طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

چگونه باید خود را با بروز رسانی های الگوریتم های گوگل وفق دهیم

چگونه باید خود را با بروز رسانی های الگوریتم های گوگل وفق دهیم

چگونه باید خود را با بروز رسانی های الگوریتم های گوگل هماهنگ نماییم

متخصصان بهینه سازی سایت می‌گویند که گوگل الگوریتم‌های جستجوی خود را سالانه بالغ بر 500 تا 600 بار تغییر می‌دهد اما از میان تمامی تغییرات ایجاد شده در سال گذشته، تنها 9 نمونه از آن‌ها بسیار اساسی بوده‌اند و رتبه بندی‌های وب سایت ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده‌اند. اگر شما جزو آن دسته افرادی باشید که با دنیای سئو آشنایی دارند و در این زمینه فعالیت می‌کنند مطمئنا با دو تغییر اساسی الگوریتم‌های گوگل که در سال اخیر رخ داده‌اند و هردوی آن‌ها در ماه سپتامبر رونمایی شده‌اند آشنایی کافی دارید.

این تغییرات که موسوم به Possum و Penguin 4.0 هستند اساسی‌ترین تغییرات ایجاد شده در الگوریتم‌های گوگل در سال 2016 می‌باشند، رو نمایی از این الگوریتم‌ها نتایج جستجوها و رتبه بندی های وب سایت ها در نتایج جستجوها را شدیدا تحت تاثیر قرار داد.متخصصان بهینه سازی معتقدند زمانی که یک بروز رسانی در الگوریتم‌های گوگل روی می‌دهد شما باید سه چیز را در نظر داشته باشید: 1- وحشت‌زده نشوید 2- پیش از آنکه عکس‌العملی از خود نشان دهید اندکی تامل کنید و 3- مقالات منتشر شده درباره آن بروز رسانی را در مراجع معتبر مطالعه کنید تا بتوانید تصمیم درستی برای ایجاد تغییرات متناسب با آن بروز رسانی در وب سایت خود بگیرید.

چرا باید شما به تغییرات الگوریتم‌های گوگل اهمیت بدهید؟

با افزایش روی آوردن افراد به اینترنت و افزایش سرعت اینترنت و بهبود خدمات آن، توجه به تغییرات الگوریتم‌های گوگل روز به روز در دنیای سئو اهمیت بیشتری می‌یابد. البته نیازی نیست که شما به تمامی تغییرات جزیی که در الگوریتم‌های گوگل اتفاق می‌افتد توجه کنید، زیرا توجه به همه آن‌ها نه تنها نمی‌تواند موجب موفقیت نوبت بلکه ممکن است موجب شود که شما در دریای عظیم تغییرات غرق شوید و تمرکز خود را بر روی تجارت اصلی خود از دست بدهید، درواقع می‌توان گفت که توجه به این تعداد عظیم تغییرات تقریبا غیر ممکن است مگر آنکه شما یک کمپانی بسیار بزرگ باشید و تیم بازاریابی دیجیتال شما بیش از 100 کارمند و متخصص سئو را شامل شود.

اگر شما یک تجارت کوچک دارید کافی است تنها به تغییرات اساسی الگوریتم‌های گوگل توجه داشته باشید، منظور از تغییرات اساسی تغییراتی است که اکثر تجارت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.مطلع بودن از تغییرات ایجادشده در الگوریتم‌های گوگل به شما کمک می‌کند که وب‌سایت خود را متناسب با این تغییرات بروز رسانی کنید تا این تغییرات موجب کاهش سود تجارت شما نشوند و از این تغییرات به نحو احسن برای بهبود تجارت خود استفاده نمایید.

برخی از بازاریابان دیجیتال مبتدی تمامی تغییرات ایجادشده در الگوریتم‌های گوگل را موردمطالعه قرار می‌دهند و سعی می‌کنند که تاثیرات آن‌ها را بر روی رتبه وب سایت‌ها دریابند، اما واقعا نیازی به این کار نیست و شما باید تنها به مهم‌ترین تغییرات توجه کنید و بررسی کنید که این تغییرات اساسی چه تاثیراتی می‌توانند بر وب سایت‌ها و رتبه بندی‌های آن‌ها در نتایج جستجوها داشته باشند و بررسی کنید که برای آنکه تغییرات این الگوریتم‌ها موجب تنزل رتبه وب‌سایت ها نشود باید چه تغییراتی در وب سایت ها اعمال شود. این تمام چیزی است که شما باید بدانید.

تغییرات الگوریتم‌های گوگل تنها چیزی نیست که یک متخصص سئو باید بررسی کند

تغییرات الگوریتم‌های گوگل نباید تنها نگرانی شما باشد و شما باید علاوه بر تغییرات الگوریتم‌های گوگل به موارد دیگری نیز درباره سئوی وب سایت توجه داشته باشید. شما باید هرگاه که یک تغییر اساسی در ترافیک یک وب سایت ایجاد می‌شود تمامی احتمالات ممکن را در نظر بگیرید و تمامی پاسخ‌های مناسب برای سوال “چرا این تغییر در ترافیک وب‌سایت رخ‌داده است ” را موردبررسی قرار دهید.

البته ممکن است بروز تغییراتی در ترافیک وب‌سایت به دلیل ایجاد تغییراتی در الگوریتم‌های گوگل رخ داده باشد اما ممکن است این تغییرات در ترافیک وب سایت در اثر عوامل دیگری مثل ایجاد محتواهای جدید در وب سایت و کم بودن سرعت بارگذاری صفحات مربوط به این محتواها در وب سایت باشد و یا عدم سازگاری این صفحات با تلفن های همراه موجب بروز این مشکل شده باشد و یا صدها دلیل دیگر ممکن است وجود داشته باشد که موجب بروز این اشکالات در ترافیک وب سایت شده باشد.پس باید به خاطر داشته باشید که مسائل و مشکلات دیگری که در طراحی وب سایت شما ایجاد می‌شود را بی‌جهت به تغییرات الگوریتم‌های گوگل نسبت ندهید بلکه تمامی نکات و جزییاتی که ممکن است بازاریابی دیجیتال شما را تحت تاثیر قرار داده باشد را در نظر داشته باشید.

چگونه تغییرات الگوریتم‌های گوگل را ردیابی کنیم؟

در این قسمت از مقاله قصد دارم به شما علاوه بر چگونگی ردیابی تغییرات و بروز رسانی‌های الگوریتم‌های گوگل، چگونگی تشخیص مهم‌ترین‌های آن‌ها را نیز بگویم. شما می‌توانید با استفاده از اطلاعات آورده شده در ادامه این مقاله با بسیاری نکات درباره چگونگی مطلع شدن از تغییرات و بروز رسانی‌های جدید الگوریتم‌های گوگل، شناسایی مهم‌ترین و تاثیر گذارترین بروز رسانی ها، تاثیراتی که این بروز رسانی‌ها می‌تواند بر وب سایت شما و رتبه آن در رتبه بندی های موتورهای جستجوگر داشته باشد و تغییراتی که باید برای همسو شدن با این بروز رسانی ها در وب سایت خودتان ایجاد کنید و بسیاری مسائل دیگر آشنا شوید. برای بررسی تغییرات الگوریتم های گوگل شما می‌توانید به برخی وب‌سایت‌های خاص مراجعه کنید که در زیر لیستی از این وب سایت ها آورده شده است:

MozCast

وب سایت MozCast روشی بسیار خاص و متمایز در ارائه اخبار و اطلاعات بروز رسانی‌های الگوریتم‌های گوگل دارد این وب‌سایت رویکردی به شکل یک گزارش “شرایط جوی” دارد، در این وب‌سایت یک صفحه مرور کلی یا overview وجود دارد که چیزی شبیه به یک صفحه پیش‌بینی وضع هوا هست، وب سایت MozCast از چیزی شبیه به گزارش وضعیت جوی از شرایط تغییرات الگوریتم‌های گوگل به کاربران ارائه می‌کند. این گزارش جوی افق‌های پیش رو در تغییرات گوگل را به کاربران اعلام می‌کند، برای مثال اگر گزارش‌های این وب‌سایت چیزی شبیه به یک طوفان را نمایش دهد، متخصصان سئو با دیدن آن متوجه می‌شوند تغییراتی در راه است که در سرنوشت وب‌سایت‌ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

نمایش اطلاعات بدین صورت دو مزیت دارد، اول آنکه افراد با یک نگاه گذرا به وضعیت وب سایت متوجه می‌شوند که آیا تغییراتی رخ‌داده است یا خیر و دوم آنکه میزان این تغییرات و شدت تاثیرات آن‌ها نیز در همان نگاه اول برای افراد مشخص می‌گردد و لذا زمانی که تغییرات جزیی رخ می‌دهد که نمی‌تواند تاثیر چندانی در عملکرد وب‌سایت‌ها داشته باشد، افرادی که به وب سایت مراجعه می‌نمایند برای بررسی شدت این تغییرات نیاز به‌صرف زمان زیادی ندارند و به‌سرعت تغییرات کم اهمیت را تشخیص می‌دهند.

سئو و الگوریتم های گوگل

MozPro : تاریخچه تغییرات الگوریتم‌های گوگل

همان‌طور که پیشتر اشاره شد تغییرات در الگوریتم‌های گوگل می‌تواند بسیار جزیی باشد و یا اساسی و بنیادی باشد. بازاریابان دیجیتال دوست دارند که تاریخ دقیق و اطلاعات دیگری درباره تغییرات الگوریتم‌های گوگل داشته باشند تا بتوانند بررسی کنند که این تغییرات چه تاثیراتی بر ترافیک ارگانیک وب سایت آن‌ها، رتبه‌بندی‌های وب سایت آن‌ها و دیگر مسائل مربوط به وب‌سایت آن‌ها داشته است. در وب‌سایت MozPro یک صفحه مجزا به تغییرات الگوریتم‌های گوگل اختصاص داده‌شده است و این تغییرات و تاریخ دقیق وقوع آن‌ها ذکر شده است و همچنین برای هر یک از تغییرات نام‌برده شده، لینک‌هایی به مقالات منتشرشده توسط کمپانی گوگل درباره هر یک از این تغییرات قرار داده‌شده است، علاوه بر این لینک‌هایی به مقالات منتشرشده توسط دیگر وب‌سایت‌ها درباره تغییرات ایجاد شده در الگوریتم‌های گوگل نیز برای کمک به شما برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تغییرات اعمال‌شده قرار داده‌شده است.

سئو و الگوریتم های گوگل

SEO Book

اگر شما به دنبال آن هستید که یک مرور کلی بر تغییرات الگوریتم‌های گوگل و تاریخچه این تغییرات از سال 2013 تاکنون انجام دهید و همچنین اطلاعاتی درباره پیش‌بینی‌های انجام شده درباره تغییرات این الگوریتم ها در آینده به دست آورید به شما پیش نهاد می‌کنم به وب‌سایت SEO Book مراجعه نمایید. در این وب‌سایت برای تفکیک تغییرات اساسی‌تر و تاثیر گذار تر از تغییرات جزی‌تر و قابل اغماض، تغییرات مهم را به صورت هایلات شده نمایش می‌دهند. در این وب‌سایت همچنین تاریخ دقیق وقوع هر یک از این تغییرات نیز ذکرشده است. نکته جالب درباره این وب‌سایت آن است که درباره هریک از تغییرات اعمال شده در الگوریتم‌های گوگل توضیحات مختصری نیز آورده شده است که به کاربران کمک می‌کند تا درک بهتری از ماهیت این تغییرات کسب نمایند.

سئو و الگوریتم های گوگل

Panguin Tool

اگر شما می‌خواهید بدانید که هر یک از بروز رسانی‌های انجام‌شده در الگوریتم‌های گوگل چه تاثیری بر روی ترافیک ارگانیک وب‌سایت شما خواهند گذاشت، به شما پیش نهاد می‌کنم که حتما از وب‌سایت Panguin tool استفاده نمایید. این وب‌سایت خدمات زیادی ارائه می‌کند و تمامی خدمات این وب‌سایت رایگان هستند، این وب‌سایت برای شما این امکان را فراهم می‌کند که بررسی کنید هر یک از تغییرات ایجادشده در الگوریتم‌های گوگل چه تاثیری بر ترافیک وب سایت شما خواهد گذاشت.

اگر در وب سایت شما مغایرتی با قوانین و قواعد بروز رسانی‌های جدید الگوریتم‌های گوگل وجود داشته باشد که موجب جریمه شدن وب‌سایت شما از جانب گوگل گردد، Panguin tool شما را از وجود این مشکلات در وب سایتتان مطلع می‌کند. این وب‌سایت علاوه بر آنکه بسیار کاربر پسند است و استفاده از آن بسیار آسان می‌باشد، عملکردی بسیار سریع دارد و به مجرد آنکه شما در خواست بررسی وب سایت خود را در این ابزار ارسال نمایید در عرض چند ثانیه نتایج برای شما نمایش داده خواهند شد.

سئو و الگوریتم های گوگل

Rank Ranger

وب سایت Rank Ranger بسیار مشابه با وب سایت Moz Pro می‌باشد، اما در میان محتواهای موجود در این دو وب سایت یک تفاوت عمده وجود دارد، در وب سایت Rank Ranger به‌جای لینک دادن به مقالات طولانی که برای خواند آن‌ها زمان زیادی موردنیاز است، یک خلاصه از این مقالات را در صفحه اصلی مربوط به هر یک از بروز رسانی‌ها قرار می‌دهد. کاربران می‌توانند به سادگی در این وب‌سایت گردش کنند، تغییرات و بروز رسانی‌های الگوریتم‌های گوگل را مشاهده نمایند و اندکی در رابطه با آن‌ها مطالعه نمایند. در نوارهای کناری این وب‌سایت اطلاعاتی در رابطه با بروز رسانی‌های خیلی قدیمی الگوریتم‌های گوگل (بروز رسانی‌های مربوط به پیش از سال 2000) آورده شده است، اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به تاریخچه پیشرفت‌های دنیای دیجیتال علاقه‌مند هستند این وب‌سایت می‌تواند برای شما گزینه خوبی باشد.

سئو و الگوریتم های گوگل

سخن پایانی

ابزارهای متعددی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای اطلاع از وضعیت الگوریتم‌های گوگل و بروز رسانی‌های آن‌ها استفاده نمود، اکثر این ابزارها علاوه بر اطلاعاتی درباره بروز رسانی‌های الگوریتم‌های گوگل این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند که بتوانند تاثیرات این بروز رسانی‌ها را بر وب سایت های خودشان و ترافیک ارگانیک طراحی سایت خودشان مورد برسی قرار دهند. نیازی به بررسی و توجه به تمامی بروز رسانی‌های الگوریتم‌های گوگل نمی‌باشد (با توجه به این‌که گوگل سالانه صدها بروز رسانی در الگوریتم‌های جستجو انجام می‌دهد و اکثر آن‌ها بسیار جزیی و کم اهمیت هستند) تنها کافی است که شما توجه خود را معطوف به تغییرات اساسی و تاثیرات آنها بر وب سایت خود نمایید و استراتژی های خود را متناسب با این تغییرات تنظیم کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید