طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

چگونه به یک متخصص در زمینه سئو تبدیل بشویم

چگونه به یک متخصص در زمینه سئو تبدیل بشویم

چگونه در کمتر از 48 ساعت به متخصص سئوی وب سایت خود تبدیل شویم؟

آیا ممکن است در زمانی کمتر از 48 ساعت به یک متخصص سئو تبدیل شد؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم بله و خیر.
در ادامه این مقاله بسیاری از نکات اساسی درباره سئو آورده شده‌اند، تنها راهی که می‌تواند شما را به یک متخصص در این زمینه تبدیل کند این است که اهل کنکاش باشید و آنچه می‌آموزید را بر روی وب سایت خود امتحان کنید.حتی اگر تمامی کتاب‌های نوشته‌شده درباره سئو در سراسر دنیا را بخوانید تا زمانی که دست‌به‌کار نشوید و آنچه می‌آموزید را بکار نبندید، هیچ‌گاه نخواهید توانست که به یک متخصص سئو تبدیل شوید.

آنچه برای متخصص شدن در زمینه سئو مورد نیاز است تنها معلومات نیست بلکه این کار اندکی جسارت و اعتماد به‌ نفس می‌خواهد، اگر جسارت آن را داشته باشید که وارد عمل شوید مطمئنا خواهید توانست در این زمینه به موفقیت‌های زیادی نائل گردید.من در این مقاله قصد دارم تمام آنچه شما برای تبدیل‌شدن به یک متخصص سئو و بهینه سازی به آن نیاز دارید را به شما بگویم، اما تمام این‌ها تنها برای شروع کافی است و شما باید بتوانید بعد از مطالعه این مقاله شروع به انجام موارد نام‌برده کنید در غیر این صورت خواندن این مقاله و یا هر مقاله دیگری بی‌فایده خواهد بود.

پس اگر برای شروع حاضر هستید و مطمئن هستید که قصد دارید به‌عنوان یک متخصص در زمینه بهینه سازی سایت فعالیت کنید، با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید و پس از خواندن آن مفاهیمی را که از آن آموخته‌اید در وب‌سایت خود مورد آزمایش قرار دهید تا بدانید که کدام‌یک از روش‌های نامبرده در این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد و کدام‌یک نمی‌تواند.

سئو چیست؟

سئو یا SEO مخفف عبارت Search Engine Optimization و یا بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر می‌باشد. بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر بدین معنی است که یک وب‌سایت به شکلی بهینه سازی شود که بتواند برای کلیدواژه‌های مرتبط با محتوای آن در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر تا حد ممکن رتبه بهتری کسب نماید. مهم‌ترین موتور جستجوگری که باید در استراتژی‌های موردنظر برای سئو در نظر گرفته شود، گوگل است؛ زیرا گوگل به دلیل آنکه تماما نیاز و راحتی کاربران را در نظر می‌گیرد در میان کاربران از اعتبار و محبوبت بسزایی برخوردار است و بیش از نیمی از جستجوهای انجام‌شده در اینترنت در سراسر دنیا با استفاده از موتور جستجوگر گوگل انجام می گیرد.

اشتباه رایجی در میان افرادی که تمایل به کسب درآمد در زمینه سئو دارند این است که آن‌ها تصور می‌کنند برای آنکه بتوانند از سئو درآمدی کسب نمایند باید تمام نکات درباره سئو را بدانند اما این تصور کاملا اشتباه است، برای کسب در آمد در سئو و یا هر زمینه دیگری تنها کافی است درباره آن مساله بیشتر از کسی که می‌خواهد به شما برای انجام آن کار پولی پرداخت نماید اطلاعات داشته باشید.من به‌شخصه به‌عنوان یک متخصص در زمینه سئو به شما می‌گویم که من تمامی نکات درباره سئو سایت را نمی‌دانم، نه‌تنها من هیچ متخصص سئوی دیگری نیز وجود ندارد که تمامی نکات مربوط به سئو و بهینه سازی را بداند، اما همه متخصصان سئو به‌قدری اطلاعات دارند که بتوانند یک وب‌سایت را در نتایج جستجوها به رتبه‌های بهتری برسانند و منافع بیشتری برای صاحبان وب‌سایت جلب نمایند.

مهارت‌های زیادی در دنیا وجود دارند که شما می‌توانید در هر یک از آن‌ها به یک فرد متخصص تبدیل شوید و تنها لازمه آن این است که:

1) زمان خود را صرف یادگیری آن نمایید.
2) منابع کافی داشته باشید که به شما در پروسه یادگیری کمک کنند.
نیاز نیست شما یک فرد خارق‌العاده باشید و استعداد شگرفی در زمینه مشخص داشته باشید، تنها کافی است که بخواهید این کار را انجام دهید، برای یادگیری آن زمان بگذارید و از پرسیدن و کمک خواستن از دیگران نترسید.
نکته: به خاطر داشته باشید که گوگل یکی از بهترین ابزارهایی است که می‌توانید برای یافتن پاسخ سوالات خود از آن استفاده نمایید. پس هرگاه که با مشکلی برخورد کردید ابتدا به گوگل مراجعه نموده و سعی کنید پاسخ آن را بیابید زیرا این راه سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای یافتن پاسخ سوالات است.

اصول اولیه سئو

همان‌طور که در ابتدای این مقاله نیز به آن اشاره شد هدف اصلی سئو این است که شما بتوانید وب‌سایت مشتریان خود را برای کلیدواژه‌های مشخص در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر رتبه‌بندی نمایید. منظور از رتبه‌بندی کسب رتبه هرچه بهتر در نتایج جستجوها است.
برای آنکه شما یک کمپین سئوی موفق ایجاد کنید باید موارد زیر را در کار خود لحاظ کنید:

جستجوی کلیدواژه‌ها:

جستجوی کلیدواژه‌ها به معنی دسته‌بندی کردن آن‌ها به تربیت اولویت و ارزش آن‌ها می‌باشد. در ابتدا شما باید یک لیست از کلیدواژه‌های مدنظر خود با استفاده از روش‌های مختلف مثل جستجو در گوگل، بررسی وب‌سایت‌های رقیب و استفاده از ابزارهای متعددی که برای این کار وجود دارند تهیه نمایید و سپس آن‌ها را برحسب اولویت ترتیب بندی کنید. اولویت با کلیدواژه‌هایی است که حجم جستجوی بیشتری داشته باشند و سختی رتبه‌بندی برای این کلیدواژه‌ها در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر کمتر باشد.

برای مثال ممکن است شما بتوانید برای عبارت “بهترین و خارق‌العاده‌ترین وب‌سایت موجود در تمام جهان” در رتبه اول قرار بگیرید اما آیا کسی چنین عبارتی را در اینترنت جستجو می‌کند؟ مطمئنا پاسخ منفی است و یا حتی اگر هم کسانی باشند که چنین عبارتی را در اینترنت جستجو نمایند تعداد آن‌ها به‌شدت کم و یا به‌عبارت‌دیگر ناچیز است بنابراین این عبارت سختی رتبه‌بندی کمی دارد اما حجم جستجوهای آن نیز کم است و لذا می‌توان گفت که رتبه‌بندی برای این عبارت ارزشی ندارد.اما برای مثال اگر شما بخواهید برای کلیدواژه “وب‌سایت” رتبه‌بندی شوید.

این کلیدواژه باوجود آنکه حجم جستجوی بسیاری دارد اما به‌قدری رتبه‌بندی برای این عبارت در نتایج جستجوها مشکل است و رقابت بر سر این کلیدواژه در میان وبلاگ‌های مختلف زیاد است که می‌توان گفت این کار غیرممکن است و به‌احتمال خیلی زیاد شما نخواهید توانست برای آن وب‌سایت خود را رتبه‌بندی نمایید.در مرحله جستجوی کلیدواژه‌ها شما باید به دنبال شناسایی کلیدواژه‌هایی باشید که حجم جستجوی آن‌ها نسبتا بالا و سختی رتبه‌بندی برای آن‌ها تا حد ممکن کم باشد و درواقع شما باید با برقراری یک مصالحه میان این دو پارامتر بهترین کلیدواژه‌های ممکن را شناسایی نمایید.

آنالیز رقابت:

زمانی که شما مسئولیت سئوی وب‌سایت یک کمپانی را به عهده می‌گیرید آنالیز رقابت یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌هایی است که به عهده شماست، مخصوصا زمانی که وب‌سایت رقبای وب‌سایت تحت نظر شما بسیار قوی باشند. شما با استفاده از آنالیز رقبا می‌توانید اطلاعات زیادی به دست بیاورید که از جمله آن‌ها می‌توان کلیدواژه‌هایی که آن‌ها استفاده نموده‌اند، استراتژی‌های سئویی که آن‌ها در کار خود لحاظ کرده‌اند، نقاط قوت آن‌ها در سئو و نقاط ضعف آن‌ها. شما می‌توانید با استفاده از نقاط ضعف رقبا و هدف قرار دادن آن‌ها در استراتژی‌های سئوی خود (قوی شدن در زمینه‌هایی که رقبای شما در آن‌ها ضعیف هستند) به نتایج خوبی در رتبه‌بندی دست‌یابید.

آنالیز داخلی:

در حالت کلی استراتژی‌های سئو را می‌توان در دو گروه اصلی جای داد، سئوی داخلی و سئوی خارجی. سئوی داخلی به کلیه پارامترهایی که شما می‌توانید در داخل سایت خود آن‌ها را کنترل نمایید گفته می‌شود و شامل مواردی مثل عنوان صفحه، نقشه سایت بهینه‌سازی شده، محتوا، داده‌های متا، بهینه‌سازی تصاویر و تگ‌ها و تمامی آنچه از داخل وب‌سایت قابل‌کنترل می‌باشد.سئوی خارجی درواقع مربوط به‌تمامی المان‌هایی است که شما قادر به کنترل آن نبوده و یا به‌سختی می‌توانید بر روی آن‌ها تاثیر گذار باشید، ازجمله مهم‌ترین المان‌ها در سئوی خارجی لینک‌های دریافتی از وب‌سایت‌های دیگر می‌باشد. لینک‌ها علاوه بر آنکه خودشان بر سئوی خارجی وب‌سایت تاثیر داشته و می‌توانند موجب بهبود رتبه وب‌سایت در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر شوند، می‌توانند موجب شوند که مطلب شما در معرض دید کاربران بیشتری قرار بگیرد و در واقع می‌توانند موجب افزایش ترافیک وب‌سایت شما گردند.

دریافت و یا عدم دریافت لینک‌ها تا حدود زیادی خارج از کنترل شما است اما شما می‌توانید در سئوی داخلی دخل و تصرف زیادی داشته باشید و می‌توانید با مرور کردن و ایجاد تغییرات در تمام‌کارهایی که پیش‌تر در وب‌سایت خود انجام داده‌اید گام مثبت بزرگی در جهت کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوها، جذب ترافیک بیشتر به وب‌سایت خود و در نتیجه بهبود عايدى وب‌سایت خود بردارید.

لینک سازی:

اگر بخواهم به ساده‌ترین شکل ممکن لینک سازی را در قالب جملاتی کوتاه برای شما بیان کنم، باید بگویم که لینک سازی در حالت کلی از قاعده زیر پیروی می‌کند:تعداد لینک‌های بیشتر = رتبه بهتر
هرچقدر که ارزش و اعتبار این لینک‌های دریافتی بیشتر باشد (وب سایتی که به شما لینک داده است وب‌سایت بزرگ‌تر و معتبرتری باشد)، احتمال آنکه شما با استفاده از لینک‌ها بتوانید رتبه خود را در نتایج جستجوها ارتقا دهید بیشتر خواهد بود.به خاطر داشته باشید که نیاز نیست شما در تمامی زمینه‌های نام‌برده بسیار ماهر باشید، بلکه شما می‌توانید در یکی یا دوتا از آن‌ها بسیار ماهر شده و دیگر موارد را در حد معمول بدانید و یا آن‌ها را به کسان دیگری واگذار نمایید.ممکن است شما بتوانید روزی مهارت کافی در تمامی زمینه‌ها کسب کنید اما در شروع کار بهتر است تنها بر روی تعداد محدودی از مهارت‌ها تمرکز کنید نه تمام آن‌ها.

فرقی نمی‌کند شما برای پیمودن مسیر کسب درآمد از راه سئو چه روشی را انتخاب کرده باشید، در هر صورت شما باید با مفاهیم اولیه و بنیادی سئو آشنا باشید. در ادامه لینک 4 نمونه از مهم‌ترین و جامع‌ترین منابع موجود در زمینه سئو و مفاهیم اولیه آنکه در این وب‌سایت به‌صورت رایگان قرار داده‌شده‌اند آورده شده است. من به شما توصیه می‌کنم که حتما این مطالب را مطالعه نمایید، اگر الان برای خواندن آن‌ها زمان کافی ندارید آن‌ها را بوک مارک کرده و بعدا آن‌ها را بخوانید.
به‌جای عناوینی که با رنگ قرمز نوشته ‌شده‌اند انکر تکست مناسبی که به محتواهای مشابه در وب‌سایت شما لینک بدهد قرار دهید.

راهنمای کامل سئو:

این راهنمای رایگان بسیاری از سرفصل‌های اصلی سئو را پوشش می‌دهد و به شما برای کسب درک صحیحی از مفاهیم مربوط به سئو کمک خواهد کرد.
• راهنمای سئو برای مبتدیان: این مقاله یکی از بهترین مراجع موجود در زمینه سئو برای مبتدیان است و بسیاری از مباحث سئو را پوشش می‌دهد.

گام‌به‌گام با سئو:

این محتوا یکی از کامل‌ترین و عمیق‌ترین گام‌به‌گام‌های تهیه‌شده در زمینه سئو می‌باشد که مطالعه آن برای شما که در ابتدای راه هستید و حتی برای کسانی که تا حدودی با سئو آشنایی دارند می‌تواند بسیار مفید باشد.

فهرست تمام نکات سئو:

این مقاله یک چک‌لیست کامل درباره تمامی نکات و جزییات سئو است که شما می‌توانید برای به خاطر سپردن تمامی این نکات و رعایت آن‌ها در وب‌سایت خود تک‌به‌تک با این مقاله پیش رفته و نکات ذکرشده در آن را در وب‌سایت خود لحاظ نمایید.

آنالیز رقبا

تا اینجا مطمئنا شما اطلاعات خوبی درباره اینکه سئو چیست و به چه دلیل سئو برای یک سایت اهمیت دارد و همچنین مفاهیم اولیه سئو آموخته‌اید. علاوه بر این شما تا اینجا توانسته‌اید درباره برخی از جنبه‌های مهم سئو مثل جستجوی کلیدواژه‌ها و آنالیز رقبا اطلاعات خوب و البته خلاصه‌ای دریافت نمایید.مفاهیم مربوط به جستجوی کلیدواژه‌ها و آنالیز رقبا تا حدودی به هم مرتبط هستند. پیش از آنکه شما به سراغ وب‌سایت رقبای خود برید و در آن کنکاش کنید باید اندکی با بازاریابی محتوا آشنایی داشته باشید تا بتوانید از بررسی وب‌سایت رقبای خود منافعی به دست بیاورید، برای مثال شما باید در وب‌سایت‌های رقیب مطالب زیر را جستجو نمایید:

شناسایی کلیدواژه‌های اصلی:

با بررسی وب‌سایت رقبا شما می‌توانید کلیدواژه‌های بسیار مهمی که ممکن است به ذهن خود شما خطور نکرده باشند را بیابید و از آن‌ها برای رتبه‌بندی وب‌سایت خود استفاده نمایید.

ارزیابی صلاحیت:

برخی از وب‌سایت‌ها هزاران دلار هزینه می‌کنند تا سئوی وب‌سایت خود را بهبود دهند و برخی دیگر حتی نمی‌دانند که چنین روش‌هایی وجود دارد و اصلا به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهند. شما با بررسی سطح صلاحیت وب‌سایت رقبا از لحاظ سئو می‌توانید با دقت بیشتری میزان دشواری کاری که پیش روی شما است (بهبود سئوی وب‌سایت مشتری شما و رتبه‌بندی وب‌سایت در نتایج جستجوها) را تخمین بزنید و برنامه‌های بهتری برای کار خود بچینید.

نقاط ضعف رقبا:

یکی از بهترین منابع برای آموختن بهترین روش‌ها و کسب تجربه در زمینه سئو بر روی نقاط ضعف رقبا و درس گرفتن از اشتباهاتی است که آن‌ها در کارشان مرتکب شده‌اند. برای مثال ممکن است آن‌ها کلیدواژه‌های خوبی را انتخاب کرده باشند اما آن‌ها را به‌درستی بکار نگرفته باشند و یا هر اشتباهی دیگری را در به‌کارگیری آن‌ها مرتکب شده باشند. شما با شناسایی اشتباهات و پرهیز از آن‌ها در وب‌سایت خودتان می‌توانید به‌راحتی این رقبا را پشت سر گذاشته و در رتبه‌بندی‌ها رتبه بهتری نسبت به آن‌ها کسب نمایید.خب تا اینجا شما آموختید که چرا باید رقبای خود را آنالیز کنید، اکنون باید بدانید که این کار را چگونه انجام دهید. در زیر منابعی ذکرشده‌اند که شما می‌توانید با مراجعه به آن‌ها بررسی کنید که چگونه می‌توانید آنالیز رقبا را به بهترین شکل ممکن انجام دهید:
به‌جای عناوینی که با رنگ قرمز نوشته‌شده‌اند انکر تکست مناسبی که به محتواهای مشابه در وب‌سایت شما لینک بدهد قرار دهید.

5 گام برای آنالیز رقبا از لحاظ سئو

در این مقاله بسیاری از نکات و جزییاتی که باید در هنگام مراجعه به وب‌سایت رقبا در نظر داشته باشید و اصلی‌ترین مسائلی که باید در وب‌سایت رقبا موردبررسی و آنالیز قرار دهید آورده شده است. شما می‌توانید از نکات آورده شده در این مقاله به‌عنوان یک نقطه شروع مناسب و امن برای یادگیری و انجام پروسه آنالیز رقبا استفاده نمایید.

بهترین ابزارها برای آنالیز رقبا

در این مقاله یک چک‌لیست شامل بسیاری از ابزارهای مناسب برای آنالیز وب‌سایت‌های رقیب معرفی‌شده‌اند، این چک‌لیست بهترین و مناسب‌ترین ابزارها برای شروع را به شما معرفی خواهد نمود. اگر شما بتوانید یک آنالیز دقیق و موبه‌مو از رقیبان از 3 تا 5 رقیب الی خود انجام داده و نکات حال از آن را در کار خود استفاده کنید مطمئنا در ادامه پروسه بهینه کردن وب‌سایت خود خواهید توانست عملکرد بهتری نسبت به رقبا داشته باشید.

جستجوی کلیدواژه‌ها برای سئو

بدون اغراق جستجوی کلیدواژه‌ها مهم‌ترین و اساسی‌ترین بخش در یک کمپین سئوی موفق است. اگر شما بتوانید در جستجوی کلیدواژه‌ها عملکرد موفقی داشته باشید نیمی از راه را برای بهینه‌سازی یک وب‌سایت پیموده‌اید. اگر شما در هنگام جستجوی کلیدواژه‌ها دقت کافی را ضمیمه کار خود نکنید و برای مثال کلیدواژه‌هایی را انتخاب کنید که حجم جستجوی آن‌ها بسیار کم است و زمان خود را برای بهینه‌سازی وب‌سایت خود برای این کلیدواژه‌ها و رتبه‌بندی در نتایج جستجوهای آن‌ها هدر دهید، علاوه بر آنکه وقت زیادی را صرف این کارکرده‌اید و زمان را از دست‌داده اید، نتایج بسیار ناچیزی دریافت خواهید کرد.

از طرف دیگر اگر شما کلیدواژه‌هایی را انتخاب کنید که در آن‌ها رقابت بسیار شدیدی وجود دارد و زمان و انرژی خود را صرف رتبه‌بندی در نتایج جستجوهای کلیدواژه‌هایی کنید که وب‌سایت‌های زیادی برای رتبه‌بندی در نتایج جستجوها در این کلیدواژه‌ها با یکدیگر به رقابت می‌پردازند، زمان خود را هدر داده‌اید و مطمئنا نخواهید توانست برای این کلیدواژه‌ها رتبه خوبی کسب کنید.پس شما باید در انتخاب کلیدواژه‌ها عملکردی بسیار معقول و منطقی داشته باشید. برای آنکه بتوانید کلیدواژه‌هایی که ارزش بالایی دارند و رقابت در آن‌ها معقول است را شناسایی نمایید.من به‌شخصه اولین کاری که برای آنالیز یک وب‌سایت انجام می‌دهم جستجو در گوگل آنالایتیکز برای شناسایی کلیدواژه‌های اصلی آن وب‌سایت است. با شناسایی کلیدواژه‌هایی که افراد با استفاده از آن‌ها یک وب‌سایت را یافته و به آن مراجعه می‌نمایند شما می‌توانید ایده‌های مناسبی برای شروع کار خود بیابید.

به خاطر داشته باشید که تعداد این کلیدواژه‌ها بسیار زیاد است و اگر تعداد آن‌ها به میلیارد نرسد مطمئنا از صدها میلیون بیشتر خواهد بود.در سال‌های اخیر گوگل شروع به محدود کردن اطلاعاتی که در این زمینه در اختیار کاربران قرار می‌دهد کرده است، اما همین اطلاعات کم نیز می‌توانند برای تصمیم‌گیری و شناسایی مناسب‌ترین کلیدواژه‌ها کافی باشند و شما را برای یافتن بهترین کلیدواژه‌ها برای وب سایتتان یاری نمایند.برای مثال شاید دو کلیدواژه “تصویر HDR” و “تصاویر HDR” مشابه به نظر برسند اما نتایجی که انتخاب هریک از این دو عبارت به همراه خواهد داشت بسیار متفاوت از نتایج عبارت دیگر خواهد بود پس باید در هنگام جستجوی کلیدواژه‌ها تا حد ممکن دقیق و موشکافانه عمل کنید.
در زیر لیستی از بهترین ابزارهای موجود برای جستجوی کلیدواژه‌ها آورده شده است:

Google Keyword Planner :

یکی از ابزارهای بسیار مفید در زمینه جستجوی کلیدواژه‌ها، Google Keyword Planner می‌باشد که اطلاعات بسیار دقیقی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد؛ اما یک مشکل عمده این ابزار این است که اخیرا بسیاری از امکانات آن برای کاربران ارگانیک، یا در واقع آن دسته از کاربرانی که برای استفاده از این ابزار هزینه‌ای را پرداخت نمی‌نمایند غیرقابل دستیابی شده و تنها به کاربرانی که در آن حق عضویتی را پرداخت‌نموده‌اند خدمات کاملی را ارائه می‌دهد.یکی دیگر از مشکلات این ابزار این است که اطلاعات آن مربوط به نتایج غیر ارگانیک و Pay Per Click می‌باشد.

با تمامی این تفاسیر این ابزار همچنان یکی از ابزارهای بسیار مفید در این زمینه است که شما می‌توانید برای جستجوی کلیدواژه‌ها و بررسی حجم جستجوها و … از آن استفاده نمایید؛ اما اگر شما تمایلی به پرداخت هزینه برای این کار ندارید می‌توانید از ابزارهای رایگان متعددی که برای جستجوی کلیدواژه‌ها وجود دارند استفاده نمایید.

Bing Keyword Research Tool :

وب‌سایت جستجوی کلیدواژه‌های بینگ می‌تواند یکی از بهترین مراجع برای جستجوی کلیدواژه‌ها و دسترسی به منابع بسیار مفید و جدید در این زمینه می‌باشد. خوب است گهگاه به این وب‌سایت مراجعه نموده و پیشنهادات و امکانات جدید آن را موردبررسی قرار دهید.

Wordtracker Keyword Suggestion Tool :

این ابزار نیز مانند Google Keyword Planner برخی امکاناتی دارد که تنها کاربرانی که حق عضویتی در آن بپردازند مجاز به استفاده از این امکانات خواهند بود؛ اما این ابزار بسیار مفید است و لذا شما می‌توانید با استفاده از روش عضویت رایگان در آن به مجموعه اطلاعات‌پایه آن‌ها دسترسی پیدا کنید. من به شما پیشنهاد می‌کنم که حتما در این ابزار عضو شده و از امکانات بسیار مفید آن بهره‌مند گردید.

Moz Pro :

من درگذشته عادت به استفاده از ابزارهایی مثل Market Samurai و Long Tail Pro برای جستجوی کلیدواژه‌ها داشتم اما زمانی که با ابزار Moz Pro آشنا شدم متوجه شدم که این ابزار نسبت به سایر ابزارها عملکرد بهتری دارد و اطلاعات بهتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این ابزار علاوه بر آنکه شناسایی کلیدواژه‌های جدید را برای کاربران آسان‌تر می‌کند، ردیابی کلیدواژه‌های حیاتی و بسیار تاثیر گذار در موفقیت آن‌ها را نیز برای کاربران ممکن می‌سازد.این ابزار نیز تمامی امکانات خود را به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد و برای عضویت در آن کاربران باید حق عضویت ماهیانه‌ای را پرداخت نمایند اما اگر شما گزینه عضویت رایگان آن را انتخاب کنید می‌توانید برخی از امکانات آن را مورداستفاده قرار دهید که این امکانات می‌توانند برای شروع بسیار مفید باشند.

خب تا اینجا شما با چند نمونه از بهترین ابزارها در زمینه جستجوی کلیدواژه‌ها آشنا شدید اما نکته اصلی درباره این ابزارها این است که تا زمانی که شما با طرز کار این ابزارها آشنایی کافی نداشته باشید نخواهید توانست از این ابزارها استفاده نمایید.هم در وب سایت ما و هم در وب سایت‌های متعدد دیگری در اینترنت، مقالات متعددی در زمینه جستجوی کلیدواژه‌ها و همچنین راهنماهای متعددی برای استفاده از ابزارهای متعدد موجود در این زمینه وجود دارد. شما می‌توانید با مراجعه به مطالبی که در زیر به آن‌ها اشاره‌شده است اطلاعات جامع و خوبی در زمینه جستجوی کلیدواژه‌ها به دست آورید:

راهنمای کامل جستجوی کلیدواژه‌ها برای سئو

این مقاله یکی از کامل‌ترین و بهترین مقالات موجود در زمینه جستجوی کلیدواژه‌ها می‌باشد که در آن تمامی جنبه‌های مختلف این کار و همچنین ابزارهای متفاوتی که برای جستجوی کلیدواژه‌ها وجود دارد آورده شده است و در آن به جزییات مربوط به هر یک از این ابزارهای پرداخته‌شده است نقاط قوت و ضعف آن‌ها ذکرشده است و ابزارهای موجود در این زمینه از بسیاری جنبه‌ها با همدیگر مقایسه شده‌اند.

راهنمای استفاده از Google Key Word Planner :

ابزار Google Keyword Planner یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین ابزارها در زمینه جستجوی کلیدواژه‌ها می‌باشد و تقریبا تمامی کسانی که می‌خواهند پروسه جستجوی کلیدواژه‌ها را انجام دهد حداقل یک‌بار به سراغ این ابزار می‌روند، من به شما پیش نهاد می‌کنم که حتما راهنمای استفاده از این ابزار را مطالعه نمایید تا با امکانات متعدد آن و چگونگی استفاده از آن‌ها آشنا شوید.

راهنمای استفاده از ahfres :

برای جستجوی کلیدواژه‌ها نباید به یک ابزار کفایت نمایید و باید تا حد ممکن از ابزارهای متعددی استفاده نمایید تا کلیدواژه‌ها را بتوانید از جنبه‌های مختلف بررسی نموده و دید درستی نسبت به کارایی هریک از آن‌ها به دست بیاورید.اگر شما فرصت کافی برای مطالعه هر سه مجموعه آموزشی نام‌برده در بالا را داشته باشید و همچنین بتوانید نکات و استراتژی‌های آورده شده در آن‌ها را تمرین کنید، خواهید توانست به ضروری‌ترین و اصلی‌ترین اطلاعات در زمینه جستجوی کلیدواژه‌ها اشراف پیدا کنید و نیاز وب‌سایت خود را برای جستجوی کلیدواژه‌ها به‌صورت کامل پاسخ بدهید.

برای مثال یکی از نکات اصلی که موجب موفقیت من در زمینه رتبه‌بندی وب‌سایت مربوط به عکاسی که برای سئو به من مراجعه نموده بود استفاده از کلیدواژه‌های طولانی در هریک از مقالات قرار داده‌شده در وب‌سایت به بهترین شکل ممکن بود.کار این وب‌سایت به‌گونه‌ای بود که عکس‌های HDR که از محل‌های مختلف در سراسر دنیا گرفته‌شده بودند را منتشر می‌کرد و HDR در واقع یکی از شاخه‌های متعدد موجود در زمینه عکاسی است. از این‌رو من تصمیم گرفتم که به‌جای انتخاب کلیدواژه‌هایی همچون “تصاویری از هند” و یا ” تصاویری از مصر” عباراتی مثل “HRD هایی از هند ” و “HRD هایی از مصر” وب سایت را بهینه نمایم و این استراتژی توانست موفقیت بسیاری در زمینه رتبه بندی کسب نماید.

وب سایت نام‌برده برای عبارات “HRD هایی از هند ” و “HRD هایی از مصر” و بسیاری عبارات مشابه که به‌جای واژه عکس یا تصویر (که بسیار واژه‌های پرطرفداری بوده و حجم جستجوی بسیار زیادی دارند) از واژه HRD در آن‌ها استفاده‌شده بود، توانست رتبه اول را کسب نماید. باوجوداینکه عبارات شامل واژه HRD نسبت به عباراتی که در آن‌ها از واژه‌های عکس یا تصویر استفاده‌شده است حجم جستجوی کمتری دارند اما زمانی که تعداد زیادی از آن‌ها به‌صورت هم‌زمان هدف قرار داده شوند و یک وب‌سایت برای تعداد زیادی از آن‌ها بهینه‌سازی شده و رتبه اول را در نتایج جستجوها کسب کند ترافیک بسیار زیادی را می‌تواند برای خود جذب نماید.دقت کنید که شما باید تصاویر را نیز در وب‌سایت خود بهینه‌سازی نمایید.

علاوه بر نکات مربوط به‌اندازه و حجم تصاویر که سرعت بارگذاری وب‌سایت را تعیین می‌کنند باید ازلحاظ کلیدواژه‌ها نیز تصاویر را بهینه‌سازی نمایید. استفاده از کلیدواژه‌های مناسب و به‌کارگیری صحیح تگ‌ها و داده‌های متا می‌تواند موجب افزایش ترافیک جذب‌شده از جانب گوگل، بینگ و دیگر موتورهای جستجوگر شود و همچنین می‌تواند موجب شود که از روش‌های مربوط به جستجوی تصاویر نیز تصاویر موجود در وب‌سایت بتوانند برای وب‌سایت ترافیک جذب نمایند.

بهینه‌سازی داخلی

بهینه‌سازی داخلی، On-site Optimization و یا بهینه‌سازی درون صفحه‌ای یکی دیگر از جنبه‌های سئو است که در موفقیت یک وب‌سایت برای رتبه‌بندی در نتایج جستجوها و همچنین جذب ترافیک، نقش بسیار سرنوشت سازی دارد. البته نمی‌توان گفت که کدام‌یک از جنبه‌های مختلف سئو از سایر جنبه‌ها مهم‌تر هستند زیرا زمانی یک وب‌سایت می‌تواند سئوی موفقی داشته باشد که تمامی جنبه‌های سئو در کنار یکدیگر وجود داشته باشند.

در واقع هریک از بخش‌ها نقش خود را بازی می‌کند و رعایت تمامی جنبه‌ها برای رسیدن به نتایج کلی ضروری است و یک کمپین سئوی موفق هیچ‌گاه نمی‌تواند تنها بر یکی از جنبه‌های سئو تکیه کند بلکه باید همه آن‌ها را به‌صورت هم‌زمان پشتیبانی نماید.برای مثال اگر شما بهترین و بهینه‌ترین کلیدواژه‌ها را برای وب‌سایت خود انتخاب کنید اما استراتژی درستی برای جای دادن آن‌ها در بخش‌های مختلف صفحات وب‌سایتتان نداشته باشید نمی‌توانید کاری کنید که وب‌سایت شما از لحاظ سئو عملکرد خوبی داشته باشد و یا حتی اگر در شناسایی کلیدواژه‌ها و استفاده از آن‌ها خبره باشید ولی نتوانید تصاویر موجود در وب‌سایت خود را از لحاظ سئو بهینه کنید باز هم نخواهید توانست به موفقیت دست بیابید.خب همان‌طور که گفته شد سئو جنبه‌های مختلفی دارد و یکی از آن‌ها سئوی درون صفحه است.

سئوی درون صفحه یا سئوی داخلی نیز خود جنبه‌های مختلفی دارد که شما باید با تمامی آن‌ها آشنایی حداقلی داشته باشید. منابع و مقالات راهنمای متعددی وجود دارند که می‌توانند شما را در این زمینه یاری کنند و همچنین بسیاری ابزارهای برای بررسی وب‌سایت شما از لحاظ سئوی داخلی معرفی‌شده‌اند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها اطلاعات سودمندی درباره سئوی داخلی وب‌سایت خود و کاستی‌ها و مشکلات آن کسب کنید. در زیر برخی از این ابزارها و منابع آورده شده‌اند:

راهنمای کامل سئوی داخلی وب سایت

در این مقاله بسیاری از نکات مربوط به سئوی داخلی وب سایت و مواردی که باید در ساختار صفحات وب سایت مورد توجه قرار بگیرند تا صفحات وب سایت از لحاظ سئوی داخلی بهینه گردند آورده شده است. درواقع این مقاله یکی از جامع‌ترین و قوی‌ترین چک‌لیست‌های موجود در زمینه‌ی سئوی داخلی وب‌سایت است که به شما در هر مرحله می‌گوید که باید در هر یک از المان‌های درون صفحه چه مسائلی را رعایت نمایید و از چه کارهایی خودداری کنید.

SEO Workers Site Analysis

ابزارهای متعددی برای آنالیز وب‌سایت‌ها از لحاظ سئوی داخلی وجود دارد که اکثر آن‌ها عملکرد خیلی خوبی ندارند و نقاط ضعف بسیاری در آن‌ها وجود دارد. من ابزار SEO Workers Site Analysis را به سایر ابزارها ترجیح می‌دهم زیرا ابزار نه‌تنها یک آنالیز اولیه از وب‌سایت شما را در اختیارتان می‌گذارد بلکه به شما می‌گوید که باید چه راه کارهایی را در پیش بگیرید و کدام روش‌های به کار گرفته‌شده شما خوب و کدام ها بد و نامناسب هستند. زمانی که شما در ابتدای کار هستید نیاز دارید بدانید که کدام راه‌کارها برای شما مناسب و کدام ها برای شما نامناسب هستند، این ابزار برای تشخیص خوب یا بو بودن راه‌کارها به شما کمک خواهد کرد.

Moz SEO Tools

ابزارهای Moz و SEO Book دو نمونه از بزرگ‌ترین و بهترین ابزارهای موجود در زمینه سئوی داخلی هستند، هریک از آن‌ها دارای خصوصیات ویژه‌ای هستند که آن‌ها را از دیگر ابزارها متمایز می‌نماید. میزان اطلاعات مفیدی که این ابزارهای می‌توانند در اختیار کاربر قرار دهند بسیار زیاد است اما نکته نه‌چندان خوشایند درباره آن‌ها این است که هر دوی این ابزارها دارای هزینه و حق عضویت بسیار بالایی می‌باشند. البته دلیلی ندارد که نگران شوید زیرا هر دوی این ابزارها یک حالت عضویت رایگان نیز دارند که باوجود محدودیت‌هایی که در این ابزارها در حالت رایگان وجود دارد باز هم اطلاعاتی که آن‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهند، بسیار مفید هستند. من به شما پیشنهاد می‌کنم که حتما یک اکانت برای عضویت رایگان در MOZ ایجاد نمایید.

SEO Book Tools

بسیاری از نکات مربوط به این ابزار در بالا ذکر شد اما این ابزار یک ویژگی مشخص دیگر نیز دارد، این ابزار سه افزونه فایرفاکس رایگان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که این افزونه‌ها (پلاگین ها) شامل: SEO Toolbar، SEO for Firefox و Rank Tracker می‌باشند. از نظر من SEO for Firefox نسبت به دو افزونه دیگر بهتر و مفیدتر می‌باشد زیرا اطلاعات خوبی در زمینه سئو درون صفحه نتایج جستجوها نمایش می‌دهد که می‌تواند بسیار کارآمد باشد. البته هر سه افزونه دارای کارایی‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند که استفاده از هر یک از آن‌ها برای شما مزایایی را به همراه خواهد داشت.اگر شما می‌خواهید به‌عنوان یک متخصص سئو عملکردی بسیار موفقیت‌آمیز داشته باشید و یا می‌خواهید برای وب‌سایت خود بتوانید متخصص سئوی خوبی باشید.

شما باید فن‌های مربوط به سئوی داخلی را حتما در برنامه سئوی خود قرار دهید و با تکرار و تمرین آن‌ها را ملکه ذهن خود کنید. تعلل نکنید همین العان شروع به تمرین کنید و نکاتی را که آموخته‌اید بر روی وب‌سایت خود پیاده‌سازی نمایید.بهترین نقطه برای شروع این است که شما تمامی کلیدواژه‌هایی را که در مرحله قبل انتخاب نموده‌اید در سایت خود استفاده نمایید و مقالاتی مناسب که دربر دارنده آن‌ها باشند ایجاد نموده و آن مقالات را با استفاده از سئوی داخلی بهینه نمایید، سپس با استفاده از ابزارهایی که می‌توانند رتبه وب‌سایت شما را در نتایج جستجوها برای کلیدواژه‌های مختلف ردیابی نمایند.

رتبه وب‌سایت خود را هر هفته یک‌بار موردبررسی قرار دهید.یک صفحه اکسل را به این کار اختصاص دهید و نتایج خود را هفته‌به‌هفته کنترل کرده و در آن یادداشت نمایید تا بتوانید روند پیشرفت کار خود را بررسی کنید و اگر کلیدواژه‌هایی وجود داشتند که در آن‌ها پیشرفتی به چشم نمی‌خورد در استفاده از آن‌ها تجدیدی نظر کنید.

مطمئنا با خواندن این مقاله تا همین‌جا به این نتیجه رسیده‌اید که امکان متخصص شدن در زمینه سئو در 48 ساعت امکان‌پذیر است تنها کافی است که اعتمادبه‌نفس کافی و پشتکار داشته باشید و نکاتی را که می‌آموزید به‌صورت عملی مورد آزمایش قرار دهید. پیش از آنکه به دیگران ثابت کنید که می‌توانید، باید ابتدا به خودتان ثابت کنید که می‌توانید. برای این کار باید سئوی وب‌سایت خود را تا جایی که می‌توانید بهبود دهید و پس از آن مشتریان شما پیدا خواهند شد.

لینک سازی برای سئو

یکی از مسائلی که شما باید با آن بسیار با دقت برخورد کنید، مساله لینک سازی است.اصول اولیه و بنیادی سئو در سال‌های اخیر تغییر شدیدی نکرده‌اند و همان‌طور که از ابتدا مساله لینک سازی اهمیت بسیاری داشته است، هم‌اکنون نیز این مساله از اهمیت بسیاری برای سئوی یک وب‌سایت برخوردار است.هرچقدر تعداد لینک‌هایی که به وب‌سایت شما ارجاع می‌دهند بیشتر باشد، وب‌سایت شما در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر رتبه بهتری می‌تواند کسب نماید.روش‌های متعددی برای دریافت لینک از دیگر وب‌سایت‌ها وجود دارد، اما تنها مساله دریافت لینک چالش شما در این مرحله نیست، بلکه شما باید همواره به خاطر داشته باشید که تمام لینک‌ها از ارزش یکسانی برخوردار نمی‌باشند و شما باید تا حد ممکن به دنبال لینک‌های با ارزش‌تر باشید.

مساله لینک سازی مساله ای بسیار چالش‌برانگیز برای بسیاری از وب‌سایت‌ها است، در واقع بسیاری از وب‌سایت‌ها باوجود آنکه در زمینه‌های دیگر سئو عملکرد بسیار قوی و موفقی دارند، همواره با جذب لینک از دیگر وب سایت‌ها مشکل‌دارند.به همین دلیل بسیاری از وب‌سایت‌ها در این زمینه وارد بازی‌های خطرناکی می‌شوند و سعی در فریب دادن موتورهای جستجوگر و یا جذب لینک از روش‌های غیراخلاقی می‌شوند که این وب‌سایت‌ها معمولا سریعا توسط موتورهای جستجوگر شناسایی‌شده و جریمه می‌گردند، جریمه شدن این وب‌سایت‌ها موجب می‌گردد که در رتبه‌بندی‌های نتایج جستجو به دورترین نقطه در اعماق رتبه‌بندی‌ها سقوط کنند و آرزوی رتبه خوب را به گور ببرند.

من همیشه زمانی که کسی از من تقاضای مشاوره در زمینه سئو لینک سازی را می‌کند روش‌های کلاه‌سفید (White hat) را به آن‌ها پیشنهاد می‌کنم و به‌شدت از روش‌های کلاه‌سیاه پرهیز می‌کنم. من همواره به مشتریان خود می‌گویم که ایجاد یک پست مهمان در وب‌سایت‌های دیگر بهترین راه برای جذب لینک است و لینک‌هایی که با استفاده از این روش به وب‌سایت شما جذب می‌شوند لینک‌های باکیفیتی هستند که برای وب‌سایت شما علاوه بر اعتبار ترافیک نیز به همراه می‌آوردند.

چند نکته دیگر در رابطه با سئو

حال که شما با بسیاری از نکات و استراتژی‌ها اولیه درباره لینک سازی آشنا شدید، خوب است با تعدادی از ابزارها و استراتژی‌هایی که در زمینه لینک سازی برای من بسیار مفید بوده‌اند آشنا شوید:

HARO :

این ابزار نه‌تنها ابزاری بسیار مناسب برای جذب لینک از وب‌سایت‌های بسیار معتبر است، بلکه می‌تواند برای وب‌سایت شما شهرت و ترافیک نیز به همراه بیاورد. برای آشنایی با طرز کار این ابزار در اینترنت آموزش‌های متعددی وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.

فروم ها و سایت‌های اجتماعی

فراموش نکنید که شما می‌توانید از طریق وب‌سایت‌هایی مثل Quora، Reddit و Hacker News که فروم هستند و در آن محتوای سایت را تماما کاربران می‌نویسند نیز لینک جذب نمایید. این وب‌سایت‌ها بدین‌صورت هستند که در آن‌ها کاربران سوالات خود را وارد می‌کنند و سایر کاربران در بخش نظرات به سوال مطرح‌شده پاسخ می‌دهند. نکته جالب درباره پاسخ‌ها این است که پاسخ‌ها از جانب سایر کاربران می‌توانند رای مثبت دریافت کنند و پاسخی که بیشترین رای مثبت را دریافت نماید می‌تواند در صدر تمامی پاسخ‌ها قرار گیرد یعنی هر کاربر جدیدی که به آن سوال مراجعه نماید ابتدا پاسخی که بیشترین رای مثبت را دریافت کرده است می‌بیند.برای جذب لینک از این روش شما باید صبور باشید و به هیچ‌وجه نباید عجله کنید، این پروسه اندکی زمان‌بر است.

اگر شما بخواهید سریعا وارد این وب‌سایت شده و به محتواهای خود لینک بدهید هیچ سودی به دست نخواهید آورد. شما باید یک استراتژی بلندمدت طراحی نمایید، ابتدا باید در این مجامع اجتماعی اندکی اعتبار کسب نمایید و افراد را تحت تاثیر خود قرار دهید و سپس در جهت منافع خود پیش بروید.برای این کار شما باید مدتی در این وب‌سایت‌ها فعالیت کنید و اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار دهید، به سوالات آن‌ها پاسخ دهید و آن‌ها را راهنمایی کنید، پس از مدتی می‌توانید برای پاسخ به بعضی از سوالات از محتواهایی از وب‌سایتتان که می‌تواند برای کاربران مفید باشند استفاده نمایید و در انتها به آن مقالات لینک بدهید.

می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک و توییتر نیز برای جذب لینک به روشی مشابه استفاده نمایید، علاوه بر این می‌توانید از یوتیوب به‌منظور جذب لینک با روش انتشار ویدیو در آن و لینک دادن به وب‌سایت خودتان در توضیحات آن ویدیو استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید که اگر شما می‌خواهید از روش انتشار ویدیو در یوتیوب برای جذب لینک استفاده نمایید حتما باید ویدیوها را ازلحاظ سئو بهینه نمایید.

پست مهمان

اگر شما می‌خواهید برای وب‌سایت خود از وب‌سایت‌های بسیار معتبر و قوی لینک دریافت کنید، ایجاد پست مهمان (نوشتن مطلب برای دیگر وب‌سایت‌ها) یکی از بهترین و امن‌ترین روش‌ها است. حتی اگر شما در زمینه کاری خود جزو قدیمی‌ترین و معتبرترین‌ها هستید بازهم به لینک برگشتی نیاز خواهید داشت و بهترین راه برای شما ایجاد پست مهمان در وب‌سایت‌های معتبر دیگری که در زمینه شما فعالیت می‌کنند می‌باشد.

ضرورتی ندارد که شما دقیقا وب‌سایت‌هایی را هدف قرار دهید که موضوع کاری آن‌ها کاملا با موضوع کاری شما یکسان است، بلکه شما می‌توانید وب‌سایت‌هایی که موضوعی مشابه با موضوع وب‌سایت شما دارند را نیز برای این منظور انتخاب نمایید.شما باید به دنبال وب‌سایت مرتبطی بگردید که درخواست شما برای ایجاد یک پست مهمان را قبول کند، اگر نمی‌دانید که کدام وب‌سایت‌ها را می‌توانید برای ایجاد پست مهمان در آن‌ها هدف قرار دهید می‌توانید از ابزارهایی مثل AllTop استفاده نمایید. این ابزار به شما می‌گوید که باید در چه شاخه‌هایی به دنبال وب‌سایت میزبان بگردید و چه کلیدواژه‌هایی را برای این منظور جستجو نمایید.

چگونه یک وب‌سایت ایجاد نماییم و مهارت‌های سئوی خود را در آن تمرین کنیم؟

تمام نکات ذکر شده در این مقاله و تمامی منابع نام‌برده زمانی می‌توانند برای شما مفید باشند که شما یک وب‌سایت برای خودتان داشته باشید و بتوانید این موارد را در آن وب‌سایت مورد آزمایش قرار دهید. البته پروسه ایجاد یک وب‌سایت آزمایشی تقریبا ساده است و زمان زیادی نمی‌خواهد، تنها کافی است چند ساعت بر روی آن زمان بگذارید.

مراحل ایجاد یک وب‌سایت

  • ابتدا باید یک هاست و دامنه تهیه نمایید. برای این کار کافی است در گوگل عبارت “خریدهاست و دامنه” را جست‌وجو کنید و یکی از کمپانی‌هایی که لینک آن‌ها در صفحه نتایج ظاهرشده است را انتخاب نمایید، سپس به صفحه مراجعه کرده و با پرداخت یک هزینه اندک صاحب یک‌هاست و دامنه شوید.
  • سپس وردپرس را بر روی کامپیوتر خود نصب نمایید و تنظیمات اولیه آن را انجام دهید. این کار زمانی زیادی نمی‌گیرد و مطالب متعددی در اینترنت برای راهنمای گام‌به‌گام شروع کار با ورد پرس وجود دارد که شما می‌توانید از هر یک از آن‌ها استفاده نمایید.
  • مرحله بعدی بهینه‌سازی سایت برای کاربران است، بهینه‌سازی کردن وب‌سایت برای کاربران و یا یوزر فرندلی کردن آن برای این منظور انجام می‌شود که ظاهر وب‌سایت و خدمات آن به‌گونه‌ای باشد که کاربران را به‌مجرد ورودشان به وب‌سایت فراری ندهد.
  • و در آخر بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجوگر باید انجام گیرد، حال نوبت به آن می‌رسد که شما نکات و مطالب بسیاری که درباره بهینه کردن وب‌سایت برای موتورهای جستجوگر خوانده‌اید را پیاده‌سازی کنید. می‌توانید تمامی آن نکات یا تعدادی از آن‌ها را در وب‌سایت خود مورد آزمایش قرار دهید و نتایج آن را مشاهده نمایید.

من به شما اطمینان می‌دهم که شما با مطالعه این مقاله و منابعی که در این مقاله به آن‌ها اشاره‌شده بود خواهید توانست در زمینه سئو عملکرد خوبی داشته باشید و از پس تقاضاهای مشتریانی که برای سئوی وب‌سایت خود به شما مراجعه می‌کنند برآیید، تنها باید به‌قدر کافی اعتمادبه‌نفس داشته باشید و معلومات خود را دست‌کم نگیرید. به خاطر داشته باشید که هیچ‌کسی وجود ندارد که تمامی جزییات و نکات سئو و بهینه سازی را بداند و در تمامی آن‌ها متخصص باشد و تمامی افراد متخصص در شاخه‌های خاصی از سئو تبحر دارند و در بقیه شاخه‌ها در حد معمول اطلاعات دارند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید