طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

10 اشتباه رایج در سئو

10 اشتباه رایج در سئو

اشتباه‌های متداول در بهینه سازی سایت

بهینه سازی وب‌سایت و وبلاگ یکی از المان‌های ضروری در استراتژی بازاریابی محتوا به شمار می‌آید. اگرچه ماهیت سئو همواره متغیر است اما همواره در اولویت کار بازاریابان برای جذب مشتری قرار دارد. با این تکنیک بازاریابان همواره مشتریان خود را به سمت خرید محصولاتشان هدایت می‌نمایند.
روش‌های جستجو همراه با پیشرفت موتورهای جستجو و دیدگاه مخاطبان نسبت به جستجو در حال تغییر است. موفقیت دائمی در تکنیک‌های سئو کار بسیار پیچیده‌ای است و بسیار دیده می‌شود که تجارت های مختلف درگیر روش‌های اشتباه سئو می‌شوند. گاهی اوقات ممکن است تلاش‌های فراوان در این زمینه منجر به جذب مخاطب و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری نشود.
تعدادی اشتباه متداول در سئو وجود دارد که گرفتار نشدن به آنها برای همگان ممکن نیست. استفاده از ابزارهای تست بهینه سازی های انجام شده نیز کار پیچیده‌ای است. زیرا شما همواره نمی‌توانید تمامی تکنیک‌های خلاقانه‌ی خود را با این ابزارها مورد بررسی قرار دهید و از طرف دیگر قوانین موتورهای جستجو پیوسته در حال تغییر بوده و ممکن است بعضی از تکنیک‌های شما را اسپمی قلمداد کنند و برای شما جرایمی در نظر بگیرند.
اگر چه روش‌های جستجو پیوسته در حال تغییر هستند اما در دراز مدت مشخص شده است که برخی اقدامات می‌توانند در بهینه سازی موثر واقع شوند و برخی نیز ممکن است برای سایت مضر باشند. بنابر این بهتر است 10 اشتباه رایج که همواره سئوکاران انجام می‌دهند را مورد بررسی قرار دهید تا متناسب با تلاش‌هایی که انجام داده‌اید، به نتایج مورد نظرتان دست پیدا کنید.

1) انتخاب نادرست کلید واژه‌ها

بهینه سازی وب سایت به معنی کسب رتبه‌ی بهتر برای کلید واژه‌هایی است که قصد دارید سایت شما بر روی آنها تمرکز داشته باشد و با جستجوی آنها توسط کاربران سایت شما به نمایش درآید. اما آیا کلید واژه‌های درستی را هدف قرار داده‌اید؟
یکی از اشتباهات رایج در انتخاب کلید واژه‌ها، غفلت از اولویت‌بندی‌های موتورهای جستجو و کاربران برای این کلید واژه-ها است. هنگامی که می‌خواهید به هر طریقی کالا یا خدمات خود را به مشتریان معرفی کنید، بسیار مهم است بدانید که این مشتریان با چه کلید واژه‌هایی ممکن است به دنبال محصولات شما بگردند. گاهی اوقات ممکن است کلید واژه‌ی انتخابی شما با کلید واژه‌ی انتخابی توسط کاربران متفاوت باشد و یا به اندازه‌ای عمومی باشد که تنها کاربران هدف را به سمت محصول شما هدایت نکند.
بهتر است پیش از بهینه سازی برای یک کلید واژه، تحقیقات دقیقی پیرامون کاربردی بودن آن کلید واژه انجام دهید. استفاده از ابزارهایی مانند Google AdWords KeywordPlanner ، Google Trends ، SEMrush و Moz Keyword Explorer می‌تواند به شما کمک کند تا روند جستجوها را بدرستی تحلیل نمایید و کلید واژه‌های هدف خود را با دقت بیشتری انتخاب نمایید.

2) انباشته کردن کلید واژه‌ها در محتوا

ممکن است در نظر داشته باشیدکه کلید واژه‌ی خود را در تمامی جملات متن استفاده نمایید و به این ترتیب رتبه‌ی خود را بهبود دهید. این رویه کاملا اشتباه است؛ چرا که اخیرا استفاده‌ی افراطی از کلید واژه‌ها در متن، توسط موتورهای جستجو یک روش اسپمی شناخته می‌شود. بنابر این انباشتن کلید واژه‌ها می‌تواند به فعالیت‌های سئوی سایتتان لطمه وارد نماید.
با استدلال‌های بالا می‌توان گفت که استفاده بیش از حد از کلید واژه‌ها در متن هیچ کمکی برای موفقیت در سئو نخواهد کرد. این اقدام متن شما را غیر طبیعی می‌کند و مخاطب هدف با خواندن آن نمی‌تواند نیازش را برطرف نماید. گوگل اخیرا از یک سیستم جستجوی معنایی به نام Latent Semantic Indexing استفاده می‌کند. این برنامه بدون نیاز به گنجاندن کلید واژه‌ها، و با بررسی متن محتوا می‌تواند عنوان محتوای شما را تشخیص دهد و با توجه به آن محتوای شما را اندیس گذاری می‌نماید.

3) تولید محتواهایی که به کلید واژه‌های شما ارتباطی ندارند

یکی دیگر از دام‌هایی که سئوکاران در آن گرفتار می‌شوند، تولید محتواهایی است که ارتباط مشخصی با کلید واژه‌های هدف ندارند. مشکل اینجاست که شما می‌خواهید برای یک کلید واژه‌ی مشخص رتبه بدست بیاورید، اما نمی‌توانید متن را با عنوان هدف سایتتان تطبیق دهید. موتورهای جستجو از جمله گوگل، همواره تلاش می‌کنند تا مرتبط ترین محتواها با عناوین جستجو شده را به کاربران خود ارائه نمایند. از این رو اگر محتوای شما نتواند نیاز کاربران را ارضا نماید، نمی‌تواند رتبه‌ی خوبی دریافت کند.
این اشتباه اغلب نتیجه‌ی تلاش درجهت تطبیق محتواهای مختلف با یک عنوان خاص، تولید محتوای کم کیفیت با هدف گنجاندن کلید واژه‌ها و یا بهینه سازی سایت یک محتوا با چندین کلید واژه خواهد بود. هدف اصلی شما از تولید محتوا باید پاسخ به نیازهای مخاطبان و مشتریان هدف، با استفاده از عبارات صحیح زمینه‌ی کاریتان باشد. موتورهای جستجو توانایی این را دارند که محتوای شما را ردیابی نموده و کلید واژه‌های آن را با عبارات جستجو تطبیق دهند.

4) عدم انتشار محتوای اصیل

اشتباه معمول بعدی، مربوط به کیفیت محتوای شماست. اگرچه در گذشته استفاده از محتواهای تکراری و کپی برداری رایج بود، اما امروزه این اقدامات توسط موتورهای جستجو جریمه می‌شوند. کپی برداری محتوا اکنون یک اقدام اسپمی است و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.
محتواهای تکراری و کم حجم اکنون نمی‌توانند سودمند باشند. بجای وصله کردن تیکه‌های کپی برداری شده از منابع مختلف و استفاده از ابزارهایی جهت تغییر فرم محتوا، بهتر است روی تولید محتوای اصیل و معنادار سرمایه گذاری نمایید. این تنها راهی است که می‌توانید مطمئن باشید که وب‌سایتتان با هیچ افت رتبه‌ای ناگهانی مواجه نخواهد شد.

5) عدم استفاده از تگ‌ عنوان و توضیح متا

پس از اینکه کلید واژها مورد نظر را به درستی در متن گنجاندید کار بهینه سازی شما تمام نمی‌شود. تگ عنوان و توضیح متا دو پارامتر بسیار مهم سئو هستند که هرگز نباید فراموش شوند. عدم استفاده از آنها به معنای استفاده نکردن از یک پتانسیل بسیار بزرگ در رتبه‌بندی آن محتوا است. هنگامی که خزنده‌های جستجو به بررسی سایت‌ها می‌پردازند، این فاکتورهای بهینه سازی نقش پر رنگی در جلب نظر آنها ایفا می‌نمایند. بنابراین استفاده از این امکانات به خوبی عملکرد محتوای شما را بهبود خواهد داد.
یکی دیگر از فاکتورهای فنی که توسط سئوکاران فراموش می‌شود عدم استفاده از تگ برای تصاویر است. تگ‌های alt که برای المان‌های چند رسانه‌ای در محتوا استفاده می‌شوند بسیار مهم هستند. این تگ نیز به خزنده‌ها کمک می‌کند تا هدفگذاری شما از تولید محتوا را متوجه شوند. ربات‌های جستجو نمی‌توانند تصاویر را ببینند. اما قادر هستند تگ‌های موجود در متن را بررسی کنند و بوسیله‌ی آنها به صفحات مختلف اندیس اختصاص دهند.

اشتباه رایج در سئو

6) از دست دادن لینک‌های با کیفیت

افرادی که کار بهینه سازی وب انجام می‌دهند باید درنظر داشته باشند که برای بدست آوردن بهترین عملکرد در سئو، کیفیت لینک‌های موجود در متن به مراتب مهمتر از تعداد آنها است. به همین دلیل بهتر است مطمئن شوید که لینک‌های شما کاملا با عناوین هدف مرتبط باشند و از سایت‌های مشهور و معتبر برای ارسال و دریافت لینک در متن‌ها استفاده شود. همچنین توصیه می‌شود که به سایت‌هایی که به شما لینک ارسال کرده‌اند لینک ارسال کنید ؛ چرا که این کار در آینده موجب خواهد شد که ترافیک برای سایت شما فراهم شود.
یکی دیگر از اشتباهان در حوزه‌ی تولید لینک، استفاده از انکر تکست های غیر مرتبط و غیر موثر است. این اشتباه، موجب می‌شود تا فرصت‌های مناسب برای بهبود طراحی سایت به راحتی از دست بروند. انکر تکست به کاربر و موتور جستجو نشان می‌دهد که صفحه‌ای که به آن اشاره می‌کند، چه محتوایی را به آنها نشان خواهد داد و اگر انکر تکست نامرتبط باشد، کاربر و ربات جستجو را گمراه می‌نماید و هیچ منفعتی از آن لینک برای صفحه‌ی مورد نظر بدست نمی‌آید. بنابر این، هرگز از عبارت “اینجا را کلیک کنید” به عنوان یک انکر تکست استفاده نکنید. همچنین مهم است که انکر تکست هایی که در متن-های مختلف به یک صفحه اشاره دارند با هم متفاوت باشند. زیرا استفاده از یک انکر تکست به طور مکرر ممکن است اسپمی به نظر برسد.

7) گمراه کردن مخاطب با لینک‌های داخلی

اشتباه رایج دیگری که به وفور با آن مواجه هستیم، لینک‌هایی است که کاربران را گمراه می‌کنند. به طور طبیعی بسیار مهم است که درنظر داشته باشید که بیشتر به صفحات با عملکرد بهتر در سایتتان لینک دهید. با این کار میزان دیده شدن این صفحات را به طور منطقی افزایش خواهید داد. اما اگر محتوای این صفحات با متنی که در حال تدوین آن هستید ارتباط منطقی ندارد، نباید فقط با هدف گنجاندن لینک‌ها در متن، کاربر را گمراه کنید و او را به سمتی هدایت کنید که هیچ ارزشی برای او ندارد.
همانند انباشتن کلید واژه‌ها، باید مراقب باشید که در متن به طور افراطی به صفحات مختلف لینک ارسال نکنید. اگر محتوا و لینک‌های داخلی آن غیر طبیعی به نظر بیاید، متن شما مورد توجه مخاطب هدف قرار نخواهد گرفت. این اقدام به هیچ عنوان برای موتورهای جستجو نیز خوشایند نیست، چرا که از دید موتورهای جستجو این اقدام یک عمل جعلی به نظر می‌آید.

8) عدم سرمایه گذاری روی صفحات پرسرعت و سازگار با تلفن همراه

بهینه سازی سئو در بهبود محتوا و کلید واژه‌ها خلاصه نمی‌شود. بهینه سازی، کیفیت یک وبسایت و بخصوص نحوه‌ی عملکرد آن در تلفن‌های همراه را نیز در بر می‌گیرد. زیرا امروزه تلفن‌های همراه محبوب‌ترین ابزار برای ارتباطات اینترنتی نزد کاربران به حساب می‌آید. گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر می‌توانند تشخیص دهند که آیا صفحات سایت شما با تلفن‌های همراه سازگار هستند یا خیر.
اگر تا کنون سایت خود را برای یک عملکرد روان و مناسب در تلفن‌های همراه بهینه نکرده‌اید، رتبه‌ی سایت شما در موتورهای جستجو با کاهش محسوسی روبرو خواهد شد. این موضوع در مورد سرعت بارگذاری سایت نیز صدق می‌کند. چرا که سرعت بارگذاری سایت‌ها نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که تمامی موتورهای جستجو روی آن تاکید دارند. کاملا واضح است که وب‌سایتی با سرعت پایین بارگذاری، به سرعت مخاطبان خود را از دست می‌دهد و در نتایج جستجو با افت شدید رتبه مواجه می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از ابزارهایی مانند Pingdom و GT Metrix سایت خود را به منظور یافتن مشکلاتی که سرعت طراحی وب سایت را پایین آورده اند، بررسی نموده و از پیشنهاداتی که برای برطرف نمودن این مشکلات به شما ارائه می‌شود بهره بگیرید.

9) استفاده نکردن از تاثیرگذاران زمینه‌ی کاریتان در تبادلات اجتماعی

بهینه سازی، علاوه بر موارد اشاره شده، یک بعد اجتماعی نیز دارد. هنگامی که محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌نمایید، مهمترین هدفتان جلب توجه کاربرانی است که تاثیر قابل ملاحظه‌ای در فضای مجازی دارند. به این معنی که محتوای آنها همواره مورد توجه قرار دارد و همواره توسط مشتریان شما و موتورهای جستجو رصد می‌شود. به همین دلیل بسیار مهم است که شما بتوانید با کاربرانی با این قدرت نفوذ ارتباط برقرار نمایید و بوسیله‌ی اعتبار آنها، محصولات و خدماتتان را ترویج دهید.
از طرف دیگر می‌توانید پست‌های وبلاگی و تبلیغات سایت خود را در سایت‌های اجتماعی مانند Digg، Reddit و یا Quora بدون استفاده از افراد تاثیر گذار (که در بند قبلی به آن اشاره کردیم) استفاده نمایید. با این روش هنگامی که کاربران محتوای ارزشمند شما را به اشتراک می‌گذارند، محتوای شما بیشتر در فضای مجازی سر و صدا ایجاد می‌نماید. تلاش کنید تا سطح ارتباطاتتان را روز به روز گسترده تر نموده و به صورت برنامه ریزی شده توسط حوزه‌ها و افراد تاثیر گذار، فعالیت‌های آنلاین خود را توصعه دهید. زیرا با افزایش رقابت استفاده از این فاکتورها در استراتژی‌های بهینه سازی بسیار لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

10) توجه نکردن به تجزیه و تحلیل‌های آماری سایت

تنها راهی که به وسیله‌ی آن می‌توان بررسی کرد که فعالیت‌ها و اقدامات بهینه سازی سایت سودمند بوده‌اند یا خیر، آنالیز مرتب و بررسی نحوه‌ی پیشرفت سایت است. بسیاری از بازاریاب‌ها به آمارها بی توجهی نشان می‌دهند و این یک خطای بسیار بزرگ است. آنالیز منظم و پی در پی سایت برای رصد کردن نتایج بهینه سازی‌ها و مشخص نمودن مسیر بعدی آنها بسیار لازم و ضروری به نظر می‌آید.
Google Analytics و Google Webmaster Tools دو مورد از ده‌ها ابزاری هستند که شما می‌توانید برای آنالیز نتایج بهینه ‌سازی‌های سایتتان از آنها بهره بگیرید. به کمک این ابزارها می‌توانید بررسی کنید که تغییراتی که در سایتتان بوجود می‌آورید چگونه بر عملکرد آن تاثیر می‌گذارد. به این ترتیب می‌توانید استراتژی‌های تاثیر گذارتان را شناسایی کرده و تشخیص دهید که کدام اقدامات تاثیر بهتری بر روند پیشرفت سایت خواهند داشت.
امروزه بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یکی از مهمترین بخش‌های استراتژی بازاریابی به شمار می‌آید. اگر چه هر روز تعدادی توصیه‌ی مهم پیرامون بهینه سازی سایت به سئو کاران ارائه می‌شود، اما اشتباه در به کارگیری این توصیه‌ها بسیار رایج است. بجای شتاب در به کار گیری توصیه‌هایی که به شما ارائه می‌شود، می‌توانید چالش‌هایی که دیگران با آن مواجه شده‌اند را مورد بررسی قرار دهید و اشتباهات آنها را متوجه شده و این اشتباهات را در روند بهینه سازی خود تکرار نکنید. 10 خطایی که در بالا به آن اشاره کردیم، فراگیر ترین اشتباهاتی هستند که معمولا سئوکاران مرتکب به آن می-شوند. بنابر این اکنون شما می‌توانید نسبت به آنها آگاهی پیدا کرده و این خطاها را در روند بهینه سازی سایتتان تکرار نکنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید