طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

10 اشتباه سئو که در سال 2017 نباید آن ها را انجام دهید

10 اشتباه سئو که در سال 2017 نباید آن ها را انجام دهید

10 اشتباه رایج در سئو

سال 2017 در جریان است و بسیاری از افراد دیگر شروع سال جدید را فراموش کرده اند؛ اما اگر اتفاقات سئو در سال جدید همانند سال نو فراموش شود ممکن است تبعات بدی را برای تجارت های مختلف به همراه داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی 10 اشتباه که ممکن است صاحبان سایت ها در سال 2017 درگیر آنها شوند را به شما ارائه کرده ایم تا با توجه به آنها در سال 2017 و بعد از آن بتوانید رتبه ی خود را در نتایج جستجوها بهبود دهید.

1) تصور اینکه تولیدمحتوای عالی بدون بهینه سازی مناسب کارگشا است

بازاریابی محتوا کار شگفت انگیزی است و به زیبایی در کنار سئو یک مجموعه کامل را تشکیل می دهد. با این حال بعضی از صاحبان سایت ها گمان می کنند که تولید محتوای عالی جایگزینی برای فعالیت های سئو است. این موضوع با حقیقت فاصله ی بسیاری دارد.
اگر چه مثال هایی وجود دارد که بعضی محتواهای بسیار عالی حتی بدون هیچ گونه بهینه سازی توانسته اند رتبه های بسیار خوبی کسب کنند اما اینها تنها استثنا هستند و در حالت کلی این موضوع اتفاق نمی افتد.
برای کسب رتبه ی مناسب برای یک محتوا، بهینه سازی درون صفحه ای همچنان به عنوان یک موضوع ضروری باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین باید به کاربر پسند بودن ارائه ی محتوا توجه ویژه ای شود.

2) تصور شود که بدون استفاده از روش های معمول لینک سازی، به محتواهای عالی شما لینک داده می شود

احتمال این وجود دارد که یک محتوای عالی بدون هیچ تلاشی لینک دریافت کند اما با این حال توجه نکردن به استراتژی های تولید لینک (نداشتن استراتژی تولید لینک) در 90% اوقات منجر به دیده نشدن محتوا و راکد ماندن آن درون سایت می شود.
با بررسی آمارهایی که در سال 2016 منتشر شدند، مشخص شد که محبوب ترین استراتژی های تولید لینک به این شرح هستند: ارتقاء محتوا (مانند تولید محتوای مهمان در وبلاگ های دیگر)، تولید محتواهایی که پتانسیل جذب لینک بالایی دارند، استفاده از روابط عمومی دیجیتال و استنادهای محلی.

3) قرار دادن محتوای مهمان در سایت های خارجی بدون تحقیق در مورد آنها

قرار دادن محتوای مهمان یکی از محبوبترین راه های تولید لینک به شمار می آید. با این حال تولید محتوای مهمان و قرار دادن آن در سایت های نامتناسب ممکن است اعتبار شما را از بین ببرد و منجر به افت رتبه ی صفحات شما در رتبه بندی های موتورهای جستجو شود.
بهتر است قبل از درخواست قرار دادن محتوای مهمان و یا پاسخ به دعوت یک سایت برای قرار دادن محتوا، یک تحقیق مفصل در مورد سایت میزبان انجام دهید و از اعتبار و محبوبیت آن در نزد بازدیدکنندگان اطمینان حاصل کنید. از خودتان بپرسید که آیا مخاطب های آن سایت با مخاطبانی که شما به دنبال جذب آنها هستید مطابقت دارند؟ آیا این سایت محتواهای منحصر به فرد و با کیفیت انتشار می دهد؟ آیا قدرت دامنه، مشخصات لینک ها، رتبه بندی ها و گزارشات ارائه شده در مورد آن سایت ها مورد اعتماد شماست؟

4) ترویج ندادن محتوا

ترویج و توزیع مناسب محتوا، کلید اولیه جلب توجه دیگران به آن محتوا می باشد. بدون ترویج محتوا، ممکن است مقاله ی شما تنها اندکی به اشتراک گذاشته شود و در مجموع مورد توجه قرار نگیرد.
بر اساس تحقیقات انجام گرفته توسط Moz و BuzzSumo، 50% از محتواهای منتشر شده تنها 2 بار یا کمتر در فیسبوک مورد توجه و تعامل قرار گرفته اند و 75% از محتواهای منتشر شده هیچ گونه لینک خارجی دریافت نکرده اند. می توان مطمئن بود که دلیل این بی توجهی به این محتواها، عدم ترویج آن توسط ناشران آنها بوده است.
بهتر است برای ترویج هر بخشی از محتوای تولید شده در سایت، یک برنامه ی مشخص داشته باشید. می توانید این کار را توسط ارسال ایمیل، استفاده از رسانه های اجتماعی، از طریق ترویج بصورت تبلیغی و یا ترکیبی از این روش ها انجام دهید.

5) لینک دهی های اسپمی

بله هنوز هم تجارت هایی هستند که در سال 2017 هم از روش های اسپمی نخ نما استفاده می کنند. به طور معمول دیگر همه می دانند که نباید از فارم های تولید لینک، به ازای پرداخت هزینه، لینک دریافت کنند. اکثر صاحبان تجارت های آنلاین اطلاعات کافی از حوزه های اسپمی دارند و دیگر از این روش ها که در سال 2008 مرسوم بوده استفاده نمی کنند.
با این حال پیشنهاد پرداخت به ازای دریافت لینک خواه بصورت پول نقد، سرویس رایگان و یا ارائه محصول – به همان اندازه بد است. در اینجا به چند مثال از استراتژی های اشتباه در این مورد اشاره می کنیم:

  • درخواست توضیح در مورد یک محصول و گنجاندن لینک برگشتی به طراحی سایت شما. اگر چه پرداخت برای این گونه لینک ها به نظر بسیار عالی می آید اما این لینک باید بصورت nofollowed باشند و هیچ منفعتی برای سایت شما به همراه نخواهند داشت.
  • پرداخت برای تبلیغات بنری و لینک های متنی در یک سایت دیگر بدون تگ nofollow برای آن لینک
  • درخواست یک لینک follow به ازای قالب ها و یا ابزارهای وبی که به فروش می رسانید یا توزیع می کنید.

6) تولید محتواهای کوتاه و بدون درون مایه

تا به حال شنیده نشده که یک محتوای کوتاه (کمتر از 400-500 کلمه) بتواند جایگاه مناسبی در رتبه بندی ها کسب کند. به طور کلی استفاده از محتواهای بلند می تواند برای شما رتبه ی بهتری به همراه داشته باشد و توجه کاربران را بیشتر به خود جلب کند.
بر اساس تحقیقی که توسط serpIQ انجام گرفته است مشخص شد که به طور متوسط محتوای صفحاتی که در رتبه ی 10 قرار گرفته اند حدود 400 کلمه کوتاه تر از محتوای صفحاتی هستند که در رتبه ی 1 قرار دارند.
اکثر تحقیقات صورت گرفته در زمینه ی اندازه ی محتوا نشان می دهد که محتواهای طولانی تر بهتر هستند. همچنین محتواهای وبلاگی 1200 کلمه ای یا بیشتر، در رتبه های بالاتری قرار می گیرند. البته بسته به هدف شما برای انتشار مطلب، این میزان می تواند زیاد یا کم شود.

7) نادیده گرفتن لینک های داخلی

می توان گفت که هم از دیدگاه کاربر پسند بودن سایت و هم از دیدگاه رتبه بندی بهتر، لینک های داخلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. لینک دادن به صفحات و محتواهای دیگر در داخل سایت به شما کمک می کند صفحات سایتتان از توزیع قدرت یکنواختی برخوردار شوند. این موضوع همچنین فاکتورهایی از جمله تعداد صفحات بازدید شده (page views) و زمان ماندن کاربران در سایت (time-on-site) را بهبود می دهد.

در اینجا به برخی از بهترین شیوه ها برای استفاده موثر از لینک های داخلی اشاره می کنیم: تنها به محتواهایی لینک بدهید که ارتباط مشخصی با محتوای شما دارند. بجای استفاده از کلیدواژه ها در انکر تکست به منظور کسب رتبه ی بهتر، بهتر است از انکر تکست هایی طبیعی و معقول استفاده شود. به صفحات عمقی سایتتان لینک بدهید تا تعادل در سراسر سایتتان برقرار شود. سعی کنید در هر محتوایی که تولید می کنید حداقل 2-3 لینک داخلی بگنجانید.

8) تمرکز بیشتر بر شبکه های اجتماعی بجای دریافت لینک

هیچ شکی نیست که بازاریابی شبکه های اجتماعی، در تجارت های آنلاین بسیار موثر واقع می شود. با این حال نمی توان آن را به عنوان جایگزینی برای استراتژی های تولید لینک در نظر گرفت.
اگر چه مشخص است که شبکه های اجتماعی منافع غیر مستقیمی برای سئو سایت به همراه دارند اما ثابت شده است که تاثیر لینک ها بر رتبه بندی ها، مستقیم و بسیار چشمگیر است. در حقیقت بر اساس گزارشی که با عنوان فاکتورهای رتبه بندی موتورهای جستجو در سال 2015 توسط سایت Moz ارائه شد می توان گفت که لینک ها بیشترین تاثیر را بر رتبه ی سایت ها خواهند داشت.

توجه داشته باشید که در این گزارش معیار های اجتماعی صفحه (page-level social metrics) در انتهای لیست قرار گرفته اند. این جایگاه به این معنی نیست که ترویج سایت با استفاده از شبکه های اجتماعی و مشارکت هایی که در این محیط اتفاق می افتد از اهمیت زیادی برخوردار نباشد، اما باید توجه داشته باشید که به طور واضح لینک ها سهم خیلی بیشتری در بهبود رتبه ی سایت ها خواهند داشت.

9) تحقیق در مورد کلیدواژه ها … اما نه بطور موثر

تحقیق در مورد کلید واژه ها، دیگر در پیدا کردن کلیدواژه های محبوب و کلمات و عبارات کم رقابت خلاصه نمی شود. همچنین دیگر نمی توان از کلیدواژه ها در نقاط مختلف متن همانند گذشته استفاده کرد و منتظر کسب یک رتبه ی جادویی برای آن کلید واژه ها بود. تحقیق در مورد کلیدواژه ها در سال 2017 به معنی شناسایی کلیدواژه ها و عبارت ها با بیشترین ارتباط معنایی و بهره گیری از آنها برای عنوان ها و زیر عنوان های درون سایت می باشد. مطمئنا باید از این کلمات و عبارت ها در نقاط استراتژیکی در محتوا استفاده شود.

همچنین باید از مترادف ها و عبارت های مرتبط با کلیدواژه های اصلی در محتوا استفاده شود. امروزه تحقیق در مورد کلیدواژه ها باید به عنوان یک ابزار برای گوش نواز بودن محتوا استفاده شود. کلید واژه ها به شما کمک می کنند تا بتوانید محتواهای مرتبط تولید کنید و با استفاده از آنها به تقاضاهای مصرف کنندگان پاسخ بدهید و به این ترتیب پتانسیل صفحات سایتتان را برای کسب رتبه های بهتر افزایش دهید.

10) داشتن لینک های خراب

لینک های خراب درون سایت، نه تنها باعث لطمه به سئو وب سایت می شود بلکه باعث آزرده خاطر شدن کاربران نیز می گردد. برخی از شایع ترین دلایل بوجود آمدن لینک های خراب، حذف محتواها، تغییر ساختار URL و ریدایرکت های اشتباه هستند. با استفاده از ابزارهایی مانند ابزار تست لینک های خراب Screamingfrog می توانید لینک هایی که به رتبه بندی صفحات سایتتان لطمه می زنند را شناسایی کنید. نکته ی مهم دیگر اینکه با استفاده از این ابزار می توانید لینک های خراب رقبای خود را نیز شناسایی کنید. به این طریق می توانید با سایتی که به رقیب شما لینک داده ارتباط برقرار کنید و بجای محتوای رقیبتان یک محتوای مناسب برای لینک خراب مورد نظر تولید کنید.

سخن آخر

10 اشتباهی که در بالا به آنها اشاره کردیم، برخی از مهمترین اشتباهاتی هستند که صاحبان تجارت های اینترنتی آنها را مرتبا تکرار می کنند. اکنون شما با آگاهی از آنها می توانید از آنها اجتناب کنید و برای بهبود سئوی سایتتان در سال 2017 بهترین شیوه ها را مورد استفاده قرار دهید. اگر در مورد هر کدام از اشتباهاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم سوال یا نقطه نظر خاصی دارید در بخش نظرات این مطلب آنها را با ما در میان بگذارید تا پیرامون آنها به بحث و گفتگو بپردازیم.

نوشته های مرتبط