طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

نکاتی در زمینه لینک سازی برای سئو

نکاتی در زمینه لینک سازی برای سئو

رازهای گوگل درباره لینک سازی در سئو

نام سئو از دید یک کاربر بیرونی و کسی که با مقوله بهینه‌ سازی برای موتورهای جستجوگر آشنایی ندارد ممکن است اندکی عجیب باشد. این فیلد علاوه بر آنکه نیاز به دانستن صدها متغییر مجزا دارد که همه آن‌ها بر روی الگوریتم رتبه‌بندی و چگونگی رتبه‌بندی وب‌سایت تاثیر دارند، یک فیلد بسیار ریسک‌پذیر است زیرا استفاده نادرست از آن می‌تواند موجب شود که مضرات آن برای یک وب‌سایت بیشتر از مزایای آن شود.
یکی از استراتژی‌های سئو که بسیار آسیب‌پذیر بوده و ممکن است موجب شکست یک طراحی سایت شود، لینک سازی است. ساخت لینک‌های بد و لینک‌هایی که با دست‌کاری ظاهری جذاب و فریبنده پیدا می‌کنند درحالی‌که محتوای غیر مرتبط و یا بی‌کیفیتی دارند، ممکن است موجب شود که یک طراحی سایت از جانب گوگل جریمه شود.
این حقیقت که لینک سازی در مقابل جریمه شدن توسط گوگل بسیار آسیب‌پذیر است موجب شده است که بسیاری افراد از این کار واهمه داشته باشند و علی‌رغم جذابیت پروسه لینک سازی تمایلی به انجام این کار نداشته باشند. بااین‌وجود، ساخت لینک‌ها فاکتوری است که همبستگی بسیاری با رتبه‌بندی در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر دارد و هر وب‌سایتی برای آنکه بتواند رتبه خود را در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر بهبود دهد نیاز دارد لینک‌های متعددی تولید کند.
اگر شما می‌خواهید لینک‌های زیادی داشته باشید، دو راه دارید:

  • دست روی دست بگذارید و دعا کنید که دیگران به محتوای شما لینک بدهند.
  • خودتان دست‌به‌کار شوید و لینک بسازید.

من ترجیح می‌دهم (و به شما پیشنهاد می‌کنم) واقع‌گرایانه‌تر عمل کنید و اگر شما از آن دسته بازاریابانی هستید که نمی‌خواهید صبر کنید و دعا کنید که سایر افراد به شما لینک بدهند، پیش از آنکه رقیبان شما با ایجاد کمپین‌های لینک سازی متعدد گوی سبقت را از شما بربایند، دست‌به‌کار شوید.

چگونگی عملکرد گوگل

گوگل تلاش می‌کند تا بهترین محتوای ممکن را بیابد و به کاربران عرضه کند و وب‌سایت‌ها را برحسب خوب بودن محتوای آن‌ها رتبه‌بندی کند. دو مسئله بسیار بااهمیت وجود دارد که الگوریتم رتبه‌بندی برای تعیین رتبه وب‌سایت‌ها همیشه لحاظ می‌کند:

  • مرتبط بودن و معتبر بودن وب‌سایت
  • مرتبط بودن یک وب‌سایت از طریق بررسی متناسب بودن محتوای وب‌سایت با موضوع جستجوی کاربر تعیین می‌شود.

یک مثال ساده برای مرتبط بودن: اگر کاربری عبارت ” دستور پخت کیک کره‌ای” را جستجو کند، گوگل ترجیح می‌دهد وب-سایت‌هایی را به او پیشنهاد دهد که در آن‌ها دستورالعمل پخت کیک کره‌ای وجود داشته باشد و به این مفهوم ساده مرتبط بودن می‌گویند.
معتبر بودن : مفهوم معتبر بودن اندکی پیچیده‌تر است، برای بررسی معتبر بودن یک وب‌سایت گوگل باید بررسی کند که یک وب‌سایت تا چه اندازه قابل‌اطمینان است. هر دو عامل مرتبط بودن و معتبر بودن برای بهبود رتبه‌بندی یک و‌‌بسایت بسیار ضروری هستند و همان‌طور که شما در ادامه این مطلب خواهید دید بهترین راه برای اعتبار دادن به یک طراحی وب سایت ، لینک سازی است.

نکاتی در زمینه لینک سازی برای سئو | سئو و بهینه سازی سایت

اعتبار صفحه، اعتبار دامنه

دو سطح متفاوت اعتبار برای یک وب‌سایت وجود دارد، اعتبار دامنه و اعتبار صفحه. بررسی اعتبار دامنه یک اندازه‌گیری نسبی است که می‌تواند مقداری در مقیاس 0 تا 100 را به خود اختصاص دهد و نشان می‌دهد که احتمال آنکه یک وب‌سایت رتبه خوبی در نتایج رتبه‌بندی موتورهای جستجوگر به دست آورده چقدر است. اعتبار صفحه نشان می‌دهد که احتمال آنکه هر یک از صفحات به‌صورت مجزا بتواند در رتبه‌بندی موتورهای جستجوگر رتبه خوبی به دست آورد چقدر است.
خب پس نقش لینک‌ها چیست؟ هم اعتبار دامنه و هم اعتبار یک صفحه برحسب کمیت و کیفیت لینک‌های داخلی (inbound) به یک وب‌سایت یا یک صفحه تعیین می‌شوند.

عوامل موثر در ایجاد لینک‌ها

از دید موتورهای جستجوگر لینک‌ها موجب انتقال اعتبار از یک وب‌سایت به وب‌سایت دیگر می‌شوند. برای مثال اگر شما لینکی بسازید که به آخرین پست شما در وبلاگتان ارجاع می‌دهد، آن لینک موجب انتقال اعتبار هم به صفحه‌ای که پست موردنظر در آن قرار دارد و هم به‌کل دامنه می‌شود. هرچقدر اعتبار دامنه‌ای که لینک در آن قرار دارد بیشتر باشد، اعتبار انتقال‌یافته از آن به صفحه مربوطه و دامنه بیشتر است. ازاین‌رو لینک سازی در وب‌سایت‌هایی که قابل‌اطمینان‌تر هستند، از ارزش بالاتری برخوردار است و البته سخت‌تر نیز می‌باشد.
شما باید لینک‌ها را به‌صورت خیلی نرمال و طبیعی بسازید تا موجب نشود که گوگل شمارا جریمه کند. الگوریتم پنگوئن گوگل بدین منظور طراحی‌شده است که لینک‌های دستکاری‌شده را شناسایی نموده و هدف قرار دهد و این الگوریتم عملکرد بسیار دقیقی دارد. اگر تعداد لینک‌هایی که از دید الگوریتم پنگوئن در گروه لینک‌های دستکاری‌شده قرار می‌گیرند، زیاد باشد موجب می‌شود که گوگل شما را جریمه کند و این جریمه بر روی رتبه وب‌سایت شما در نتایج جستجوی گوگل اعمال می‌شود که جبران آن کاری بسیار دشوار خواهد بود.
به همین دلیل متخصصان درزمینه موتورهای جستجوگر و سئو پیشنهاد می‌کنند که لینک دهی‌هایی که به وب‌سایت شما انجام می‌شود باید همگی طبیعی باشند و شما نباید در آن‌ها نقشی داشته باشید. این بدان معنی است که شما مطالبی را در وب‌سایت خود قرار دهید و منتظر بمانید که سایر وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها به مطلب شما لینک بدهد و شما از هیچ ترفندی برای جذب لینک‌های بیشتر استفاده نکنید. این دقیقا همان چیزی است که گوگل می‌خواهد اما می‌توان به جرات گفت که غیرممکن است.

نکاتی در زمینه لینک سازی برای سئو | سئو و بهینه سازی سایت

حل مشکل جذب لینک، استفاده از استراتژی لینک سازی

ایجاد محتوای خوب به‌منظور جذب لینک شاید برای بعضی از نام‌های تجاری مشهور ممکن باشد اما موانع و مشکلاتی برای انجام این کار وجود دارد که در زیر لیست شده‌اند:

بی‌ثباتی:

هرچقدر هم که محتوای تولیدشده توسط شما خوب و مفید باشد اینکه چه موقع و چه تعداد لینک جذب کند غیرقابل‌پیش‌بینی است. ممکن است یک پست از وب‌سایت شما هزاران بار توسط هزاران نفر در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشته شود و تعامل خوبی با کاربران برقرار کند ولی هیچ لینکی جذب نکند و یا ممکن است یک پست لینک‌های زیادی جذب کند اما نتواند تعامل خوبی با کاربران برقرار کنند. اگر شما به دنبال به دست آوردن نتایج باثبات و قابل پیش‌بینی هستید نباید تنها به همین روش تکیه کنید.

نسبی بودن اعتبار:

حتی اگر پست شما بتواند تعدادی لینک جذب کند به دلیل آنکه شما نمی‌توانید تاثیری بر تعیین اینکه کدام وب‌سایت‌ها به مطلب شما لینک بدهند داشته باشید، ممکن است این لینک‌های جذب‌شده از اعتبار زیادی برخوردار نباشند. همان‌طور که در ابتدای این مقاله نیز اشاره شد دریافت لینک از وب‌سایت‌هایی که از اعتبار بیشتری برخوردار هستند، اعتبار بیشتری برای وب‌سایت شما به همراه می‌آورد اگر شما هیچ تلاشی برای جذب لینک نکرده و منتظر بمانید تا وب سایت‌های دیگر به شما لینک بدهند ممکن است تنها از سایت‌هایی که اعتبار آن‌ها ضعیف یا متوسط است لینک دریافت کنید که این لینک‌ها در مقایسه با لینک‌های وب‌سایت‌هایی که اعتبار زیادی دارند بی‌ارزش بوده و اعتبار چندانی به طراحی وبسایت شما انتقال نمی‌دهد. پس اگر شما خودتان دست‌به‌کار شوید و لینک بسازید کنترل بیشتری بر روی کیفیت لینک‌ها خواهید داشت.

سرعت:

عامل سرعت نیز یک عامل مهم در جذب لینک است، در روش جذب طبیعی لینک شما نمی‌توانید کنترلی بر روی اینکه افراد در چه زمانی به محتوای شما لینک بدهند داشته باشید و لذا شما نمی‌توانید کنترلی بر روی امتیاز وب‌سایت خود در رتبه‌بندی موتورهای جستجوگر داشته باشید. در این صورت به‌جای آنکه وب سایت‌های با اعتبار بالا را هدف قرار داده و از آن‌ها لینک بگیرید مجبورید منتظر بمانید تا زمانی که یک وب‌سایت با اعتبار غیر قابل‌ پیش‌بینی هوس کند به یکی از مطالب وب‌سایت شما لینک بدهد.

روش‌های مدرن لینک سازی

یک استراتژی لینک سازی درست که به میزان کافی هم برجذب لینک و هم بر لینک سازی تمرکز داشته باشد می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد. دقت کنید که باید در ساخت لینک‌ها بسیار مراقب باشید تا گوگل متوجه نشود که شما لینک‌های دریافتی را دستکاری‌شده کرده‌اید، در غیر این صورت وب‌سایت شمارا جریمه خواهد کرد و جبران این جریمه بسیار سخت خواهد بود.
اگر تازه‌کار هستید به خاطر داشته باشید که از روش‌های دریافت لینک در ازای پرداخت هزینه و یا تعویض لینک و نقشه‌های مشابه، به‌شدت خودداری کنید زیرا گوگل سریعا متوجه خواهد شد و شمارا جریمه خواهد کرد. شما می‌توانید از طریق پست‌های مهمان یا گست پست‌ها در وب‌سایت‌های دیگر لینک سازی کنید. برای این کار شما باید محتوایی بسیار قوی و ارزشمند با نگارش عالی فراهم کنید تا وب‌سایت‌هایی که اجازه ارسال گست پست در وب‌سایتشان می‌دهند را مجاب کنید که مطلب شمارا منتشر کنند. شما در این مطلب باید به مطالب مرتبط و باکیفیت در طراحی سایت خودتان لینک بدهید.
با تکرار این کار به‌تدریج اعتبار وب‌سایت شما و وب‌سایت‌هایی که شما با آن‌ها مشارکت می‌کنید افزایش می‌یابد و با افزایش اعتبار دامنه و صفحات وب‌سایت شما رتبه‌بندی وب‌سایت شما در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر نیز بهبود می‌یابد. باوجودآنکه این روش پاسخ سریعی به شما نمی‌دهد اما من اکیدا این روش را به شما توصیه می‌کنم.به خاطر ترس از جریمه شدن لینک سازی را کنار نگذارید. اگر شما به دنبال آن هستید که رتبه بهتری در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر به دست آورید، شما نیاز به لینک دارید. راه‌کارهایی برای آنکه شما بتوانید از روش‌های طبیعی لینک جذب کنید وجود دارد اما روشی که در این مقاله به شما پیشنهاد شد موثرتر، قابل‌اطمینان‌تر و باثبات‌تر است.

[rating itemreviewed=”بک لینک چیست ؟ ” rating=”9″ reviewer=”سایت سازان” dtreviewed=”15/11/2016″ best=”10″ worst=”0″]بک لینک چیست ؟ در این مطلب نکاتی در زمینه لینک سازی برای سئو و آموزش ساخت لینک همچنین روشهای سئو و بهینه سازی سایت را بررسی می کنیم و…[/rating]

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید