طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

دوستان گرامی در صورتیکه تمایل دارید در مورد طراحی وب، آیتم ها و ويژگی های مربوط به آن اطلاعات کاملی به دست آورید پیشنهاد می کنیم به صفحه طراحی وب سایت مراجعه نمایید.

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت وجود دارند که طراحان سایت باید بدانند و از اشتباه درباره ی آن ها پرهیز کنند. این اشتباهات ممکن است بزرگ یا کوچک باشند اما در هر صورت کار شما و کیفیت آن را تحت تاثیر قرار می دهند و دور مندن از آن ها کلید موفقیت شما خواهد بود.

در زیر به بیان و بررسی این 23 نکته ی مهم خواهیم پرداخت.

هدف و موفقیت را شناسایی کنید

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

پیش از شروع کار شما باید بدانید که چه چیزی می خواید طراحی کنید و برای موفقیت به چه فاکتورهایی نیاز دارید. کاربرد سایت چیست و کاربر چه انتظاراتی از آن دارد! به عنوان مثال یک سایت خبری را در نظر بگیرید. آیا حجم زیادی از تبلیغات در آن باید باشد و یا آن که بهترین محیط و دسترسی را برای مطالعه ی اخبار دارا باشد؟ چگونه باید به اهداف برسید؟

همچنین در صورت طراحی مجدد و بازسازی یک سایت باید از نظرات و انتقادات کاربران استفاده کنید تا بفهمید آن ها را چه چیز هایی سر ذوق می آورد. بهترین طراحی ، پر زرق و برق ترین نیست ، بلکه کارآمد ترین طراحی را به عنوان بهترین طراحی در نظر می گیرند.

ایده هایتان را روی کاغذ بیاورید!

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

طراحان زیادی وجود دارند که بدون بررسی مشکلاتشان شروع به طراحی می کند. در واقع طراحی ، برطرف کردن مشکلات است. شما باید مشکل کاربران را با تعبیه ی امکانات و در دسترس قرار دادن آن ها برطرف کنید. جای درست هر مطلب و هر یک از امکانات سایت باید تعیین شده باشد. به طور کلی شما باید به محتوا و همچنین یک طرح بندی اصولی فکر کنید تا بتوانید طراحی مناسبی داشته باشید.

چارچوب و طرح کلی

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

وقتی که به شما طراحی یک پروژه سپرده می شود اولین کاری که باید بکنید بررسی و در نظر گرفتن یک چارچوب برای محیط و محتوای موجود در سایت می باشد. انتخاب چارچوب و طرح اصلی مناسب می تواند تمامی مشکلات شما را در طراحی صفحات برطرف کند. شما می بایست با توجه به حجم و نوع محتوای موجود در سایت برای آن چارچوبی مناسب در نظر بگیرید و سپس با توجه به چارچوب انتخاب شده ، محتوا را در فضای موجود و با شکلی مناسب جای دهید. اگر از این زاویه به طراحی نگاه کنید ، تسلط بیشتری بر روی کارتان خواهید داشت.

شبکه بندی مناسب

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

شبکه بندی مناسب در طراحی و طرح بندی سایت بسیار مهم و ضروری می باشد. برای طرح بندی اصولی سایت می ایست طرح بندی در همه ی دستگاه ها درست باشد و وقتی که سایت شما ریسپانسیو باشد و بخواهد در موبایل ها و تبلت ها هم نمایش داده شود ، می بایست شبکه بندی و اندازه ی صفحه ی درستی داشته باشد تا طرح بندی شما مرتب باقی بماند.

تایپوگرافی مناسب

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

ظاهر نوشته های شمانیز باید اصولی و درست باشد. نوع و شکل فونت و اندازه ی آن مهم و تاثیر گذار هستند. به طور کلی نمی توان یک یا چند فونت را به عنوان فونت های خوب معرفی کرد و هر سایت با توجه به موضوع و محیط مخصوص به خودش فونت مناسبش پیدا و استفاده خواهد شد.

از استفاده از فونت های خیلی بزرگ و یا با اشکال خاص نترسید. در جای درست می توانید از هر فونت و اندازه ی که مناسب باشد استفاده کنید و با تغییر شکل و اندازه ی فونت ها خلاقیت خودتان را نشان دهید.

رنگ قالب را انتخاب کنید

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

همراه و هم زمان با انتخاب فونت مناسب شما باید مهم ترین فاکتور در طراحی رابط کاربری را هم آماده کنید. رنگ قالب را انتخاب کنید. پیشنهاد من به شما انتخاب دسته و طیف های رنگی موجود در حالت های پیش فرض می باشد چرا که همخوانی و هماهنگی خاصی در بین آن ها وجود دارد و می تواند نیاز شما را به خوبی برطرف کند. این مورد یکی از مهم ترین و حتی شاید مهم ترین مسئله در طراحی رابط کاربری می باشد. شما می توانید برای طراحی بهتر یک رابط کاربری از دیگر مطالب سایت سازان مانند نکات مهم در طراحی رابط کاربری استفاده کنید.

تقسیم بندی

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

محیطی که در اختیار دارید را بخش بندی کنید. هر قسمت باید به یک موضوع یا یکی از امکانات سایت اختصاص داده بشود. از قرار دادن همه ی محتوا در یک بخش و همچنین ایجاد بخش های زیاد و کوچک پرهیز کنید. بخش بندی ها و تعداد واحد های به وجود آمده باید منطقی و عقلانی باشد. همچنین هر بخش باید به سادگی قابل فهم و استفاده باشد تا کاربران بتوانند کارآیی آن را تشخیص دهند و در صورت نیاز به سادگی از آن استفاده کنند.

بازنگری کنید

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

در کار خود و حتی اصول رایج بازنگری و تفکر کنید! بخش بندی های خودتان را بررسی کنید تا اگر مشکلی هست آن را برطرف کنید و یا این که ممکن است ایده بهتری به ذهنتان برسد. همچنین ممکن است یک قسمت یا حتی یک دکمه اضافی باشد و یا این که کمبودی وجود داشته باشد که با یک تغییر ساده بتوان آن را برطرف کرد.

منظور اصلی ما در این پاراگراف اصلاح و ویرایش اصول می باشد. بسیاری از بخش ها و دکمه ها که در گذشته مهم و کاربردی بوده اند امروزه دیگر بی استفاده و غیر ضروری هستند و می توانید آن ها را حذف کنید و یا تغییر دهید.

حرکت و جابجایی

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

هر آیتم و بخش از سایت به قسمتی مشخص مربوط می شود که با کلیک بر روی آن و یا حرکت اشاره گر روی آن این حرکت اعمال و نمایش داده می شود. سرعت این جابجایی ها و همچنین جلوه های گرافیکی و طراحی آن بسیار مهم می باشد. هم چنین با توجه به کاربرد بخش های مختلف یک سایت باید برای هر بخش عنوان مناسبی انتخاب شود و متناسب با کارایی آن از آن ها استفاده کرد.

نمونه اولیه

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

ساختن یک نمونه ی اولیه از آنچه که می خواهید طراحی کنید بسیار مفید است. با این کار می توانید بخش بندی های بهتر و هم چنین چارچوب سازی بهتری داشته باشید. در نظر داشته باشید که امروزه ابزار های شبیه سازی و نمونه سازی بسیاری به وجود آمده اند و شما برای ساخت یک نمونه ی اولیه لازم به نوشتن حجم زیادی از کد ها ندارید و کافیست با استفاده از این ابزار ها به سادگی یک نمونه ی کامل از ایده ی خودتان بسازید.

خودتان را به چالش بکشید

پیشنهاد من به همه ی طراحان این است که خودشان و توانایی هایشان را با چالش بکشند و همیشه یک الگوی ثابت را اجرا نکنند. شما حتی اگر به عنوان بهترین طراح جهان هم شناخته شده باشید همیشه باید به دنبال خلاقیت و نوآوری باشید تا بتوانید کار های با کیفیت ارائه بدهید و جایگاهتان را حفظ و یا بهبود ببخشید. همواره سعی کنید از چارچوب ها و طرح ها و بخش بندی ها جدید و مختلف استفاده کنید. هم چنین می توانید کمی خارج از مرز های اصولی حرکت کنید تا دست و پایتان برای خلاقیت باز تر باشد.

جزئیات را پرورش دهید

برای ایجاد ذوق و شگفت زدگی در کاربران می توانید از جزئیات و کوچک ترین بخش های سایت استفاده کنید و در آن ها خلاقیت و تنوع ایجاد کنید. به عنوان مثال یک تاخیر آگاهانه ، یک انیمیشن کوتاه ، یک حرکت متفاوت در هنگام کلیک و یا حتی به جا ماندن رد اشاره گر در صفحه می تواند یک ایده ی جذاب برای کاربران باشد و آن ها را مجذوب سایت شما کند.

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت وجود دارند که در بخش اول از این مطلب 12 نکته را مورد بررسی قرار دادیم و در بخش دوم به معرفی و بررسی ادامه ی این نکات خواهیم پرداخت.

 

به هر جزء توجه کنید

هر یک از اجزای سایت را حتی کوچک ترین آن ها را طراحی کنید و بهترین حالت آن را پیاده کنید. هر جزء باید برای خودش طراحی داشته باشد و برای آن ارزش و اهمیت قائل شوید تا کار شما آراسته و با کیفیت دیده بشود. برای نتیجه گرفتن از این کار ، هر بخش را یک طراحی کامل در نظر بگیرید و تمامی مراحل طراحی را برای آن انجام دهید.

تمیز بودن طراحی

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

یکی از ساده ترین اما مهم ترین نکاتی که در لیست ۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت وجود دارد این است که ظاهر سایت شما تمیز باشد. منظور از تمیز بودن ، توجه کردن به جزئیات ظاهری سایت است. به عنوان مثال در مرز بین آیتم ها تصاویر پیکسل نشوند و یا این که جدا کننده های بخش ها همانطور که باید باشند و دارای زائده و قسمت های اضافی کوچک نباشند. به طور کلی تمیزی کار در حالت عادی به عنوان مسئله ای مهم به چشم نمی آید اما اگر کار شما تمیز نباشد و فقط در یک نقطه حتی یک میلیمتر اضافه تر وجود داشته باشد ، این عدم هماهنگی و تمیز نبودن کاملا دیده شده و کیفیت کار شما را زیر سوال می برد.

فایل های خود را دسته بندی کنید

فرقی نمی کند که پروژه ی شما چقدر بزرگ است و تفاوتی ندارد که شما به تنهایی روی پروژه کار می کنید یا همراه با اعضای یک تیم! فایل های استفاده شده در طراحی را به صورت منظم و با نام های مشخص دسته بندی کنید تا در مواقع نیاز به سادگی آن ها را پیدا کنید. این کار به سرعت شما در مراحل طراحی کمک می کند.

بهترین طراحی را برای همه ی شرایط انجام دهید

بدیهی و واضح است که باید بهترین کار را انجام دهیم و بالا ترین کیفیت را پیاده کنیم. این نکته نیز احتیاجی به گفتن ندارد که سایت باید ریسپانسیو باشد و برای نمایش در تمامی دستگاه ها سازگاری داشته باشد. اما گاهی شرایط بسیار حاد می شود و امکانات کاربران بسیار پایین تر از حد تصور شماست و با توجه به اهمیت مطلب یا امکانات موجود در سایت مجبور به استفاده از آن هستند. شما برای بهبود تقریبا کامل این شرایط باید در حد امکان سازگاری وبسایت را بالا ببرید هم چنین از حجم محتوای مناسبی در هر آیتم و هر بخش استفاده کنید. اینگونه سایت شما آراسته تر نمایش داده می شود و کاربران خاص نیز می توانند ا امکانات و محتوای سایت شما استفاده کنند.

از طراحی های خودتان متنفر شوید!

پس از انجام یک کار و یا حتی در حین انجام دادن آن ، تصاویری از آن تهیه کنید و جلوی چشمتان قرار دهید. می توانید آن ها را قاب کنید و روی میز بگذارید ، به دیوار بچسبانید ، پس زمینه ی موبایلتان قرار دهید و … با این روش و دیدن هزار باره ی آن ها را کوچک ترین نقاط ضعف و منفی آن ها را می بینید و در طراحی های بعدی آن اشتباهات را تکرار نمی کنید و برای بهبود کیفیت کارتان تلاش خواهید کرد. با این کار از بهترین طراحی هایتان هم متنفر خواهید شد و دیگر چشم دیدن آن ها را نخواهید داشت!

کار را با مشتری و کاربران به اشتراک بگذارید

پیش از پایان کار ، آن را با مشتریان و یا حتی با کاربران عادی به اشتراک بگذارید از نظرات و پیشنهادات آن ها استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید تصاویر کارتان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. در نظر داشته باشید که این کاربران هستند که می خواهند از سایت استفاده کنند ، پس نظر و خواسته های آن ها مهم ترین عامل در طراحی یک سایت می باشد.

با توسعه دهندگان دوست باشید

در بین همه ی ۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت ، این نکته فراموش شده ترین نکته است! توسعه دهنگان مانند شما از ابتدا در جریان یک پروژه نیستند و به همین دلیل می توانند هنگام ورود به پروژه ایده هایی جدیدتر و بهتر بدهند. به عبارتی شما می توانید از ایده های ذهن تازه و با طراوت آن ها به خوبی استفاده کنید. همچنین سعی کنید که آن ها را از ابتدا در پروژه دخیل کنید و از همان ابتدا نظرات و ایده هایشان را دریافت کنید.

ارائه و معرفی خوب داشته باشید

معرفی کار به اندازه ی طراحی آن مهم و حساس و ضروریست. بهترین ایده ها و طراحی ها اگر به درستی و آن طور که باید ، ارائه و معرفی نشوند به نابودی خواهند رسید. شما هنگام معرفی کار خود باید ببینید چه نکاتی هستند که برای شما واضح و برای افراد عادی که اطلاعاتی در این باره ندارند ، سخت و پیچیده است! از بیان این جزئیات و ورود کردن به بخش های تخصصی پرهیز کنید و افراد را با ساده ترین زبان با کیفیت و اهمیت کارتان آشنا کنید.

خشک و انعطاف ناپذیر نباشید!

شما به عنوان یک طراح و متخصص در زمینه ی کاری خودتان ، باید به عقاید و کار هایتان ایمان داشته باشید اما این نکته را فراموش نکنید که باید انتقاد پذیر و باهوش باشید. اگر کسی ایرادی از کار شما گرفت آن را بررسی کنید و اگر ایده یا پیشنهادی برای بهتر شدن کارتان بیان شد حتما از آن استفاده کنید.

فراموش نکنید که فقط یک راه وجود ندارد و همیشه تنها و بهترین راه ، راه شما نیست!

کار هایتان را بهبود ببخشید

اگر برای کار ها و طراحی هایتان اهمیت و احترام قائل باشید ، این را می دانید که کار شما با انجام دادن تمام مراحل به پایان نمی رسد بلکه این شروعی برای یک بخش تازه است! وقتی که طراحی تمامی قسمت ها به پایان رسید ، وقت بازنگری فرا می رسد. از تمامی دوستان همکاران خود بخواهید تا برروی کوچک ترین نکات و قسمت های طراحی شما دقت کنند و نظرشان را بگویند تا کوچک ترین نقصی در کار باقی نماند.

کار هایتان را مرحله به مرحله به اشتراک بگذارید!

به عنوان آخرین نکته از مجموعه ی ۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت می خواهیم نکته ای شگفت انگیز را به شما بگوییم! کارهایتان را در هنگام طراحی و پیش از به پایان رسیدن به اشتراک بگذارید حتی اگر به نظرتان خوب و کامل نیست و حتی اگر می خواهید قسمتی از آن را تغییر دهید یا حذف کنید! گاهی بهترین بخش های یک طراحی در طول پروژه به دلایل مختلف حذف می شوند و هیچگاه نمایش داده نمی شوند. شما با به اشتراک گذاشتن همه ی بخش های کارتان می توانید به دانش جامعه کمک کنید و در مقابل بازخورد های مناسبی را دریافت کنید.

در اینجا این مطلب آموزشی با عنوان ۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت به پایان رسید و ما امیدواریم این مطلب نیز مانند سایر مطالب سایت سازان مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.