخصه در آن‌ها حضورداشته و درک کردم که موارد انجام‌شده‌ی سئو به‌هیچ‌وجه مطلوبشان واقع نشده و نتوانسته انتظارات موردنظر را برآورده سازد و یا شاید هم مشکلات دیگری وجود داشته است.(سرعت، بودجه و…)

نقش سئو در تجارت | نقش سئو در کسب و کار | خدمات بهینه سازی

بودجه

بحث بودجه یکی از ابتدایی‌ترین و معمول‌ترین مشکلات دیده‌شده است؛ زیرا صاحبان تجارت‌های مختلف قصد دارند تا در رابطه با یک موضوع خاص، در مدت‌زمانی مشخص و با تعیین بودجه‌ای ثابت به هدفشان برسند. به‌صورت کلی نیاز است تا در ابتدا موقعیت کلی را برسی کرده و ببینید که آیا تجارت موجود محلی یا بین‌المللی است و به‌صورت واقع‌بینانه‌ای دریابید که به چه مقدار از منابع برای رسیدن به هدفی که تعیین‌شده و یا قصد رسیدن به آن رادارید نیاز است. باید بدانید که هزینه‌های پرداختی در پروژه‌های سئو ( SEO ) به‌صورت خودی گزاف خواهد بود و متغیرهای زیادی در رابطه با تعیین این هزینه‌ها دخیل است، اما در بیشتر مواقع و با استفاده از ابزارهایی مانند Majestic و Ahref قادرید تا به‌صورت کلی رقبا و شکل فعالیت آن‌ها را دریافته و عملیات موردنیاز برای حرکت روبه‌جلو را کشف کنید. بدون شک برای اینکه جایگاه ارگانیک موردعلاقه‌ی خود را به دست آورید باید کار محوله را به‌خوبی به انجام برسانید، البته چنین هزینه‌ای برای حرکت به جلو و رشد سریع کم به نظر می‌رسد، ولی به‌هرحال باید جزو یکی از برگ خریدهای هزینه‌بر و بودجه محور دیده شود. از منظری دیگر وجود خود بودجه می‌تواند مبحث سئو را به سمت تاریکش سوق دهد؛ زیرا افرادی بدون اینکه حتی به مسائل بلندمدت توجه کرده باشند با حرکت سریع و عجولانه خود و بدون توجه به راهنمایی‌های گوگل در این زمینه عمل کرده تا خواسته‌های کوتاه‌مدت را پاسخ داده و به ضم خود باکم کردن هزینه‌ها بودجه‌ی قلبلی را مصرف کرده باشند، اما چنین امری باعث شکست شده ونتیجه بلندمدتی را که رسیدن به آن‌ها امکان‌پذیر بود نابود می‌سازد.

زمان

مشکل و مسئله‌ی زمان معمولاً با مسائل مرتبط با بودجه همراه است و به‌طور کل این علاقه وجود دارد تا در مدت‌زمانی مشخص امکان حضور در جمع سه صفحه‌ی بالایی موتورهای جستجو فراهم گردد. این همان مشکل قبلی است که دوباره در حال تکرار شدن است و شما نمی‌دانید که چه مدت‌زمانی طول خواهد کشید تا بتوانید این خواسته را پاسخ دهید. پس به‌روشنی مشخص است که مسئله‌ی سئو ( SEO ) راحت نیست و هدفی سخت خواهد بود چراکه به‌صورت مداوم در حال تغییر و حرکت است، افزون بر این اگر در حال حاضر در صفحه‌ی سه قرار دارید و علاقه‌مندید تا رتبه‌ی خود را افزایش داده و به جمع سه رتبه‌بندی بالایی در صفحه‌ی یک بپیوندید، نیاز خواهد بود تا کارهای بیشتری را به انجام رسانده و مطلع شوید که برای افزایش رتبه و حرکت به‌طرف بالا با چه سرعتی می‌توان به‌پیش رفت. به‌طورکلی هرچقدر که رتبه‌ی طراحی سایت را افزایش داده و خود را به صفحه‌ی اول نزدیک و نزدیک‌تر می‌کنیم، از سرعت پیشرفتمان کاسته شده و حرکت به‌طرف بالا دارای آهستگی خواهد شد. زمانی که میزان بودجه مشخص می‌شود، قادر خواهید بود تا در مسیرتان برای بالا رفتن از کوه دیجیتال کمک دریافت کرده و همچنین بازه زمانی موردنیاز برای انجام کار را به‌صورت تقریبی و بر اساس بودجه‌ی تخصیص داده‌شده مشخص کنید. بر اساس اصول مدیریت پروژه همیشه سه رکن اصلی وجود دارد که تشکیل یک مثلث را می‌دهند و بیان می‌کند که انجام پروژه‌های سئو هیچ‌وقت نمی‌تواند خوب، سریع و ارزان باشد، پس در بهترین حالت ممکنه تنها 2 عدد از این خصوصیات را می‌توان دارا بود که سریع و خوب بودن قابل‌تلفیق است اما نمی‌توان یک پروژه‌ی خوب، سریع و ارزان داشت.

نقش سئو در تجارت | نقش سئو در کسب و کار | خدمات بهینه سازی

 

رقابت در عرصه‌ی تبلیغات

درحالی‌که سروصدای زیادی در رابطه با الگوریتم‌های Panda و Penguin و دیگر اجزاء آن‌ها به‌منظور هدف قرار دادن محتوای کم‌ارزش و سیستم‌های دست‌کاری کننده‌ی نتایج به گوش می‌رسد، جنگ واقعی برضد اسپم توسط تیم Page layout در حال رخ دادن است. حرکت اخیر شرکت گوگل در نشان دادن 4 عدد از تبلیغاتی که در بالای صفحه در نتایج جستجو قرارگرفته‌اند، تبلیغات را به‌عنوان قطبی بزرگ معرفی کرده و به آن بزرگی بخشیده است؛ انجام چنین عملی از جانب گوگل جایگاه محتوای ارگانیک را متزلزل کرده و منجر به تقلیل رتبه‌ی آن در صفحات شده است. اگر چنین عملی را برای لینک‌های سایت و افزونه‌های مربوط به تبلیغات در Paid Search ها در نظر داشته باشیم، قابل پیش‌بینی خواهد بود که می‌توانید بیش از 20 لینک را در بالای صفحه‌ی نخست و در Listing های ارگانیک داشته باشید. پس کاملاً قابل‌درک خواهد بود که رقابت در فضای تبلیغاتی پیچیده و سخت به نظر می‌رسد. به همین منظور فعالان حوزه‌ی تبلیغات به دنبال کلیدواژه‌ای پرکاربرد و قدرتمندی هستند که بتواند نتایج خوبی را به دست آورده و Landing Page ها را جانی تازه ببخشد، همچنین کلید واژهایی ازاین‌دست می‌توانند در ایجاد تبلیغات کمک‌رسان بوده و این اطمینان حاصل گردد که Listing های ارگانیک موجود در بخش‌های تجاری کلیک‌های کم و کم‌تری را دریافت کنند. در ادامه باید گفت گرچه این امکان وجود دارد تا ارگانیک‌ها کلیک‌های بیشتر را دریافت کنند، اما با نگاهی دقیق به مسائل تجاری این موضوع قابل دریافت است که Paid result ها دارای دو کلیک به ازای هر کلیک ارگانیک بوده‌اند، پس باید صبر کرد و دید که گوگل چگونه دنیای تجارت بر بستر اینترنت را از این به بعد شکل خواهد داد.

شناسایی کلیدواژه‌های اشتباه

اغلب به این دست از کلیدواژه‌ای که توانایی انجام وظایف محوله را نداشته و نتایج موفقی را حاصل نمی‌کنند برخورده‌ایم، این در حالی است که برخی دیگر از کلیدواژه‌ای به دلیل نبود یک استراتژی مناسب جهت تبدیل کلیک‌های انجام‌شده بر روی سایت به مشتری کارایی خودشان را از دست می‌دهند. بهترین مثال برای این قضیه را می‌توان کلیدواژه‌ای بیان کرد که کاربر به‌منظور کسب نتیجه‌ای پر از اطلاعات جستجو کرده اما موفق به کسب اطلاعات موردنیازش نشده است، به‌طور مثال یک کاربر به دنبال اطلاعاتی در رابطه با تلویزیون‌های LCD می‌گردد ولی به‌جای اینکه به صفحه‌های حاوی این اطلاعات برده شود به صفحه‌ای منتقل می‌شود که لیست موجودی تلویزیون‌های LCD را نشان می‌دهد پس درنتیجه کاربر به دلیل فقدان اطلاعات لازمه قادر به تصمیم‌گیری نبوده و خرید را نیمه‌تمام رها می‌کند.

در پاره‌ای از مواقع مشخص نمی‌شود که آیا وظایف محوله در حال انجام گیری صحیح است یا خیر، به همین دلیل از تست‌های پایه‌ای مبتنی بر روش PPC استفاده کرده تا ارزش واقعی و صحت عملکرد کلیدواژه‌ای را به دست آوریم. به همین منظور بسته‌ای شامل 1000 کلیک را خریداری کرده و نتایج به‌دست‌آمده را توسط جمعی ساده محاسبه می‌کنیم، این عمل باعث می‌شود تا از خطرات احتمالی موجود در سئو ( SEO ) رهایی یافته و جان سالم به درببریم! امکان مقاومت در برابر چنین عملی وجود دارد اما استفاده از تستی یک ماه بدون کسب هیچ نتیجه‌ای بهتر از راه‌اندازی پروژه‌ای 6 ماهه است که در انتها بدون نتیجه خواهد بود. ازنظری دیگر امروزه گوگل بسیار هوشمند شده و برای اینکه در موضوعی خاص رتبه‌بندی مناسبی را کسب کنید نیاز است تا محتوای خوب و قدرتمندی در رابطه با آن موضوع داشته باشید. پس درصورتی‌که قادر به تهیه‌ی چنین محتوایی نیستید بهتر است تا استراتژی خود را در این زمینه فراموش کرده و عوضش کنید.

برخی مواقع این امکان وجود دارد تا زمانی که پای خود را به‌طور کاملاً دقیق در دنیای کلیدواژه‌ها می‌گذاریم مرزهای میان مواردی نظیر، تجارت محتوا، تجارت در شبکه‌های اجتماعی و یا سئو ( SEO ) دارای مه گرفتگی و ناخوانایی شود و درنتیجه راه را گم کنیم، پس کاملاً اطمینان حاصل کنید که استراتژی طرح‌ریزی‌شده در رابطه با کلیدواژه این مسائل را پوشش می‌دهد. به خاطر داشته باشید که موارد زیادی وجود دارد که کلیدواژه‌ها نمی‌توانند به‌خوبی دران جای گرفته و عمل کنند، چنین مواردی می‌تواند از رقابت در حوزه‌ی تبلیغات شروع‌شده و تا شکست به دلیل اشتباه میلی‌متری ادامه داشته باشد. پس قبل از اینکه مجبور به اجرای یک پروژه‌ی طولانی‌مدت شوید از عملکرد صحیح کلیدواژه‌ها اطمینان کافی حاصل نمایید.

نقش سئو در تجارت | نقش سئو در کسب و کار | خدمات بهینه سازی

کسب‌وکارهای جدید

برای به دست آوردن جستجوی ارگانیک نیازمند صرف زمان کافی و تلاش مبرم هستید، بنابراین اگر در حال حاضر در صنعتی فعال هستید که دران رقابت شدیدی در حال رخ دادن است و نیاز به نتیجه‌گیری سریع و سیر دارید، باید گفت که انتخاب گزینه‌ی سئو ( SEO ) مورد مناسبی برای شما نیست. چراکه حتی یک رقابت کوچک در سطح کسب‌وکارهای محلی نیز نمی‌تواند در مدتی کوتاهی نتیجه‌گیری کرده و به مقصود خودش برسد، زیرا حداقل زمان موردنیاز برای کسب موفقیت 6 ماه در نظر گرفته‌شده است. پس اگر سرعت یکی از فاکتورهای مهم برای شما است، بهترین روش تمرکز و استفاده از تاکتیک‌های تجاری خواهد بود تا نتیجه‌ی موردنظرتان را به‌سرعت برآورده سازد. در همین خلال به آهستگی ترافیک ارگانیک سایت خود را ایجاد و ارتقاء داده و ابزار اندازه‌گیری را به‌منظور زیر نظر داشتن پروژه استفاده نمایید.

محصولات و خدمات جدید

درصورتی‌که محصول و یا خدمات موردنظر شما برای استفاده در مبحث سئو ( SEO ) فاقد معروفیت و یا شهرت خاصی است این بار نیز سئو گزینه‌ی مناسبی به نظر نمی‌رسد؛ زیرا اگر کاربری در جستجوی محصولات و حرفه‌ی شما برای گرفتن خدمات نباشد بنابراین امیدی برای معرفی شدن نخواهد بود. پس‌نیاز است تا بر روی مشتریان بالقوه‌ی خود تمرکز کنید و با استفاده از تبلیغات و محتوای مناسب نسبت به معرفی محصول و خدمات موردنظر اقدام کرده تا شهرت و معروفیت لازمه را کسب کنید. بنابراین می‌بایست به اقداماتی بپردازید تا نظر مشتریان را به خود جلب کرده و بعد از آن نسبت به افزایش سطح دانستنی‌های آن‌ها در رابطه با محصول خودتان اقدام کرده و شرح دهید که چطور محصولات و یا خدمات شما باعث آسایش و یا حتی کاهش هزینه و صرفه‌جویی در زمان خواهد شد.
7- کسانی که خود را تنها برای رتبه‌ی اول بودن آماده کرده‌اند
باید گفت که سئو ( SEO ) یک بازی نامطمئن و بی‌ثبات است، پس اگر مباحث اقتصادی و تجاری سنگینی را از ارگانیک سرچ طلب می‌کنید، بنابراین به‌طور پیوسته در رقابت خواهید بود. آگاه باشید که هیچ فرمول جادویی در این کار وجود ندارد و اگر از رقبای خود در صنعت دیجیتال غفلت کنید شمارا به‌سختی تنبیه خواهند کرد. پس به‌جای اینکه تمرکز کاری خود را بر روی به دست آوردن رنکینگ که می‌تواند بر اساس الگوریتم‌های مختلف مانند مکان و یا شخصی‌سازی‌های گوناگون تغییر کند قرار دهید، بر روی بازگشت هزینه‌های انجام‌شده تمرکز کرده تا به این وسیله بتوانید سود حاصله را از مباحث ارگانیک به حداکثر برسانید.

نقش سئو در تجارت | نقش سئو در کسب و کار | خدمات بهینه سازی

 

تجارت‌هایی که رقابت در آن زیاد است

متأسفانه شاهد زمینه‌های هستیم که رقابت برندها در آن بسیار شدید است. من به‌شخصه بر این باورم که سایت‌های پرکاربر برنده‌های بزرگ و نام‌آشنا را تسخیر کرده‌اند، بنابراین اگر می‌خواهید حرفه‌ای عمل کرده و نتایج مناسبی را به دست او رید، از تقلید کردن دوری کرده و یادتان باشد تا مشابه سایت آمازون عمل نکنید.

فعالیت‌های بین‌المللی

فعالیت در حوزه‌ی بین‌الملل و هدف قرار دادن چندین کشور یک قمار کامل است که می‌تواند بسیار هزینه‌بر و پیچیده بوده و نتایج مطلوب را برای ارگانیک سرچ به همراه نداشته باشد؛ بنابراین دوباره به مشکلات قبلی مطرح‌شده یعنی زمان و بودجه می‌رسیم، پس با استفاده و بهره‌گیری از پلتفرم AdWords قادرید تا فعالیت بین‌الملل خود را به‌خوبی و با سرعت پی گیری کرده و دقتی در حد لیزر داشته باشید. قبل از اینکه پروژه‌ای هزینه‌بر را شروع کنید می‌توانید با استفاده از Paid Search ها یک پروژه‌ی تستی را انجام داده و Landing پی‌جویی کردن‌های کشور مورد هدف را بررسی کنید تا از وجود سود و فایده اطمینان حاصل کرده باشید.

فعالیت‌های چندزبانه

این مسئله مشکلی مضاعف و مربوط به فعالیت‌های بین‌المللی است، زمانی رخ می‌دهد که مجبور باشید چندین زبان و گویش را در نواحی و مناطق مختلف پشتیبانی کنید و می‌تواند کار را برای شما به‌سرعت سخت و پیچیده کند. برای مثال کشوری مانند سویس را بررسی می‌کنیم جایی که چهار زبان مختلف (المانی، رومانیایی، فرانسوی، ایتالیایی) به‌صورت روزمره و عادی در حال استفاده است، پس‌نیاز خواهد بود تا تنها در یک کشور تحت فعالیت محتوا و مطالب شما به چهار زبان مختلف بر روی سایت وجود داشته باشد. از طرفی دیگر باید اطمینان حاصل کنید که محصول مورد فروش شما دارای ترجمه‌ی درست و صحیح از زبان مقصد است که این می‌توان برای خود مشکلی جدید باشد، بنابراین قبل از ورود به آن از کاری که می‌خواهید به انجام برسانید مطمئن شوید.

نقش سئو در تجارت | نقش سئو در کسب و کار | خدمات بهینه سازی

نتیجه‌گیری

تجارت دیجیتالی و مبحث سئو ( SEO ) در 15 سال گذشته به صورتی رو به رشد ارتقاءیافته است؛ اما مقداری از خوی غرب وحشی در تجارت آنلاین دیده می‌شود که آن را بی‌رحم می‌سازد، ولی نیاز است تا استوار باقی‌مانده و به دستاوردهایی که می‌توان در طول یک‌زمان محدود کسب کرد فکر کنید، خصوصاً زمانی که مجبور هستید با تجار و برنده‌های دیگر که زودتر از شما کار خود را آغاز کرده‌اند رقابت کنید. پس رسمش این نیست تا برای کسب‌وکاری که به شما واگذارشده دلیل و عذر آورده تا اجرا کردن سئو را برای آن غیرعملی وانمود کنید، بلکه باید ببینید آیا توان این رادارید تا با منابع داده‌شده خواسته‌های موردتقاضا را جامع عمل پوشانده و اجابت کنید؟ نیاز خواهد بود تا به‌مانند تمامی تجارت‌ها آماده‌ی هزینه‌بر روی پروژه‌ی خود باشید و عزم خویش را جزم کرده تا بتوانید به نتایج خوبی دست پیدا کنید. به یاد داشته باشید کسانی که بدون برنامه‌ریزی کافی و استراتژی مشخص منابع خود را هزینه کرده و هیچ‌گاه نتایج به‌دست‌آمده در ارگانیک سرچ را به‌منظور تحقق هدف بررسی نمی‌کنند در زمینی سوخته و پرت قدم گذاشته‌اند که سئو ( SEO ) آن را مهیا کرده است.

یکی از کارهای اساسی و مهم دیگر درزمینه‌ی سئو ( SEO ) بررسی کلیدواژه‌های تأثیرگذار برای استفاده در کسب‌وکار خودتان است و نیاز دارید تا نتایج به‌دست‌آمده در گوگل را که توسط مشتریان جستجو شده بررسی کرده و از نحوه‌ی عملکرد خود اطلاع کافی داشته باشید. شاید که به دنبال دستاوردهای بزرگ نباشید اما نیاز است تا از عملکرد فروش خود در گوگل آگاهی داشته و بدانید که وضعیت فعالیتتان در یک موتور جستجو چگونه است. چیزی را که ما در شرکت خود شاهدش هستیم عملکرد خوب و صحیح سئو در حوزه‌ی تجارت الکترونیک به‌واسطه‌ی اتصال آن به یک استراتژی مطمئن است. مباحثی نظیر سئو، سیستم PPC، رسانه‌های اجتماعی و تجارت محتوا همگی در کنار رفتارهای موردنیاز در تجارت الکترونیک که ارزش صرف زمان رادارند به‌مانند پایداری و استقامت، هزینه کرد و اعتقاد به کار به‌عنوان پشتیان و ستون فقرات این استراتژی هستند. تمامی این مباحث را در کنار یکدیگر به کار بسته و هر چیزی را از قبیل مدیریت صحیح و برند سازی موردنظر خود قرار دهید تا به این وسیله بتوانید به مقصود رسیده و حتی فراتر از برنامه‌های خود عمل کنید. آیا تابه‌حال در موقعیتی قرار داشته‌اید که برنامه‌های طرح‌ریزی‌شده‌ی شما برای سئو با شکست مواجه شده باشد؟ بنده آماده‌ی شنیدن ماجرای شما درزمینه ی موفقیت‌ها و شکست‌ها هستم پس توسط Twitter یا LinkedIn من را در جریان قرار دهید.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی و به طور کلی فعالیت های حوزه ی وب آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط