طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

هاست و دامين

نکاتی در مورد هاست و دامین

از نگاه یک کاربر معمولی که روزانه در حال استفاده از خدمات متنوع اینترنت هستید، ممکن است به صورت دقیق ندانید که اینترنت چیست و چگونه کار می‌کند؟ وب سایت ها چیستند و از کجا و چگونه بر روی صفحه نمایش‌های ما ظاهر می‌شوند. ماجرای نام و یا لینک دسترسی به طراحی وب سایت‌ مانند www.sitesazan.net چیست؟ مفاهیمی مانند دامنه و هاست و خرید آن‌ها که در میان هزاران تبلیغ اینترنتی به چشم می‌خورند چیستند؟ ممکن است بخواهید برای خود یک وب‌سایت داشته باشید و اولین سوال تان از خودتان این است که آیا من می‌توانم یک وب سایت داشته باشم؟ چگونه؟ آیا می‌توان هر نامی برای آن انتخاب کنم؟ و …
موارد فوق احتمالا تنها بخشی از سوالات موجود در ذهن یک کاربر اینترنت است وقتی بخواهد کمی دقیق‌تر به دنیای اینترنت نگاه کند و نهایتا به‌جای مصرف‌کننده صرف، بخواهد یک وب‌سایت برای خود داشته باشد و دانش خود را با دیگران به اشتراک بگذارد و خدماتی را به سایر کاربران اینترنتی ارائه نماید.

هاست و دامین، میزبانی برای محتویات وب‌ سایت شما

در ساده‌ترین حالت، یک وب‌سایت شامل یکسری فایل‌های متنی، صوتی و تصویری است. کاربران اینترنت با وصل شدن به طراحی سایت، در واقع به یک کامپیوتری وصل می‌شوند که محتواهای وب‌سایت بر روی آن ذخیره شده‌اند. وقتی شما روی یک لینک دانلود کلیک می‌کنید، درواقع درخواست دریافت فایل را از آن کامپیوتری که ممکن است کیلومترها دورتر از شما باشد صادر می‌کنید. بقیه کار از طریق زیرساخت‌های اینترنت و کابل‌ها صورت می‌گیرد و بسته به‌سرعت اینترنت دریافتی شما، فایل شما در کمتر از چند دقیقه به دست شما می‌رسد.
هنگام باز کردن صفحه اصلی یک وب‌سایت هم دقیقا مشابه اتفاق فوق رخ می‌دهد با این تفاوت که صفحه اول وب‌سایت‌ها عمدتا حاوی متن‌ها و تصاویر کم‌حجم هستند. ازاین‌رو شما صفحه اول وب‌سایت را خیلی سریع مشاهده می‌کنید. حال سوال اساسی اینجاست که این کامپیوتری که فایل‌های وب سایت شما را نگه می‌دارد کجاست و چگونه کار می‌کند؟
این کامپیوتر که دارای سخت‌افزار و نرم‌افزار خاصی است که از آن با نام سرور یاد می‌شود در سراسر دنیا موجود است. در واقع شما با پرداخت هزینه‌ای به یکی از ارائه‌کنندگان خدمات‌هاست یا میزبانی وب، یکی از این سرورها را به مدت محدودی که قالبا یک سال است برای وب سایت خود اجاره می‌کنید. سپس با استفاده از اینترنت و ابزارهای ممکن، به آن سرور متصل می‌شوید و فایل های وب سایت تان را در آن قرار می‌دهید که به این کار آپلود می‌گویند.

دسترسی به وب‌ سایت و دامنه

اما تا اینجای کار شما با اجاره یک سرور برای میزبانی سرور خود، فایل‌های خود را در آن قرار داده‌اید. حال سوال اصلی اینجاست که بقیه افراد و در واقع کاربران وب سایت تان چگونه باید به فایل های سرور و در واقع سایت شما دسترسی داشته باشند؟
در حالت پایه‌ای و فنی‌تر، هر سیستم کامپیوتری که به اینترنت متصل می‌شود، یک آدرس مشخص و با فرمت معینی به نام آدرس IP دارد. وب سروری که از وب‌سایت شما میزبانی می‌کند نیز دارای یک آدرس IP می‌باشد و برای دسترسی به سایتتان، باید آدرس IP تان را در مرورگر تایپ نمایید اما این کار طبیعتا کمی سخت است، چرا که باید عددی مانند 223.12.13.415 را حفظ و در مرورگر وارد نمایید. این کار شاید برای شما که ادمین وب سایتتان هستید مشکلی نداشته باشد اما طبیعتا برای کاربرانتان کاری طاقت‌فرسا می‌باشد. از این رو برای حل این مشکل، یک سیستم نام‌گذاری برای وب‌سایت ها پیشنهاد شده است که به آن دامنه می‌گویند. دامنه همان آدرس وب‌سایت تان است که دارای فرمت خاصی مانند www.sitesazan.net می‌باشد. علامت نقطه یا دات، جداکننده قسمت‌های مختلف این نام می‌باشد.
علامت.net آخر وب سایت شما را در قالب دسته‌بندی‌های network قرار می‌دهد. دسته بندی‌های گوناگونی نظیر.com به معنای commercial می‌باشد. همچنین هر کشوری دارای یک پسوند می‌باشد. به‌عنوان مثال برای وب‌سایت های ایران عبارت.ir استفاده می‌شود. قسمت میانی نام اصلی دامنه شما می‌باشد که به دلخواه و انتخاب شما و بر اساس فعالیت‌هایتان انتخاب می‌گردد. البته باید توجه شود که نامن دامنه به همراه پسوند شما باید منحصربه‌فرد باشد یعنی کس دیگری نباید آن را برای وب سایتش ثبت کرده باشد. به همین خاطر است که شما نیازمند ثبت دامنه‌های خود هستید تا افراد دیگری نتوانند از آن‌ها برای وب‌سایتشان استفاده نمایند.
اما برای پوشش از نام دامنه وب سایت تان، سرورها و سیستم‌های خاصی به نام DNS وجود دارند که با ثبت نام دامنه وب سایت ها، کار تبدیل نام دامنه وب سایت شما را به آدرس IP انجام می‌دهند، چرا که در زیرساخت ها و سطح فنی، اتصالات با استفاده از آدرس IP صورت می‌گیرند. بنابراین برای ثبت دامنه وب سایت شما نیز شما نیازمند پرداخت وجه برای ثبت آن برای مدت‌زمان محدودی می‌باشید. این کار بسته به پسوند دامنه شما از طریق وب سایت‌های گوناگونی صورت می‌گیرد که برای پسوند.ir شما نیازمند ثبت‌نام در وب‌سایت nic.ir می‌باشید. با پرداخت مبلغی دامنه وب سایت خود را برای مدتی مانند 1 سال یا 5 سال خریداری می‌کنید. البته پس از آن نیز می‌توانید آن را تمدید نمایید. با این کار آدرس دامنه دلخواه خود را به وب‌سایت خود متصل کرده و از این پس کاربران با استفاده از تایپ نام دامنه در مرورگر، می‌توانند محتویات وب‌سایت شما را مشاهده نمایند.

وب سایت = هاست + دامنه

بنابراین پایه‌ای‌ترین احتیاجات برای بالا آوردن یک وب‌سایت، صرف کمی هزینه برای خرید یک‌هاست و یک دامنه می‌باشد. البته پس از خرید هاست که خود توسط شرکت‌های گوناگون و در کشورهای مختلف، سیستم عامل‌های مختلف و سایر ویژگی‌های فنی می‌باشد، بحث مدیریت محتوا و طراحی وب سومین مرحله و اصلی‌ترین مرحله از کار وب‌سایت تان می‌باشد تا وب سایت موردعلاقه خود را بر روی هاست خود بالا آورده و محتوای خود را به صورت کاملا مدیریت شده بر روی آن قرار دهید.برای مشاوره در زمینه هاست و دامین با کارشناسان سایت سازان در ارتباط باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید