طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

چگونه بهترین فرمت را برای عکس انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین فرمت را برای عکس انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین فرمت را برای عکس انتخاب کنیم؟

از فرمت های موجود برای عکس ها می توان به GIF، PNG و JPEG را نام برد. بسیاری از گسترش دهنده های شبکه ها از روی سعی و خطا و تجربه طولانی مدت می دانند که کدام فرمت را برای طراحی سایت استفاده کنند. و می توان گفت تقریباً هیچ کس نمی داند این فرمت ها چگونه کار می کنند.
در این مقاله، ما به هر فرمت نگاهی در سطح بالا به الگوریتم فشرده سازی این عکس ها خواهیم داشت. تا متوجه بشویم چگونه این تفاوت ها باعث می شود این عکس ها برای موقعیت های متفاوت در طراحی سایت مناسب تر باشند. سپس نگاهی به فرمت عکس های نسل جدید شامل WebP و JPEG-XR می اندازیم تا ببینیم چگونه می توان از قابلیت آن ها استفاده کرد هرچند که هنوز به صورت جهانی فراگیر نشده اند و فرمت آن ها همه جا پشتیبانی نمی شود.

JPEG

JPEG یک فرمت ارزشمند با الگوریتم 25 ساله دارای استاندارد ISO 10918 است.
این فرمت چگونه کار می کند و چگونه استفاده می شود؟
این فرمت فشرده سازی عکس را به مربع 8*8 پیکسل تقسیم می کند و سپس طی عملیات ریاضی آن را تغییر می دهد. این فرمت پیکسل های هر بلوک را که لیستی از R، G و B هستند را بصورت یک سری نقطه در فضا ترسیم می کند. و سپس به ضرایبی که معادله انرژی هر بلوک را تعریف میکند، تبدیل می کند. در اصطلاح علمی الگوریتم فشرده سازی JPEG اطلاعات عکس را از دامنه ی فضایی به دامنه ی فرکانسی ترجمه می کند.

چگونه بهترین فرمت را برای عکس انتخاب کنیم؟ | سایت سازان

GIF

در عمل، این فرمت برای فشرده سازی عکس ها با توناژ پیوسته خیلی خوب عمل می کند. مانند عکس هایی با تعداد رنگ های بسیار زیاد و تغییرات نامحسوس بین آن ها. در حقیقت این فرمت تصور می کند عکس شما باید شبیه یک عکس گرفته شده با دوربین باشد.و این فرمت برای عکس هایی با گوشه آسیب دیده یا فرمت پر از نویز، این قسمت ها را به صورت مات نشان می دهد.

در اولین روزهای وب اگر فرمت عکسی JPEG نبود می توانستیم بگوییم GIF است. این فرمت از الگوریتم فشرده سازی LZW استفاده می کند که از نظز ریاضی از فرمت JPEG آسان تر است. این الگوریتم عکس را اسکن می کند و و برای قسمتی از آن کد تولید می کند که بصورت تکراری مشاهده می شود و این الگوریتم این تکرار را کاهش می دهد. می توان نتیجه گرفت که این فرمت برای عکس هایی که تکرار زیاد دارند و یا تعداد رنگ کمتری دارند و تغییر رنگ ها خیلی محسوس است، مناسب است. با وجود سادگی این فرمت انیمیشن و عکس شفاف را هم پشتیبانی می کند.این فرمت حتی با تعداد رنگ حد وسط هم مشکل پیدا می کند و سقف تعداد رنگ ها برای آن 256 است و بیشتر از آن باعث می شود پوستر تهیه شده خیلی بد بشود.

چگونه بهترین فرمت را برای عکس انتخاب کنیم؟ | سایت سازان
(در یک تعریف کوتاه می توان گفت دو فرمت گفته شده در بالا نقاط قوت مکمل همدیگر دارند)

PNG

  • این فرمت عکس پیشرو در زمینه ی عکس هایی است که فرمت GIF می گیرند و مزایای زیر به آن اضافه شده است.
  • محدودیت 256 رنگ وجود ندارد.
  • میزان شفاقیت تصویر قابل تنظیم است و هر پیکسل می تواند تا حدی شفاف باشد.
  • فشرده سازی بسیار زیاد در همه موارد بجز تعداد کمی از گوشه ها.

چگونه PNG در رقابت فشرده سازی با GIF پیروز می شود؟ به نتیجه فشرده سازی خود چند لایه اضافه می کند.

چگونه بهترین فرمت را برای عکس انتخاب کنیم؟ | سایت سازان

مرحله اول:

الگوریتم PNG سعی می کند تا از میزان اطلاعاتی که باید در پیکسل ها ذخیره شوند و در مورد آن ها از قبل می داند، بکاهد تا بتواند آن هایی را که نمی داند پیش بینی کند. 5 استراتژی متفاوت برای این پیش بینی وجود دارد ولی فرض می کند که پیکسل های مجاور مشابه هستند. اگر این فرضیه درست باشد این فرمت فقط اختلاف بین داده واقعی و پیش بینی شده را ذخیره می کند که حجم کمتری مورد نیاز است.

مرحله دوم:

PNG با اشاره کردن به موارد قبلی، تکراری ها را حذف می کند و برای این کار از الگوریتم LZ77 استفاده می کند. ظاهراً روش الگوریتم LZ77 در فرمت PNG و الگوریتم LZW در فرمت GIF نتیجه نهایی مشابه است و با حذف تکرارها بدست می آید ولی روش به نتیجه رسیدن بسیار متفاوت است.
در نهایت، پس از اتمام این فرآیند، PNG از یک فرآیند به نام “Huffman Coding” برای به حداق رساندن کد استفاده می کند. این مرحله بصورت مشابه به عنوان مرحله نهایی در JPEG انجام می شود.
با ترکیب این سه روش امتیازات بسیاری نسبت به استراتژی یگانه ی فرمت GIF بدست آمد. استفاده از ابزارهای پیچیده تر می-تواند با جایگزینی تصویر اولیه با نسخه ی آشناتر آن با فشرده سازی نسبت فشرده سازی بیش تری را فراهم آورد.
همه ی آنچه باید بدانید این است که درمورد عکس JPEG بهتر از NPG و GIF از هردوی آن¬ها بدتر عمل می کند و از آن برای عکس ها با تکرار زیاد استفاده کنید.

نسل بعدی

سه فرمت توضیح داده شده، فرمت های جهانی و پشتیبانی شده هستند که می توان از آن ها استفاده کرد. نسل بعدی فرمت ها در زیر آمده است.

WEBP

این فرمت یکی از انشعاب های ویدئوهای WebM گوگل است. هسته ی اصلی فشرده سازی آن پیش بینی است که مشابه روش PNG است. این فرمت برای پیش بینی هر بلوک با سایز متفاوت بین یک تا 16 روش پیش بینی را به کار می برد و این توانایی را دارد که بصورت اختیاری مقادیر باقی مانده ار اختلاف بین مقدار واقعی و پیش بینی شده را بصورت حذفی یا غیر خذفی فشرده سازی کند. این پیچیده تر بودن فرمت، انعطاف پذیری بیشتری را فراهم می آورد مانند مناسب بودن برای تعداد زیادی از تصویرها به طوری که اگر حذفی باشد برای عکس ها و اگر غیرحذفی باشد برای سایر تصاویر مناسب است و فشرده سازی آن از PNG یا JPEG بهتر است. در حال حاضر تنها توسط گوگل کروم پشتیبانی می شود.

JPEG-XR

نسل بعدی ماکروسافت است که لایه های زیادی از تکنیک های جدید را بر روی تکنولوژی فشرده سازی JPEG اضافه می کند و قابلیت های زیر را دارد.
فشرده سازی غیر حذفی
فشرده سازی حذفی کارآمدتر
قابلیت کانال آلفا شبه شفاف بودن

مانند روش قبلی، این روش پیچیده تر و کارآمدتر است و کمتر پشتیبانی می شود و در حال حاضر توسط اینترنت اکسپلورر و Edge پشتیبانی می شود.
چگونه از این تکنولوژی های متعلق به فردا، امروز استفاده کنیم؟

چگونه بهترین فرمت را برای عکس انتخاب کنیم؟ | سایت سازان

نشانه گذاری جدید:

به توسعه دهنده اجازه دهیم که یک تصویر را در فرمت های مختلف فراهم بیاورد و به مرورگر احازه دهیم خودش تصمیم بگیرد کدام فرمت را بارگذاری کند. متأسفانه این نشانه گذاری ممکن است کمی پیچیده باشد. خوشبختانه، راه دیگری هم وجود دارد و مهندسین می توانند از سرورهایی استفاده کنند که به کاربرها منابع مختلفی از یک لینک یکسان را بفرستند.
با استفاده از سرویس هایی مانند Cloudinary توسعه دهنده ها می توانند تصویر فشرده شده ی سازگار پویا را با استفاده از اضافه کردن چند ویزگی کوچک گسترش دهند. مشتری در هنگام درخواست منبع تصویر اعلام می کند که چه فرمت هایی را پشتیبانی می کند و سرور هوشمند می تواند بر اساس درخواست آن ها منابع متفاوت بفرستد و در عین حال بهترین حالت فشرده سازی را هم برای آن تشخیص می دهد.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

دیدگاه ‏خود را بنویسید