طراحی سایت تهران، سیدخندان به سمت رسالت شرق، خیابان کابلی (دبستان)، نبش کوچه آگاهی، پلاک ۴ ، واحد ۱۵
02188471521   ۰۲۱۴۰۸۸۱۰۳۸

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت – بخش اول

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت وجود دارند که طراحان سایت باید بدانند و از اشتباه درباره ی آن ها پرهیز کنند. این اشتباهات ممکن است بزرگ یا کوچک باشند اما در هر صورت کار شما و کیفیت آن را تحت تاثیر قرار می دهند و دور مندن از آن ها کلید موفقیت شما خواهد بود.

در زیر به بیان و بررسی این 23 نکته ی مهم خواهیم پرداخت.

هدف و موفقیت را شناسایی کنید

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

پیش از شروع کار شما باید بدانید که چه چیزی می خواید طراحی کنید و برای موفقیت به چه فاکتورهایی نیاز دارید. کاربرد سایت چیست و کاربر چه انتظاراتی از آن دارد! به عنوان مثال یک سایت خبری را در نظر بگیرید. آیا حجم زیادی از تبلیغات در آن باید باشد و یا آن که بهترین محیط و دسترسی را برای مطالعه ی اخبار دارا باشد؟ چگونه باید به اهداف برسید؟

همچنین در صورت طراحی مجدد و بازسازی یک سایت باید از نظرات و انتقادات کاربران استفاده کنید تا بفهمید آن ها را چه چیز هایی سر ذوق می آورد. بهترین طراحی ، پر زرق و برق ترین نیست ، بلکه کارآمد ترین طراحی را به عنوان بهترین طراحی در نظر می گیرند.

ایده هایتان را روی کاغذ بیاورید!

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

طراحان زیادی وجود دارند که بدون بررسی مشکلاتشان شروع به طراحی می کند. در واقع طراحی ، برطرف کردن مشکلات است. شما باید مشکل کاربران را با تعبیه ی امکانات و در دسترس قرار دادن آن ها برطرف کنید. جای درست هر مطلب و هر یک از امکانات سایت باید تعیین شده باشد. به طور کلی شما باید به محتوا و همچنین یک طرح بندی اصولی فکر کنید تا بتوانید طراحی مناسبی داشته باشید.

چارچوب و طرح کلی

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

وقتی که به شما طراحی یک پروژه سپرده می شود اولین کاری که باید بکنید بررسی و در نظر گرفتن یک چارچوب برای محیط و محتوای موجود در سایت می باشد. انتخاب چارچوب و طرح اصلی مناسب می تواند تمامی مشکلات شما را در طراحی صفحات برطرف کند. شما می بایست با توجه به حجم و نوع محتوای موجود در سایت برای آن چارچوبی مناسب در نظر بگیرید و سپس با توجه به چارچوب انتخاب شده ، محتوا را در فضای موجود و با شکلی مناسب جای دهید. اگر از این زاویه به طراحی نگاه کنید ، تسلط بیشتری بر روی کارتان خواهید داشت.

شبکه بندی مناسب

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

شبکه بندی مناسب در طراحی و طرح بندی سایت بسیار مهم و ضروری می باشد. برای طرح بندی اصولی سایت می ایست طرح بندی در همه ی دستگاه ها درست باشد و وقتی که سایت شما ریسپانسیو باشد و بخواهد در موبایل ها و تبلت ها هم نمایش داده شود ، می بایست شبکه بندی و اندازه ی صفحه ی درستی داشته باشد تا طرح بندی شما مرتب باقی بماند.

تایپوگرافی مناسب

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

ظاهر نوشته های شمانیز باید اصولی و درست باشد. نوع و شکل فونت و اندازه ی آن مهم و تاثیر گذار هستند. به طور کلی نمی توان یک یا چند فونت را به عنوان فونت های خوب معرفی کرد و هر سایت با توجه به موضوع و محیط مخصوص به خودش فونت مناسبش پیدا و استفاده خواهد شد.

از استفاده از فونت های خیلی بزرگ و یا با اشکال خاص نترسید. در جای درست می توانید از هر فونت و اندازه ی که مناسب باشد استفاده کنید و با تغییر شکل و اندازه ی فونت ها خلاقیت خودتان را نشان دهید.

رنگ قالب را انتخاب کنید

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

همراه و هم زمان با انتخاب فونت مناسب شما باید مهم ترین فاکتور در طراحی رابط کاربری را هم آماده کنید. رنگ قالب را انتخاب کنید. پیشنهاد من به شما انتخاب دسته و طیف های رنگی موجود در حالت های پیش فرض می باشد چرا که همخوانی و هماهنگی خاصی در بین آن ها وجود دارد و می تواند نیاز شما را به خوبی برطرف کند. این مورد یکی از مهم ترین و حتی شاید مهم ترین مسئله در طراحی رابط کاربری می باشد. شما می توانید برای طراحی بهتر یک رابط کاربری از دیگر مطالب سایت سازان مانند نکات مهم در طراحی رابط کاربری استفاده کنید.

تقسیم بندی

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

محیطی که در اختیار دارید را بخش بندی کنید. هر قسمت باید به یک موضوع یا یکی از امکانات سایت اختصاص داده بشود. از قرار دادن همه ی محتوا در یک بخش و همچنین ایجاد بخش های زیاد و کوچک پرهیز کنید. بخش بندی ها و تعداد واحد های به وجود آمده باید منطقی و عقلانی باشد. همچنین هر بخش باید به سادگی قابل فهم و استفاده باشد تا کاربران بتوانند کارآیی آن را تشخیص دهند و در صورت نیاز به سادگی از آن استفاده کنند.

بازنگری کنید

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

در کار خود و حتی اصول رایج بازنگری و تفکر کنید! بخش بندی های خودتان را بررسی کنید تا اگر مشکلی هست آن را برطرف کنید و یا این که ممکن است ایده بهتری به ذهنتان برسد. همچنین ممکن است یک قسمت یا حتی یک دکمه اضافی باشد و یا این که کمبودی وجود داشته باشد که با یک تغییر ساده بتوان آن را برطرف کرد.

منظور اصلی ما در این پاراگراف اصلاح و ویرایش اصول می باشد. بسیاری از بخش ها و دکمه ها که در گذشته مهم و کاربردی بوده اند امروزه دیگر بی استفاده و غیر ضروری هستند و می توانید آن ها را حذف کنید و یا تغییر دهید.

حرکت و جابجایی

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

هر آیتم و بخش از سایت به قسمتی مشخص مربوط می شود که با کلیک بر روی آن و یا حرکت اشاره گر روی آن این حرکت اعمال و نمایش داده می شود. سرعت این جابجایی ها و همچنین جلوه های گرافیکی و طراحی آن بسیار مهم می باشد. هم چنین با توجه به کاربرد بخش های مختلف یک سایت باید برای هر بخش عنوان مناسبی انتخاب شود و متناسب با کارایی آن از آن ها استفاده کرد.

نمونه اولیه

۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت

ساختن یک نمونه ی اولیه از آنچه که می خواهید طراحی کنید بسیار مفید است. با این کار می توانید بخش بندی های بهتر و هم چنین چارچوب سازی بهتری داشته باشید. در نظر داشته باشید که امروزه ابزار های شبیه سازی و نمونه سازی بسیاری به وجود آمده اند و شما برای ساخت یک نمونه ی اولیه لازم به نوشتن حجم زیادی از کد ها ندارید و کافیست با استفاده از این ابزار ها به سادگی یک نمونه ی کامل از ایده ی خودتان بسازید.

خودتان را به چالش بکشید

پیشنهاد من به همه ی طراحان این است که خودشان و توانایی هایشان را با چالش بکشند و همیشه یک الگوی ثابت را اجرا نکنند. شما حتی اگر به عنوان بهترین طراح جهان هم شناخته شده باشید همیشه باید به دنبال خلاقیت و نوآوری باشید تا بتوانید کار های با کیفیت ارائه بدهید و جایگاهتان را حفظ و یا بهبود ببخشید. همواره سعی کنید از چارچوب ها و طرح ها و بخش بندی ها جدید و مختلف استفاده کنید. هم چنین می توانید کمی خارج از مرز های اصولی حرکت کنید تا دست و پایتان برای خلاقیت باز تر باشد.

جزئیات را پرورش دهید

برای ایجاد ذوق و شگفت زدگی در کاربران می توانید از جزئیات و کوچک ترین بخش های سایت استفاده کنید و در آن ها خلاقیت و تنوع ایجاد کنید. به عنوان مثال یک تاخیر آگاهانه ، یک انیمیشن کوتاه ، یک حرکت متفاوت در هنگام کلیک و یا حتی به جا ماندن رد اشاره گر در صفحه می تواند یک ایده ی جذاب برای کاربران باشد و آن ها را مجذوب سایت شما کند.

در اینجا بخش اول از این مطلب آموزشی با عنوان ۲۳ نکته مهم در طرح بندی اصولی سایت به پایان رسید و ما امیدواریم این مطلب نیز مانند سایر مطالب سایت سازان مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط