طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

11 عامل مخرب سئو

11 عامل مخرب سئو

11 ترفند سئوی کلاه سیاه که می تواند کمپین سئوی شما را به کلی نابود نماید

اگر شما با دنیای سئو آشنایی داشته باشید و در زمینه بهینه سازی سایت فعالیت نموده باشید (چه به عنوان یک متخصص که کار سئو را به عنوان شغل خود برگزیده است و چه به عنوان یک فرد مبتدی که سئو را تنها برای برطرف کردن نیازهای شخصی و بهینه سازی وب سایت شخصی خودش یاد گرفته است) مطمئنا با این مقوله آشنا هستید که بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر و یا سئو از دو روش امکان پذیر است:

  • سئوی کلاه سفید
  • سئوی کلاه سیاه

سئوی کلاه سفید تنها روش درست انجام سئو است که نمی تواند عواقب بدی برای شما داشته باشد. تعداد نکات و ترفندهای سئوی کلاه سفید که می تواند به وب سایت شما برای کسب رتبه بهتر در رتبه بندی های نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر کمک کند بسیار زیاد است و شاید بتوان گفت که اگر بیش از 1000 ترفند مختلف نباشد حد اقل چند صد ترفند متنوع را شامل می شود.

از جمله محبوب ترین ترفندهای سئوی کلاه سفید می توان، ایجاد محتواهای با کیفیت، ایجاد محتواهایی که قابلیت ایجاد تعامل خوب و قوی با کاربران را داشته باشند، جستجوی کلید واژه ها و شناسایی بهترین کلید واژه ها برای رتبه بندی وب سایت در نتایج جستجوها، و بسیاری ترفندهای دیگر که می توان در حالت کلی درباره آنها چنین گفت : “سئوی کلاه سفید مجموعه ترفندهایی است که با دستورالعمل های تعیین شده توسط گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر برای طراحان وب سایت ها و صاحبان وب سایت ها ، سازگاری دارند و موجب جلب رضایت هرچه بیشتر کاربران می گردند ” .
سئوی کلاه سیاه به مجموعه ترفندهایی گفته می شود که طراحان وب سایت عجول و کم صبری که حوصله کافی برای انجام ترفندهای سئوی کلاه سفید و منتظر ماندن برای به ثمر رسیدن آنها ندارند، از آنها برای رسیدن هرچه سریعتر به اهداف خود استفاده می نمایند. در واقع ترفندهای سئوی کلاه سیاه میان بر هایی هستند برای سریعتر رسیدن به اهدافی مثل کسب رتبه بهتر و جذب ترافیک بیشتر به وب سایت، اما مشکل اصلی در رابطه با این میان بر ها آن است که ممکن است شما را به مقصد نرسانند و شما را به بی راهه هدایت نمایند.
برخی از این تکنیک های سئوی کلاه سیاه برای افراد تازه کار در دنیای سئو جذاب به نظر می رسند، رتبه بندی در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر زمان و تلاش بسیاری نیاز دارد، از این رو بسیاری از افرادی که در زمینه سئو مبتدی هستند تصور می کنند که اگر بتوان با استفاده از تکنیک هایی موتورهای جستجوگر را فریب داد و به رتبه های بالا دست یافت و یا بتوان موتورهای جستجوگر را هک کرد، می توان هرچه سریع تر به موفقیت دست یافت.
زمانی که من خودم در زمینه سئو و بهینه سازی شروع به فعالیت کرده بودم و در این زمینه تازه کار بودم، بارها دست به اقداماتی این چنینی زدم و سعی در استفاده از تکنیک های سئوی کلاه سیاه برای کسب موفقیت استفاده نمایم. پس از استفاده از این ترفندها تمامی صفحات وب سایت من اندیس گذاری شدند اما من نمی توانستم برای هیچ عبارت جستجوی با معنایی وب سایت خود را رتبه بندی نمایم تا زمانی که من با دنیای دیگری به نام سئوی کلاه سفید آشنا شدم و ترفندهایی را آموختم که برای کسب رتبه های خوب در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر، برای عبارات با معنی من را یاری نمودند.

زمانی که شما سعی در بکارگیری ترفندهای سئوی کلاه سیاه داشته باشید چه اتفاقی می افتد؟

اگر شما سعی در استفاده از ترفندهای سئوی کلاه سیاه داشته باشید، ممکن است در ابتدای امر اندکی پیشرفت در کار شما و عملکرد وب سایت شما در رتبه بندی ها حاصل شود و شما اندکی به کسب نتایج خوب امیدوار شوید، اما این پیشرفت ها دائمی نمی باشد و پس از مدت کوتاهی پیشرفت شما متوقف شده و با جریمه ها و یا پنالتی های گوگل مواجه می شوید.
اگر شما هم اکنون در دام یکی از این پنالتی های گوگل گرفتار شده اید باید مقالات مربوط به :” راه کارهایی برای جبران سازی پنالتی های دریافتی از موتورهای جستجوگر” را مطالعه نمایید، اما اگر از ترفندهایی برای فریب دادن موتورهای جستجوگر استفاده می نمایید اما هنوز در چنگ یکی از این پنالتی ها گرفتار نشده اید، با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید تا پیش از وقوع پنالتی جلوی آن را بگیرید.

دریافت پنالتی از جانب گوگل

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن در سال 2012 شروع به کار نمود. در آن زمان گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها و بررسی اعتبار آنها بر روی لینک های دریافتی آنها از دیگر وب سایت ها تاکید بسیاری داشت. در آن زمان وب سایت ها زیادی به فکر فریب دادن گوگل درباره تعداد لینک های دریافتی خود و یا دریافت لینک از روش های غیر مجاز افتاده بودند. گوگل الگوریتم پنگوئن را برای شناسایی وب سایت های خاطی در زمینه لینک ها رو نمایی نمود. این الگوریتم وب سایت ها را مورد بررسی قرار می داد و در صورت مشاهده لینک های مشکوک آنها را جریمه می نمود.
پس از روی کار آمدن این الگوریتم بیش از 10% از نتایج جستجوها تحت تاثیر قرار گرفتند و وب سایت های خاطی به طور کلی از نتایج جستجوها حذف شدند و به قعر نتایج جستجوها پرتاب شدند.
از آن زمان صاحبان وب سایت ها و متخصصان سئو، تحدید های گوگل را جدی می گیرند و دائما اخبار و اطلاعات را درباره بروز رسانی های جدید الگوریتم های گوگل مطالعه می نمایند تا مبادا دوباره دچار چنین مشکلی شوند.

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا عملکرد متفاوتی نسبت به الگوریتم پنگوئن دارد، هدف گوگل از ایجاد این الگوریتم ارزش دهی به کیفیت محتواهای تولید شده و ارزش دهی به محتواهای باکیفیت تر می باشد. این الگوریتم مانع از آن می شود که وب سایت هایی که حاوی محتواهای بی کیفیت هستند رتبه بندی شوند. شاید بپرسید منظور از محتوای با کیفیت چیست؟ در پاسخ به سوال شما باید بگویم که کیفیت یک محتوا از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد و گوگل پارامترها و معیارهای سنجش متعددی برای سنجش کیفیت محتواهای مختلف دارد. راهنماهای متعددی توسط گوگل و دیگر ژورنال های معتبر در رابطه با ایجاد محتواهای با کیفیت منتشر شده اند، شما باید برای اطلاع از اینکه چه نوع محتوایی تولید کنید که الگوریتم پاندا آن را بپسندد می توانید به این مقالات مراجعه نمایید. دقت داشته باشید که در تمامی زمینه ها و انواع مختلف محتوا گوگل بر مفید بودن محتوا برای کاربران تاکید بسیاری کرده است. الگوریتم پاندا نیز مانند الگوریتم پنگوئن وب سایت هایی را که مورد تاییدش نباشند جریمه خواهد نمود.

دریافت یک پنالتی از جانب گوگل چه تبعاتی برای شما خواهد داشت؟

اگر وب سایت شما یک پنالتی گوگل دریافت نماید، فرقی نمی کند که این پنالتی در اثر عدم تایید وب سایت شما توسط الگوریتم پنگوئن اتفاق افتاده باشد و یا الگوریتم پاندا، در هر دو صورت عوارض پنالتی یکسان خواهد بود و وب سایت شما رتبه فعلی خود را در نتایج جستجوها از دست خواهد داد و در نتیجه ترافیک ارگانیک شما به شدت افت خواهد نمود. تمام این اتفاقات تنها در صورتی رخ خواهند داد که شما برای بهبود وضعیت وب سایت خود از روش های سئوی کلاه سیاه استفاده نمایید. آیا این کار ازرش این همه ریسک را دارد؟
اگر وب سایت شما از آن گونه وب سایت هایی است که جذب ترافیک ارگانیک برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است به هیچ وجه ریسک استفاده از روش های سئوی کلاه سیاه را نکنید. استفاده از این روش ها می تواند موجب شود که وب سایت شما و تجارت شما با شکست غیر قابل پیشگیری مواجه شود.

استراتژی های سئوی کلاه سیاهی که باید به شدت از آنها دوری کنید

با وجود آنکه استراتژی های سئوی متعددی وجود دارد که صاحبان وب سایت ها و کسانی که در زمینه سئو سایت فعالیت می کنند، می توانند از این استراتژی ها برای کسب رتبه بهتر در نتایج جستجوها استفاده نمایند، اما به دلیل اینکه این استراتژی ها بسیار زمان بر هستند و برای مشاهده نتایج آنها نیاز است که افراد چند ماه زمان صرف آن کنند، بسیاری افراد که اندکی عجول تر هستند ترجیح می دهند که روش هایی که در زمان کوتاه تری به ثمر می رسند را انتخاب نمایند و به نوعی موتورهای جستجوگر را فریب بدهند. در زیر برخی از رایج ترین ترفندهای سئوی کلاه سیاه نام برده شده اند، استفاده از ترفندهای نام برده شده در زیر می تواند موجب شود که وب سایت شما از جانب گوگل پنالتی دریافت نماید :

لینک ها

لینک ها یکی از اصلی ترین المان هایی هستند که می تواند موجب شوند که شما از جانب گوگل یک پنالتی دریافت کنید، دریافت پنالتی از جانب گوگل ممکن است در اثر لینک دهی داخلی وب سایت شما و یا لینک های دریافتی شما از دیگر وب سایت ها اتفاق بیفتد. در زیر مواردی که شما باید در رابطه بالینک ها رعایت کنید تا الگوریتم پنگوئن شما را جریمه نکند، آورده شده اند:

خرید لینک

خرید لینک مانند خرید هر محصول دیگری بدین شکل است که شما هزینه ای را پرداخت می نمایید و وب سایت مقصد در محتواهای خود به وب سایت شما لینک می دهد.

چرا اکثر افراد به این کار روی می آورند؟

به جرات می توان گفت عامل مخرب سئو که یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی یک وب سایت تعداد و کیفیت لینک های دریافتی از دیگر وب سایت ها می باشد. مطمئنا هرکسی به این مساله فکر خواهد کرد که پرداخت یک هزینه حتی گزاف به وب سایت هایی که دارای اعتبار دامنه بالایی هستند، برای دریافت لینک برگشتی از آن وب سایت ها می تواند ساده ترین و سریع ترین راه برای افزایش اعتبار دامنه یک وب سایت باشد.
چرا اکثر افراد به این کار روی می آورند؟ چرا نباید از این روش برای دریافت لینگ برگشتی استفاده نمود؟ زیرا خرید لینک با قوانین مصوبه توسط گوگل برای صاحبان وب سایت ها مغایرت دارد. شاید بپرسید که چرا چنین قانونی وجود دارد؟ این مساله به اصل قضیه تاثیر لینک های برگشتی بر رتبه بندی یک وب سایت باز می گردد. اگر شما بتوانید استراتژی نهفته در این فاکتور رتبه بندی را درک کنید، خواهید توانست در مساله لینک سازی و عدم تجاوز به قوانین گوگل عملکرد بهتری داشته باشید.
لینک های دریافتی از این رو در رتبه بندی وب سایت تاثیر گذار هستند که نشان دهنده مفید بودن و جامع بودن محتواهای موجود در یک وب سایت می باشند. زمانی که شما محتوایی را در وب سایت خود قرار می دهید و شخص دیگری به محتوای شما لینک می دهد این بدان معنی است که آن شخص به قدری محتوای شما را مفید یافته است که می خواهد برای دادن اطلاعات بیشتر به مراجعه کنندگان وب سایتش آنها را به مطلب شما ارجاع دهد. حال اگر شما به جای ایجاد محتواهای با کیفیت و جامعی که ارزش دریافت لینک از دیگر وب سایت ها را داشته باشند، سعی در خرید لینک از دیگر وب سایت ها به منظور فریب دادن گوگل را داشته باشید، گوگل شما را برای این مساله جریمه خواهد نمود. شاید با خود بگویید یک الگوریتم هیچ گاه نمی تواند تشخیص دهد که آیا این لینک دریافتی یک لینک خریداری شده است و یا یک لینک طبیعی می باشد. اما این مساله اشتباه است، این الگوریتم ها بسیار هوشمند هستند و می توانند از میزان کیفیت محتوای شما و ارتباط محتوای شما با محتوایی که به شما لینک داده است و همچنین از دیگر لینک های ارسالی وب سایت مذکور متوجه شوند که لینک دریافتی شما یک لینک خریداری شده است و یا یک لینک کاملا طبیعی می باشد.

تبادل لینک

تبادل لینک به پروسه ای گفته می شود که در آن دو یا چند وب سایت به صورت چرخشی به یکدیگر لینک می دهند. برای مثال تصور کنید که 2 وب سایت A و B موجود باشند و وب سایت A به وب سایت B پیشنهاد ارسال یک لینک در ازای دریافت یک لینک بازگشتی را بدهد (البته در اکثر مواقع این چرخه اندکی پیچیده تر است و شامل تعداد بیشتری وب سایت می شود) به این کار تعویض لینک گفته می شود.
چرا اکثر افراد به این کار روی می آورند؟ اکثر وب سایت ها این مساله را معقول می پندارند زیرا در ازای دادن یک لینک و ارجاع دادن بخشی از ترافیک وب سایتشان به یک وب سایت دیگر، از آن وب سایت یک لینک دریافت کرده اند و بخشی از ترافیک آن وب سایت به وب سایت مقصد ارجاع داده شده است و هر دو وب سایت اعتبار کسب کرده اند. این کار به نظر یک معامله عادلانه می آید اما عملا کار درستی نیست و ممکن است الگوریتم های گوگل برای این کار شما را جریمه نمایند.
چرا نباید از این روش برای دریافت لینگ برگشتی استفاده نمود؟ گوگل تنها زمانی مساله تبادل لینک را مجاز در نظر می گیرد که یک همکاری و مشارکتی بین دو وب سایت وجود داشته باشد و یا هر دوی وب سایت ها متعلق به یک کمپانی باشند و در هر صورت زمانی که وب سایت ها منافع مشترکی داشته باشند گوگل آنها را برای مساله تبادل لینک جریمه نخواهد نمود. اما اگر هدف از تبادل لینک تنها کسب اعتبار برای بهبود رتبه بندی های وب سایت ها در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر باشد مطمئنا برای شما جریمه های سنگینی را در پی خواهد داشت.

قرار دادن لینک در پا نویس (Footer) وب سایت های دیگر

چرا اکثر افراد به این کار روی می آورند؟ یک لینگ برگشتی از پانویس یک وب سایت لینکی بسیار ارزشمند است و در پا نویس تمامی صفحات وب سایت نمایش داده می شود. این بدین معنی است که اگر شما در پانویس یکی از صفحات یک وب سایت لینکی برای وب سایت خود دریافت نمایید این لینک در تمامی صفحات وب سایت برای کاربران نمایش داده خواهد شد و مانند دریافت لینک برگشتی از تمامی صفحات وب سایت عمل خواهد نمود.
چرا نباید از این روش برای دریافت لینگ برگشتی استفاده نمود؟ این مورد نیز مانند تبادل لینک اگر بی دلیل انجام شود و هیچ همکاری و مشارکتی بین وب سایت شما با وب سایتی که به شما لینک داده است وجود نداشته باشد (البته دقت داشته باشید که سازندگان وب سایت ها می توانند برای اطلاع رسانی به کاربران در پا نویس وب سایت به خودشان لینک بدهند و این مساله برای آنها مشکلی ایجاد نخواهد نمود)، و تنها به منظور جذب اعتبار شما این کار را انجام داده باشید، مطمئن باشید که نتیجه ای بجز دریافت پنالتی از جانب گوگل برای شما نخواهد داشت.

لینک های مخفی

مخفی کردن لینک و یا متن در یک وب سایت بدین صورت است که افراد تنها یک پیکسل را به یک لینک اختصاص می دهند و برای متن ها از فونت صفر استفاده می نمایند و یا آنها را با رنگ سفید در زمینه سفید قرار می دهند تا از دید کاربران و موتورهای جستجوگر مخفی بمانند.
چرا اکثر افراد به این کار روی می آورند؟ زیرا اکثر افراد تصور می کنند که با مخفی کردن متن ها می توانند رتبه خوبی در نتایج جستجوها کسب کنند و با مخفی کردن لینک ها می توانند لینک های متعددی به دیگر وب سایت ها بدهند و در ازای آن پول و یا لینک برگشتی دریافت کنند و در عین حال جریمه های گوگل شامل حال آنها نشود.
چرا نباید از این روش برای دریافت لینگ برگشتی استفاده نمود؟ ربات های گوگل هوشمندتر از آن هستند که شما بتوانند با تغییر رنگ و یا سایز متن ها و لینک ها آنها را از دسترس ربات ها خارج نمایید. داشتن لینک های مخفی به خودی خود کار بدی است که می تواند برای شما پنالتی های گوگل را به همراه بیاورد اما مورد بدتر آن است که ربات های گوگل در وب سایت شما چیزی متفاوت از آنچه کاربران وب سایت شما می بینند را مشاهده می نمایند. این کار یکی از سر راست ترین مسیر ها برای رسیدن به پنالتی گوگل را برای شما فراهم می کند.

کامنت های اسپم

چرا اکثر افراد به این کار روی می آورند؟برخی وب سایت ها به کاربران خود اجازه می دهند که در زیر پست های آنها کامنت بگذارند و برخی از مواقع بخش کامنت ها به کاربران این اجازه را می دهد که بتوانند در کامنت ها لینک قرار دهند. این راه یک راه کار بسیار ساده برای افراد ایجاد می کنند که بتوانند از این طریق به وب سایت خود لینک بدهند و لینک برگشتی برای وب سایت خود دریافت نمایند. درست است؟
چرا نباید از این روش برای دریافت لینگ برگشتی استفاده نمود؟ لینک دادن به وب سایت خودتان در قسمت کامنت های یک وب سایت دیگر برای شما یک لینک برگشتی بسیار بی کیفیت ایجاد می کند که گوگل چنین لینک هایی را به هیچ وجه نمی پسندد. لینک های دریافتی وب سایت شما باید از محتواهای بسیار با کیفیت و غنی دیگر وب سایت ها باشد نه اینکه تنها با صرف چند ثانیه وقت و کپی کردن URL شما در بخش کامنت های دیگر وب سایت ها ایجاد شده باشد. اگر شما می خواهید در بخش کامنت ها به وب سایت خود لینک بدهید باید سعی کنید نوعی مکالمه با کاربانی که در زیر پست کامنت گذاشته اند ایجاد کنید و سوالات آنها را با بهترین پاسخ های ممکن بر طرف کنید و پس از ایجاد مقداری محتوای مفید و با ارزش در بخش کامنت ها یک لینک از وب سایت خود قرار دهید و به سایر کسانی که سوال پرسیده اند بگویی که می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آن موضوعی که با هم در رابطه با آن مکالماتی داشته اید، به وب سایت شما مراجعه نمایند. چنین لینکی ممکن است از جانب گوگل پذیرفته شود و لینک بی ارزشی تلقی نشود اما قرار دادن لینک وب سایت در بخش کامنت ها بدون ایجاد هیچ مکالمه و محتوایی در آن بخش، موجب می شود احتمال آنکه گوگل شما را جریمه نماید را افزایش دهد.

استفاده بیش از حد از انکر تکست ها

به جرات می توان گفت که یک عامل مخرب سئو سایت استفاده بیش از حد از انکر تکست ها می باشد. چرا اکثر افراد به این کار روی می آورند؟ افرادی که در زمینه سئو مبتدی هستند مستعد ارتکاب این اشتباه می باشند. این افراد زمانی که می خواهند یک صفحه از وب سایت را برای یک عبارت جستجو رتبه بندی نمایند، سعی می کنند از صفحات مختلف از وب سایت های مختلف برای آن صفحه از وب سایت خودشان لینک برگشتی دریافت نمایند و برای این کار از انکر تکست مرتبط با موضوع آن صفحه استفاده نمایند. برای مثال یک صفحه جدید با عنوان “فروش فوق العاده قایق های بادی دست دوم” ایجاد می نمایند و سعی می کنند این صفحه را برای عبارت فروش فوق العاده قایق های بادی دست دوم رتبه بندی نمایند. برای این کار 100 لینک برگشتی مختلف از وب سایت ها دیگر با انکر تکست ” فروش فوق العاده قایق های بادی دست دوم” به آن صفحه از وب سایت خود جذب می نمایند.
چرا نباید از این روش برای دریافت لینگ برگشتی استفاده نمود؟ یک بار دیگر به شما متذکر می شود که گوگل تمام کارهایی که شما در جهت رتبه بندی وب سایت خود انجام می دهید را می بیند. زمانی که شما تلاش می کنید برای یک عبارت جستجوی مشخص رتبه خوبی کسب نمایید و برای این کار سعی در دریافت لینک های برگشتی متنی (انکر تکست) می نمایید، گوگل کاملا متوجه این کار شما می شود. در گذشته این کار جریمه ای را در پی نداشت و حتی می توانست موجب شود که شما رتبه خوبی کسب نمایید اما امروزه این روش دیگر نتایج خوبی را برای شما به همراه نخواهد داشت. استفاده انکر تکست های تکراری شک برانگیز است و موجب می شود گوگل تصور کند که شما سعی در فریب دادن آن دارید. بهتر است اگر می خواهید با استفاده از لینک های دریافتی متعدد یک صفحه را رتبه بندی نمایید انکر تکست های متنوعی را به لینک های مختلف اختصاص دهید. گوگل حتی انکر تکست هایی که حاوی نام برند شما باشند را به انکر تکست های حاوی عبارت جستجوی، ترجیح می دهد. برای مثال در نمونه نام برده، بهتر است شما به جای استفاده از انکر تکست حاوی عبارت جستجو، انکر تکستی به فرم “فروش قایق بادی ساحل” (اگر نام برند شما ساحل است) استفاده نمایید.

لینک های برگشتی مخرب

چرا اکثر افراد به این کار روی می آورند؟غیر ممکن است کسی از روی عمد چنین کاری با وب سایت خود بکند و از وب سایت های مخرب لینک برگشتی برای وب سایت خود دریافت نماید. اما این روش سئوی کلاه سیاه که در میان هکرها، اسپمرها و افراد سود جوی بدخواه بسیار رایج است برای تخریب یک وب سایت (معمولا وب سایت های رقیب) مورد استفاده قرار می گیرد که در این روش افراد سود جو بدون اطلاع شما لینک های برگشتی مخربی را از وب سایت های اسپمی و اندیس گذاری نشده به وب سایت شما ارجاع می دهند .
برای مقابله با این ترفند چکار باید بکنید؟ زمانی که یک وب سایت که از جانب گوگل اسپمی در نظر گرفته شده است به وب سایت شما لینک می دهد، این مساله می تواند رتبه بندی وب سایت شما را تحت تاثیر قرار داده و موجب شود وب سایت شما به رتبه های پایین تر سوق داده شود. بنابراین زمانی که شما یک لینک برگشتی از وب سایت های مشکوک و بی ثبات دریافت می نمایید (ممکن است این وب سایت ها تنها وب سایت شما را برای ایجاد اختلال انتخاب نکرده باشند و به بسیاری وب سایت های دیگر نیز لینک داده باشند) باید به آنها پیام دهید و بخواهید که لینکی که به وب سایت شما داده اند را حذف نمایند و در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب می توانید از ابزارهای Google Search Console Disavow Tool برای Disavow کردن آن لینک استفاده نمایید تا آن لینک نتواند اثرات مخربی برای وب سایت شما داشته باشد.

محتوا

منتشر کردن محتوای بی ارزشی که شامل هیچ اطلاعات مفید و مطالب آموزنده ای برای کاربران شما نباشد، نه تنها هیچ سودی برای وب سایت شما نخواهد داشت بلکه ممکن است موجب شود که شما از جانب الگوریتم پاندای گوگل پنالتی دریافت نمایید. شاید بپرسید باید چه نکاتی را در نوشتن یک محتوا در نظر بگیریم که مانع از آن شویم که الگوریتم پاندای گوگل ما را جریمه کند؟ در زیر تعدادی از نکات سئوی کلاه سیاه در زمینه محتوا آورده شده است که می تواند شما را با اشتباهات رایج در زمینه محتوا آشنا نماید:

محتوای تکراری- سرقت محتوا

چرا برخی افراد این کار را انجام می دهند؟ ایجاد محتوا با ارزشی که مملو از مطالب علمی باشد و برای کاربران مفید باشد، نیاز به صرف زمان، تلاش و پشتکار زیادی دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد تصور می کنند که می توانند محتواهای با ارزش و مفیدی که در دیگر وب سایت ها منتشر شده اند را بی اجازه آنها بردارند و آن را در وب سایت خود منتشر نمایند. خب با این کار بدون پرداخت هزینه، صرف زمان، انجام تحقیقات و مطالعات و بدون هیچ زحمتی این افراد صاحب حجم عظیمی از محتواهای بسیار با کیفیت و با ارزش در وب سایتشان می شوند.
چرا نباید از این روش برای دریافت لینگ برگشتی استفاده نمود؟ من به شما می گویم که شما به هیچ وجه نباید چنین اشتباهی را مرتکب شوید، گوگل نسبت به محتواهای تکراری و سرقت محتوا بسیار سخت گیرانه عمل می کند و به هیچ وجه دوست ندارد که محتوای کاملا مشابه را در وب سایت های مختلف مشاهده کند. اگر شما در یک وب سایت مقاله ای یافتید که از نظر شما آن مقاله برای کاربران وب سایت شما می توانست بسیار مفید باشد و خواستید آن مقاله را در وب سایت خود منتشر کنید، تنها زمانی می توانید این کار را انجام دهید که از نویسنده آن مقاله و صاحبان وب سایت مرجع اجازه گرفته باشید و با موافقت آنها مقاله آنها را در وب سایت خود مجددا منتشر نمایید و همچنین باید برای تمامی خوانندگان آن مطلب روشن سازی کنید که این مطلب متعلق به چه وب سایتی است و شما هیچ امتیازی در رابطه با آن محتوا نخواهید داشت. اما اگر شما بدون کسب اجازه از صاحبان وب سایت مطلب آنها را کپی کنید، ممکن است گوگل شما را برای این کار جریمه نماید.

انباشته کردن کلیدواژه ها در متن

چرا اکثر افراد به این کار روی می آورند؟ مساله انباشته کردن کلیدواژه ها در متن یکی دیگر از اشتباهات رایج در دنیای سئو در میان مبتدیان است. برخی از افراد تازه کار در زمینه سئو تصور می کنند که هرچقدر آنها تلاش بیشتری برای بهینه سازی یک صفحه وب سایت انجام دهند و بتوانند به تعداد دفعات بیشتری کلیدواژه ها را در یک محتوا بگنجانند می توانند رتبه بهتری در نتایج جستجوها کسب نمایند. برخی افراد تگ های H1 متعدد را در صفحات وب سایت خود ایجاد می کنند و سعی می کنند مکررا کلیدواژه ها و عبارات کلیدی که سعی دارند برای آنها رتبه بندی شوند را درون این تگ ها استفاده نمایند.
چرا شما نباید این کار را انجام دهید؟ در گذشت این روش ها می توانست مفید باشد و نتایج خوبی را برای صاحبان وب سایت ها به همراه بیاورد، برای مثال اگر در سال 2000 شما می خواستید وب سایت خود را برای عبارت “کفش ورزشی” بهینه سازی کنید، کافی بود که این کلیدواژه را چندین بار در عناوین و تیترها، چندین بار در تگ های مختلف و در متن ها بگنجانید و پروسه بهینه سازی به خوبی انجام می شد و وب سایت شما در نتایج جستجوها برای عبارت کفش ها ورزشی می توانست رتبه خوبی کسب نماید. اما در سال ها اخیر این پروسه اندکی پیچیده تر شده است، در سال های اخیر گوگل مطالب و محتواهایی را اولویت می دهد که برای کاربران مفیدتر باشند و بتوانند سوالات کاربران را به خوبی پاسخ دهند. این بدان معنی است که گنجاندن بیش از حد کلیدواژه ها در متن نه تنها نمی تواند برای شما مزایایی به همراه داشته باشد ، بلکه موجب می شود که متن شما خوانایی خود را از دست بدهد و در این صورت یک پوئن منفی برای شما به حساب می آید. تمرکز شما باید بیشتر بر روی محتواهایی باشد که بتواند برای کاربران مفید، سرگرم کننده و خوانا باشد و به سوالات آنها پاسخ دهد.

محتوای مخفی

چرا اکثر افراد به این کار روی می آورند؟مشابه با لینک های مخفی، محتوای مخفی نیز یکی دیگر از روش هایی است که افراد تصور می کنند با استفاده از آن می توانند در رتبه بندی های نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر، رتبه بهتری کسب نمایند. برخی افراد سعی می کنند محتواهایی که با زمینه صفحه همرنگ هستند ایجاد نمایند و یا محتواهایی با سایز صفر ایجاد نمایند و در آنها تعداد زیادی کلیدواژه ها و عبارات کلیدی بگنجانند که علی رغم آنکه موجب بهبود رتبه بندی آنها می شود، موجب آزار و اذیت کاربران نشود و متن هایی که کاربران آنها را می بینند خوانایی خود را از دست ندهند.
چرا نباید از این روش برای دریافت لینگ برگشتی استفاده نمود؟ ربات های گوگل زمانی که شما یک متن یا یک لینک را در صفحات خود مخفی کنید، به خوبی متوجه این کار شما می شوند. از آنجایی که یکی از اولویت های اصلی گوگل در رتبه بندی ها آن است که کاربران از وب سایت شما رضایت داشته باشند، وجود محتوای مخفی در وب سایت را دلیلی بر وجود محتوایی که موجب عدم رضایت کاربران از وب سایت خواهد بود می داند. این کار یک بازی دو سر باخت است و یکی از سر راست ترین مسیرهایی است که شما را به سمت دریافت پنالتی از جانب گوگل هدایت می کند.
امنیت
با وجود اینکه عدم وجود تدابیر امنیتی قوی در وب سایت شما موجب نمی شود که شما از جانب هیچ یک از الگوریتم های پاندا و یا پنگوئن پنالتی دریافت نمایید، اما می تواند به طرزی باورنکردنی موجب شود که شما رتبه خود را در نتایج جستجوها از دست بدهید.

وب سایت های هک شده

اگر هکرها سعی در هک کردن وب سایت شما داشته باشند و وب سایت شما از امنیت کمی برخوردار باشد آنها موفق به انجام این کار خواهند شد و سپس خواهند توانست کدهای مخربی را به وب سایت شما وارد نمایند. اگر گوگل متوجه این مساله شود وب سایت شما را برای افرادی که توسط موتورهای جستجوگر گوگل در اینترنت جستجو می کنند بلاک می کند. این مساله نه تنها موجب می شود که شما اعتبار خود را در میان بازدید کنندگانی که از طریق جستجوهای ارگانیک به وب سایت شما مراجعه می نمایند از دست می دهید، بلکه موجب می شود که رتبه وب سایت شما مانند وب سایت هایی که یک پنالتی از پنگوئن و یا پاندا دریافت نموده اند به شدت نزول کند.
البته زمانی که این اتفاق بیفتد شما توسط گوگل آنالتیکز یک هشدار دریافت خواهید نمود مبنی بر اینکه وب سایت شما هک شده است. در هر صورت اگر وب سایت شما هک شود و گوگل متوجه این مساله شود که کدهای مخربی در وب سایت شما وجود دارد، این امر دقیقا شبیه به آن است که شما یک پنالتی از جانب گوگل در یافت کرده باشید و به همان اندازه برای رتبه بندی وب سایت شما خطرناک می باشد.

نتیجه گیری

ترفندهای سئوی کلاه سیاه با وجود آنکه بسیار فریبنده و وسوسه کننده به نظر می رسند، بسیار خطرناک هستند و بهتر است که شما به هیچ وجه سراغ این روش ها نروید. عجول نباشید و سعی کنید که برای کسب رتبه خوب در نتایج جستجوها دقت و زمان کافی را صرف کنید. اگر می خواهید که هیچ گاه در دام پنالتی های گوگل گرفتار نشوید تمام آنچه در Google’s Webmaster Guideline (راهنماهای گوگل برای صاحبان وب سایت ها) گفته شده است را در وب سایت خود رعایت نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید