طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

نکاتی در مورد تگ‌ های h و کانونیکال

نکاتی در مورد تگ‌ های h و کانونیکال

دانستنی هایی در مورد اندیس گذاری و تگ‌های h و کانونیکال

در این مقاله قصد داریم که به بررسی چند سوال که در ماه‌های اخیر مطرح شده است پاسخ دهیم.
سوال :
سوالی که به نظر می‌رسد پاسخ مشخصی برای آن وجود ندارد این است که : آیا برای صفحاتی که مستقیما از تگ H1 به H3 می‌روند و از قرار دادن تگ H2 صرف نظر می‌کنند اتفاق خاصی در سئو می‌افتد؟
احتمالا خیر. تگ H1 عموما به عنوان آیتمی در صفحه شناخته می‌شود که دارای بیشترین وزن در بین دیگر تگ‌ها است؛ اما این نتیجه بر اساس قوانین قدیمی HTML بدست آمده است. تگ H1 یا همان تگ سرتیتر (Heading) شماره‌ی 1 از لحاظ فنی به عنوان سرتیتر و یا عنوان یک مطلب شناخته می‌شود. معمولا این هدینگ، همان عنوان صفحه خواهد بود. همواره توصیه می‌شود که یکسان تگ H1 و عنوان خود را در صفحه یکسان قرار دهید. در قوانین قدیمی HTML، قبل از ظهور CSS، تگ H1 بزرگترین متن در صفحه بود. تگ H2 از نظر اندازه بعد از تگ H1 قرار داشت و اندازه‌ی بعدی مربوط به متنی بود که با تگ H3 مشخص می‌شد و این رویه به همین ترتیب تا تگ H6 ادامه داشت. از این رو موتورهای جستجو بصورت سنتی در هر صفحه به متن‌های با اندازه‌ی بزرگتر، وزن بیشتری می‌دادند.
ورود سئوکاران به این عرصه و میل شدید آن‌ها به شکستن این قوانین، باعث شد که صاحبان سایت بتوانند تگ‌های H را برای هر کدام از متن‌های دلخواهشان به کار بگیرند و از CSS برای کنترل اندازه و مکان متن‌ها استفاده نمایند. امروزه همچنان موتورهای جستجو از سیگنال‌های ذکر شده استفاده می‌کنند اما نه با الگوهای قبلی. با گذشت زمان سیگنال‌های اندازه‌ی متن برای موتورهای جستجو پی در پی اهمیت خود را از دست داده است.
توصیه می‌شود که کاربران تنها از یک تگ H1 که شامل کلیدواژه‌ی اصلی نیز باشد استفاده نمایند. همچنین بهتر حداقل از یک تگ H2 به همین ترتیب استفاده شود. این کار به ساختار صفحه سر و شکل بهتری داده و به کاربران و موتورهای جستجو سرنخ روشنی از عناوین صفحه نشان خواهد داد. موتور جستجوی بینگ اعلام کرده که برای وزن دهی بیشتر به یک متن، تنها به تگ‌ H1 و اولین تگ H2 توجه خواهد نمود و اگر چه گوگل هیچگاه اظهار نظر دقیقی پیرامون این موضوع بیان نکرده اما به نظر می‌رسد این موتور جستجو نیز از همین رویه پیروی می‌نماید.
با این حال با ظهور و افزایش محبوبیت HTML5 که برای ساختار بندی متن‌ها از تگ‌های H بهره می‌گیرد، توصیه‌های قدیمی در مورد تگ‌های H اهمیت و وزن خود را روز به روز از دست می‌دهند.
توصیه می‌شود که همواره از تگ‌های H1 و H2 استفاده نمایید. مطمئن شوید که عنوان استفاده شده برای محتوا کاملا واضح و روشن بوده و بخوبی به نمایش درآید و همچنین در تلفن‌های همراه با شکل مناسبی به نمایش گذاشته شود. با این کار شما سه فاکتور مهم را رعایت کرده‌اید که وزن بسیار بیشتری از تگ‌های H برای متن شما به همراه خواهند داشت.
سوال :

بهترین را برای موفقیت در رقابت بر سر یک کلیدواژه‌ی محبوب چیست؟

یکی از چالش‌های مهم در بهینه سازی سایت موضوع زمان است. توصیه می‌شود تا آنجا که ممکن است زمینه‌ی کاری خود را تخصصی تر و محدود به یک هدف مشخص انتخاب نمایید. هدف گوگل این است که برای یک کلید واژه، انواع نتایج مرتبط را ارائه نماید و هدف شما باید این باشد که یکی نیازهای کاربران را در یکی از زمینه‌های مربوط به یک کلیدواژه را به طور کامل و دقیق پاسخ دهید. برای مثال در مورد کلیدواژه‌ی طراحی سایت، جستجوها ممکن است از نحوه‌ی طراحی سایت شروع شود و تمامی موارد از جمله قیمت طراحی سایت، انواع طراحی سایت و … را در بر داشته باشد؛ بنابراین بهتر است تا در زمینه‌ی کاریتان ابتدا یک تحقیق کامل انجام هید و انواع نتایج در حوزه‌ی کاریتان را مورد ارزیابی قرار دهید تا بتوانید بهترین عناوین را برای بهینه سازی سایتتان انتخاب کنید.

  • نتایج ارائه شده با محوریت خرید: از جمله‌ی موفق ترین این قبل سایت‌ها می‌توان به دیجی کالا و در خارج از کشور به آمازون اشاره کرد. احتمالا شما نمی‌توانید با این رقبا رقابت کنید.
  • نتایج ارائه شده با محوریت ارائه اطلاعات: عناوینی مانند چگونه می‌توان … یا نحوه‌ی استفاده … چگونه است یا عبارت‌های پرسش گونه از این دست، معمولا شما را به سمت سایت‌هایی مانند ویکی پدیا هدایت می‌کند. اگر چه بعضی از این سایت‌ها بسیار قدرتمند هستند اما در شاخه‌های تخصصی شما توانایی این را خواهید داشت که با آنها به رقابت بپردازید.
  • نتایج مقایسه‌ای: عباراتی با هدف مقایسه‌ی دو چیر معمولا شما را به سمت یکی از دو شاخه‌ای که گفته شد هدایت می‌کند؛ زیرا همواره نمی‌توان تمامی مواردی را که در ذهن کاربران است را با یکدیگر مقایسه نمود و در قالب یک گزارش ارائه کرد. اگر چه در بعضی حوزه‌های خاص مانند فروش محصولات الکترونیکی سایت‌هایی با قابلیت مقایسه‌ی محصولات بوجود آمده‌اند اما بطور کلی برای مقایسه‌ها باید توضیحات مربوط به هر کدام از طرفین مقایسه را بررسی کرد و سپس ویژگی‌های آنها را با هم مقایسه نمود.

اگر باهوش عمل کنید، همواره می‌توانید در جستجوها نقاطی را بیابید که اگر رقبا در آن نقاط به درستی و بطور قابل قبول فعالیت نکرده‌اند. با این کار می‌توانید یک حوزه‌ی جدید مخصوص به خودتان ایجاد کنید و در آن یکه تازی کنید. برای مثال ممکن است در موضوع طراحی سایت همه روزه مقالات بسیار زیادی نوشته شود، اما کار بر روی ویدئوهای آموزشی برای بیان نکات سئو شاخه‌ای است که هنوز به طور شایسته به آن پرداخته نشده است. شاید این یک سایت بتواند با این موضوع حوزه‌ی جدیدی را راه اندازی نماید.
نکته‌ی بسیار مهم این است که بدون داشتن بودجه‌ی کلان شما هرگز نمی‌توانید با بزرگان حوزه‌ی کاری خود رقابت کنید؛ بنابراین بهتر این است که زمین بازی را عوض کنید و در حوزه‌ای رقابت کنید که رقبا قدرت بسیار زیادی ندارند و می-توانید آنها را شکست دهید.
سوال :
گاهی دیده می‌شود که Google Search Console نشان می‌دهد که هیچکدام از صفحات سایت اندیس گذاری نمی‌شوند اما دیگر ابزارها (برای مثال myclientsite.com) نشان می‌دهند که اعداد زیادی از صفحات سایت در حال دریافت اندیس هستند. مشکلی در فایل robots.txt وجود ندارد و این فایل هیچ صفحه‌ای را مسدود نکرده‌ است. همچنین نقشه‌ی سایت مناسبی برای سایت تعبیه شده است که به درستی کار می‌کند. پس مشکل عدم اندیس گذاری در Google Search Console از کجا ناشی می‌شود؟
بر اساس گفته‌های Maile Ohye از گوگل (SMX Advanced, 2015) بخش site: search همواره دقیق نیست. این بخش با هدف داشتن یک ابزار قدرتمند جستجو طراحی شده است و هدف آن دنبال نمودن داده‌های موجود در پایگاه داده نیست. اغلب صفحاتی یافت می‌شود که با استفاده از ریدایرکت 301 به جایی دیگر ارجاع شده‌اند اما در لیست کنسول جستجو یافت می‌شوند. همچنین گاهی صفحات noindex نیز در این لیست یافت می‌شوند. علاوه بر این گاهی صفحات بسیار قدیمی با کدهای 404 یا 410 نیز در این لیست ظاهر می‌شوند. نکته‌ی نهایی در پاسخ به این سوال این است که این ابزار به طور کامل قابل اعتماد نبوده و از این رو نباید بیش از اندازه روی آن حساب کرد. تنها باید از این ابزار برای محک زدن استفاده نمود.

اما سوال بزرگتر این است که چرا کنسول جستجوی گوگل تعداد صفحات اندیس گذاری شده را 0 نشان می‌دهد؟

ابتدا بهتر است چند مورد فرضیه رایج را بررسی کنیم :

  • حساب کاربری شما تایید شده است و نمی‌توانید داده‌ها را مشاهده کنید.
  • احتمالا حساب کاربری شما بیش از 2 هفته باز بوده است.
  • به نظر می‌رسد که گوگل توانسته است که به نقشه سایت شما دسترسی داشته باشد چرا که در سوال مطرح شده که نقشه‌ی سایت چک شده است.

حال گام بعدی این است که :

بررسی کنید که آیا از تگ کانونیکال یکسان و صحیحی برای صفحات مورد نظر استفاده کرده‌اید؟ بررسی کنید که اگر طراحی سایت شما در حال حاضر با https کار می‌کند، کنسول جستجوی گوگل نیز با همین پروتکل به سایت شما نگاه می‌کند یا از http و یا بدون استفاده از این عبارات و به‌صورت site.com و بدون www آدرس شما را شناسایی کرده است؟
پس از بررسی این موارد اگر مشکل یافت نشد، سپس :
بررسی کنید که آیا سایت شما در search analytics دارای ترافیک است؟ تعدادی از صفحات نقشه‌ی سایتتان را مورد بررسی قرار دهید – اگر این صفحات در نتایج جستجو و در گزارش search analytics موجود باشد، می‌توانید مطمئن باشید که با یک باگ در کنسول جستجوی گوگل مواجه شده‌اید. برای رفع این مشکل می‌توانید در فروم وبمستر با بخش کنسول جستجو مکاتبه نمایید و از آن‌ها بخواهید تا این موضوع را بررسی نمایند.
سوال :
من یک وب‌سایت راه اندازی کرده ام و یک سال است که در آن فعالیت‌های سئو انجام می‌دهم اما این سایت در گوگل هیچ اندیسی دریافت نمی‌کند. این مشکل از کجا ناشی شده است؟
در اولین گام باید بررسی کنید که آیا گوگل را در فایل robots.txt بلوکه کرده‌اید یا خیر. سپس بررسی کنید که از تگ متا ربات noindex استفاده نکرده باشید. اگر از Google Search Console استفاده می‌کنید، آسانترین راه این است که با استفاده از ابزار Fetch and Render این کار را انجام دهید. اگر از کنسول جستجوی گوگل استفاده نمی‌کنید، بهتر است این کار را انجام دهید چراکه هم رایگان است و هم امکانات مناسبی را در اختیار شما قرار می‌دهد.
اگر تمامی موارد بالا بدون یافتن مشکل سپری شد، بهتر است آیتم‌های زیر را مورد بررسی قرار دهید:

  • با استفاده از یک مرورگر متنی مانند Lynx سایت خود را بررسی نمایید. می‌توانید این کار را با استفاده از Fetch and Render در کنسول جستجوی گوگل انجام دهید. آیا مورد مشکوکی در اینجا یافته‌اید؟ در نظر داشته باشید که هنوز بعضی از تکنولوژی‌ها از جمله فلش‌ها، قابل اندیس گذاری نیستند. اگر سایت شما هیچ محتوایی در HTML نداشته باشد، به نظر نمی‌آید که قابل اندیس گذاری باشد.
  • دوباره بررسی کنید که آیا به هیچ عنوان سایت شما اندیس گذاری نمی‌شود؟ در گوگل سایت خود را بصورت “site:domain.com” جستجو کنید. آیا سایتتان به نمایش در نمی‌آید؟ گاهی اوقات صاحبان سایت اگر ترافیک دریافت نکنند گمان می‌کنند که احتمالا سایتشان اندیس گذاری نمی‌شود که اغلب چنین نیست.
  • مطمئن شوید که جستجوی شما در دامنه‌ی کشورتان انجام می‌شود.

در نهایت فایل log خود را چک کنید. آیا ربات گوگل سایت شما را پیمایش می‌کند؟ اگر متوجه شدید که این ربات‌ها به سمت سایت شما نمی‌آیند، بهتر است یک درخواست به گوگل ارسال کنید و مشکل را با مهندسان این شرکت در میان بگذارید.
اگر متوجه شدید که ربات‌های گوگل سایت شما را مورد بازدید قرار می‌دهند اما همچنان اندیسی دریافت نمی‌کنید، این یک نشانه‌ی بد است. بررسی کنید که آیا سایت شما به عنوان سایت اسپمی شناخته شده است؟ احتمال دارد که دامنه‌ی شما در لیست سیاه قرار گرفته باشد. اگر این چنین است، درگام نخست در فروم وب‌مستر یک درخواست کمک بنویسید.
اگر تعدادی بک لینک مناسب تولید کرده‌اید، از ترافیک اجتماعی برخوردار هستید، امکاناتی فراهم کرده‌اید که با دیگران کاملا متفاوت است و سایت شما بیشتر از یک صفحه دارد، هیچ اتفاقی نمی‌تواند مانع از اندیس گذاری شدن سایتتان شود، مگر اینکه یک جای کار شما اشکال داشته باشد. در 9 مورد از 10 مورد مشابه که دارای این مشکل هستند، خطاهای بنیادینی که از دید صاحب سایت پنهان مانده است عامل ایجاد مشکل می‌باشد.
سوال :
من یک سایت مسافرتی راه اندازی کرده ام و در آن تعدادی صفحه با گزینه‌های انتخاب نوع سفر قرار داده ام که در بسیاری از موارد شبیه به هم هستند؛ یعنی محتوای اصلی در تمامی این صفحات با هم مشابه هستند و تنها در برخی موارد با هم تفاوت دارند. انجام چه کاری بهتر جواب خواهد داد؟ برای صفحات مشابه از noindex استفاده کنم تا دچار مشکل محتوای تکراری نشوم و یا تمامی اندیس های آنها را با استفاده از تگ کانونیکال به یک صفحه‌ی مرجع انتقال دهم؟

مزیت استفاده از تگ کانونیکال بجای noindex برای صفحات مشابه چه خواهد بود؟

در این مورد خاص استفاده از تگ کانونیکال قطعا بهتر خواهد بود. Noindex به این معنی است که موتورهای جستجو گر نمی‌توانند صفحه را اندیس گذاری نمایند. به این معنی که این موتورها اجازه نخواهند داست تا این صفحات را برای عبارت‌های خاص مرتبط با موضوع صفحه، به کاربران ارائه دهند. بهتر است دو صفحه از سایت شما را با هم مقایسه نماییم. فرض کنید برای پیشنهاد مسافرت تمامی جملات در صفحه مشابه است و فقط نام شهر و محله‌ها با هم تفاوت دارد. اگر صفحه‌ی مربوط به شهر اول محبوب تر است و شما صفحه‌ی دوم را برای اعمال تگ noindex انتخاب نموده‌اید، اگر جستجویی با عنوان یافتن شهر دوم انجام شود، سایت شما تنها شانس این را دارد که محتوای مربوط به شهر اول را به کاربر ارائه کند که این محتوا اصلا مطلوب کاربر نخواهد بود. این موضوع به هیچ عنوان برای سایت شما مناسب نیست. در حقیقت، صفحه‌ی اول برای عبارت جستجوی موجود در صفحه‌ی دوم اصلا به کاربر پیشنهاد هم نخواهد شد. در عوض گوگل صفحه‌ی یکی از رقبای شما که با عنوان جستجو همخوانی دارد را به کاربر ارائه خواهد نمود. در عوض اگر صفحه‌ی اول را به عنوان مرجع تگ کانونیکال قرار دهید، گوگل می‌تواند تصمیم بگیرد که اگر صفحه‌ی دوم با عبارت جستجو شده همخوانی داشته باشد، آن را به کاربر ارائه نماید. این موضوع مشکل داشتن محتوای تکراری را نیز برای شما حل خواهد نمود.
در مقالات بعدی تلاش خواهیم نمود تا به سوالات متداول دیگری نیز پاسخ دهیم. شما می‌توانید سوالات مورد نظرتان را در بخش نظرات این مقاله مطرح کنید تا برای آن‌ها پاسخ‌های مناسبی ارائه نماییم.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید