طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

12 اشتباه رایج در وبلاگ نویسی

12 اشتباه رایج در وبلاگ نویسی

12 اشتباه رایج در وبلاگ نویسی

برخی مواقع وقتی مردم از من راجع به شغلم سوال می‌پرسند و من به آن‌ها می‌گویم که وبلاگ نویس هستم آن‌ها به من می‌گویند: ” وبلاگ نویسی کار ساده‌ای است”. آن‌ها معتقدند که شغل من این است که تمام طول روز در اینترنت بگردم و مطلب بنویسم. اکثر مردم فکر می‌کنند وبلاگ نویسی کاری است که نیاز به تفکر و کار کشیدن از مغز ندارد! زمانی که از آن‌ها می‌خواهم که یک مقاله برای انتشار در یک شبکه اجتماعی بنویسند، آن‌ها در پاسخ می‌گویند که: ” این کار ازآنچه تصور می‌کردم مشکل‌تر است ” و مقاله‌ای که به من تحویل می‌دهند بسیار آشفته و به‌هم‌ریخته است، البته این مساله امری بسیار طبیعی است زیرا هرکسی که برای اولین بار اقدام به انجام کاری می‌کند نمی‌تواند کاری درست و بی‌نقص در همان ابتدا انجام دهد.
پس برای هرکسی که در وبلاگ نویسی مبتدی است نیز این امر صادق است و امکان اشتباه وجود دارد؛ اما خوشبختانه باید به شما بگویم دوری کردن از اشتباهات رایج در وبلاگ نویسی کاری ساده است تنها کافی است که آن‌ها را بشناسید تا بتوانید مانع وقوع آن‌ها شوید. پس من به شما پیشنهاد می‌کنم که اگر یک وبلاگ نویس مبتدی هستید و می‌خواهید که در آینده نزدیک در کار خود حرفه‌ای شوید با من تا انتهای این مقاله همراه باشید تا با 12 اشتباه رایج در وبلاگ نویسی که اکثر مبتدیان در دام آن می‌افتند و راه‌کارهایی برای جلوگیری از وقوع آن‌ها آشنا شوید.

اشتباه اول: شما به دنبال ایده‌های دست‌اول می‌گردید.

زمانی که شما شروع به وبلاگ نویسی می‌کنید، ایده‌های متعددی برای ایجاد محتوای به ذهن شما می‌رسند این ایده‌ها ممکن است در زمان‌های مختلفی در ذهن شما شکل بگیرند، مثلا زمانی که در حال دوش گرفتن هستید، زمانی که در حال ورزش کردن هستید یا مثلا هنگامی‌که در حال صحبت کردن با تلفن هستید. ایده‌هایی که به‌صورت تصادفی به ذهن شما می‌رسند همیشه برای کار شما مناسب نمی‌باشند. شما نباید به دنبال ایده‌های تصادفی باشید زیرا هر ایده‌ای که در حالت کلی ایده خوبی باشد تضمینی وجود ندارد که برای کار شما ایده مناسبی باشد.

 • راه‌کار: تمام پست‌هایی که شما در وبلاگ خود ایجاد می‌کنید باید در جهت پیشبرد اهداف کمپانی شما باشد.

همیشه در نظر داشته باشید که هدف شما از ایجاد وبلاگ و تولید محتوای برای آن کمک به پیشرفت تجارتتان است و لذا تمام ایده پردازی‌هایی شما که برای تولید محتوای و ایجاد پست‌ها در طراحی سایت می‌کنید باید در جهت اهدافی باشد که موجب پیشرفت تجارت شما می‌گردد. باید بین مطالب موجود در وبلاگ شما و تجارت شما یک پیوند وجود داشته باشد. اگر در شناسایی اهدافی که باید در پست‌ها آن‌ها را دنبال کنید دچار تردید هستید با مدیر کمپانی درباره این مساله صحبت کنید و درباره اهداف اصلی کمپانی با ایشان مشورت کنید. برای آنکه اطلاعات بهتر و بیشتری به دست آورید می‌توانید به مدیر فروش کمپانی نیز مراجعه کنید و بپرسید که معمولا خریداران چه سوالاتی را از آن‌ها می‌پرسند. پس از گفتگو با هردوی این افراد مطمئنا شما می‌دانید که در نوشتار خود باید چه اهدافی را دنبال کنید و ایده‌های بسیاری برای ایجاد مطالبی که برای کاربران جذاب باشد و سوالات ذهن آن‌ها را پاسخ دهد نیز خواهید داشت.

12 اشتباه رایج در وبلاگ نویسی | سایت سازان | اشتباهات در ویلاگ

 

اشتباه دوم: متن‌هایی که می‌نویسید بسیار خشک و بی‌روح هستند.

نوشتن مطلب برای یک وبلاگ با نوشتن پاسخ سوالات در برگه امتحانی تفاوت‌های بسیاری دارد اما اکثر وبلاگ نویس ها زمانی که شروع به کار می‌کنند تنها در نوشتن پاسخ سوالات امتحانی تبحر دارند. می‌دانید مشکل کجاست؟ اینکه شکل نوشتن یک متن در یک وبلاگ با نوشتن جواب سوالات در برگه امتحانی بسیار متفاوت است و افراد از خواندن نوشته‌هایی که در آن‌ها روح وجود ندارد لذت نمی‌برند.اگر بخواهم با شما صادقانه صحبت کنم باید بگویم که اکثر افراد زمانی که با پست‌های شما مواجه می‌شوند تا انتها آن‌ها را نمی‌خوانند، اگر بخواهید کاری کنید که افراد به پست شما جذب شوند باید به‌گونه‌ای بنویسید که خواندن آن آسان باشد.

 • راه‌کار: همان‌گونه که صحبت می‌کنید بنویسید.

نوشتار شما باید اندکی شکل محاوره‌ای به خود بگیرد به‌عبارت‌دیگر هرچقدر که متنی که می‌نویسید ساده‌تر باشد و فهم آن آسان‌تر باشد مردم از خواندن آن لذت بیشتری می‌برند. مردم‌دوست دارند حس کنند که در حال انجام کارهای تجاری با انسان‌های واقعی هستند نه با روبات‌ها. پس‌دست از نوشتن با زبان سخت و غیرقابل فهم بردارید و از اصطلاحات تخصصی در نوشتار خود استفاده نکنید به زبان مردم واقعی بنویسید این چیزی است که مردم واقعی از خواندن آن لذت می‌برند.

اشتباه سوم: شما فکر می‌کنید مردم اهمیت خاصی به شما به‌عنوان نویسنده مطلب می‌دهند.

شاید این قضیه به نظر شما ناخوشایند باشد، اما حقیقت دارد!
زمانی که افراد شروع به وبلاگ نویسی می‌کنند در ابتدا فکر می‌کنند که خوانندگان مطالب آن‌ها عمیقا به داستان‌های آن‌ها، علایق آن‌ها و … اهمیت می‌دهند اما این‌طور نیست. نمی‌توان به آن‌ها خرده گرفت زیرا این‌یک امر طبیعی است، دلیلی ندارد که آن‌ها به شما و یا تجربیات شما علاقه‌مند باشند آن‌ها تنها به آنچه شما می‌توانید به آن‌ها بیاموزید علاقه‌مند هستند.

 • راه‌کار: شخصیت خود را در نوشته‌ها نشان دهید.

باوجودآنکه افراد به اینکه نویسنده یک مطلب چه کسی است اهمیتی نمی‌دهند شما می‌توانید با واردکردن ویژگی‌های شخصیتی خود در نوشتارتان، نوشته را برای آن افراد شیرین‌تر و جذاب‌تر بکنید. اینکه شما چگونه این کار را انجام دهید کاملا به خودتان بستگی دارد، برخی افراد با استفاده از ایجاد نکات ظریف طنزآمیز این کار را انجام می‌دهند برخی دیگر با روایت یک داستان یا خاطره در نوشته خود به آن روح می‌بخشند برخی در نوشته‌های خود شور و هیجان ایجاد می‌کنند و هرکسی برای خود روش خاصی دارد.
خانم Corey Wainwright که مدیر محتوای HubSpot است روش خاصی برای نوشتن دارد و بسیار در زمینه واردکردن شخصیت در نوشتار مهارت دارد. در زیر یک قسمت از یکی از پست‌های ایشان به عنوان نمونه برای شما آورده شده است:
“وقت‌هایی که توی شهر مشغول پیاده‌روی هستم و می دونم که باید از خیابون رد بشم، قبل از اینکه به تقاطع برسم شروع می‌کنم به نگاه کردن به دو طرف خیابون اگر هیچ ماشینی توی خیابون نباشه دوست دارم قبل اینکه به تقاطع برسم از وسط خیابون به طرف دیگه بدوم چون می دونم زمانی که وقت اون به رسه که من از خیابان رد به شم یه عالمه ماشین پیداشون میشه توی خیابون.
بعضی مردم اسم این کار رو میذارن عبور غیرمجاز، ولی من بهش می گم استفاده از موقعیت.
این دقیقا شبیه اون روشیه که تیم وبلاگ نویسیه من توی کارشون استفاده می کنن. ”
برای آنکه بتوانید به نوشته‌های خودتان روح بدهید و یا به‌عبارت‌دیگر به نوشته‌ها شخصیت بدهید باید به دنبال راهی باشید که بتوانید از طریق نوشته‌های خودتان با خوانندگان ارتباط برقرار کنید. سپس در نوشته‌ها شروع کنید با زبان اول‌شخص مفرد سخن بگویید یعنی از زبان خودتان بنویسید انگار که با مخاطبانتان به گردش رفته‌اید و در حال گفت گو با آن‌ها هستید. لحن نوشتار خودتان را صمیمی و بی غل و غش کنید تا بتوانید با کاربران ارتباط برقرار کنید مانند زمانی که در حال مکالمه رودررو با آن‌ها هستید.

12 اشتباه رایج در وبلاگ نویسی | سایت سازان | اشتباهات در ویلاگ

 

اشتباه چهارم: نوشته‌های شما بیش‌ازحد طولانی هستند.

زمانی که افراد در ابتدای کار وبلاگ نویسی هستند عموما موضوعاتی را برای نوشتن انتخاب می‌کنند که برای پوشش دادن آن موضوع نیاز است که محتوایی بسیار طولانی نوشته شود. برای مثال:

 • “چگونه از طریق رسانه‌های اجتماعی بازاریابی کنیم؟”
 • “بهترین روش‌های تجارت”
 • “چگونه از طریق اینترنت کسب درامد کنیم؟”

برای نوشتن مقاله راجع به این موضوعات و موضوعاتی مشابه این‌ها نیاز است تا مطلبی بسیار طولانی نوشته شود که برای پوشش دادن موضوع کافی باشد زیرا در چنین موضوعاتی جزییات فراوانی وجود دارد که باید به تک‌تک آن‌ها پرداخته شود و نوشتن مقاله‌ای که بتواند تمام جزییات این موضوعات را پوشش دهد کاری بسیار دشوار است. علاوه بر آن در نوشتن یک مقاله پارامترهای زیادی باید در نظر گرفته شوند شامل کوتاه بودن، هدف قرار دادن مخاطبان مشخص و باکیفیت بودن مقاله که منجر به جذب مشتریان بیشتری شود.
پس به خاطر داشته باشید که برای آنکه به اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت خود برسید باید به دنبال موضوعات خاص‌تر و ویژه‌تری باشید نه موضوعات بسیار کلی و عمومی.

 • راه‌کار: عناوین که برای نوشتار خود انتخاب می‌کنید باید فاقد عمومیت باشند.

دست یافتن به موضوعات و عناوین خاص برای مقالات کاری بسیار دشوار و درعین‌حال حیاتی است. مقالات بسیار زیادی در این زمینه نوشته‌شده‌اند. من به شما پیشنهاد می‌کنم برای آگاهی از اینکه چگونه موضوعی مناسب و خاص برای مقالات خود بیابید دراین‌باره مطالعه کنید. این مقالات به شما می‌آموزند که چگونه موضوعات خام و کلی موجود در ذهنتان را به موضوعات کوچک‌تری که برای مقاله‌نویسی در وبلاگ‌ها مناسب باشند تبدیل کنید.توجه داشته باشید که یافتن عنوان مناسب برای نوشتن مقاله، گام نهایی نیست بلکه تنها یک چهارچوب محکم است که شما می‌توانید در آن بنویسید اما زمانی که بتوانید موضوع مناسبی پیدا کنید نوشتن برای شما ساده‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد شد.

اشتباه پنجم: نوشته شما نوعی تخلیه مغزی است یا به‌عبارت‌دیگر در نوشتار خود سیر تراوش‌ها مغزی خود را دنبال می‌کنید.

برخی مواقع ایده‌ای به ذهن شما می‌رسد که شمارا بسیار شگفت‌زده می‌کند و شما دوست دارید که فقط به ندای مغز خود گوش بدهید و اجازه بدهید که افکار شما جریان پیدا کنند و شما فقط تراوش‌های ذهن خود را بنویسید؛ اما دست‌آخر چیزی که از کار درمی‌آید تنها یک مقاله به‌هم‌ریخته و کم‌ارزش است. می‌پرسید چرا؟ زیرا این سبک از نوشتار برای وبلاگ نویسی مناسب نیست. اکثر افرادی که به پست شما مراجعه می‌کنند آن را نمی‌خوانند بلکه ابتدا نگاهی گذرا و اجمالی به آن می‌اندازند تا آن را ارزیابی کنند و زمانی پست شما در این ارزیابی نمره خوبی کسب می‌کند که بسیار مرتب و سازمان‌یافته باشد.

 • راه‌کار: از یک چهارچوب برای نوشتار خود استفاده کنید، یک طرح کلی برای مقاله خود در نظر بگیرید و برای هر بخش مقاله خود تیتر مناسبی انتخاب کنید. اولین کاری که باید انجام بدهید این است که بدانید پستی که می‌خواهید برای وبلاگ و طراحی سایت خود ایجاد کنید چه نوع پستی باید باشد. برای مثال آیا شما می‌خواهید یک اسلاید شو را در پست خود بیاورید؟ یا مثلا می خواهید پستی ایجاد کنید که شامل یک لیست از عناوین باشد؟ یا پستی که می‌خواهید ایجاد کنید یک‌راه کار را به کاربران آموزش می‌دهد؟ این‌که بدانید پست شما چه نوع پستی است به شما کمک می‌کند تا یک قالب کلی (template) مناسب برای نوشتن پیدا کنید و این کار نوشتن را برای شما آسان‌تر می‌کند.

زمانی که در نوشتار خود از یک ساختار و قالب کلی پیروی می‌کنید باید افکار خود را مرتب کنید و یک جریان منطقی از تراوش‌های ذهنی خود ایجاد کنید که موجب می‌شود نوشتار شما از نوعی قانون و قاعده کلی پیروی کند.. این کار به‌نوعی شبیه آن است که شما یک برگه سوالات پیش رو داشته باشید و جاهای خالی را با استفاده ازآنچه در ذهن دارید پرکنید.
اگر قصد دارید که یک طرح کلی برای پست وبلاگ خود ایجاد کنید باید ابتدا بدانید که می‌خواهید خوانندگان شما از خواندن پست شما چه نتیجه‌ای بگیرند. سپس آن نتایج را تبدیل به تیتر برای بخش‌های مختلف نوشته خود کنید. زمانی که شما برای هر بخش و یا حتی هر پاراگراف از پست خود یک تیتر تعیین کنید خواندن مطلب شما برای خوانندگان جذاب‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد شد. علاوه بر این به خاطر داشته باشید که اگر در تیترهای خود از کلمات کلیدی مناسبی استفاده کنید این کار موجب بهبود سئو شما نیز خواهد شد. پس‌ازآنکه تیترها را مشخص نمودید آخرین کاری که باید انجام دهید پر کردن بخش‌های خالی مربوط به هر تیتر است.

12 اشتباه رایج در وبلاگ نویسی | سایت سازان | اشتباهات در ویلاگ

اشتباه ششم: شما نوشته‌های خود را مستندسازی نمی‌کنید.

برای مثال تصور کنید که من در حال نوشتن یک پست برای وبلاگ و طراحی سایت خود راجع به اینکه چرا باید بازرگان‌ها برای بازاریابی خود از اینستاگرام استفاده کنند، هستم. چه چیزی در یک پست بیش از همه‌چیز می‌تواند موجب متقاعد کردن خوانندگان شود؟ به دو عبارتی که در زیر آمده است توجه کنید:

 • “به نظر می‌رسد اکثر افراد این روزها از اینستاگرام استفاده می‌کنند”.
 • “سرعت افزایش تعداد کاربران اینستاگرام بسیار سریع‌تر از سرعت افزایش کاربران سایر شبکه‌های اجتماعی است. در حالت کلی در آمریکا رشد استفاده از اینستاگرام در سال جاری 15.1% و رشد استفاده از سایر شبکه‌های اجتماعی 3.1% بوده است”.

کاملا واضح است که عبارت دوم برای خوانندگان مطلب بسیار متقاعدکننده‌تر از عبارت اول می‌باشد زیرا از آمار و تحقیقات برای بیان صحت مطلب خود استفاده کرده است. ما به‌عنوان بازاریاب نمی‌خواهیم که افراد را فقط مجاب کنیم که حرف ما درست است بلکه باید آن‌ها را وادار کنیم که دست‌به‌کار شوند. مطالبی که در آن‌ها به‌گونه‌ای از روش مستندسازی مطلب با استفاده از آمار و ارقام استفاده‌شده است برای خوانندگان بسیار قابل‌قبول‌تر از سایر مطالب هستند.
راه‌کار: برای اثبات صادق بودن ادعاهای خود در مقالاتتان از داده‌ها و آمار حاصل از نتایج تحقیقات محققان استفاده کنید.
در هر قصه و افسانه‌ای سه بخش کلی وجود دارد:

 • بیان مساله
 • اثبات راه‌کار
 • نتیجه‌گیری برای خوانندگان

شما می‌توانید در مقالاتتان در قسمت‌های بیان مساله و اثبات راه‌کار از داده‌ها و نتایج تحقیقات استفاده کنید تا به خوانندگان خود نشان دهید که چرا خواندن این مطلب باید برای آن‌ها نفعی داشته باشد و از طریق نتایج علمی به خوانندگانتان اثبات کنید که شما بهترین راه‌کار را به آن‌ها پیشنهاد کرده‌اید.

اشتباه هفتم: نوشته‌های شما آلوده به سرقت ادبی است.

باوجودآنکه سرقت ادبی و کپی کردن از نوشته‌های دیگران حتی در دوران دبستان هم نتوانسته است نتایج خوبی برای ما به ارمغان بیاورد برخی از وبلاگ نویسان کم‌تجربه همچنان سعی می‌کنند که از روش کپی کردن نوشته‌های دیگران، برای نوشتن مقالات خود استفاده کنند. شاید شما خودتان متوجه نشوید اما ویراستارها و حتی خوانندگان نیز می‌توانند تشخیص دهند که کدام بخش‌های یک نوشته از جای دیگری کپی شده است. انگار که آن نوشته‌ها با دست خط شما نوشته‌نشده باشند و یا به‌نوعی انگار مطلبی دارد با صدای شما برای افرادی خوانده می‌شود و ناگهان صدا عوض می‌شود و صدای دیگری به خواندن مطلب ادامه می‌دهد.
حتی اگر هیچ‌کس هم متوجه نشود ممکن است گوگل مچ شمارا بگیرد و متوجه شود که شما سرقت ادبی کرده‌اید و سایت شمارا جریمه کند و این کار تاوان بسیار سنگینی برای شما و کمپانی شما خواهد داشت. پس سرقت ادبی را فراموش کنید و خودتان دست‌به‌قلم شوید.

 • راه‌کار: به نوشته‌های دیگران ارجاع دهید و از آن‌ها نقل‌قول کنید.

به‌جای آنکه دست به سرقت ادبی بزنید چند دقیقه زمان صرف کنید تا یاد بگیرید چگونه در نوشته‌هایتان هر جا که نیاز به استفاده از نوشته شخص دیگری داشتید از او نقل‌قول کنید و در نوشته خود به آن افراد ارجاع دهید البته اگر بتوانید همیشه از زبان خودتان و از قول خودتان بنویسید نیازی به نقل‌قول کردن نخواهید داشت.

12 اشتباه رایج در وبلاگ نویسی | سایت سازان | اشتباهات در ویلاگ

اشتباه هشتم: شما فکر می‌کنید زمانی که نوشتن یک مقاله به پایان می‌رسد کار شما با آن مقاله تمام می‌شود.

اشتباه رایجی که اکثر نویسندگان مرتکب می‌شوند آن است که فکر می‌کنند نوشته آن‌ها نیازی به ویرایش و بازنگری ندارد؛ زیرا تصور می‌کنند که زمانی که در حال نوشتن آن متن بوده‌اند تمام دقت خود را به کار گرفته‌اند؛ اما حتی اگر شما تمام دقتتان را نیز به کار بسته باشید ممکن است مقاله شما ایراداتی داشته باشد و نیاز به بازخوانی و ویرایش داشته باشد.

 • راه‌کار: چند دقیقه وقت بگذارید، نوشته خود را بخوانید و ایرادات آن را برطرف کنید.

هر نویسنده‌ای پس از نوشتن یک متن نیاز است که آن را ویرایش کند حتی اگر آن نویسنده بسیار خبره و ماهر باشد. در اکثر مواقع نوشته اولیه هیچ نویسنده‌ای خیلی خوب و فوق‌العاده نیست بلکه با ویرایش و صرف زمان بیشتر متن نوشته‌شده شکل بهتری به خود می‌گیرد. پس به خاطر داشته باشید که پس از نوشتن متن یک‌بار دیگر آن را بخوانید تا مطمئن شوید متنی که نوشته‌ای به همان خوبی که انتظار داشتید است و کاملا با ساختاری که در ذهن خود داشتید همخوانی دارد.

اشتباه نهم: شما سعی می‌کنید یک پست فوق‌العاده و بی‌نقص برای وبلاگتان ایجاد کنید.

این‌یک اشتباه رایج در میان اکثر نویسندگان است، آن‌ها قصد دارند یک پست فوق‌العاده و بی‌نقص ایجاد کنند اما باید بدانید که شما هیچ‌وقت نمی‌توانید یک پست فوق‌العاده ایجاد کنید. هیچ‌وقت!
همیشه نکات ظریف و ریزبینانه ای موجود است که شما می‌توانید با به کار بستن آن‌ها پست خود را بهتر کنید؛ مثلا تصاویر بهتر یا جمله‌بندی‌های بهتر و یا مثلا نوشتن مطالب طنزآلود و … شما هیچ‌وقت نمی‌توانید تمام این نکات را به بهترین شکل انجام دهید. بهترین نویسندگان کسانی هستند که می‌دانند دقیقا چه زمانی دست از حساسیت بی‌جا و یا به عبارت بهتر وسواس بردارند و پست خود را منتشر کنند.

 • راه کار: برای خود یک حد مطلوب مشخص کنید، زمانی که پست شما به حد مطلوب شما رسید دست از کار بکشید و آن را منتشر کنید.

هنگامی‌که شما در حال ایجاد تغییراتی برای بهبود کیفیت پست خود هستید نقطه‌ای وجود دارد که پس‌ازآن تلاش‌های بعدی شما برای بهتر شدن پستتان به شما فیدبک ضعیفی می‌دهد و دیگر اثری از بهبودهای چشم‌گیر در پست شما دیده نمی‌شود. در همان نقطه شما باید دست از کار بکشید و به خاطر بیاورید که پست شما نمی‌تواند هیچ‌گاه بی‌نقص و فوق‌العاده شود. پس هنگامی‌که در ارسال یک پست مردد هستید و نگران هستید که مبادا پست شما دارای ایرادات گرامری باشد و یا راه‌کارهایی برای بهبود کیفیت پست شما وجود داشته باشد باید بدانید که ایرادات کوچک شما هیچ تاثیری در میزان بازدید پست شما و ترافیک سایت شما نخواهد داشت.به خاطر داشته باشید که حتی بعد از انتشار یک پست هم اگر در آن ایرادی دیدید به‌راحتی می‌توانید آن را ویرایش کنید.

12 اشتباه رایج در وبلاگ نویسی | سایت سازان | اشتباهات در ویلاگ

اشتباه دهم: شما در ارسال پست‌ها بی‌ثبات هستید.

تاکنون بارها و بارها از افراد مختلف شنیده‌اید که هرچقدر در وبلاگ نویسی ثابت‌قدم‌تر باشید و پست‌های بیشتری در وبلاگ خود بگذارید، ترافیکی که به طراحی وب سایت خود جذب می‌کنید بیشتر خواهد بود و تعداد طرفداران وبلاگ شما و پست‌های شما بیشتر خواهند شد؛ اما باوجودآنکه حجم مطالبی که شما برای کاربران در وب‌سایت خود می‌گذارید اهمیت بسیاری دارد، باثبات بودن شما در وبلاگ نویسی اهمیت بیشتری دارد. زمانی که شما شروع به وبلاگ نویسی می‌کنید اگر در یک هفته 5 پست را ارسال کنید و در هفته بعدی تنها 2 پست ارسال کنید بی‌ثبات بودن شما موجب می‌شود که کاربران سردرگم شوند و شما هواداران خود را از دست بدهید.
کمپانی‌هایی وجود دارند که نسبت به تعداد پست‌هایی که در وب‌سایتشان منتشر می‌کنند بسیار متعهد هستند و از نظم خاصی پیروی می‌کنند، این کمپانی‌ها در حداقل زمان ممکن بیشترین تعداد بازدیدکنندگان را به دست می‌آورند و بیشترین ترافیک ممکن را برای وب‌سایت خود جذب می‌کنند و این کار موجب بهبود روزافزون تجارت آن‌ها می‌گردد.برای آنکه بتوانید در وبلاگ نویسی به ثبات برسید باید از یک استراتژی قوی پیروی کنید.

 • راه‌کار: کارهایی که می‌خواهید برای وبلاگ خود انجام دهید را در یک تقویم رومیزی بنویسید.

این کار به شما کمک می‌کند تا به نظم و برنامه‌ریزی برای مدیریت پست‌های خود در وبلاگ برسید و بتوانید در کار خود ثبات پیدا کنید. علاوه بر این به شما کمک می‌کند که اگر در یک هفته بسیار خلاق بودید و مطالب زیادی تولید کردید برای ارسال آن مطالب در وبلاگ خود زمان‌بندی خاصی را در نظر بگیرید. شما می‌توانید از Google Calendar بجای تقویم رومیزی استفاده کنید.

اشتباه یازدهم: شما به دنبال آن هستید که سریعا ترافیک وبلاگ خود را افزایش دهید.

این اشتباه هم در میان افراد تازه‌کار و هم در میان افراد باتجربه در زمینه وبلاگ نویسی مشاهده می‌شود. اگر شما دائما به فکر افزایش لحظه‌ای ترافیک طراحی وبسایت و یا وبلاگ خود باشید اهداف بلندمدت را از دست خواهید داد و وبلاگ شما نمی‌تواند ارزش‌های بلندمدت و ماندنی پیدا کند. علاوه بر این نیمه‌عمر مطالبی که ترافیک لحظه‌ای را بالا می‌برند تنها یک یا دو روز است.زمانی که بازاریابان تازه‌کاری که به‌تازگی برای تجارت خود یک وبلاگ ایجاد کرده‌اند در هفته‌های اول و دوم مشاهده می‌کنند که ترافیک وبلاگ و طراحی سایت آن‌ها بسیار کم است و تعداد بازدیدکنندگان پست‌های آن‌ها محدود است نگران می‌شوند و تصور می‌کنند که وبلاگ آن‌ها با شکست مواجه شده است و در همان ابتدای دست از کار می‌کشند.

 • راه‌کار: به‌گونه‌ای ترافیک خود را سازمان‌دهی کنید که دارای پتانسیل افزایشی باشد.

به‌جای آنکه به دنبال ایجاد تغییرات لحظه‌ای در ترافیک کوتاه‌مدت و لحظه‌ای وبلاگ خود باشید، به دنبال راهکاری برای بهبود پتانسیل افزایشی در ترافیک طراحی سایت خود باشید. کافی است تا اندکی صبور باشید و صبر کنید تا با مرور زمان ترافیک سایت شما رو به افزایش برود و پست‌های شما بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب کند. برای آنکه بتوانید ترافیک سازمان‌دهی شده‌ای را در یک مدت‌زمان طولانی به دست آورید باید پست‌هایی ایجاد کنید که تاریخ‌مصرف آن‌ها در مدت کوتاهی به پایان نرسد به‌عبارت‌دیگر مطالبی بنویسید که در درازمدت نیز ارزشمند باقی بماند در وبلاگ نویسی اصطلاحا به این‌گونه مطالب Ever green یا همیشه‌سبز می‌گویند. به‌عبارت‌دیگر این پست‌ها به‌گونه‌ای هستند که سال‌به‌سال تنها با ایجاد اندکی تغییرات در آن‌ها و یا حتی بدون ایجاد هیچ تغییری در آن‌ها این مطالب همچنان ارزشمند و باکیفیت هستند.
با گذر زمان و ارسال پست‌های Ever Green متعدد در وبلاگتان شما اندک‌اندک مهارت‌های بسیاری در زمینه وبلاگ نویسی کسب می‌کنید و این پست‌ها منجر به هدایت ترافیک زیادی در طول زمان به طراحی وب شما می‌شوند. تمام این‌ها تنها زمانی به وقوع می‌پیوندد که شما دیدتان را عوض کنید و به‌جای افزایش ترافیک لحظه‌ای سایتتان به دنبال افزایش پتانسیل جذب ترافیک در درازمدت باشید.

12 اشتباه رایج در وبلاگ نویسی | سایت سازان | اشتباهات در ویلاگ

اشتباه دوازدهم: شما به دنبال افزایش تعداد کسانی که در سایت شما عضویت دارند نیستید.

زمانی که شما شروع به وبلاگ نویسی می‌کنید به شما پیشنهاد می‌شود که به دنبال جذب بازدیدکننده به پست‌های خود نباشید و صبور باشید تا وب‌سایت شما با مرور زمان بازدیدکنندگان خود را جذب کند؛ اما باید همیشه به خاطر داشته باشید یکی از بزرگ‌ترین مزایای وبلاگ و وب‌سایت این است که به شما کمک می‌کند یک لیست از ایمیل‌های کسانی که به عضویت سایت شما درمی‌آیند جمع کنید و بتوانید مطالب جدیدی که تولید می‌کنید باکسانی که در وب‌سایت شما عضو هستند به اشتراک بگذارید. این کار موجب می‌شود که شما هر بار که مطلب جدیدی را پست می‌کنید اعضای سایت شما ترافیک موردنظر شمارا برای بازدید از آن پست فراهم کنند و این‌یک روش موفقیت در درازمدت است. پس همیشه به خاطر داشته باشید که کلید موفقیت در درازمدت جمع‌آوری اعضا برای وب‌سایت یا وبلاگ است.

 • راه‌کار: یک فرم عضویت به‌صورت (call-to-action CTA) در سایت خود قرار دهید و یک سامانه ارسال ایمیل ایجاد کنید.

ابتدا، در سامانه ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی تغییراتی ایجاد کنید تا این امکان فراهم شود که برای کاربرانی که در سایت شما عضو می‌شوند یک ایمیل خوشامدگویی بفرستد و پس‌ازآن به‌صورت مرتب ایمیل‌هایی برای آن‌ها ارسال کند که آن‌ها را به پست‌های جدیدی که در وب‌سایت شما منتشر می‌شود هدایت کند.سپس یک فرم عضویت یا به عبارتی (call-to-action CTA) به سایت خود اضافه کنید و آن را درجایی قرار بدهید که کاملا در دسترس بازدیدکنندگان باشد تا بتوانند به‌سادگی در وب‌سایت شما عضو شوند. اگر شما می‌خواهید بدانید که بهتر است CTA خود را در کجای سایت قرار دهید، من به شما توصیه می‌کنم که در انتهای هر یک از پست‌های خود می‌توانید CTA قرار دهید. یا مثلا می‌توانید آن‌ها را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که زمانی که کاربر می‌خواهد آموزش یک ابزار رایگان را مطالعه کند CTA به‌صورت کشویی روی صفحه ظاهر شود و از کاربر بخواهد که در سایت عضو شود.

علاوه بر این شما می‌توانید یک صفحه اختصاصی برای کسانی که می‌خواهند عضو شوند در نظر بگیرید که بتوانند از طریق راه‌های متفاوتی مثل شبکه‌های اجتماعی و یا ایمیل و یا سایر صفحات وب‌سایت به این صفحه اختصاصی هدایت شوند.اگر این مقاله را خواندید و حالا دارید فکر می‌کنید که شما تک‌تک این اشتباهات را مرتکب شده‌اید، به خاطر داشته باشید که این اشتباهات بسیار رایج هستند و به همین دلیل من نام این مقاله را “12 اشتباه رایج …” گذاشتم. هرچقدر که شما بیشتر کار وبلاگ نویسی انجام دهید شما تخصص بیشتری در این زمینه به دست خواهید آورد و شما بیشتر با چگونگی رسیدن به اهدافتان از طریق پست‌های وبلاگ آشنا خواهید شد.
من امیدوارم که شما از این مقاله به‌عنوان سوخت برای روشن کردن مسیرتان برای وبلاگ نویسی استفاده کنید و به یاد داشته باشید که ایجاد یک وبلاگ خوب منافعی برای تجارت شما ایجاد می‌کند که ارزش تمام این هزینه‌ها و زمان‌هایی را که صرف کرده‌اید خواهد داشت.لطفا نظرات خود رو برای ما ارسال فرمایید تا کارشناسان ما در گروه سایت سازان بتوانند محتوای خوب برای شما عزیران تولید نماییم. تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی و به طور کلی فعالیت های حوزه ی وب آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.