طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

پنج گام برای افزایش میزان ایندکس شدن مطالب

پنج گام برای افزایش میزان ایندکس شدن مطالب

پنج گام برای افزایش میزان ایندکس شدن مطالب

کراولینگ (Crawling) وایندکسینگ (indexing)

این دو وظیفه مهم ربات گوگل می‌باشد. مدیران می‌توانند ایندکسینگ در وب‌سایت خود را با چند تغییر ساده تسهیل کنند. این قابلیت ربات فرصت مناسبی برای بهبود رتبه وب‌سایت‌هاست.

پنج مرحله زیر به شما کمک می‌کند که وب‌سایت خود را بهینه سازی کنید و نمایه سایتتان را برای بهتر پیدا شدن در موتورهای جستجو آسان‌تر کنید.

1-مبانی

1-1 robots.txt

robots.txt یک فایل متنی ساده است که دستورالعمل‌های لازم را برای ایندکس سایت شما ه گوگل می دهد.
در هنگام ایجاد فایل robots.txt مهم است که اطمینان حاصل کنید، ربات به تمام منابع موردنیازش برای نمایش سایت دسترسی دارد. مثلا لازم است که از مسدود کردن CSS و جاوا اسکریپت‌ها جلوگیری نمایید.اگر می‌خواهید که یک پوشه خاص را حذف کنید باید طبق دستور زیر در فایل robots.txt عمل کنید.
User-agent: *
Disallow: /directory/*

پس از ایجاد فایل robots.txt نیاز است که آن را در دایرکتوری ریشه سایت ذخیره کنید.
www.mywebsite.com/robots.txt

نکته: از کنسول جستجوی گوگل برای تست robots.txt خود استفاده کنید. توجه نمایید که ابتدا در سایت کنسول گوگل ثبت‌نام نمایید.

افزایش میزان ایندکس شدن مطالب | طراحی سایت

1-2 نقشه سایت XML

علاوه بر فایل robots.txt فایل دیگری که نقش کلیدی در ایندکس سایت ایفا می‌کند نقشه سایت XML است. این نقشه ماشین قابل‌خواندن فهرست تمام URL ها در وب‌سایت است.
این داده‌ها در قالب متن ساخته‌شده و با فرمت XML ذخیره می‌شوند می‌توانند علاوه بر آدرس اطلاعات دیگری را نیز انتقال دهند.
بعدازاینکه فایل XML را ساختید آن را به کنسول گوگل اضافه کنید.
ساختار یک نقشه سایت XML‌بدون اضافه کردن ویژگی‌های اضافی این‌گونه است:

افزایش میزان ایندکس شدن مطالب | طراحی سایت
راه‌های مختلفی برای ایجاد نقشه سایت وجود دارد، برخی CMS ها برای ایجاد خودکار یک نقشه آمده‌اند. همچنین می‌توانید از برنامه‌های آنلاین در دسترس استفاده کنید.
پس‌ازاینکه نقشه سایت آماده شد آن را در دایرکتوری ریشه سایت ذخیره کنید:
www.mywebsite.com/sitemap.xml

توصیه گوگل تقسیم نقشه سایت است اگر شما بیش از 000/50 آدرس دارید. در این موردنیاز به استفاده از یک شاخص و ایجاد یک نقشه طراحی سایت جدید دارید که نقشه سایت صفحه اول به نقشه‌های مختلف XML لینک داده می‌شوند.

افزایش میزان ایندکس شدن مطالب | طراحی سایت
اگر مقدار زیادی عکس و فیلم در سایت خوددارید، باید ایندکس برای جستجوی جهانی با ایجاد نقشه جداگانه برای فیلم و عکس را بررسی کنید.
نکته: در بسیاری از مواقع نیاز دارید که سایت خود را دوباره راه‌اندازی کنید در این مواقع گوگل کنسول کمک می‌کند تا سایت را بلافاصله دوباره در فهرست گوگل قرار دهید. البته این برای هر سایت در هرماه محدودشده است.

افزایش میزان ایندکس شدن مطالب | طراحی سایت

2-استفاده از بودجه

ربات گوگل یک برنامه کامپیوتری است که ساخته‌شده تا لینک‌ها را دنبال کند، آدرس‌ها را جستجو کند و پس از تفسیر شاخص محتوا را طبقه‌بندی کند. برای این کار ربات بودجه محدودی دارد.
معماری وب‌سایت بهینه‌سازی شده همه‌چیز را برای ربات ساده‌تر می‌کند. به‌ویژه، سلسله‌مراتب مسطح به اطمینان از دسترسی ربات به تمام منابع کمک می‌کند.
خزنده همچنین می‌تواند لینک‌های داخلی را تحت تاثیر قرار دهد، به‌این‌ترتیب لینک‌هایی که محتوای مهمی دارند سریع‌تر در گوگل پیدا می‌شوند.

3-اجتناب از وادار کردن ربات برای رفتن به مسیرهای انحرافی

هر زمان که ربات گوگل با یک صفحه خطا مواجه می‌شود، باید برگردد و دوباره مسیر را پیدا کند. مرورگرها اغلب قادر به پیدا کردن یک لینک از وب‌سایت‌های فروشگاهی که محصول خود را حذف می‌کنند نیستند در این مواقع خطای 404 (یافت نشد) نمایش داده می‌شود و ربات به جستجوی سایت دیگری می‌رود. مدیران سایت باید مطمئن شوند که سایت‌هایشان این‌گونه خطاها را ندارد.

4-اجتناب از مطالب تکراری

به گفته گوگل محتوای تکراری دلیل بر اقدام علیه یک سایت نیست اما می‌تواند به سئوی سایت ضربه بزند، موتور جستجو پیش می‌رود و وقتی مطالب تکراری می‌بیند به خاطر شباهت با سایت‌های دیگر آن را نادیده می‌گیرد تا دنبال طراحی سایت با محتوای جدیدتری بگردد.
نظارت کنید که گوگل با این سه اقدام چگونه از محتوا استفاده می‌کند:
تغییر مسیر: برای جلوگیری از محتوای تکراری باید از یک تغییر مسیر دائمی که به لینک اصلی اشاره دارد استفاده کنید.
برچسب متعارف: معمولا فروشگاه‌های آنلاین به خاطر وجود محصولات موجود در بازار زیاد در معرض خطر محتوای تکراری قرار می‌گیرند، می‌توان با استفاده از برچسب‌های متعارف این خطر را کمتر کرد.
نگارش=جایگزین: این تگ بسیار مفید است اگر سایت شما در مناطق مختلف و با زبان‌های متفاوت در دسترس است یا اگر طراحی سایت شما هر دو نسخه موبایل و دسکتاپ را پشتیبانی می‌کند.

5-مانیتورینگ: رفع سریع

چک کردن به‌طور منظم داده‌ها در کنسول جستجو همیشه یک‌ راه مناسب است که بدانید گوگل چگونه کار می‌کند، کنسول جستجو برای بهینه‌سازی سایت راهنمایی‌های خوبی را ارائه می‌دهد.

افزایش میزان ایندکس شدن مطالب | طراحی سایت
علاوه بر واکشی به‌عنوان گوگل» و robots.txt”،پارامترهای URL” ابزارها هم می‌توانند مفید باشند. مدیران سایت‌ها را قادر می‌سازد تا مشخص کنند که چگونه گوگل می‌تواند پارامترهای خاصی از یک آدرس را اداره کند.
مثلا مشخص کردن یک پارامتر خاص برای تفسیر یک آدرس به بهینه‌سازی بیشتر سایت کمک می‌کند.

افزایش میزان ایندکس شدن مطالب | طراحی سایت
نتیجه:
گزینه‌های معرفی‌شده می‌تواند به شما کمک کند تا سایت خود را بهینه سازی و سئو کنید تا در موتور جستجوی گوگل راحت‌تر پیدا شود، این گزینه‌ها اصولی برای سایت‌های موفق هستند و چیزی بهتر از بالا رفتن رتبه سایت وجود ندارد.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

دیدگاه ‏خود را بنویسید