طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

10 پلتفرم متن باز برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی

10 پلتفرم متن باز برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی

 پلتفرم های برتر در زمینه تجارت الکترونیکی

(10 پلتفرم متن باز برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی)

برای تجارت های کوچک، تجارت های نه چندان بزرگ و تجارت های متوسط از لحاظ میزان وسعت کاری، داشتن حضور فعال در دنیای اینترنت و تجارت دیجیتال برای فروختن محصولات و خدمات خود به صورت آنلاین، یک امر بسیار بسیار ضروری می باشد؛ زیرا این تجارت ها تنها اگر بتوانند حضور آنلاین پر رنگی داشته باشند می توانند به بازارهای جهانی راه یابند در غیر این صورت می توانند تنها به صورت یک تجارت محلی فعالیت نمایند.
شاید در وحله اول این طور به نظر برسد که استفاده از پلتفرم های تجارت الکترونیکی دارای هزینه های ماهیانه یا سالیانه بسیار بالایی می باشد اما باید به شما این نوید را بدهم که پلتفرم های تجارت الکترونیکی بسیار قوی و جذابی وجود دارند که عموما هزینه استفاده آنها بسیار کم می باشد و حتی برخی از آنها کاملا رایگان هستند و شما می توانید با استفاده از آنها به صورت کاملا رایگان برای تجارت خود یک فروشگاه اینترنتی ایجاد نمایید و تجارت خود را به افراد زیادی معرفی نمایید. جالب است بدانید که این پلتفرم های تجارت الکترونیکی رایگان به شما خدمات مختلفی از جمله قابلیت سفارشی سازی یا customizability، قابلیت مقیاس پذیری یا scalability و بسیاری خدمات و پشتیبانی های دیگری ارائه می کنند که حتی پلتفرم هایی که برای استفاده از آنها نیاز به پرداخت هزینه های بالا می باشد نیز چنین بعضا چنین خدماتی را به شما ارائه نمی دهند.
ممکن است در نگاه اول این مساله که شما از یک پلتفرم تجارت الکترونیکی برای معاملات کاری خود استفاده نمایید کار ساده ای به نظر برسد اما به مجرد آنکه شما تصمیم قطعی خود را برای استفاده از یک پلتفرم تجارت الکترونیکی بگیرید این مساله برای شما مطرح می شود که کدامیک از پلتفرم های تجارت الکترونیکی موجود در اینترنت را باید انتخاب نمایید؟ کدامیک از این پلتفرم های موجود برای طراحی سایت فروشگاهی شما مناسب تر هستند؟ حل این مساله خود یک کار چالش برانگیز برای شما خواهد بود. پیش از آنکه بخواهید اقدام به انتخاب یک پلتفرم تجارت الکترونیکی کنید خوب است که بدانید شما برای رفع کدام نیاز های تجارت خود اقدام به استفاده از یک پلتفرم تجارت الکترونیک نموده اید و چه انتظاراتی از پلتفرم مورد نظر خود دارید. هر یک از پلتفرم های متنوع موجود، ویژگی ها و قابلیت های متنوع و منحصر به فرد خود را دارند که شما باید بتوانید با توجه به نیازهایتان پلتفرمی که بیشتر با نیازهای شما سازگار است را انتخاب نمایید.
نگران نباشید، ما قصد داریم در این مقاله 10 پلتفرم متن باز برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی را برای شما نام برده و ویژگی ها و خصوصیات آنها را برای شما مطرح کنیم تا شما بتوانید آنها را با هم مقایسه کنید و پلتفرمی که بیش از سایر پلتفرم ها قادر به برطرف کردن نیاز های شما است را انتخاب نمایید.

پس بیایید بدون اتلاف وقت به سراغ این پلتفرم ها برویم:

1) Magento Community Edition :

پلتفرم متن باز برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی

ممکن است شما بارها اسم مجنتو را شنیده باشید و بعضا دیده باشید که برخی افراد از ورژن Enterprise Edition آن استفاده می نمایند، البته این ورژن مخصوص شرکت های بسیار بزرگ است مثل نایک و آدیداس و می توان گفت ورژن Enterprise Edition مجنتو یک پلتفرم لاکچری برای کاربران لاکچری مانند سامسونگ است که استفاده از آن سالانه چیزی حدود 16000 دلار برای کاربران هزینه دارد. مجنتو یکی از بهترین پلتفرم هایی است که امروزه برای تجارت الکترونیکی وجود دارد و این پلتفرم متعلق به eBay می باشد. محبوبیت این پلتفرم در میان کاربران بخاطر امکانات وسیع و با کیفیت آن می باشد. امروزه تقریبا چیزی در حدود 250 هزار فروشگاه الکترونیک با استفاده از این پلتفرم ساخته شده است. اکثر کسانی که می خواهند فروشگاه اینترنتی آنها به نظر قوی و قابل اعتماد بیاید، از این پلتفرم برای کار خود استفاده می نمایند. همان طور که گفته شد کمپانی های بزرگی مثل نایک و سامسونگ از ورژن Enterprise Edition این پلتفرم برای ایجاد فروشگاه اینترنتی خود استفاده می نمایند اما مجنتو یک ویرایش دیگر هم برای شرکت های کوچک تر ارائه داده است که این ورژن با نام Community Edition در میان کاربران شناخته شده است و خدمات ارائه شده در ورژن Community Edition مجنتو کاملا رایگان می باشد.
بهترین ویژگی Community Edition مجنتو آن است که این پلتفرم دارای قابلیت های بسیار ویژه و متنوعی می باشد که بسیاری از آنها در دیگر پلتفرم های متن باز رایگان دیده نمی شوند. برای مثال شما می توانید در Community Edition مجنتو چندین فروشگاه را به صورت همزمان مدیریت نمایید و این پلتفرم شما را محدود به یک فروشگاه نمی نماید و همچنین برای شما امکان انتخاب زبان های متنوعی را ارائه می نماید.
مجنتو یکی از مشهور ترین پلتفرم های تجارت الکترونیکی موجود می باشد و همان طور که کفته شد فروشگاه های اینترنتی بسیاری با استفاده از این پلتفرم ایجاد شده اند. داشتن کاربران متعدد موجب شده است که این پلتفرم روز به روز پیشرفت کند و افزونه ها و پلاگین های متعددی برای آن تولید شوند و همچنین این مساله موجب شده است که این پلتفرم به یک پلتفرم بسیار انعطاف پذیر و بسیار مقیاس پذیر پذیر مبدل شود. از این رو این ویژگی ها موجب شده است که بسیاری افراد باور داشته باشند مجنتو بهترین پلتفرم تجارت الکترونیک موجود است.
البته یک مشکل بسیار بزرگ در رابطه با مجنتو وجود دارد و آن مشکل نیز در رابطه با داشتن امکانات و ویژگی های بسیار در این ابزار است. زمانی که شما بخواهید از مجنتو استفاده نمایید راه درازی را برای یادگیری استفاده بهینه از این پلتفرم پیش رو خواهید داشت زیرا این پلتفرم کاراریی ها و امکانات بسیار زیاد و متنوعی دارد و یادگیری آن به منظور استفاده بهینه از آن کاری بسیار زمان بر است و اگر شما بخواهید تمامی نکات و جزییات داخی و خارجی این پلتفرم را بیاموزید باید از صبر و حوصله بالایی برخوردار باشید.
همان طور که گفته شد ورژن Community Edition مجنتو کاملا رایگان است و شما برای استفاده از آن حتی نیاز به پرداخت یک دلار هم نخواهید داشت، البته افزونه های متعددی برای ورژن Community Edition مجنتو ایجاد شده اند که برای استفاده از برخی از آن ها شما ملزم به پرداخت هزینه هایی می باشد اما به دلیل آنکه تعداد افزونه های ایجاد شده برای Community Edition مجنتو بسیار زیاد می باشد، افزونه های رایگان دیگری نیز وجود دارند که شما می توانید با استفاده از آنها نسبت به آن دسته افزونه های غیر رایگان بی نیاز شوید.

2) PrestaShop :

پرستاشاپ با بیش از 250000 فروشگاه اینترنتی که با استفاده از این پلتفرم تجارت الکترونیکی ایجاد شده اند، یکی از مشهورترین پلتفرم های تجارت الکترونیکی محسوب می شود. دلیل شهرت و محبوبیت این پلتفرم سادگی و سهولت استفاده از آن است.
این ابزار علاوه بر آنکه کاربری ساده ای دارد، از مراحل نصب و شخصی سازی بسیار ساده ای نیز برخوردار می باشد. اینکه شما چه مقدار زمان را صرف ایجاد یک فروشگاه اینترنتی در پرستاشاپ کنید کاملا به خودتان بستگی دارد اما شما می توانید با صرف زمان بسیار کوتاهی نیز در این ابزار یک فروشگاه اینترنتی برای تجارت خود ایجاد نمایید. پرستا شاپ دارای دو ورژن مختلف Fully-Hosted و Self-Hosted می باشد که هر دو آنها کاملا رایگان هستند و شما می توانید هر یک از آنها را بسته به سلیقه و نیازهای خود انتخاب نمایید و سپس تنظیمات و کنترل های تکنیکال خود را بر روی آن اعمال نمایید.
البته یک نکته منفی در مورد پرستا شاپ وجود دارد و آن هم عدم وجود گزینه های مختلف برای ایجاد تنظیمات متنوع در آن می باشد؛ یعنی شما نمی توانید در ابزار پرستاشاپ تنظیمات و شخصی سازی های مد نظر خود را به میزان بالایی اعمال کنید. برای مثال اگر شما بخواهید در طراحی سایت فروشگاه اینترنتی خود از کارهای گرافیکی متنوعی بهره مند شوید با استفاده از پرستاشاپ نخواهید توانست به این هدف خود برسید زیرا این ابزار از لحاظ گرافیک آزادی عملکرد بالایی برای کاربران خود ایجاد نمی کند و گزینه های متنوعی را به آنها ارائه نمی نماید.
اگر شما قصد داشته باشید که فروشگاه اینترنتی خود را به دلخواه خود شخصی سازی نمایید ملزم به خرید قالب ها و تمپلیت های اضافی برای پلتفرم پروستاشاپ خواهید بود.

3) OpenCart :

پلتفرم متن باز برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی

اپن کارت یکی از پلتفرم های مشهور تجارت الکترونیکی است که بیشتر برای تجارت های کوچک مناسب می باشد. این پلتفرم به گونه ای طراحی شده است که برای افرادی که تجربه چندانی در کار کردن با پلتفرم های مختلف و کد نویسی ندارند مناسب می باشد. این پلتفرم بسیار ساده می باشد و برخلاف دیگر پلتفرم های تجارت الکترونیکی در آن امکانات و کاربری های متنوعی موجود نمی باشد. این مساله ممکن است برای بعضی از کاربران به عنوان یک از مزیت های این پلتفرم و برای بعضی از کاربران به عنوان یکی از معایب این پلتفرم تلقی شود. کاربرانی که به دلیل عدم آشنایی با نرم افزارهای طراحی و پلتفرم های مختلف تجارت الکترونیکی به دنبال ابزاری هستند که کار با آن ساده باشد، پلتفرم اپن کارت را می پسندند و کاربرانی که به دنبال یک پلتفرم کامل با امکانات متنوع می باشند نمی توانند از اپن کارت برای خود استفاده نمایند.
این مساله دلیل بر آن نیست که پلتفرم اپن کارت محدودیت های بسیاری دارد و این ابزار همچنان امکانات بسیاری به شما عرضه می کند که شما می توانید از آنها بهره مند شوید؛ اما اگر شما بخواهید از تمامی امکانات این ابزار استفاده نمایید باید یک نفر که به برنامه نویسی آشنایی داشته باشد را استخدام کنید تا در نوشتن کدها به شما کمک کند. پلاگین های متعددی نیز برای این پلتفرم وجود دارد که شما می توانید برای افزایش امکانات و انعطاف پذیری فروشگاه اینترنتی خود از آنها استفاده نمایید.
یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد پلتفرم اپن کارت آن است که این پلتفرم موجب کند شدن عملکرد سرور شما نمی گردد. البته شما می توانید با نصب صدها پلاگین بر روی آن عملکرد سرور خود را کندتر کنید اما اگر تعداد پلاگین های استفاده شده بر روی این پلتفرم معقول باشد استفاده از آن عملکرد سرور شما را کندتر نخواهد کرد و می توان گفت که اوپن کارت یکی از سریع ترین پلتفرم های موجود می باشد.
نکته منفی موجود درباره پلتفرم اوپن کارت این است که کاراریی این ابزار بسیار وابسه به پلاگین ها می باشد، این بدان معنی است که شما عملا بدون پلاگین ها نخواهید توانست کار خاصی با استفاده از این ابزار انجام دهید و برای انجام هر یک از کارهای مد نظر خود در این ابزار نیاز به یک پلاگین اضافه خواهید داشت. در واقع شما هنگام استفاده از اوپن کارت بیش از هر پلتفرم دیگری نیاز به پلاگین ها خواهید داشت و کار شما بیش از هر موقع دیگری درگیر با کار طراحان پلاگین های خواهد بود. با این حال سادگی این پلتفرم موجب شده است که افراد بسیاری برای کار خود به استفاده از این ابزار روی بیاورند.

4) osCommerce :

 

 

پلتفرم متن باز برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی

 

او اس کامرس یکی از پلتفرم هایی است که در 15 سال گذشته از لحاظ میزان اعتماد مشتریان و کاربران بهترین رتبه را در میان تمامی پلتفرم های تجارت الکترونیکی کسب نموده است. این پلتفرم به شما امکان ایجاد محدوده وسیعی از تغییرات را در کاربری ها و همچنین طراحی ظاهری فروشگاه اینترنتی شما برای شما فراهم می نماید.
او اس کامرس با داشتن بیش از 260000 کاربر (بیش از 260000 سایت فروشگاه اینترنتی ایجاد شده با استفاده از این پلتفرم) و داشتن تعداد زیادی متخصصان و توسعه دهندگانی که این ابزار را روز به روز بهبود می دهند و کسانی که خدمات و پشتیبانی های بسیاری را برای صاحبان فروشگاه های اینترنتی که با استفاده از او اس کامرس ایجاد شده اند، فراهم می آورند، به عنوان یکی از بهترین پلتفرم های موجود برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی شناخته شده است. اگر شما در استفاده از او اس کامرس دچار مشکلی شوید باید از فردی حرفه ای در زمینه کار با این ابزار کمک بگیرید و همچنین می توانید از منابع جامع آموزشی موجود در اینترنت در رابطه با این پلتفرم استفاده نمایید.
یکی از مشکلات او اس کامرس این است که این ابزار یک ابزار قدیمی است و با توجه به نیاز های نسل های قبلی ایجاد شده است، این مساله موجب می شود که با وجود بروز رسانی های متعددی که بر روی آن انجام شده است باز هم این ابزار نسبت به ابزارهای جدیدی که در سال های اخیر ایجاد شده اند از قدرت و قابلیت های کمتری برخوردار باشد. از جمله ضعف های این ابزار نسبت به ابزارهای جدید داشتن امکانات شخصی سازی کمتر و داشتن قابلیت توسعه کمتر می باشد و این مساله موجب شده است که این ابزار بهترین گزینه برای کسانی که به تازگی می خواهند یک پلتفرم تجارت الکترونیکی برای خود انتخاب نمایند نباشد.

5) Zen Cart :

پلتفرم متن باز برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی

زن کارت یکی دیگر از پلتفرم های ساخت فروشگاه اینترنتی است که در میان کاربران از محبوبیت بسیاری برخوردار می باشد. یکی از بزرگترین مزایای زن کارت به دیگر پلتفرم های تجارت الکترونیکی آن است که زن کارت از یک سیستم مدیریت محصولات بسیار بالا برخوردار است. این بدان معنی است که کاربران می توانند کارهای مدیریتی مربوط به فروشگاه اینترنتی خود را در این ابزار به سادگی انجام دهند و این ابزار امکان انجام تمامی کارهای مدیریتی اعمم از کنترل تعداد اجناس موجود در انبار، کنترل میزان فروش و سود آوری یک محصول و کنترل امکان ایجاد تخفیف و تغییرات ایجاد شده در سود و بسیاری کارهای مشابه دیگر را به سادگی برای کاربران فراهم می نماید. به عبارت کلی می توان گفت که شما زمانی که از زن کارت برای ایجاد فروشگاه اینترنتی خود استفاده نمایید تمامی مسائل مالی و مدیریتی در دست شماست و شما می توانید همه مسائل را به صورت یکجا کنترل نمایید.
البته اگر شما بخواهید تمامی مسائل مدیریتی و مالی خود را با استفاده از این پلتفرم انجام دهید ملزم به اضافه کردن پلاگین های بسیاری به پلتفرم خود خواهید بود که این مساله موجب می شود که سیستم شما سنگین شود و حجم عظیمی از پلاگین ها به صورت همزمان بر روی آن کار کنند که این امر موجب کند شدن آن می گردد و می توان گفت که استفاده از این پلتفرم عملا برای تجارت های بزرگ مناسب نیست و بیشتر برای تجارت های کوچک و یا تجارت های نه چندان بزرگ مناسب می باشد.
بزرگترین نقطه ضعف این ابزار زشت بودن آن است. بله درست است زشت بودن! ظاهر فروشگاه های اینترنتی ایجاد شده با استفاه از این ابزار چندان زیبا نبوده و برای کاربران از جذابیت چندانی برخوردار نمی باشد، البته شما می توانید با استفاده از تمپلیت های متعددی که برای این پلتفرم طراحی شده اند ظاهر فروشگاه اینترنتی ایجاد شده در آن را زیبا تر کنید و همچنین یک برنامه نویس توانا می تواند در ظاهر آن تغییراتی ایجاد کند و موجب شود که ظاهر آن زیبا تر گردد، اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که نمی خواهید وقت زیادی را صرف زیبا سازی فروشگاه اینترنتی خود نمایید باید به شما بگویم که فروشگاهی که با استفاده از زن کارت ایجاد خواهید نمود ظاهر چندان جذابی برای کاربران شما نخواهد داشت.

6) Spree Commerce :

پلتفرم متن باز برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی

یکی از جدیدترین پلتفرم های تجارت الکترونیکی که به تازگی روی کار آمده است اسپری کامرس می باشد. اسپری کامرس با استفاده از زبان برنامه نویسی رابی ایجاد شده است و از ظاهر بسیار زیبایی برخوردار می باشد. یادگیری کار با این ابزار ساده بوده و شما می توانید در چند جلسه آن را بیاموزید از تمام کارایی های آن استفاده نمایید. سادگی و جذاب بودن این ابزار موجب شده است که افراد بسیاری برای ساخت فروشگاه های اینترنتی خود به این پلتفرم روی بیاورند.
این ابزار بسیار انعطاف پذیر است و از بسیاری از افزونه ها پشتیبانی می نماید و می توان افزونه های متعددی را به سادگی بر روی این ابزار اضافه کرد. این مساله موجب می شود که شما نیاز نداشته باشید که منتظر بمانید تا توسعه دهندگان افزونه هایی را برای این ابزار ایجاد کنند و یا نیاز به پرداخت هزینه برای خرید افزونه های تولید شده توسط برخی افراد سودجو نداشته باشید.
می توان گفت که بزرگترین مزیت اسپری کامرس انعطاف پذیری و مقیاس پذیری آن است. این مساله که فروشگاه اینترنتی شما یک فروشگاه بزرگ باشد و یا یک فروشگاه کوچک باشد مساله با اهمیتی نیست زیرا شما می توانید با استفاده از این ابزار فروشگاه و تجارت خود را در هر اندازه ای که باشد به خوبی مدیریت نمایید و ظاهر فروشگاه اینترنتی خود را به هر شکلی که می خواهید بیارایید. انعطاف پذیری بالای این ابزار موجب شده است که این ابزار رشد سریعی داشته باشد و با وجود جدید بودن بتواند با پلتفرم های تجارت الکترونیکی بزرگ به رقابت بپردازد.

7) WooCommerce )WordPress ) :

پلتفرم متن باز برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی

ووکامرس برجسته ترین فروشگاه ساز ایجاد شده برای وردپرس است. تعداد کاربرانی که امروزه از ووکامرس استفاده می نمایند بسیار زیاد است و می توان گفت که ووکامرس با سرعت بسیار زیادی جای خود را در میان کاربران باز کرده است. نصب آسان و بی خطر ووکامرس بر روی ورد پرس موجب شده است که کاربران بسیاری به آن علاقه مند گردند و آن را به عنوان فروشگاه ساز مناسب خود انتخاب نمایند.
طبیعت سازگار با موبایل ووکامرس یکی از دیگر دلایل محبوبیت آن در بین تجارت پیشگانی است که با آمار و ارقام رشد سریع کاربران موبایلی (کاربرانی که با استفاده از موبایل یا تبلیت خود در اینترنت جستجو می کنند) آشنا هستند و به آن اهمیت می دهند. این پلتفرم به کاربرانی که از آن برای تولید فروشگاه های اینترنتی استفاده می کنند این امکان را می دهد که تنها با نصب یک Add-on اضافه برای فروشگاه خود یک اپلیکیشن نیز ایجاد نمایند.
به دلیل آنکه استفاده از ووکامرس تنها با ورد پرس امکان پذیر است، برخی برندها که با ورد پرس کار نمی کنند و یا بنا به دلایلی با استفاد از آن مشکل دارند، تمایل به استفاده از ووکامرس نداشته باشند؛ اما برای کسانی که از ورد پرس استفاده می کنند و طرفدار آن هستند، ووکامرس بهترین گزینه برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی است زیرا مقیاس پذیری بالای ووکامرس آن را برای کاربران به یک گزینه بسیار مناسب برای ایجاد فروشگاه اینترنتی مبدل می نماید.

8) Jigoshop)WordPress) :

پلتفرم متن باز برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی

 

یکی دیگر از پلتفرم های طراحی فروشگاه های اینترنتی مبتنی بر ورد پرس، جیگوشاپ است. جیگو شاپ یک پلتفرم متن باز است که در نوع خود نمونه بسیار شاخصی نمی باشد و می توان گفت که یک پلتفرم کاملا معمولی است که البته پلاگین ها و اکستنشن ها و قالب های غیر رایگان متنوعی برای آن وجود دارند که می توانند آن را به یک ابزار نسبتا خوب مبدل نمایند اما همان طور که گفته شد استفاده از این افزونه ها و قالب ها همگی برای کاربران هزینه هایی را در پی خواهند داشت.
درست همانند ووکامرس، استفاده از جیگوشاپ نیز بسیار ساده می باشد و پیچیدگی های چندانی ندارد. یکی از مشکلات این نرم افزار آن است که نمی توان با استفاده از آن تنوع محصولات را به سادگی نمایش داد، یعنی شما نمی توانید انواع مختلف یک محصول را نام ببرید و همه را به محصول اصلی اولیه که تعریف نموده اید لینک بدهید بلکه باید انواع مختلف را به صورت مجزا تعریف نمایید. برای مثال فرض کنید که شما یک فروشگاه اینترنتی فروش لباس های مردانه با استفاده از جیگو تولید نمایید و بخواهید یک تی شرت که رنگ های متنوعی از آن موجود است را در آن تعریف نمایید، در چنین موقعیتی شما نمی توانید یک رنگ آبی تعریف نموده و سپس تی شرت سایز ” کوچک “، سایز ” متوسط ” و سایز ” بزرگ ” را به آن نسبت دهید بلکه باید به صورت مجزا گزینه های ” آبی سایز کوچک”، ” آبی سایز متوسط” و “آبی سایز بزرگ” را تعریف نمایید و این کار بسیار زمان بر است مگر آنکه محصولات موجود در فروشگاه شما از تنوع کمی برخوردار باشند.
سایر خدمات ارائه شده در جیگوشاپ نیز مانند آنچه گفت کاملا ابتدایی و غیر حرفه ای می باشند اما نکته مثبتی که وجود دارد آن است که نسخه های ویرایش شده و افزونه ها و امکانت بهسازی متنوعی برای آن وجود دارد که شما می توانید آنها را خریداری نمایید. اگر بپرسید که با استفاده از این افزونه ها تا چه حد می توان جیگو شاپ را بهبود دهیم، در پاسخ به شما خواهم گفت تا حدی که از نظر مالی قادر به تقبل هزینه های آن باشید؛ یعنی بهبود آن هیچ محدودیتی ندارد و این ابزار می تواند با صرف هزینه ها به یک ابزار بسیار حرفه ای مبدل شود.

9) VirtueMart)Joomla):

پلتفرم متن باز برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی

 

ویرچوال مارت که یک پلتفرم ایجاد فروشگاه های اینترنتی است که پر طرفدارترین افزونه جوملا می باشد. با استفاده از ویرچوال مارت شما می توانید در مدت زمان نسبتا کوتاه یک فروشگاه اینترنتی برای خود ایجاد نمایید زیرا استفاده از این پلتفرم ساده می باشد. از جمله قابلیت های ویژه ویرچوال مارت چند زبانه بودن آن است، در تنظیمات این پلتفرم کاربران می توانند زبان مورد نظر خود را انتخاب نمایند تا گزینه های موجود در آن به زبان مورد نظر کاربر نمایش داده شود. این امکان ویرچوال مارت را به پلتفرم محبوب برای ایجاد فروشگاه اینترنتی در میان بسیاری از صاحبان تجارت های بزرگ مبدل نموده است. دلیل این امر آن است که تجارت های بزرگ که فعالیت های بین المللی دارند ترجیح می دهند فروشگاه اینترنتی آنها چند زبانه باشد تا کاربران آنها در هر کجای دنیا که هستند بتوانند محصولات و توضیحات آنها را به زبان بومی خودشان ببینند.
یکی دیگر از ویژگی های بسیار با اهمیت ویرچوال مارت سئو فرندلی بودن آن است. این مساله موجب می شود که فروشگاه های اینترنتی ایجاد شده با استفاده از ویرچوال مارت به صورت اتوماتیک برای موتورهای جستجوگر بهینه شده باشند و در نتایج جستجوها رتبه های بهتری را کسب نمایند و ترافیک بیشتری به آنها راه یابد. این ابزار داراری امکانات مدیریتی و انبار داری نیز می باشد و کاربران می توانند از طریق همین پلتفرم کلیه کنترل های لازم را بر روی فروشگاه خود انجام دهند.
با وجود آنکه ویرچوال مارت بسیاری از ویژگی های بارزی را که در رقبای آن وجود دارد، دارا نمی باشد اما سازگاری بالای آن با جوملا ویرچوال مارت را به یک پلتفرم محبوب برای کاربران مبدل نموده است.

10) Drupal Commerce ) Drupal) :

 

 

دروپال کامرس مشهورترین پلتفرم اوپن سورس برای ایجاد فروشگاه های اینترنتی در میان کاربران زبان برنامه نویسی دروپال می باشد. دروپال کامرس علاوه بر دارا بودن انعطاف پذیری بالا، سئو فرندلی نیز می باشد. این پلتفرم یک سیستم مدیریتی ساده دارد که استفاده از آن کار بسیار آسانی می باشد. این پلتفرم همچنین امکان پشتیابی از ماژول های پرداخت بسیار پیچیده را نیز دارا می باشد.
همان طور که ووکامرس منحصر به وردپرس می باشد و ویژوال مارت منحصر به جوملا است، دروپال کامرس نیز منحصر به دروپال بوده و تنها با دروپال قابل استفاده می باشد. این ابزار شامل امانات بسیار ابتدایی و ساده ای می باشد اما Add-on های بسیاری برای آن وجود دارد که می توان با استفاده از آنها طراحی های پیچیده و متنوع را در دروپال کامرس ایجاد نمود.
اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که از دروپال برای مدیریت محتوا استفاده می نمایید و به دنبال یک پلتفرم ایجاد فروشگاه اینترنتی برای خود می گردید، باید به شما بگویم که دروپال کامرس بهترین گزینه به منظور ایجاد فروشگاه اینترنتی برای شما می باشد، زیرا این پلتفرم از سادگی و قابلیت شخصی سازی بالایی برخوردار می باشد که موجب شده است این پلتفرم به عنوان پلتفرم محبوب بسیاری از تجارت های بزرگ انتخاب گردد.
نتیجه گیری: انتخاب بهترین پلتفرم ایجاد فروشگاه اینترنتی
مطمئنا نمی توان یک نسخه را برای تمام افراد پیچید و گفت که برای مثال فلان پلتفرم بهترین پلتفرم برای ایجاد فروشگاه اینترنتی می باشد زیرا هر تجارتی متناسب با نیازهای خود باید پلتفرم مناسب خود را انتخاب نماید که با خواسته ها و نیازهای آن تجارت سازگاری داشته باشد. اگر شما به دنبال آن هستید که یک فروشگاه اینترنتی ساده و ابتدایی ایجاد کنید و شما به امکاناتی از جمله مقیاس پذیری و قابل تنظیم و شخصی سازی شدن اهمیتی نمی دهید، پس بهتر است که یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین پلتفرم ها را برای کار خود انتخاب نمایید.
از طرف دیگر اگر شما به پلتفرمی نیاز دارید که دارای قابلیت تطبیق پذیری بالایی باشد و یا شما قابلیت پرداخت هزینه استخدام یک برنامه نویس را دارید، پس بهتر است یکی از قوی ترین، پیچیده ترین و کارامدترین پلتفرم ها را برای کار خود انتخاب نمایید که امکانات متنوعی را به شما ارائه نماید و برای شما امکان شخصی سازی های متنوعی را ایجاد نماید.
شما تنها کسی هستید که می توانید تصمیم بگیرید که کدام پلتفرم برای تجارت شما مناسب تر است زیرا شما تنها کسی هستید که نیاز ها و اهداف تجارت خود را بهتر از هر کس دیگری می دانید. به خاطر داشته باشید که اکثر افراد تجارت شما را بر اساس فروشگاه اینترنتی شما قضاوت می کنند، پس شما باید انتخاب دقیق و معقولی انجام دهید و فروشگاه اینترنتی مناسبی برای تجارت خود ایجاد نمایید.