طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

نکات ایندکس شدن صفحات در گوگل

نکات ایندکس شدن صفحات در گوگل

نکات Index شدن صفحات در گوگل را برای شما آماده کرده ایم تا بتوانید با سرعت و کیفیت بیشتری صفحات و مطالب سایتتان را در گوگل ثبت کنید و مشکلات آن را رفع کنید. سایت شما و صفحات و مطالب اصلی تان باید توسط موتورهای جستجو ثبت شوند. در صورتی که سایتتان در گوگل و بینگ و .. .ثبت نشود، نمی توانید انتظار داشته باشید که پیشرفت کنید چرا که کاربران شما را از موتورهای جستجو پیدا می کنند، پس شما باید در این موتورها وجود داشته باشید! پیش از آن که شروع به بهینه سازی کنید باید مطمئن شوید که سایتتان در موتورهای جستجو ثبت شده است.

آیا سایت Index (ثبت) شده است؟

ایندکس شدن صفحات سایت در گوگل به معنای خوانده شدن و ثبت صفحات در گوگل می باشد. برای این که متوجه شوید آیا سایتتان در گوگل ایندکس شده است یا خیر، راه های زیادی وجود دارد که می توانید از طریق آن ها این موضوع را بفهمید. ساده ترین کار آن است که سایتتان را در قالبی خاص در گوگل جستجو کنید. برای این کار باید مطابق نمونه ی زیر جستجو را انجام دهید:

نکات ایندکس شدن صفحات در گوگل

دلایل عدم ثبت صفحات سایت در موتورهای جستجو

صفحات و مطالب یک سایت می توانند به دلایل مختلفی و تحت تاثیر عوامل خاصی در گوگل و سایر موتورهای جستجو ثبت نشوند و شما را از هدفتان دور کنند! اگر با چنین مشکلی روبرو هستید باید به دنبال دلیل عدم ثبت آن ها بگردید و آن عامل را برطرف کنید. در ادامه به عوامل مختلفی که می توانند منجر به بروز چنین اتفاقی شوند می پردازیم و آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

Robots.txt

فایل Robots.txt می تواند یکی از عواملی باشد که مانع ثبت صفحات در گوگل شود. ابتدا شما باید متوجه شوید که آیا سایتتان دارای این فایل هست یا خیر! برای این کار می توانید یک جستجوی ساده انجام دهید و پس از آدرس سایتتان، /robots.txt را قرار دهید. مثلا برای سایت آمازون باید چنین آدرسی را وارد کنید:

https://www.amazon.com/robots.txt

نکات ایندکس شدن صفحات در گوگل

شما می توانید لیست نمایه های ممنوع شده را در این تصویر ببینید. این ها مواردی هستند که در فایل robot.txt برای سایت آمازون بسته شده اند.

ابزار دیگری که بررای بررسی فایل robot در اختیار دارید، گوگل وبمستر تولز می باشد که در آن می توانید فایل را ببینید و بررسی کنید و همچنین در صورت نیاز می توانید فایل را حذف کنید و یا تغییر دهید.

نکات ایندکس شدن صفحات در گوگل

برخی و یا تمامی صفحات سایت می توانند توسط این فایل مسدود شوند تا موتورهای جستجو نتوانند آن ها را ایندکس و ثبت کنند. شما می توانید این بخش را بررسی کنید تا ببینید آیا عامل عدم index و ثبت شدن صفحات در موتورهای جستجو این فایل است یا خیر!

استفاده از فایل Robot.txt می تواند مزایا و کاربردهای زیادی برای شما و سایتتان داشته باشد. برای آشنایی با این ویژگی ها و نحوه ی کار با آن می توانید این مقالات از سایت سازان را مطالعه کنید:

ایجاد Robots.txt و خلاقیت در استفاده از آن

آموزش گوگل وب مستر تولز – بخش چهارم – robots.txt و مشکلات و Error ها

ربات های تگ متا

این ربات ها هم قابلیت این را دارند تا موتورهای جستجو را از خواندن و ایندکس کردن صفحات معذور کنند! این ربات ها در بخش header صفحه قرار می گیرند. البته این ربات ها دارای قابلیت های دیگری نیز هستند. به عنوان مثال می توانید نوع لینک های صفحه (follow و یا nofollow بودن) را برای موتورهای جستجو تعیین کنید. در زیر نمونه ای از یک ربات متا تگ را در بخش هدر مشاهده می کنید که محتوای صفحه را به حالت noindex در آورده است:

نکات ایندکس شدن صفحات در گوگل

نقشه سایت ( XML sitemaps )

هنگامی که شما یک مطلب، برگه و یا حتی یک برچسب در سایتتان ایجاد می کنید، یک URL تازه در وبسایت شما ایجاد می شود. تمامی URLهای موجود در سایتتان در نقشه ثبت می شوند و موتورهای جستجو از طریق این نقشه به راحتی می توانند بخش ها و صفحات مختلف سایت را پیدا کنند و بشناسند. اگر شما با مشکل ثبت نشدن مطالب سایت در گوگل مواجه هستید، ممکن است به دلیل نداشتن نقشه ی سایت باشد! اطمینان حاصل کنید که یک نقشه دارید که با Google Search Console و Bing Webmaster Tools هماهنگ شده است! این تضمین می کند که گوگل و بینگ می توانند صفحات سایت شما را ببینند و ایندکس کنند. به روز شدن نقشه ها بسیار با سرعت صورت می گیرند و شما می توانید از بابت کاربرد و کارایی آن ها مطمئن باشید و بدون دغدغه به آن ها اطمینان کنید.

JavaScript

در سال 2011 گوگل اعلام کرد که می تواند جاوا اسکریپت را ایندکس کند و همچنین با سایر المان های پویا مشکلی ندارد. اما همچنان گوگل با تمام جاوا اسکریپت هماهنگ نیست و گاهی مشکلاتی برای ایندکس شدن صفحات و محتوای سایت به وجود می آورد! برای آن که متوجه شوید آیا گوگل می تواند محتوای موجود در قالب JavaScript را بخواند یا خیر، می توانید از ابزاری به نام Fetch and Render استفاده کنید.

در اینجا این مطلب درباره ی نکات Index شدن صفحات و ثبت صفحات در گوگل به پایان رسید و امیدواریم که برای شما مفید بوده باشد و از ما راضی باشید. تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی سایت آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

عنوان
تاریخ بازبینی
عنوان
نکات ایندکس شدن صفحات در گوگل
امتیاز
51star1star1star1star1star

دیدگاه ‏خود را بنویسید