طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

راهنمای انتخاب بهترین فریم ورک php برای برنامه نویسان

راهنمای انتخاب بهترین فریم ورک php برای برنامه نویسان

انتخاب بهترین فریم ورک PHP

دوستان و همراهان همیشگی گروه طراحی سایت، سایت سازان در خدمت شما هستیم با راهنمای انتخاب بهترین فریم ورک php
PHP یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سراسر دنیا به شمار می آید و آخرین نسخه ی منتشر شده ی این زبان یعنی PHP 7 زبان برنامه نویسی سمت سرور را بهبود داده و آن را از همیشه با ثبات تر کرده است. از زبان برنامه نویسی PHP به وفور در پروژه های بسیار بزرگ استفاده می گردد. به عنوان مثال فیسبوک برای تولید و نگهداری سیستم های داخلی از PHP استفاده کرده است. وردپرس نیز به منظور کدنویسی سیستم های داخلی از این زبان استفاده کرده است که در نتیجه 26% از فضای وب به این طریق تحت تاثیر این زبان برنامه نویسی خواهند بود.

در حال حاضر بیش از 82% از وب سایت ها تحت تاثیر PHP قرار دارند. در این مقاله قصد داریم که به سه مورد از محبوبترین فریم ورک های(framework) PHP اشاره کنیم : Symfony ، Laravel و Yii. ما این فریم ورک ها را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم که بسته به نیازتان از بهترین فریم ورک (framework) مد نظرتان استفاده کنید.

به چه دلیل از فریم ورک PHP استفاده می گردد؟

دلیل استفاده از فریم ورک PHP بجای استفاده از PHP خام چیست؟ از جمله مزایای استفاده از فریم ورک می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • فریم ورک PHP کار توسعه کدها را سریعتر می کند. برای مثال شما برای بازیابی داده ها از پایگاه داده نیازی به نوشتن کدهای پیچیده ندارید. فریم ورک PHP به آسانی عملیات CRUD (Create, Read, Update, and Delete) را در اختیار شما قرار می دهد.
 • فریم ورک ها به کدنویس این قابلیت را می دهد که به آسانی بتواند سیستم ها را مقیاس کند.
 • عیب یابی و بررسی کدها در فریم ورک به مراتب آسانتر از برنامه PHP ساده است.
 • مدل MVC به کاربر اطمینان می دهد که کد به سرعت کار خواهد کرد.
 • فریم ورک ها به نسبت متدهای امنیتی معمول، در ایمن سازی وب عملکرد بهتری دارند.
 • وجود قاعده ی عدم تکرار در فریم ورک کار کدنویسی را با حداقل کد و بیشترین بازده به پیش می برد.

مزایای بالا بسیار قابل توجه هستند. اگرچه PHP خام نیز می تواند برای تولید هر اپلیکیشنی استفاده شود اما یک کدنویس ماهر برای پاسخگویی به نیازهای روز بازار باید از ابزارهای توسعه یافته اطلاع کافی داشته و به خوبی با مهارت های مدیریت زمان آشنایی داشته باشد.
چگونه باید یک فریم ورک را انتخاب کرد؟
1) ویژگی ها و نحوه ی عملکرد فریم ورک ها به چه ترتیب است؟ (آیا به نیازهای شما پاسخ مناسبی خواهند داد؟)
2) منحنی یادگیری این فریم ورک ها به چه صورت است؟
3) آیا فریم ورک ها مقیاس پذیر هستند؟
4) آیا فعالیت های فریم ورک و توسعه ی آن توسط تیم اصلی هدایت می شود؟
5) آیا از فریم ورک ها پشتیبانی های درازمدت صورت می گیرد؟
6) آیا گروه های بحث و گفتگو و پشتیبانی برای فریم ورک ها بصورت فعال کار می کنند؟

فریم ورک های Symfony، Laravel و Yii

قبل از اینکه بطور خاص به جزئیات تکنیکال بپردازیم ابتدا توضیح مختصری در مورد هر کدام از فریم ورک های نامبرده شده ارائه می نماییم :

Symfony

Symfony مجموعه ای از اجزای PHP است که می توان از آنها به تعداد نامحدودی استفاده کرد. این قابلیت به کدنویس اجازه می دهد که برنامه های مقیاس پذیر و با کیفیتی بسیار بالا تولید کند. در این فریم ورک 30 جزء در اختیار کدنویس قرار دارد که کدنویس می تواند با آزادی تمام از میان این اجزا بخش های مورد نظرش را انتخاب نموده و در محیط RAD مورد استفاده قرار دهد. Symfony این قابلیت را به برنامه های تولید شده می دهد که به راحتی با دیگر برنامه ها بصورت یکپارچه عمل کنند.
بسیاری از پروژه های مشهور از جمله Drupal و phpBB از فریم ورک Symfony استفاده می کنند. در حقیقت Laravel، محبوبترین فریم ورک PHP، به نوعی از Symfony اقتباس شده است.

Laravel

این فریم ورک که با عنوان فریم ورک PHP برای متخصصان وب شناخته می شود، دارای جوامع بحث و گفتگوی عالی برای رفع مشکلات می باشد. به همین دلیل این فریم ورک از محبوبیت بالایی نزد کدنویسان برخوردار شده است. در ماه می سال 2015 نسخه ی 5.1 Laravel به بازار عرضه شد و این نسخه به همراه خود یک پشتیبانی دراز مدت به مدت 2 سال را به کاربران ارائه کرد. نسخه ی 5.2 در ماه دسامبر سال 2015 به بازار عرضه شد. بسیاری از شرکت های میزبانی وب، پشتیبانی های Laravel را به عنوان پشتیبانی برنامه های تولید شده توسط Laravel به مشتریان خود ارائه کردند.

Yii

این فریم ورک توسط Qiang Xue در سال 2008 تولید شد. Yii یک فریم ورک امنیتی، پر سرعت و با عملکردی بسیار با کیفیت است. این فریم ورک با توجه به کیفیت پایین تکنیک های بارگذاری دیگر فریم ورک ها به عنوان سریع ترین فریم ورک موجود شناخته می شود. از جمله دیگر ویژگی های منحصر به فرد Yii می توان به مجتمع بودن jQuery اشاره کرد. این اجتماع باعث شده است که کدنویس های حرفه ای سریعا به سمت این فریم ورک تمایل پیدا کنند. همانند Symfony ، Yii نیز از بخش های آماده برای سرعت بخشیدن به کدنویسی استفاده می کند.

مقایسه ی فریم ورک ها

تمامی این سه فریم ورک برای تولید برنامه های Web 2.0 بسیار کارآمد هستند، اما هر کدام از این فریم ورک ها با هدف خاصی بکار گرفته می شوند. در اینجا قصد داریم تا ویژگی های هر کدام را بطور جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

موتورهای قالب بندی

موتورهای قالب بندی تلاش های کدنویسان را برای کدنویسی بهینه سازی سایت می کند و در کدنویسی های front-end عملکرد بهتری را به آنها ارائه می نماید. از جمله ویژگی های موتورهای قالب بندی می توان به automatic HTML escaping and filters و پر کردن نقاط ضعف کدهای خام PHP اشاره نمود.

سیستم قالب Twig فریم ورک Symfony

Twig یک سیستم قالب بندی مدرن برای PHP می باشد. در فریم ورک Symfony کدنویسان می توانند با استفاده از Twig کدهایی تمیز و مختصر بنویسند و فراتر از قابلیت های PHP به کدنویسی بپردازند. برای مثال با استفاده از کد طولانی زیر می توان یک escaping نوشت :

اما با استفاده از Twig کد بالا را می توان به صورت زیر بازنویسی نمود :

سیستم قالب بندی Blade در فریم ورک Laravel

برخلاف دیگر سیستم های قالب بندی، Blade به شما اجازه می دهد تا در نماها (views) از کدهای PHP استفاده نمایید. همچنین Blade هیچ بار اضافی را در عملکرد برنامه ایجاد نمی کند زیرا فایل های نمایش Blade در افزونه ی .blade.php ذخیره می گردند. تمامی کدها در فایل های نمایش در طول پردازش به کدهای PHP خام تبدیل می گردند.

سیستم قالب بندی پیشفرض Yii

Yii بصورت پیشفرض از هیچ سیستم قالب بندیی استفاده نمی نماید، اما این به این معنی نیست که این فریم ورک فاقد پشتیبانی سیستم قالب بندی است. انتخاب سیستم قالب بندی کاملا به انتخاب تیم برنامه نویسی وابسته است. توصیه ی ما برای سیستم قالب بندی در این فریم ورک، Twig و Smarty است. Symfony از Twig بهره می گیرد و اگر در گذشته از Symfony استفاده کرده باشید در پروژه های آینده Yii نیز می توانید از Twig بهره بگیرید.

در میان این سیستم های قالب بندی نمی توان برتری را به طور کامل به یکی از آنها اختصاص داد، زیرا هر کدام در مقاصد خاصی عملکرد بهتری دارند. تنها برتری Yii نسبت به دیگر فریم ورک ها این است که از یک سیستم قالب بندی پیشفرض استفاده نمی کند و برنامه نویس در انتخاب سیستم پیشفرض آزاد است.

تفاوت های فریم ورک ها

هر فریم ورک بطور متفاوتی تولید شده است. Symfony بر روی اجزایی کار می کند که پیاپی قابل استفاده هستند و بهترین بخش بندی ها را ارائه می دهد. Symfony همچنین برای توصعه ی برنامه های وب از مدل ها و کنترلرهایی استفاده می کند که ممکن است از نگاه برنامه نویسان جدید بسیار کهنه به نظر بیاید اما این متدها بسیار کارآمد هستند. Symfony همچنین یک مثال خوب برای فریم ورک های بخش بندی شده به شمار می آید. شما می توانید با استفاده از 30 بخش مجزا که در Symfony فراهم شده پروژه های طبقه بندی شده ای را اجرا کنید.

Yii از فریم ورک MVC استفاده می نماید. (Symfony از MVC پشتیبانی می کند. در بالا مفصل در این باره بحث شد)

از Symfony می توان در مراحل توسعه ی سریع و پروژه های پیچیده بهره گیری کرد. در بررسی های انجام گرفته مشخص شد که Symfony در پروژه های پیچیده بهترین عملکرد را در میان تمامی فریم ورک ها دارا می باشد. Yii نیز از قطعات کد مختلف استفاده می کند اما طبقه بندی ها در Yii در مقایسه با Symfony ضعیف تر انجام شده است. Laravel در مقایسه با دیگر فریم ورک های نام برده شده از روش مقیاسی استفاده نمی کند.

اگر قصد دارید از یک فریم ورک مقیاسی (modular) استفاده کنید، Symfony بهترین گزینه است. در غیر اینصورت Laravel و Yii بهترین انتخاب های شما خواهند بود.

نصب و راه اندازی

این سه فریم ورک دارای چندین رویه ی راه اندازی و نصب هستند. بهترین راه برای نصب و راه اندازی فریم ورک استفاده از راهنماهای شرکت ارائه دهنده ی این خدمات است. راه های دیگری نیز برای نصب این فریم ورک ها وجود دارد.

برای مثال شما می توانید با استفاده از متد simple archive فریم ورک های مد نظرتان را نصب کنید. پس از مرحله ی نصب، Yii به شما یک برنامه ی وب و یک قالب عمومی برای شروع کار ارائه می نماید. Symfony 2 نیز در ابتدا یک پیش نمایش از نحوه ی کار در این فریم ورک به کاربر ارائه می نماید. Laravel به راحتی از طریق Composer create-project یا Laravel Installer قابل نصب می باشد.

روند توسعه

از دیدگاه مشتری یا کمپانی تولید کننده ی برنامه، ارائه ی سریع اپلیکیشن به بازار برای پاسخ به نیاز های مشتریان و شکست رقبا بسیار با اهمیت است. Symfony یک فریم ورک بسیار قوی است که توسط فروم های کاربران به شدت از آن پشتیبانی می شود. Laravel به سرعت در حال رشد است اما برای تبدیل شدن به انتخاب اول برنامه نویسان هنوز راه زیادی را در پیش دارد. از طرف دیگر اگر از فریم ورک های PHP هیچ اطلاعی ندارید و با در کمترین زمان ممکن قصد دارید تا از آنها استفاده نمایید، ما به شما Laravel  را پیشنهاد می کنیم. Laravel به راحتی فراگیری می شود و برای یادگیری آن آموزش های آنلاین فراوانی در اینترنت منتشر شده است. Yii نیاز به دانش فراتری دارد و با استفاده از آن می توان سریعتر کدنویسی کرد.

کارآیی

اگر برنامه ی مورد نظر شما یک برنامه ی real-time  است و از داده های حساسی استفاده می نماید، نحوه ی عملکرد آن بسیار حائز اهمیت می باشد. چه تعداد از برنامه های وب بر اساس عملکرد بسیار بالا تولید می گردند؟ تعدادی بسیار اندک. نحوه ی عملکرد فریم ورک می تواند نقشی کلیدی در بسیاری از پروژه ها ایفا نماید. شبکه های اجتماعی نخستین نمونه رخدادهای real-time هستند. هنگامی که قصد دارید تا بهترین فریم ورک را برای کدنویسی انتخاب نمایید، Yii به عنوان سریعترین فریم ورک PHP خودنمایی می نماید.

نحوه ی عملکرد Laravel بسیار جای بحث دارد. این فریم ورک کمی کند است اما آیا این موضوع اهمیت دارد؟ شما می توانید با استفاده از منابع آنلاین سرعت عملکرد را بالا ببرید. با اندکی جستجو می توانید این راهنماها را در اینترنت بیابید.

پشتیبانی از پایگاه داده

Symfony 2 به نسبت دیگر فریم ورک ها از پشتیبانی پایگاه داده ی بهتری برخوردار است. شما می توانید با آرایه ای از پایگاه های داده شامل NoSQL و DynamoDB کار کنید. در این زمینه Yii و Laravel نیز بسیار کارآمد هستند اما در مقایسه با Symfony از پایگاه های داده ی کمتری پشتیبانی می کنند. پایگاه داده هایی که توسط هر کدام از فریم ورک ها پشتیبانی می شوند در جدول زیر آورده شده است.

چگونه یک فریم ورک PHP انتخاب کنیم؟

جوامع بحث و گفتگو (Community) و منابع

میزان قدرت جوامع پشتیبان یک فریم ورک شاخص خوبی برای پیشبینی طول عمر آن فریم ورک می باشد. تمامی سه فریم ورک نام برده شده در این مقاله دارای جوامع بحث و گفتگو و رفع اشکال بسیار پویایی هستند، البته قدرت جوامع Symfony اندکی از دیگر فروم ها قوی تر هستند. با توجه به قدرت زیاد فروم های پشتیبانی این سه فریم ورک، نمی توان به این زودی ها در مورد افول آنها صحبتی به میان آورد. در مورد بحث آموزش و مستندات آموزشی، Laravel کمی از دیگران بهتر است. اما با این وجود Symfony  و Yii  از این دیدگاه در جایگاه خوبی قرار دارند.

قابلیت توسعه

فریم ورک ها ساختار هایی هستند که می توانند با افزونه ها و پکیج هایی توسعه پیدا کنند. به این طریق می توان دامنه  فعالیت و نحوه ی عملکرد این فریم ورک ها را بهبود داد. در مقایسه ی فریم ورک ها از دیدگاه افزونه های در دسترس، Laravel عملکرد بهتری دارد. Packalyst، دایرکتوری پکیج های Laravel است که بیش از 9000 پکیج را به کاربران ارائه می نماید. از طرف دیگر Yii  و Symfony به ترتیب 2800 و 2830 بسته ی نرم افزاری را به کاربران ارائه کرده اند. با در نظر داشتن اینکه تعداد افزونه های Laravel  سه برابر دیگر فریم ورک ها است، می توان گفت Laravel  که از این دیدگاه  بهترین فریم ورک موجود می باشد.

شباهت ها

تا اینجا روی تفاوت های فریم ورک ها بحث کردیم. در اینجا قصد داریم اندکی در مورد شباهت های آنها نیز بحث کنیم :

 • هر سه فریم ورک نام برده شده فریم ورک های full-stack PHP هستند و ویژگی هایی را برای تولید برنامه های وب ارائه می کنند، از کد نویسی front-end تا کدنویسی back-end همگی با استفاده از این فریم ورک ها قابل اجراست.
 • پروژه های هر سه فریم ورک منبع باز بوده و سورس کدهای آنها در GitHub به راحتی یافت می شوند که این موضوع همکاری و بهبود این فریم ورک ها را برای همه در دسترس قرار داده است.
 • تمامی مستندات این فریم ورک ها به راحتی در دسترس هستند و هر سه دارای جوامع پشتیبانی بسیار بزرگی می باشند. تمامی آنها از (ORM bject Relationship Mapping) پشتیبانی می کنند. ORM برای نوشتن کدهای OO در اپلیکیشن ها کارآیی دارد.
 • برای تولید برنامه های Web 2.0 هر سه فریم ورک نام برده شده بسیار قوی، امن و قابل اعتماد هستند.

هنوز هم در انتخاب سردرگم هستید؟ چک لیست های زیر ممکن است در زمینه ی انتخاب به شما بهتر کمک کند :

Symfony :
 • نسخه های LTS را ارائه می دهد.
 • در حال حاضر پایدارترین فریم ورک موجود است
 • فریم ورک مبتنی بر بخش بندی های مختلف است و بطور گسترده قابلیت مقیاس شدن دارد
 • دارای جوامع بحث و گفتگوی فوق العاده می باشد و منابع آموزشی زیادی دارد
Yii :
 • با پشتیبانی Ajax ارائه می شود
 • برای توسعه ی برنامه های real-time بهترین گزینه است زیرا عملکردی سریع را فراهم می کند
 • بسیار توسعه پذیر است
 • رفع خطاها در آن بسیار آسان است
 • برای تولید سرورهای وب آرام بسیار کاربردی است
 • دارای جوامع بحث و گفتگوی فوق العاده می باشد و منابع آموزشی زیادی دارد
Laravel :
 • محبوبترین فریم ورک php از سال 2015 تا الان می باشد.
 • برای مدیریت پکیج ها از کامپوزر (Composer) پشتیبانی می کند
 • از متدهای تستینگ مناسبی برخوردار است
 • برای توسعه ی عملکرد فریم ورک هزاران پکیج را ارائه می نماید
 • دارای جوامع بحث و گفتگوی فوق العاده می باشد و منابع آموزشی زیادی دارد

نتیجه گیری

در نبرد بین سه فریم ورک Symfony ، Laravel و Yii ،  می توان گفت که تمامی سه فریم ورک PHP گزینه های فوق العاده ای هستند که یک محیط برنامه نویسی فوق العاده را برای برنامه نویسان فراهم کرده اند. از دیدگاه ما، Laravel برنده ی این رقابت می باشد و در حال حاضر هیچ نشانه از افول آن پدیدار نشده است.

با این حال، Symfony و Yii هر دو فریم ورک های فوق العاده ای هستند. Symfony به خوبی سازماندهی شده است و دارای جوامع بحث گفتگوی بالغ تر و بزرگتری می باشد. Yii نیز یک فریم ورک منحصر به فرد است که قوی و امن می باشد و به خوبی کارهای مد نظرتان با آن انجام می شود.

ولی در کل می توان Laravel را به عنوان کامل ترین، محبوب ترین و قوی ترین فریم ورک php تا الان معرفی کرد.

لاراول

در پایان اگر نقطه نظر خاصی در مورد هر کدام از فریم ورک ها دارید و یا می خواهید تجربیاتتان را در استفاده از فریم ورک های مختلف در اختیار دیگران قرار دهید، می توانید در بخش نظرات این مطلب با ما مکاتبه کنید.

عنوان
تاریخ بازبینی
عنوان
راهنمای انتخاب بهترین فریم ورک php
امتیاز
51star1star1star1star1star