طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

10 وب سایت برتر در زمینه آموزش آنلاین برنامه نویسی

10 وب سایت برتر در زمینه آموزش آنلاین برنامه نویسی

وب سایت های برتر در زمینه آموزش آنلاین برنامه نویسی به صورت اینتراکتیو (Interactively)

در گذشته تعداد افرادی که به برنامه نویسی علاقه مند بودند محدود بود و کسانی که برنامه نویسی را به عنوان شغل و حرفه خود انتخاب می نمودند افراد خاصی بودند که می دانستند یادگیری برنامه نویسی و کار کردن در این زمینه مشقات فراوانی دارد و این کار با محدودیت های بسیاری همراه است اما این افراد می خواستند که سرنوشت خودشان و دنیا را تغییر دهند و افرادی می شدند مثل بیل گیتس که خود را به جهان می شناساندند؛ اما امروزه برنامه نویسی شغل محبوب بسیاری افراد است و گام نهادن در این زمینه نسبت به گذشته بسیار ساده تر شده است زیرا منابع فراوانی برای یادگیری و حل مسائل و مشکلاتی که در مسیر یادگیری و انجام پروژه ها وجود دارد به وجود آمده اند که به سادگی در دسترس عموم قرار می گیرند و هر کس که با مقوله سرچ کردن آشنایی داشته باشد می تواند به سادگی منابع بسیاری برای یادگیری برنامه نویسی به زبان های مختلف برای خود بیابد. البته تمام این منابع موجود نیز منابع خوب و قابل اطمینانی نمی باشند و لذا افراد باید در انتخاب منابع خود دقت بیشتری به کار بگیرند. در این مقاله ما بر آن هستیم که شما را با 10 وب سایت برتری که در زمینه آموزش آنلاین برنامه نویسی می توانند برای افراد بسیار مفید باشند آشنا کنیم. پس اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که به برنامه نویسی علاقه مند هستند و در صدد یادگیری آن می باشند به شما توصیه می کنم که برای آنکه منابع خوب و مناسبی را برای کار خود بیابید تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.
تمامی نرم افزارها و ابزارهای آموزشی که نصب مشکلی دارند و همواره برای نصب آنها دچار مشکل می شوید و همچنین صفحات آزار دهنده و بی کیفیت وب سایت های آموزشی که موجب می شود شما دوست داشته باشید پیش از آنکه شروع به کار کنید از کار کردن دست بکشید را فراموش کنید و همه را کنار بگذارید امروز قصد دارم شما را با 10 وب سایتی آشنا کنم که آموزش ها آنها بسیار قوی و با کیفیت می باشد. در این وب سایت ها آموزش انواع زبان های برنامه نویسی مثل PHP، HTML و CSS وجود دارد و شما می توانید با خیال راحت هر یک از زبان هایی را که به آنها علاقه مند هستید به ساده ترین شکل و با بهترین کیفیت یاد بگیرید. این وب سایت ها علاوه بر آموزش های متعدد نمونه های عملی و مثال هایی دارند که نه تنها برای مبتدیان بلکه برای افراد حرفه ای نیز می تواند بسیار مفید و کارامد باشد. پس اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که مراحل اولیه آموزش را پشت سر گذاشته اید و اکنون افسوس می خورید که چرا زودتر این مقاله را ندید که از آموزش های بهتر بهره مند شوید، خوب است که شما نیز به این وب سایت ها سری بزنید و نمونه های عملی آن ها را مورد مطالعه قرار دهید.

پس دست از اتلاف وقت بردارید و بیایید به سراغ این وب سایت ها برویم:

1) Codecademy :

مسلما و بدون چون و چرا وب سایت Codecademy مشهورترین و محبوبترین وب سایت موجود در زمینه آموزش آنلاین برنامه نویسی به صورت اینتراکتیو می باشد. شعار این وب سایت “Learn to code interactively for free” می باشد که معنای آن این است: ” آموزش اینتراکتیو کد نویسی به صورت کاملا رایگان”. این وب سایت واسط کاربری بسیار ساده و سودمندی دارد که درس ها در آن به صورت کاملا منظم چیده شده اند و لذا می توان گفت که علاوه بر واسط کاربری ساده این وب سایت کاملا ساختار خوب و منظمی دارد. زمانی که شما به صفحه اصلی وب سایت مراجعه می کنید در گام اول یک کنسول بر روی صفحه مشاهده می کنید که وجود آن شما را تشویق می کند شروع به کدنویسی نمایید در واقع درون این وب سایت شما می توانید بدون نصب هیچ گونه IDE بر روی سیستم خود شروع به کدنویسی کنید. برای شروع پروسه یادگیری در Codecademy تنها کافیست یکی از مجموعه های آموزشی که این وب سایت ارائه می نماید را انتخاب کنید تا پروسه آموزش شروع شود. در این وب سایت زبان های برنامه نویسی مختلفی آموزش داده می شود که از جمله آنها می توان به PHP، HTML، JAVA، JavaScript، JQuery و Python اشاره نمود.
در هر یک از قسمت های آموزشی علاوه بر وجود یک پانل که درس در آن توضیح داده می شود و کدهای ضروری برای کاربر نمایش داده می شود، یک پانل دیگر وجود دارد که کاربر می تواند به صورت عملی هر آنچه را که می آموزد مورد آزمایش قرار دهد و کدها را پیاده سازی کند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این وب سایت آن است که اگر شما در نوشتن کدها دچار اشتباه شوید، هم پانل آموزش و هم پانل کدنویسی به شما اخطار می دهند تا شما اشتباه خود را اصلاح نمایید. می توان گفت که یادگیری کد نویسی در CodeCademy همانند آن است که شما یک معلم مهربان را با خود به منزل آورده باشید و پس از هر آموزش او از شما آزمون عملی بگیرد و اشتباهات شما را به شما گوشزد نماید.

2) Code Avengers :

به جرات می توان گفت وب سایت Code Avengers بدین منظور طراحی شده است که کاری کند کاربران عاشق کدنویسی شوند. البته تعداد زبان هایی که این وب سایت تا کنون برای آنها آموزش هایی را به کاربران ارائه نموده است به محدود است و آموزش های آن تنها شامل JavaScript، HTML5 و CSS3 می باشد. مزیت عمده آموزش های موجود در این سایت آن است که هر یک از آنها به گونه ای طراحی شده اند که یادگیری آنها برای کاربر بدون دردسر و ساده و قابل درک باشد و موجب نشوند که کاربر دچار حس نا امیدی شود. در واقع درس های موجود در این وب سایت به گونه ای طراحی شده اند که مهارت شما را در برنامه نویسی به صورت آرام و تدریجی افزایش دهند. در انتهای هر مبحث آموزشی سایت شما را به یک بازی سرگرم کننده دعوت می نماید تا با بازی کردن ذهن شما را ریلکس نماید و شما را برای یادگیری مبحث بعدی آماده نماید این کار موجب می شود که شما بتوانید مدت زمان بیشتری با دروس موجود در سایت همراه شوید و پروسه خسته شدن شما به تعویق بیفتد.
وب سایت Codecademy رویکرد ویژه و پیشرفته ای برای اینتراکتیو کردن پروسه یادگیری کدنویسی برای کاربران دارد، در آموزش های این وب سایت جزییات زیادی برای کاربران مبتدی که به تازگی شروع به یادگیری کدنویسی نموده اند، آورده نمی شود و تنها به گفتن بخش های مختصری که علاوه بر آموزنده بودن جذاب هم باشند کفایت می شود و دروس به ساده ترین شکل و قالب به کاربران ارائه می گردند. این وب سایت علاوه بر این امکان کدنویسی و بازی کردن با کدهای مختلف را نیز برای کاربران فراهم می آورده و نمونه هایی را به کابران ارائه می نماید که کاربران می توانند با آنها بازی کنند و نتایج را در خروجی مشاهده کنند تا مطلب بهتر در ذهن آنها نقش ببندد. البته تمامی این تدابیر و بازی با کدها نیز به گونه ای طراحی شده است که برای کاربران جذاب باشد و کاربران از کار کردن با آن خسته نشوند.

3) Code School :

پس از آنکه شما دروس موجود در وب سایت های CodeCademy و یا Code Avengers را به پایان برسانید و شما آماده آن باشید که اطلاعات خود را افزایش دهید و در دنیای کد نویسی گامی فراتر بگذارید، وب سایت Code School جایی است که باید به آن مراجعه نمایید. برخلاف اکثر وب سایت هایی که دروسی را به صورت اینتراکتیو به کاربر ارائه می دهند، وب سایت Code School وب سایتی است که دروس را به صورت عمقی به کاربران ارائه می نماید و از بیان سطحی دروس خود داری می نماید. در واقع وب سایت های CodeCademy و Code Avengers به گونه ای هستند که برای افراد مبتدی که می خواهند به تازگی شروع به کدنویسی نمایند مناسب می باشند اما وب سایت Code School برای افرادی مناسب است که مهارت اولیه ای در کدنویسی دارند و می خواهند مهارت های خود را افزایش دهند و به یک فرد حرفه ای مبدل شوند.
در حالت کلی می توان دروس موجود در وب سایت Code School را در 4 مجموعه نام برده شده در زیر طبقه بندی نمود، دروس کدنویسی Ruby، دروس کدنویسی JavaScript، دروس کدنویسی HTML/CSS و دروس کدنویسی iOS. تمامی دروس موجود در این وب سایت به گونه ای طراحی شده اند که برای کاربران بسیار جذاب و در عین حال آموزنده می باشند اما این دروس برای افراد آماتوری که درباره کدنویسی چیزی نمی دانند بیش از حد سنگین می باشند. در ادامه هر درس موجود در این وب سایت یک مجموعه پرسش و پاسخ وجود دارد که در آن سوالاتی که ممکن است برای کاربران پیش بیاید و پاسخ آنها آورده شده است و شما می توانید با مراجعه به آن پاسخ سوالاتی که در ذهن شما وجود دارد را بیابید. با وجود آنکه اکثر دروس موجود در این وب سایت رایگان می باشد برخی دروس ویژه در این وب سایت وجود دارد که شما برای آنکه بتوانید به این دروس دسترسی داشته باشد می بایست حق عضویت 25 دلاری این وب سایت را بپردازید.

4) Treehouse :

دروس برنامه نویسی موجود در این وب سایت بیشتر مبتنی بر پروژه هستند تا مبتنی بر زبان و برای کاراموزانی که به تازگی با برنامه نویسی آشنا شده اند و می خواهند وارد بازار کار شوند مناسب می باشند. در این وب سایت شما می توانید تمرینات عملی مثل ساخت یک وب سایت ریسپانسیو، ساخت یک وب سایت اینتراکتیو و یا ساخت یک قالب ورد پرس می باشد. در واقع این وب سایت به گونه ای طراحی شده است که دروس موجود در آن روش های عملی و موثری برای مدریت کردن آنچه که شما بیشتر درباره یک زبان برنامه نویسی آموخته اید را به شما می آموزند. یا این وجود در این وب سایت علاوه بر دروس پیشرفته دروس پایه و بنیادی نیز به صورت فایل های ویدیویی تهیه شده اند و و کوییز هایی پس از آنها برای سنجش میزان یادگیری آنها قرار داده شده است.
در وب سایت Treehouse هر یک از آموزش ها به سطوح و Level های مختلفی تقسیم بندی شده اند و پس از گذراندن دروس پایه و ابتدایی این وب سایت از کاربران می خواهد که حق عضویت ماهانه 25 دلاری را برای دسترسی به مابقی دروس بپردازند و کاربران می توانند باپرداخت حق عویت از بیش از 650 ویدیوی موجود در این وب سایت استفاده نمایند. علاوه بر این کاربران در صورت پرداخت حق عضویت ماهانه وب سایت Treehouse می توانند در فروم مخصوص اعضای Treehouse عضویت داشته باشند و با دیگر اعضا به تبادل اطلاعات بپردازند و سوالات خود را با آنها درمیان بگذارند. پس اگر شما برای یادگیری برنامه نویسی جدی هستید و تصمیم قطعی خود را برای این کار گرفته اید می توانید به سراغ وب سایت Treehouse بروید و در آن عوض شوید تا از مطالب آموزشی موجود در آن بهره مند گردید.

5) LearnStreet :

اگر شما جزو آن دسته افراد هستید که به طراحی های آمیخته با تزیینات علاقه مند نیستند و آموزش های خشک و جدی را ترجیح می دهند خوب است که برای یادگیری کدنویسی به وب سایت LearnStreet مراجعه نمایید. در این وب سایت برای آموزش دادن دروس به کاربران تزییناتی به کار گرفته نشده است و تنها کدهای سخت و خشک آورده شده است که مناسب کاربران جدی و مصمم می باشد. این وب سایت در حال حاضر دروس جاوا، جاوا اسکریپت، Python و Ruby را ارائه کرده است و دروس ارائه شده در آن بیشتر برای سطوح پایین و افراد مبتدی مناسب می باشد. کار کردن با این وب سایت کار ساده ای است و کافیست شما وارد وب سایت شوید و بر روی دکمه “Start Course” کلیک کنید و پس از آن آموزش شروع می شود و در ادامه تمریناتی برای شما آورده می شود که شما می توانید آنچه را که آموخته اید به صورت عملی مورد آزمایش قرار دهید.
در این وب سایت یک مفسر کد یا یک محیط کدنویسی نیز برای هریک از مجموعه های آموزشی آورده شده است که کاربران می توانند آنچه را می آموزند در آن مفسر مجددا تایپ نمایند و نتایج آن را به صورت عملی مشاهده کنند. علاوه بر این مفسر کد موجود در این وب سایت به گونه ای است که به صورت بلادرنگ عمل می کند و به مجرد آنکه شما کدی را بنویسید ایرادات آن را به شما اعلام می نماید و در صورت برطرف کردن ایرادات شما می توانید در همان لحظه نتایج کدهای خود را به صورت عملی مشاهده نمایید.

6) Udacity :

در طراحی وب سایت Udacity مجموعه ای از ویدیوها آورده شده است که این ویدیوها شامل مجموعه سخنرانی های افراد موفق و بزرگ در زمینه برنامه نویسی و فایل های ویدیویی آموزشی ارائه شده توسط این افراد می باشد. در این وب سایت علاوه بر این فایل های ویدیویی کوییزهایی نیز وجود دارد که به کاربران این حس را می دهد که فایل های آموزشی موجود در وب سایت به صورت اینتراکتیو می باشند. مطالب موجود در این وب سایت بیشتر برای کسانی مناسب می باشد که علاقه ای به مطالعه ندارند و به جای آن ترجیح می دهند فایل های ویدیویی را مشاهده نمایند که در آن افراد موفق مثل سران کمپانی گوگل و یاهو خودشان تجربیات خودشان را بیان نمایند و آنها این مطالب را به صورت فایل های ویدیویی مشاهده کنند.
درواقع مزیت مطالب موجود در وب سایت Udacity به مطالب موجود در دیگر وب سایت ها آن است که شما در این وب سایت می توانید آموزش های تهیه شده توسط حرفه ای ترین افراد درباره موضوعات مورد نظر خود را دریافت کنید و در واقع با مشاهده مطالب آموزشی این وب سایت می توانید مهم ترین و کارامدترین نکات برنامه نویسی را از افرادی که حرف اول را در زمینه زبان برنامه نویسی مورد نظر شما می زنند دریافت نمایید. نکته مثبت دیگری که در مطالب آموزشی این وب سایت وجود دارد کوییزهایی است که در انتهای هر مطلب آموزشی در دسترس کاربر قرار می گیرد. کوییزهای موجود در این وب سایت به گونه ای طراحی شده است که فرد علاوه بر آنکه می تواند با استفاده از آنها میزان یادگیری اولیه خود را بسنجد بلکه می تواند مطالب را ملکه ذهن خود کند و آنها را به مجموعه مهارت های خود در زمینه برنامه نویسی اضافه نماید. تعداد ویدیوهای آموزشی تهیه شده توسط افراد حرفه ای که در طراحی سایت Udacity موجود می باشد بسیار بیشتر و طبقه بندی شده تر از تعداد ویدیوهایی است که شما می توانید در دیگر منابع موجود در اینترنت بیابید. البته یک نکته منفی درباره مطالب آموزشی این وب سای وجود دارد، نکته منفی آن است که مطالب آموزشی این وب سایت به دلیل آنکه به صورت فایل های مجزا توسط افراد حرفه ای تولید شده اند و به صورت یک مجموعه آموزشی نمی باشند این ویدیوها یکپارچگی و مشمولیت ندارند و تمامی مطالب آموزشی موردنظر شما را ممکن است پوشش ندهند پس بهتر آن است که شما ابتدا زبان برنامه نویس مورد نظر خود را به صورت پایه از یک منبع دیگر مطالعه نمایید و سپس برای یادگیری نکات و جزییاتی که افراد حرفه ای در زمینه کدنویسی در آن زبان برنامه نویسی به کاربران پیشنهاد می کنند فایل های ویدیویی موجود در این وب سایت را مشاهده نمایید.

7) CodeHS :

تا اینجا تمامی وب سایت هایی که نام بردیم در زمینه آموزش برنامه نویسی فعالیت می نمودند و دروس برنامه نویسی را به صورت فایل های ویدیویی و اینتراکتیو به کاربران ارائه می کردند و اکثر آنها زبان های برنامه نویسی مربوط به وب را پوشش می دادند؛ اما وب سایت CodeHS با تمامی این وب سایت ها متفاوت است. در وب سایت CodeHS تمامی دروس و نکات برنامه نویسی به صورت بازی هایی بسیار مفرح و سرگرم کننده و در عین حال ساده و آموزنده طراحی شده اند. در این وب سایت دروس برنامه نویسی به صورت حل معماها و پازل و بازی های مشابه دیگر طراحی شده اند که این کار علاوه بر آنکه موجب می شود که این دروس برای کاربر جذاب باشند و به هیچ وجه برای او خسته کننده نباشند، موجب می شود که کاربر همچون یک برنامه نویس حرفه ای ذهن خود را درگیر حل مسائل و یافتن پاسخ های صحیح کند و به عبارتی ذهن فرد را برای فکر کردن مثل یک برنامه نویس حرفه ای آموزش می دهند. دروس موجود در این وب سایت بسیار جذاب و سرگرم کننده هستند و بیشتر این دروس مبتنی بر آموزش برنامه نویسی برای بازی های اینترنتی می باشند و به گونه ای طراحی شده اند که شما به صورت کاملا عملی می آموزید که برای مثال یک سگ یا گربه ای که در بازی وجود دارد جابه جا کنید یا آجرها را روی هم بچینید تا یک برج ایجاد کنید و … . این وب سایت ابتدا مساله ای را در ذهن شما ایجاد می کند و سپس گام به گام با شما جلو می آید و راهکار حل آن مساله با کدنویسی را به شما می آموزد.
اگر شما بخواهید به تمامی دروس موجود در این طراحی وبسایت دسترسی داشته باشید و از تمامی امکانات آن بهره مند شوید باید حق عضویت 25 دلار در ماه را برای آن بپردازید اما از آنجایی که دروس موجود در وب سایت بسیار منحصر به فرد و عملی می باشد پرداخت این حق عضویت ارزش آن را خواهد داشت.

8) Khan Academy :

این وب سایت از لحاظ نوع دروس بسیار مشابه با وب سایت CodeHS می باشد و مانند یک زمین بازی کامپیوتری برای کاربران می ماند که می توانند در آن وارد شده و طراحی بازی های کامپیوتری خود را در آن به صورت آزماشی انجام دهند و یا به عنوان یک آماتور وارد شده و اصول اولیه طراحی بازی های کامپیوتری ایجاد صفحات انیمیشنی و کشیدن نقاشی هایی در محیط های بازی را به صورت اینتراکتیو در آن بیاموزند؛ اما این وب سایت یک نقطه ضعف و یک نقطه قوت نسبت به وب سایت CodeHS دارد، نقطه ضعف آن نداشتن ساختار منظم و منسجمی مثل ساختار وب سایت CodeHS است و نقطه قوت آن وجود داشتن دروسی در سطوح مختلف هم برای مبتدیان و هم برای افراد حرفه ای در این وب سایت است. یکی از ویژگی های بسیار بارز این وب سایت آن است که هیچ زبان برنامه نویسی خاصی را در آموزش های خود دنبال نمی کند و به عبارتی آموزش های آن مبتنی بر یک زبان خاص نیست بلکه آموزش های آن به گونه ای است که در اکثر زبان ها قابل پیاده سازی می باشد.
در این وب سایت ابتدا در بخش Programing Basic Course یک فایل ویدیویی آموزشی به شما ارائه می شود که مفاهیم مربوط به مطلب آموزشی در آن برای شما توضیح داده می شود و پس از آن محیطی شبیه به یک محیط برنامه نویسی به شما ارائه می شود که شما می توانید آنچه را که در ویدیو مشاهده نموده و آموخته اید در آن محیط پیاده سازی کنید و نتایج آن را به صورت عملی مشاهده نمایید. در وب سایت Khan Academy شما می توانید تغییراتی که در کد ایجاد نموده اید و نتایج آن را به صورت یک اسپین اف ذخیره کنید تا سایر کاربران بتوانند نتایج کدهای شما را مشاهده کنند و همچنین شما نیز می توانید نتایج ایجاد شده از تغییراتی که آنها در کدها ایجاد کرده اند را مشاهده نمایید.

9) Scratch 2.0 :

آیا شما کودکی در خانه دارید که احساس می کنید هوش و ذهن خلاقی برای یادگیری برنامه نویسی دارد؟ آیا می خواهید وب سایتی را بیابید که مفاهیم پایه برنامه نویسی را به روشی کودکانه برای فرزند خردسال شما آموزش دهد؟ آیا فکر می کنید وب سایت های CodeHS و Khan Academy دروسی را ارائه می کنند که برای سن کودک شما مناسب نیستند و ذهن کودک شما آماده دریافت مسائل پیچیده نیست؟ راه حل تمامی این مشکلات در وب سایت Scratch 2.0 آورده شده است. شما می توانید به سادگی نسل آینده خود را برنامه نویس بار بیاورید بدون آنکه آنها را ملزم به یادگیری دروس سخت و خشن موجود در وب سایت های مختلف کرده باشید. در گذشته نرم افزارهایی برای آموزش برنامه نویسی به کودکان وجود داشتند که به صورت آفلاین کار می کردند و به کودکان این امکان را می دادند که بتوانند برنامه ها و پروژه های برنامه نویسی خود را ایجاد نموده و آنها را در اینترنت اشتراک گذاری نمایند. وب سایت Scratch امروزه این امکان را به صورت آنلاین برای کودکان فراهم نموده است و کودکان می توانند در این وب سایت برنامه نویسی را به صورت کاملا جذاب و سرگرم کننده در قالب بازی های کودکانه بیاموزند و پس از آن پروژه های مورد نظر خود را ایجاد و با دیگران به اشتراک بگذارند. در این وب سایت مسائل به اجزای کوچکتری تقسیم می شوند و سپس هر جزء به صورت مجزا حل می شود و سپس این اجزا به صورت بلوک هایی در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا بتوانند راه حلی برای یک مساله بزرگتر ایجاد نمایند. برای مثال اگر در یک بازی یک گربه وجود دارد که به سمتی حرکت می کند تا غذای خود را بیابد در این وب سایت این مساله به اجزای کوچکی مثل ترسیم گربه، ترسیم فضا، حرکت کردن پاهای گربه و … تقسیم می شود و پس از آنکه تک تک بلوک ها به صورت مجزا ایجاد شدند پروژه راه رافتن گربه در فضا انجام می شود. این روش به کودکان می آموزد که مسائل خود را به بخش های کوچکتری تقسیم کنند و به هر جزء به صورت مجزا نگاه کنند.

10) SQLZOO :

از جمله وب‌سایت‌های آموزشی رایگان در زمینه پایگاه داد SQL، وب‌سایت SQLZoo است. زبان برنامه نویسی SQL به منظور ذخیره‌سازی اطلاعات در پایگاه داده و فراخوانی اطلاعاتی که از قبل در پایگاه داده به ثبت رسیده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از دوره‌های آموزشی این ‌وب‌سایت از طریق یک رابط‌گرافیکی تعاملی، به سادگی می‌توانید با دستورات مختلف این زبان آشنا شوید. از نقاط قوت آموزش‌های این وب‌سایت این است که آموزش‌ها از مراحل ابتدایی شروع شده و در این مراحل صرفاً از کاربر خواسته می‌شود تا به طور مثال با تغییر برخی متغیرها، خروجی برنامه را تغییر داده و در مراحل بعدی تمرین‌های دشوارتری از کاربر خواسته می‌شود.

جدول مقایسه

در زیر یک جدول مقایسه آورده شده است که یک مقایسه کلی از تمامی وب سایت های نام برده شده در این مقاله در یک جدول به شما ارائه می نماید. پس اگر می خواهید اطلاعات مربوط به تمامی وب سایت هایی که در این مقاله به آنها اشاره شده به صورت یکجا و طبقه بندی شده با هم مقایسه نمایید به جدول زیر توجه کنید :

نام وب سایتدروس ارائه شدهویژگی متمایزسطح دروس موجود در آن و هزینه ها
CodecademyHTML, CSS, JavaScript, jQuery, PHP, Ruby, Python, APIدارا بودن یک مفسر کد آنلاین و بلادرنگ، پروژه محور بودن و داشتن یک فروم برای تبادل اطلاعاتابتدایی و متوسط
Code AvengersHTML5, CSS3, JavaScriptدارا بودن یک مفسر کد آنلاین و بلادرنگ، پروژه محور بودنابتدایی
Code SchoolHTML5, CSS, CSS3, jQuery, Ruby, Ruby on Rails, iOSدارا بودن مفسر کد آنلاین، دارا بودن Screencast که امکان ضبط ویدیو از روی صفحه نمایش را می دهد، دارا بودن فروم پرسش و پاسخسطوح متوسط و پیشرفته که سطح متوسط رایگان و سطح پیشرفته 25 دلار در ماه هزینه دارد
TreehouseHTML, CSS, CSS3, JavaScript, jQuery, Ruby, Ruby on Rails, iOS, Android, UX, Databaseدارا بودن مفسر کد آنلاین، دارا بودن Screencast که امکان ضبط ویدیو از روی صفحه نمایش را می دهد، پروژه محور بودن و دارا بودن فروم پرسش و پاسخسطوح ساده و پیشرفته که سطح ساده رایگان بوده و سطح پیشرفته 49 دلار در ماه هزینه دارد
LearnStreetHTML, CSS, JavaScript, Python, Rubyدارا بودن مفسر کد آنلاین، پروژه محور بودن و دارا بودن فروم پرش و پاسخسطح ساده
UdacityWeb Development, HTML5, Python, Java, Computer Science, Algorithm, AIدارا بودن مفسر کد آنلاین، دارا بودن Screencast که امکان ضبط ویدیو از روی صفحه نمایش را می دهد، پروژه محور بودن و دارا بودن فروم پرسش و پاسخسطح متوسط
CodeHSProblem Solving, JavaScript, Animation, Game Programmingدارا بودن مفسر کد آنلاین و دارا بودن Screencast که امکان ضبط ویدیو از روی صفحه نمایش را می دهدسطوح ساده و متوسط که سطح ساده کاملا رایگان بوده و سطح متوسط 25 دلار در ماه هزینه دارد
Khan AcademyProgramming Basics, Canvas Drawing, Animation, User Interactionدارا بودن مفسر کد آنلاین، پروژه محور بودن، سوال و جواب های از پیش تهیه شدهسطوح ساده و متوسط
Scratch 2.0Visual Programmingدارا بودن ویرایشگر ویژوال، پروژه محور بودن، دارا بودن فروم تبادل اطلاعات، دروس ساده و سرگرم کننده و مناسب کودکاندروس ساده
SQLZOOSQLداشتن مفسر کد آنلایندروس ساده، متوسط و پیشرفته