طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

نکات مهم در طراحی رابط کاربری را هر طراح و یا فعال در زمینه ی طراحی و ساخت سایت باید بداند. اگر شما هم یک نفر از فعالان این حوزه هستید و یا می خواهید قدم اول را برای ورود در این زمینه بردارید ، این مطلب را از دست ندهید.

طراحی UI بسیار رایج و کاربردی می باشد و امروزه پیدا کردن طراحانی که در این روش فعالیت می کنند اصلا سخت نیست! در اینجا 10 نکته ی کاملا مهم و کاربردی را برای شما آورده ایم تا با مفاهیم و نکات کلیدی طراحی UI آشنایی پیدا کنید.

پیش از آغاز این مطلب ، برای درک و آشنایی بیشتر با طراحی UI و همچنین تفاوت آن با طراحی UX از شما دعوت می کنیم این مطلب از سایت سازان با عنوان 5 تفاوت طراحی UX با طراحی UI را مطالعه کنید.

ارتباط طراحی UI با طراحی UX

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

در بسیاری از موارد این دو مورد به اشتباه به جای یکدیگر بیان می شوند. اما بهتر است بدانید که UI نقشی مهم را در UX بازی می کند و می توان آن را به نوعی زیر مجموعه ی طراحی UX در نظر گرفت و دامنه ی UX را وسیع و گسترده تر دانست. البته این به معنای بی اهمیتی و یا حتی کم اهمیت بودن رابط کاربری نیست. طراحان UX باید عوامل زیادی را مانند طبقه بندی ها ، کپی رایت ، هماهنگی با برنامه نویسان و دیگر طراحان و … را در نظر بگیرند.

طراحان UI برای شروع کار باید اطلاعات زیادی جمع آوری کنند تا یک پروژه را با کیفیت عالی به ثمر برسانند. اطلاعات لازم برای شروع کار مواردی مانند احتیاج و نیاز های کاربر ، نحوه ی رفتار و کار کاربران با صفحات سایت ، سلسله مراتب و ارتباط موجود میان محتوا و محصولات و … هستند. پس از کسب این اطلاعات و دریافت پایه ی طراحی شده از طراحان UX شروع به کار می کنند و این تازه ابتدای راه است.

شناخت مخاطبین

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

نکته ی کاملا واضح و آشکاریست که ایده ی چگونه طراحی کردن رابط کاربری کاملا از فکر کاربران گرفته می شود. اگر شما در حال آماده سازی و ایده پردازی برای ساخت یک وبسایت هستید ، ابتدا باید کاربران و مخاطبان خود را بشناسید و بدانید که چه چیز هایی نیاز است تا وبسایت شما کارآیی لازم را برای آن ها را داشته باشد.

شما باید یک تصویر کامل و واضح از همه ی آنچه که کاربران را به سایت شما می کشاند را داشته باشید. اگر در پیدا کردن جواب این سوالات سردرگم شده اید اصلا نگران نباشید و سری به وبسایت های برتر که در حوزه ی موضوع شما فعال هستند بزنید. ببینید که چه امکاناتی به کاربران ارائه می دهند ، آیا از نظر ساختار ظاهری و حتی رنگ ها مشابه هستند ، آیا امکانات و ابزاری هست که شما بتوانید به آن ها بیافزایید؟

استفاده از الگو های طراحی که کاربران را بیشتر جذب می کند و کار با آن ها برای کاربران ساده تر است می تواند کمک زیادی به شما برای موفقیت در انجام یک پروژه بکند. البته با سلیقه و خلاقیت خودتان باید آن ها را زمین تا آسمان تغییر دهید تا نقش شما هم در این میان واضح و قابل رویت باشد.

پایداری و سادگی در استفاده

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

ویژگی و مشخصه ی یک رابط خوب ، سادگی آن است. در اینجا منظور از سادگی کم کردن جزئیات و سادگی ظاهری نیست. منظور و هدف از بیان کلمه ی “سادگی” قابل دسترس بودن و آسان بودن محیط سایت برای استفاده ی کاربر است. کاربران باید به آسانی امکانات و بخش های مختلف سایت شما را پیدا کنند و برای استفاده از آن ها احتیاج به نقشه نداشته باشند!

برای انجام این کار می توانید از رنگ، تایپوگرافی، سلسله مراتب بصری و مجموعه سازی و … استفاده کنید که در قسمت های بعدی هر کدام از آن ها را به صورت جداگانه توضیح خواهیم داد.

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

یک رابط باید کاملا یکدست و هماهنگ باشد. این به آن معناست که هر بخش از طراحی شما نباید راه خودش را برود و همه ی قسمت ها باید با یکدیگر هماهنگ باشند تا احساس راحتی را هنگام استفاده در کاربران ایجاد کند.

ایجاد سلسله مراتب و مجموعه سازی

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

مهم ترین قسمت های یک وبسایت باید مشخص و برجسته شده باشند تا به چشم کاربران بیایند. این وظیفه ی طراح است که با استفاده از روش های مختلفی مانند ایجاد سلسله مراتب آن ها را مهم جلوه دهد و در دسترس کاربر قرار بدهد.

ساده ترین مثال در این باره را می توانید در سایت Netflix بیابید که یک کاراکتر را بزرگ کرده که مشخصا سایر موارد زیر مجموعه ی آن هستند.

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

علاوه بر این ها ، بر هم زدن یکدستی ظاهری نیز می تواند در کار شما تاثیر مثبت بزرگی بگذارد. وقتی تمام قسمت های صفحه ی شما در عین زیبایی و هماهنگی ، یکدست و یکنواخت باشند و یک عنصر متضاد و ناشناخته در میان آن ها به چشم بخورد ، کاربران را به سمت خودش جذب می کند و شما می توانید از این موضوع برای مهم و سرشاخه بودن یک کلمه یا عبارت استفاده کنید.

استفاده ی درست و بهینه از تایپوگرافی

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

یک فاکتور دیگر در ایجاد جذابیت و جذب توجه کاربران استفاده ی به جا و درست از تایپوگرافی های درست! می باشد. نحوه ی طراحی و فونت های استفاده شده در تایپوگرافی بسیار مهم و تاثیر گذارند. همچنین مکان و تعداد دفعات استفاده ی شما از آن ها نیز تاثیر به سزایی در کارآیی آن ها خواهد داشت.

هر فونت شخصیت و تاثیر خودش را دارد و شما باید با توجه موضوع سایت و همچنین شخصیت کاربران و مخاطبانتان از فونت و طراحی مناسب استفاده کنید.

در زیر نمونه ای از یک تایپوگرافی را می بینید.

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

در طراحی یک تایپوگرافی علاوه بر فونت به اندازه ی نوشته نیز باید اهمیت دهید. همانطور که در تصویر بالا می بینید موضوع و یا همان کلمه ی اصلی ، اندازه ی بزرگتری نسبت به توضیحات و متن معرفی کننده دارد.

از رنگ ها و تضاد استفاده کنید

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

استفاده ی درست از رنگ های درست می تواند یکی از مهم ترین عوامل و یا حتی مهم ترین عامل در جذب کاربر باشد. هر رنگ مفهوم و احساس مربوط به خودش را دارد و استفاده ی درست و به جا از هر رنگ می تواند کاربران را نه یک دل ، بلکه صد دل عاشق شما و سایتتان بکند! همچنین استفاده از تضاد می تواند کارساز باشد. چه تضاد میان رنگ ها و چه تضاد میان پررنگی و کم رنگی توجه کاربران را به سمت خودش جلب خواهد کرد.

برای استفاده ی درست از رنگ ها می توانید از مقالات و مطالب موجود در سایت سازان استفاده کنید:

روانشناسی رنگ در طراحی سایت

روانشناسی رنگ

این نکته را به خاطر داشته باشید که رنگ های تیره ، وزن بیشتری دارند و در اصطلاح سنگین هستند و باید آن ها را با رنگ های روشن در تعامل و تعادل نگه دارید.

پیام ها و بازخورد ها را در نظر بگیرید

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

پیام ها و بازخورد ها و نظرات کاربران را در نظر بگیرید. همانطور که گفتیم ایده ی طراحی یک رابط کاربری کاملا از فکر و نظر کاربران گرفته می شود. بازخورد ها را از تجربه های قبلی خودتان به یاد بیاورید و حتی از نظرات کاربران در سایت های مشابه استفاده کنید تا ببینید چه چیزی کاربران و بازدیدکنندگان را به وجد می آورد و چه چیزی آن ها را آزار می دهد. گاهی ممکن است کاربران علاوه بر نظر ، ایده ای خلاقانه و یا انتقادی منطقی و درست داشته باشند که مسلما باید با توجه به آن ها کیفیت کار خود را بالا ببرید.

فرم های ساده

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

فرم ها از جمله بخش هایی هستند که کاربران در سایت ها با آن ها زیاد سر و کار دارند و اهمیت بالایی هم دارند. فرم ها را در حد امکان ساده و به قابل درک ترین حالت طراحی کنید. از دریافت اطلاعات بی جا و غیر ضروری پرهیز کنید. همچنین کادر و باکس های متناسب با فضای وبسایتتان استفاده کنید و این نکته را درباره ی فونت هم رعایت کنید.
مهم ترین فرم های موجود در سایت ها ، فرم های ثبت نام هستند که می بایست آن ها را ساده ، کوچک و در دسترس در نظر بگیرید.

همکاری با توانایی ها و تجربیات

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

با توجه به دامنه و گستردگی پروژه ممکن است که شما به عنوان یکی از اعضای یک تیم در حال فعالیت باشید و یا این که یک یا دو نفر همکار در کنارتان داشته باشید. در این مواقع باید توانایی ها و تجربیاتتان را با یکدیگر در میان بگذارید تا مطمئن شوید که همه ی مجموعه یک مسیر و روش را دارند و در نهایت در استفاده از توانایی هایتان به مشکل بر نمی خورید.

هم چنین برای برطرف کردن مشکلات و یا حتی بهبود کیفیت قسمتی از کار می توانید از همکاران و فعالان در این حوزه کمک بگیرید و از نظرات و تجربیات آن ها بهره ببرید.

کار را بسازید!

نکات مهم در طراحی رابط کاربری

به عنوان آخرین بخش از نکات مهم در طراحی رابط کاربری باید یک مفهوم کاملا واضح را یادآور شویم. از همه ی نکاتی که در بالا گفته شد استفاده کنید. همه ی آن ها ، جزء به جزء در موفقیت شما تاثیر گذارند و می توانند کیفیت کار شما را زیر و رو کنند. همچنین از همه ی توانایی ها و امکانات موجود استفاده کنید. کارتان را با حوصله و کامل انجام دهید چرا که نقص در یک نقطه ی کوچک می تواند کیفیت تمام کار شما را زیر سوال ببرد. مهم تر از همه این که ، به خودتان و توانایی هایتان ایمان داشته باشید.

در اینجا این مطلب آموزشی با عنوان نکات مهم در طراحی رابط کاربری به پایان رسید و امیدواریم مثل همیشه از سایت سازان راضی بوده باشید. لطفا ما را با نظرات خودتان همراهی و هدایت کنید تا با کیفیت بیشتری در خدمت شما باشیم.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه ی خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی در خدمت شماست. برای مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

وقت بخیر

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید