طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

چگونه بهترین توضیح متا را تولید کنیم؟

چگونه بهترین توضیح متا را تولید کنیم؟

توضیح متا یک اسنیپت تقریبا 160 کاراکتری است که به‌عنوان یک تگ در کد HTML قرار می‌گیرد. این توضیح متن مختصری است که محتوای موجود در صفحه را به‌طور خلاصه‌شده به بازدیدکننده و موتور جستجو نشان می‌دهد. زمانی که عبارت جستجو شده در توضیحات متا موجود باشد، موتورهای جستجو توضیحات متا را در نتایج ارائه می‌دهد. بهینه‌ سازی توضیحات متا یکی از مهم‌ترین پارامترهای بهبود سئوی درون صفحه‌ای است.

توضیح متا دقیقا چه عملی را انجام می‌دهد؟

توضیح متا یک تگ HTML است که در HTML به شکل زیر نوشته می‌شود:

چگونه بهترین توضیح متا را تولید کنیم؟ | سئو وردپرس

عملکرد توضیح متا در صفحه شما بسیار ساده است: هدف اصلی این توضیح این است که بازدیدکننده را از گوگل به لینک شما راهنمایی کند. به‌عبارت‌دیگر، توضیحات متا به‌منظور افزایش نرخ کلیک از طریق موتورهای جستجو تولید می‌شوند. موتورهای جستجوگر مدعی هستند که توضیحات متا در رتبه‌بندی طراحی سایت هیچ تاثیر مستقیمی ندارند، یعنی در الگوریتم رتبه‌بندی این توضیحات نقشی ندارند؛ اما در استفاده از این توضیحات منافع غیرمستقیمی وجود دارد: گوگل از طریق بررسی نرخ کلیک سایت شما درمی‌یابد که کیفیت سایت شما چگونه است. اگر مخاطب بیشتری روی لینک شما کلیک کند، این کار باعث بهبود رتبه شما می‌شود. این دلیلی است که بهبود دادن توضیحات متا می‌تواند همپای بهبود عنوان شما حائز اهمیت باشد.

ویژگی‌های یک توضیح متای خوب

در اینجا قصد داریم تا به چند ویژگی پیرامون یک توضیح متای خوب اشاره‌کنیم:

  • این متن باید در محدوده 135 تا 160 کاراکتر باشد

در این رابطه هیچ تعداد کاراکتر دقیقی ارائه نشده است و این موضوع کاملا به میزانی از متن که توسط گوگل به نمایش درمی‌آید وابسته است. به‌عنوان‌مثال ممکن است گوگل تاریخ را به مقاله اضافه کند که این باعث کاهش تعداد کاراکترهای به نمایش درآمده در توضیح متا خواهد شد. به خاطر داشته باشید که به‌عنوان یک قاعده کلی، 135 کاراکتر برای این توضیح معمولا مناسب است. به‌تازگی توضیحات متایی دیده‌شده که حاوی بیش از 250 کاراکتر نیز هستند.

  • این توضیحات باید عملی و واقعی باشند

اگر در نظر دارید که این توضیحات دعوتی به صفحه شما باشد، نباید آن را به‌صورت مخلوطی از استعارات و توضیحات غیرواقعی به مخاطب ارائه کنید. این‌گونه توضیحات بسیار کسل‌کننده هستند. در ادامه، این بخش را در مثال‌هایی واضح‌تر بررسی می¬کنیم.

  • این توضیحات باید شامل یک مسیر ارتباط مستقیم (call-to-action) باشد

“سلام، ما فلان محصول جدید و فلان امکانات را ارائه می‌دهیم و این محصولی است که شما به دنبال آن هستید. در این رابطه بیشتر بدانید” این متن فروش شماست، جایی که صفحه محصول شما لینک شده است نه‌صفحه‌ای که محصول در آن قرار دارد. دعوت باید به‌صورت” بیشتر بدانید”،” اکنون به آن دسترسی داشته باشید” یا “رایگان استفاده کنید” باشد.

  • این توضیح می‌تواند دارای محتوای ساختاری باشد

اگر شما محصولی ارائه می‌دهید که دارای تکنولوژی خاصی است، تمرکز بر روی این تکنولوژی در توضیحات متا می‌تواند ایده خوبی باشد. تولیدکننده، هزینه و چیزهایی ازاین‌دست می‌تواند توالی خوبی در توضیح متا باشد. اگر بازدیدکننده به دنبال محصولی خاص باشد، دیگر نیازی به معرفی آن محصول و متقاعدشدن به خرید آن ندارد. عباراتی مانند قیمت ممکن است باعث شود که این بازدیدکنندگان روی لینک کلیک کنند. توجه داشته باشید که در این قسمت می‌توانید همچنین از ریچ اسنسپت ها بهره بگیرید.

  • این توضیحات باید با محتوا همخوانی داشته باشد

این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است. گوگل به دنبال توضیحات متایی خواهد گشت که بازدیدکننده را به کلیک بر روی آن وادار کند. اگر توضیح متا با محتوا همخوانی نداشته باشد می‌تواند منجر به صدور جرائمی از طرف گوگل برای سایت گردد. علاوه بر این، می‌تواند منجر به افزایش نرخ خروج (bounce rate) شده و درنتیجه ایده خوبی به نظر نمی‌رسد. شما باید توضیحی ارائه دهید که با محتوا همخوانی داشته باشد.

  • این توضیحات باید شامل کلمات کلیدی باشد

اگر کلمات کلیدی جستجو شده با توضیحات متا یکی باشد، گوگل تمایل بیشتری خواهد داشت که توضیحات متا را به نمایش بگذارد و آن را در نتایج جستجو برجسته نشان دهد. این کار به بازدیدکننده نشان می‌دهد که لینک ارائه‌شده تا اندازه زیادی با عبارت جستجو شده همخوانی دارد.

  • توضیح متا باید خاص و منحصربه‌فرد باشد

اگر توضیح متای شما تکراری باشد، کاربر کمتر لینک شمارا در گوگل مشاهده خواهد کرد. اگر توضیحات متای برابر در نتایج جستجو ارائه شود، حتی اگر عنوان صفحه‌ها باهم متفاوت باشند از دید مخاطب این دو صفحه یکسان به نظر آمده و بنابراین مخاطب تنها از یکی از صفحات دیدن می‌کند. اگر شما عمدا می‌خواهید یا نیاز دارید یا ترغیب شده‌اید که از توضیح متای تکراری استفاده کنید، بهتر است توضیح متا را خالی گذاشته تا خود گوگل با استفاده از کلمات کلیدی جستجو شده از محتوای صفحه شما، این قسمت را پر کند. به قسمت Google Webmaster Tools > HTML Improvements رفته یا از Screaming Frog SEO Spider برای یافتن توضیحات متای تکراری استفاده کنید.

مثال‌هایی از استفاده‌ی توضیح متا در گوگل

در آماده‌سازی این مقاله تعدادی از مقالات پیرامون توضیح متا موردبررسی قرارگرفته است. ایده‌های خلاقانه بسیاری ارائه‌شده اما در هیچ مقاله‌ای مثال آورده نشده است. مثال می‌تواند به شما کمک کند تا آسان‌تر بتوانید توضیح متای مناسب خود را تولید کنید. با در نظر داشتن توضیحات ارائه‌شده در بالا می‌خواهیم به برسی چند مثال بپردازیم:

طول مناسب

این نوع توضیح متا بسیار محبوب است، در آن از تاریخ و دو خط متن استفاده‌شده است.

چگونه بهترین توضیح متا را تولید کنیم؟ | سئو وردپرس

بیش از 250 کاراکتر

توجه داشته باشید که توضیح متای قرار داده‌شده در این صفحه 76 کاراکتر است اما گوگل احتمالا تصمیم گرفته تا از توضیح متا در این جستجو استفاده نکند.

چگونه بهترین توضیح متا را تولید کنیم؟ | سئو وردپرس

توضیح گفتاری (Active Voice)

چگونه بهترین توضیح متا را تولید کنیم؟ | سئو وردپرس

دارای مسیر ارتباط مستقیم (Call-to-Action)

در آنجا دو مسیر ارتباطی موجود است ‘Learn more now’ و ‘Buy Now $ 399.00’ هردوی این لینک‌ها شمارا به کلیک کردن بر روی این مطلب متمایل می کند.

چگونه بهترین توضیح متا را تولید کنیم؟ | سئو وردپرسچگونه بهترین توضیح متا را تولید کنیم؟ | سئو وردپرس

شامل محتوای ساختاری

8 MP Camera، این چیزی است که احتمالا مخاطب به دنبال آن است. در اینجا نیازی به توضیحات اضافه فروش نیست زیرا مخاطب محصول را می شناسد و برای خرید آن مراجعه کرده است.

چگونه بهترین توضیح متا را تولید کنیم؟ | سئو وردپرس

شامل کلمات کلیدی اصلی

توجه کنید که گوگل زمانی که کلمه Oscars جستجو شده است، Academy Awards را نیز برجسته نشان داده است. این کلمات باعث خواهد شد تا در نتایج جستجو این لینک به نمایش درآید.

چگونه بهترین توضیح متا را تولید کنیم؟ | سئو وردپرس

آیا تعداد صفحات شما زیاد است؟ حال باید کار را از کجا آغاز کرد؟

بعد از خواندن مطالب بالا احساس می‌کنید باید توضیح متای خود را تغییر دهید؟ با داشتن تعداد زیادی صفحه این تغییرات ممکن است کار سنگینی به نظر برسد. آیا شما این مقدار زمان‌دارید؟ گوگل به این سوالات پاسخ داده است.” اگر شما زمان کافی برای تولید توضیحات برای تمامی صفحات ندارید، کار را اولویت‌بندی کنید: ابتدا توضیحات مربوط به صفحه اصلی طراحی سایت و صفحات پرمخاطب و محبوب را تولید کنید”. کار را از این نقطه شروع کنید و ازاین‌پس تمامی توضیحات متای جدید را با این رویکردها تولید کنید.

عیب‌یابی از توضیحات متا

در اینجا به دو موضوع اصلی اشاره‌شده است:
1) توضیح متا برای یک لینک به نمایش درنمی‌آید، احتمالا گوگل برای این لینک مطلبی تولید کرده است، زیرا به این نتیجه رسیده که توضیح ارائه‌شده در این لینک با محتوای صفحه همخوانی نداشته و یا تکراری است. ممکن است موضوع این باشد که گوگل تمایل داشته که توضیح سایت DMOZ را برای این صفحه یا سایت ارائه دهد. به‌سادگی عبارترا در قسمتاضافه کنید. همچنین می‌توانید این موضوع را از آدرس Yoast SEO > Titles & Metas چک کنید.

2) می‌خواهید برای شبکه‌های اجتماعی از توضیح متای دیگری استفاده شود آیا Yoast SEO(یکی از افزونه‌های سئو در ورد پرس) دارید؟ در صفحاتی که می‌خواهید توضیحات متفاوتی ارائه دهید قسمت social tab را فعال کنید. در Yoast SEO Premium این قابلیت موجود است که یک نمایش اولیه هم به شما ارائه شود. اگر Yoast SEO ندارید تگ OpenGraph یا Twitter Cards را به طراحی وب سایت خود اضافه کرده و هر توضیحی که می‌خواهید را ارائه دهید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید