طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

10 راه استفاده بهتر از Google Trends

10 راه استفاده بهتر از Google Trends

10 راه استفاده بهتر از Google Trends را در این مطلب مورد بررسی قرار میدهیم تا شما عزیزان بتوانید استفاده ی بهتری از این ابزار برای موفقیت در کارتان بکنید. گوگل ترندز یکی از بهترین ابزارهای رایگانیست که شما می توانید از آن برای تولید محتوای مناسب و انتخاب نوع و موضوع محتوا استفاده کنید. پیدا کردن و انتخاب و استفاده از کلمات کلیدی بهتر دیگر کاربرد این ابزار برای شماست.

در ادامه ی مطلب به بیان این نکات و 10 راه استفاده بهتر از Google Trends خواهیم پرداخت.

یک کار بزرگ و جامع شروع کنید

امروزه استفاده از این ابزار ساده تر و بهتر از گذشته شده است. داشبورد و محیط کاربری ساده تری در اختیار شما قرار می دهد و شروع کارتان با جستجو و یافتن موضوعات خواهد بود.

10 راه استفاده بهتر از Google Trends

بهترین روش برای هرچه جامع تر شروع کردن این است که یک کلمه با سابقه ی زمانی بالا و ارزش و مخاطب زیاد را به عنوان Topic یا همان موضوع انتخاب کنید. حالا باید بخش های زیر را شخصی سازی کنید تا کارتان تخصصی تر و دقیق تر پیش برود.

10 راه استفاده بهتر از Google Trends
 • استفاده از ویژگی Worldwide به شما کمک می کند تا بازاریابی و کارتان را با توجه به موقعیت ها و زمان های مختلف اختصاصی کنید و نتیجه ی بهتری کسب کنید.
 • در بخش دوم که مربوط به انتخاب بازه ی زمانیست شما امکان این را دارید که با توجه به اهمیت کلمات و موضوعات در سالها یا روزهای گذشته کارتان را انجام دهید. اینگونه اهمیت موضوعات را در چندین سال گذشته تا چند ساعت گذشته می بینید و می توانید مقایسه کنید.
 • در بخش دسته بندی ها یا همان category از بین دسته های مشخص شده موارد مورد نظرتان را انتخاب کنید تا جستجو و تحقیق دقیق تری داشته باشید.
 • قسمت نوع جستجو امکان این را می دهد تا باز هم جستجوی خود را تخصصی تر کنید و به عبارتی یک نوع دسته بندی دیگر را به فیلترهای مورد نظرتان اضافه کنید.

شرایط و فیلتر ها مهم هستند

Google Trends عملکردی بسیار نسبی گرا و وابسته به شرایط و فیلترهای مشخص شده دارد. شما باید به جزئی ترین نکات در استفاده از این ابزار دقت کنید. اگر شما یک عبارت یا کلمه را جستجو کنید و تنظیمات را در حالت پیش فرض قرار دهید ممکن است با نتیجه ای مانند تصویر زیر مواجه شوید.

10 راه استفاده بهتر از Google Trends

در حالت پیش فرض بازه ی زمانی بر روی 12 ماه گذشته تنظیم شده و همانطور که می بینید کلمه ی جستجو شده توسط ما در 9 ماه آخر دچار افت شده ست. اما اگر تنظیمات زمانی را بر روی چند سال گذشته قرار دهیم چه اتفاقی می افتد؟ به عنوان مثال از سال 2004 تا به امروز. نتیجه را در تصویر زیر ملاحظه می کنید.

10 راه استفاده بهتر از Google Trends

همانطور که میبینید یک نمودار با نوسان های متوالی و دائمی ظاهر شده است. می توانیم متوجه شویم که این کلمه در فصل خاصی از سال دارای محبوبیت و کاربرد زیادیست پس نباید آن را یک کلمه و موضوع بی اهمیت و بی کاربرد دانست.

به همین دلیل به شما گفتیم که در هنگام جستجو و تحقیق فیلترهای مشخص شده دارای اهمیت زیادی هستند و باید یک کلمه را از تمامی جهات و با اعمال و مقایسه ی تمامی فیلترها در حالات مختلف بررسی کنید.

از امکانات خاص جستجو استفاده کنید

شما برای جستجوی بهتر می توانید از امکانات خاص استفاده کنید تا به نتیجه ی بهتری برسید. این پنج آپشن برای جستجو در اختیار شما هستند که البته معمولا کاربران گوگل ترندز استفاده از آن ها را فراموش می کنند!

 • Web search (Default)
 • Image Search
 • News Search
 • Google Shopping
 • YouTube Search

همچنین شما امکان این را دارید تا با توجه به بالا رفتن و پشرفت کلمات آن ها را جستجو کنید.

این کار معمولا برای سئو و بهینه سازی بهتر است چرا که مطالب و مقالات محبوب روز را پیدا می کنید و می توانید از آن ها استفاده کنید.

موقعیت مکانی

یک تنظیم و فیلتر مهم و تاثیرگذار است. شما برای یافتن کلمات کلیدی در سریع ترین حالت و با کیفیتی بالا می توانید از این بخش و امکان استفاده کنید تا نتیجه ی بهتری بگیرید. امکان انتخاب موقعیت های مکانی به صورت تکی و به صورت چندتایی وجود دارد که می تواند دست شما را در جستجوی بهتر و یافتن کلمات کلیدی و همچنین بررسی آن ها در بخش های مختلف بررسی کنید.

پیش بینی ها

ساده ترین کاری که می توانید بکنید این است که وارد گوگل ترندز شوید و از موضوعات و مباحث روز با خبر شوید. مشئله ای که در اینجا وجود دارد این است که سایر مدیران سایت ها، وبمسترها و بازاریاب ها هم از همین اطلاعات استفاده می کنند. اگر می خواهید از آن ها پیشی بگیرید و یک قدم جلوتر از آن ها حرکت کنید از اطلاعات پیش بینی شده استفاده کنید.

گوگل ترند در واقع می تواند به شما نشان دهد که کدام موضوعات مهم ترین و داغ ترین مباحث روز هستند. شما با سرمایه گذاری برروی این موضوعات می توانید به سود و نتیجه ی خوبی برسید و پیشرفت کنید.

برای این کار 2 روش وجو دارد:

 • اول آن که توسط فیلترهای گوگل، ترندها را شناسایی کنید. از فیلترهای دسته بندی، کشورها و … می توانید استفاده کنید.
 • روش دوم مقایسه ی دو روند با یکدیگر است. این که خودتان با توجه به اطلاعات تصمیم بگیرید که کدام یک را مورد استفاده قرار دهید.

از کلمات کلیدی طولانی و مفاهیم مرتبط استفاده کنید

برای موضوعات معروف با محبوبیت بالا معمولا رتبه های بالا و خوب گوگل پر هستند و رسیدن به آن ها کار سختیست.

در همین ابتدا یادآوری میکنیم که این کار غیرممکن نیست اما برای شما که تازه می خواهید شروع به کار کنید، کنار زدن رقبای بزرگ و رسیدن به جایگاه آن ها با سرعت بالا امری بسیار دشوار است و بهتر است که از روش های دیگر برای بالا بردن قدرت و اعتبار سایتتان استفاده کنید تا بتوانید با توان بالاتری با آن ها رقابت کنید.

می توانید از کلمات کلیدی بلند که به موضوعات جذاب مرتبط هستند استفاده کنید تا بتوانید ترافیک مورد نظرتان را کسب کنید و کاربران را به سمت سایتتان جذب کنید. به عنوان مثال اگر درباره ی یک جشنواره و یا مراسم بزرگ اهدا جوایز می خواهید بنویسید، می توانید اطلاعات شخصی یا زندگی نامه ی یکی از افراد آن مراسم را بنویسید زیرا مردم نسبت به افراد حاضر در مراسم کنجکاو خواهند شد و جستجو درباره ی آن ها بالا می رود.

از Top Charts استفاده کنید

برروی آیکون بالا سمت چپ صفحه کلیک کنید و به بخش Top Charts بروید.

10 راه استفاده بهتر از Google Trends

با توجه به توضیحاتی که گوگل درباره این بخش ارائه کرده، تاپ چارت کاملا متفاوت از ترندهایی است که روزانه کاربران آن ها را مشاهده می کنند. در این قسمت می توانید بالاترین ترندهای گوگل را در دسته بندی های متفاوت ببینید.

برای مثال محبوب ترین حیوان در جستجوهای امروز گوزن است! می دانستید؟!! این محبوبیت احتمالا برای فرا رسیدن فصل شکار گوزن هاست و در حالت کلی سگ ها و گربه ها در صدر قرار دارند. با استفاده از بخش Top Charts میتوانید اینگونه اطلاعات را کسب کنید.

از اطلاعات مربوط به بهینه سازی ویدئو استفاده کنید

برای انتشار یک فیلم در سایتتان باید بتوانید اطلاعات و توضیحات مربوط به آن را به بهترین شکل بنویسید تا بازدید و ترافیک لازم را جذب کند. برای این کار اقدامات زیر را انجام دهید

 • وارد بخش شرایط جستجو شوید
 • Web Search را به YouTube Search تغییر دهید
 • بخش های جستجو و موضوعات مرتبط (Related Queries و Related Topics) را چک کنید
 • مشخص کنید که بالاترین روندها را می خواهید ببینید یا روندهای رو به رشد را

با استفاده از این اطلاعات توضیحات و متن مناسب را برای فیلم بنویسید و کاربران را به سمت خودتان بکشانید.

از چرخه ی ترندها استفاده کنید

برای بهینه سازی و همچنین تولید محتوای مناسب یک کسب و کار و یک زمینه ی مشخص، به چرخه ها و دوره های اوج گیری ترندها توجه کنید. می توانید با توجه به نزدیک شدن دوره ی اوج یک موضوع کم کم آن را در مطالبتان بیان کنید و یا این که لینک سازی های جدید و بیشتر را برای آن انجام دهید تا در زمان اوج گرفتنش، سایت و صفحات مورد نظر شما هم اوج بگیرند.

نقاط کور را بشناسید و اشتباه نکنید!

این نکته آنقدر مهم هست که با وجود بیان شدن در بخش های قبلی به عنوان یک نکته ی اصلی هم یک بخش را به آن اختصاص دهیم. وقتی می خواهید یک روند را بررسی کنید از تمامی جهات و زوایا آن را ارزیابی کنید تا دچار اشتباه نشوید. همچنین باز هم تاکید می کنیم که بازه های زمانی مختلف را امتحان کنید تا در برنامه ریزی و تصمیم گیری درباره ی سیاست های کارتان به مشکل بر نخورید و نتیجه ی دلخواهتان را به دست آورید. و در پایان یکبار دیگر استفاده و اعمال فیلترها را در شرایط مختلف به شما گوشزد می کنیم.

در پایان درباره ی گوگل ترندز باید بگوییم که این ابزار در سال های گذشته در حال تغییر بوده و کارایی و امکانات آن رو به افزایش بوده است. شما هم با استفاده از این ابزار و بهره مندی از نکات Google Trends می توانید کارتان را بهبود ببخشید.

ما در این مطلب سعی کردیم تا به آموزش گوگل ترندز بپردازیم و آن را با عنوان 10 راه استفاده بهتر از Google Trends منتشر کردیم. امیدواریم شما از این مطلب استفاده ی لازم را برده باشید و از سایت سازان راضی بوده باشید.

تیم حرفه ای سایت سازان با سال ها تجربه و انجام پروژه های زیاد در زمینه های طراحی سایت و سئو و بهینه سازی یکی از شناخته شده ترین نام ها در این زمینه ها و به طور کلی خدمات حوزه ی وب می باشد. در صورت تمایل شما می توانید جهت مشاوره رایگان ، برآورد هزینه و ثبت سفارش از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید