طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

هفت روش ارزیابی کیفیت محتوای سایت

هفت روش ارزیابی کیفیت محتوای سایت

هفت روش ارزیابی کیفیت محتوای سایت

بسیاری افراد فکر می‌کنند که با وارد شدن به بازار کسب‌وکار از ریاضیات و تجزیه‌وتحلیل اعداد خلاص می‌شوند، اما این باور درستی نیست زیرا بسیاری از کسب‌وکارهای اینترنتی به تحلیل صفحات متعددی از داده‌ها، محاسبه نرخ، آزمودن ویژگی‌های جدید و مجدداً جمع‌آوری آمار و داده‌های جدید برای تجزیه‌وتحلیل، وابسته هستند؛ اما خوشبختانه در بازار کسب‌وکارهای اینترنتی جبر مطلق و ریاضیات پیچیده و سنگین موردنیاز نیست و ابزارهای متعددی وجود دارد که به کمک آن‌ها حتی کسانی که به ریاضیات بسیار بی‌علاقه هستند نیز می‌توانند به آنالیز اعداد بپردازند. آنالیز کردن یک عملیات ریاضی ساده است که هرکسی می‌تواند به‌آسانی آن را بیاموزد. زمانی که شما بدانید به دنبال چه چیزی می‌گردید و روشی برای پیدا کردن آن بدانید، مابقی کار مانند محاسبه محیط دایره با استفاده از عددπ ساده است.

تعیین اهداف تعامل

هنگامی‌که شما برای اولین بار دست به تجزیه‌ و تحلیل داده‌های خود می‌زنید ممکن است این کار به نظر اندکی مشکل بیاید. زمانی که شما نمی‌دانید دقیقا به دنبال چه چیزی هستید ممکن است تمامی اعداد پیش روی شما برای شما بی‌معنی باشند، اما زمانی که شما هدف خاصی را مشخصا دنبال کنید مثلا به دنبال کاهش نرخ گزاف‌گویی، مطمئن باشید که این هدف تعاملی موجب می‌شود که شما بدانید با اعدادی که در دست دارید چگونه باید برخورد کنید. آیا می‌خواهید تعاملات خود را با کاربران کنونی خود افزایش دهید؟ آیا می‌خواهید مخاطبان خود را به مشترکین ایمیلی خود اضافه کنید؟ آیا می‌خواهید تعاملات محتوایی خود را در فیس‌بوک بیشتر کنید؟ جواب این سوال ها نشان می‌دهد که شما از نتایج آنالیزهای خود چه انتظاری دارید و زمانی که برای رسیدن به این اهداف از Google Analytics استفاده کنید، کنترل این مفاهیم برای شما ساده‌تر خواهد شد.

هفت روش ارزیابی کیفیت محتوای سایت| سایت سازان | طراحی سایت

از معیارهای مناسبی پیروی کنید

اینکه تمرکز ما بیشتر روی چه معیارهایی باشد وابسته به آن است که اهداف تعاملی که شما برای خود تعیین کرده‌اید به چه صورت باشند. بسته به آنکه اهداف تعاملی شما چه باشند شما ممکن است دوست داشته باشید هر یک از آماره‌هایی را که در زیر آورده شده است را کنترل کنید:

  • میانگین تعداد صفحات در هر بازدید (شاید شما بخواهید تا مخاطبان شما نگاهی به اطراف وب‌سایت یا وبلاگ شما بیاندازند برای این کار می‌توانید لینک‌های درون‌متنی را در متن‌های خود افزایش دهید)
  • نرخ بازدید مجدد و آخرین بازدید (برای بررسی آنکه بازدیدکنندگان شما برای چه تعداد دفعاتی مجددا به صفحه شما رجوع می‌کنند و آخرین بازدید آن‌ها چه زمانی بوده است)

میزان بازدید از صفحات متعدد، کلمات کلیدی و بسیاری پارامترهای دیگر. معیارهای که مربوط به SEO و یا بهینه‌سازی موتورهای جستجوگر هستند را کمتر مورداستفاده قرار دهید و بیشتر پارامترهایی را مورداستفاده قرار دهید که مربوط به بهینه‌سازی میزان جستجو هستند. اگر به دنبال آن هستید که تعاملات اجتماعی خود را افزایش دهید، ممکن است نیاز داشته باشید که حواشی فیس‌بوک مثل تعداد لایک ها و یا تعداد اشتراک‌گذاری‌ها و یا آماره‌های مربوط به توییتر را نیز بررسی کنید.

سوابق و اطلاعات قدیمی خود را ذخیره کنید

برخی از سیستم‌های تجزیه‌ و تحلیل مثل Google’s Search Console فایل گزارش خود را در فرمت اکسل در اختیار شما می‌گذارند تا آن را دانلود کنید. اینکه شما خودتان داده‌های ارزشمندتان را در یک فایل ذخیره کنید و یا اینکه مستقیما آن را از یک سیستم تجزیه‌وتحلیل دانلود کنید یک تفاوت عمده ایجاد می‌کند؛ زیرا گوگل تنها داده‌های 90 روز اخیر را نگه می‌دارد و لذا ممکن است شما به‌سادگی داده‌های ارزشمند خود را از دست بدهید و مدت‌زمان زیادی نیاز باشد تا بتوانید مجددا اهداف بلندمدت خود را مجددا دنبال کنید.

مدت‌زمانی که کاربر در یک صفحه صرف می‌کند

بیش از 55 درصد از صفحاتی که کاربران اینترنت به آن‌ها مراجعه می‌کنند برای مدت‌زمانی کمتر از 15 ثانیه در این صفحات زمان صرف می‌کنند. بااین‌حال همچنان تعداد بازدیدکنندگان و تعداد کلیک‌هایی که بر روی یک صفحه می‌شود یک پارامتر مهم است که موردبررسی قرار می‌گیرد، این در حالی است که این پارامتر حقیقتا میزان کیفیت و جذاب بودن مطالب موجود در آن سایت برای خوانندگان را نشان نمی‌دهد. این مطلب بیان می‌دارد که کیفیت یک سایت و میزان موفقیت آن وابسته به تعداد کلیک‌ها و تعداد مراجعه‌کنندگان به سایت نیست بلکه وابسته به آن است که چه تعداد از افراد مراجعه مجدد به سایت داشته‌اند و همچنین افرادی که به سایت مراجعه کرده‌اند چه مدت‌زمانی را در سایت به خواندن مطالب صرف کرده‌اند.

هفت روش ارزیابی کیفیت محتوای سایت| سایت سازان | طراحی سایت

بهینه‌سازی نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشترکین

مفهوم نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشترکین و یا به‌عبارت‌دیگر مشتریان وابسته به این مفهوم است که چه تعداد بازدید از سایت شما صورت گرفته و چه تعدادی از این بازدیدکنندگان با شما همراه شده‌اند یا به عبارتی مشتری شما شده‌اند مثلا در سایت شما عضو شده‌اند یا در خیر نامه شما عضو شده‌اند و یا به بازدیدکنندگان دائمی شما تبدیل‌شده‌اند و پی‌درپی به سایت شما سر می‌زنند. شما می‌توانید نرخ تبدیل خود را ا استفاده از روش‌های متعددی و دست‌کاری پارامترها و ویژگی‌های بسیاری، افزایش دهید. اگر شما مرتبا روش‌های مختلفی را تست کنید و نرخ تبدیل خود را اندازه‌گیری کنید (اندازه‌گیری نرخ تبدیل با تقسیم تعداد مشترکین بر تعداد بازدیدکنندگان حاصل می‌شود) می‌توانید به بیشترین میزان نرخ تبدیل در سایت خود دست‌یابید و منافع کسب‌وکار خود را چندین برابر کنید و می‌توانید تعاملات خود را بهینه کنید.

تعاملات اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی شما برای ترویج برند شما بسیار مهم و حیاتی هستند و حتی می‌توان گفت که بهترین راه برای بررسی روابط شما با مشتریان شما به‌حساب می‌آیند و همچنین می‌توانید با آنالیز آن‌ها، کیفیت تعاملات اجتماعی خود با بازار هدف را بررسی کنید. اگر شکل صحیحی از این تعاملات را در نظر بگیرید (مثل تعداد like ها و یا Comment ها و یا اضافه کردن مطلب شما در لیست مطالب موردعلاقه) این رسانه‌های اجتماعی می‌توانند به شما بگویند که کدام‌یک از مطالب ارائه‌شده توسط شما مفیدتر بوده و در میان کاربران نظرات بیشتری را به خود جلب کرده است و همچنین می‌توان بدین‌وسیله میزان موفقیت یک محصول و میزان موفقیت در بازاریابی آن را بررسی نمود.

هفت روش ارزیابی کیفیت محتوای سایت| سایت سازان | طراحی سایت

استفاده از یک سرویس مانند Chartbeat یا TrenDemon برای رسیدن به درک بهتری از تعداد خوانندگان مطالبتان

پس‌ازآنکه مدتی تعداد خوانندگان مطالب و بازدیدکنندگان سراچه‌تان را بررسی کردید و دید بهتری از میزان بازدیدها و بازدیدکنندگان سایت خود پیدا کردید شاید نیاز داشته باشید تا نوع متفاوتی از بررسی‌ها را از میزان بازدیدها و تعاملات مطالب خود به دست آورید که با استفاده از Google Analytics و یا انواع شبکه‌های اجتماعی مثل Facebook و Twitter و … قادر به دستیابی به این اطلاعات نبودید. شاید شما نیاز داشته باشید تا افق‌های دید خود را گسترش دهید و بخواهید که از Chartbeat یا TrenDemon استفاده کنید. Chartbeat یک آنالیز بلادرنگ و پیچیده از بازدیدکنندگان جدید، کسانی که مجدداً مراجعه کرده‌اند، کسانی که دائماً به شما مراجعه می‌کنند، مدت‌زمان تعامل بازدیدکننده با سایت، صفحاتی که بیشترین بازدید را داشته‌اند و همچنین دیدگاهی به اینکه کدام‌یک از صفحات شما بیشترین نرخ مراجعه مجدد را به خود اختصاص داده‌اند، به شما می‌دهد. TrenDemon اطلاعات و مشاوره‌هایی به شما می‌دهد که مطالب خود را به کدام جهت سوق دهید تا تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان خود را به کاربران دائمی سایت خود تبدیل کنید. تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید