طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

13 راهکار افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری (Bounce Rate)

13 راهکار افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری (Bounce Rate)

13 راهکار برای کاهش نرخ خروج مخاطب از سایت (Bounce Rate)

اگر با چالش‌هایی از جمله افزایش ترافیک سایت، دریافت ایمیل کاربران، جذب هدفمند مخاطب و به دست آوردن مشتریان بیشتر روبرو باشید، احتمالا از نرخ دفع بالای یک‌راه برای افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری ( کاهش bounce rate )، افزایش تعداد صفحات هدف (صفحاتی که لینک‌های خارجی مخاطب را به آنجا می‌برند) است. تحقیقاتی که در سال 2013 توسط سایت HubSpot انجام گرفت نشان داد شرکت‌هایی که از 40 (بیشتر) صفحه‌ی هدف استفاده می‌کنند، به نسبت شرکت‌هایی که از 5 (کمتر) صفحه‌ی هدف استفاده می‌کنند، 12 برابر بیشتر مخاطب جذب نموده‌اند.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

هنگامی‌که نشانه‌های افزایش نرخ دفع مخاطب را در صفحه‌ی هدف خود مشاهده نمودید، این‌یک تلنگر است تا استراتژی بازاریابی محتوای خود را دوباره طراحی کنید. اگر نرخ دفع مخاطب را کاهش دهید گام بلندی در جهت افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری سایت خود برداشته‌اید. با انجام این کار می‌توانید استراتژی تولید محتوای خود را توسعه داده و باعث رشد تجارت خود شوید.در این مقاله تلاش شده است تا به موضوع نرخ دفع مخاطب بصورت عمیق پرداخته شود. به شما نشان داده خواهد شد که بازاریاب‌های باهوش چگونه نرخ تبدیل مخاطب به مشتری یا بانس ریت خود را بهبود می‌دهند و بر یک‌پایه‌ی منسجم یک طراحی سایت موفق با ترافیک بالا را بنا می‌کنند.

نرخ دفع مخاطب چیست؟

هنگامی‌که شما سخت تلاش می‌کنید تا عملکرد سایتتان را در جستجو‌ها بهبود دهید، یکی از کارهایی که باید انجام شود، کاهش نرخ دفع مخاطب از سایتتان است. به‌عبارت‌دیگر، نرخ دفع کاربر بالا، یک نشانه است که نشان می‌دهد یک جای استراتژی شما با مشکل روبرو بوده و شما افراد درستی را به صفحه‌ی خود هدایت نکرده‌اید.

حال بهتر است بررسی کنیم که نرخ دفع کاربر چیست؟

به درصد افرادی که با ورود به اولین صفحه‌ی سایت، سریعا سایت را ترک می‌کنند، نرخ دفع کاربر گفته می‌شود. این فاکتور، یک شاخص برای کیفیت بازدید است و نرخ دفع کاربر بالا نشان‌دهنده‌ی این مطلب است که صفحه‌ی هدف سایت شما آن چیزی نیست که بازدیدکنندگان انتظار دارند. گوگل از این فاکتور در کنار دیگر فاکتورها در الگوریتم خود برای رتبه‌بندی‌های سایت‌ها استفاده می‌کند.هنگامی‌که یک کاربر از سایت شما بازدید کند و بدون اینکه از صفحه‌ی دیگری از دامنه‌ی سایت دیدن کند از آن عبور می‌نماید، به این معنی است که کاربر سایت را ترک کرده و به عبارت دیگر دفع شده است. نرخ دفع کاربر به درصد افرادی گفته می‌شود که به یک صفحه از سایت واردشده و سپس خارج می‌شوند، بدون اینکه بر روی صفحه‌ی دیگری در طراحی وب سایت کلیک کنند.

در ادامه 13 راهکار مناسب برای کاهش نرخ دفع کاربر و بهبود نرخ تبدیل مخاطب به مشتری به شما ارائه‌شده است:

1) میزان خوانایی محتوای خود را بالاتر ببرید

یکی از دلایلی که مشتریان هدف ممکن است سایت شمارا ترک کنند، ناخوانا بودن محتوای سایت است. در صورت خوانا بودن محتوا کاربر با آن ارتباط گرفته و به سایت شما وارد می‌شود. استفاده از فونت‌های عجیب‌وغریب و بارنگ‌های نامناسب یک تجربه‌ی بد را برای کاربر به همراه داشته و او را خسته می‌کند.استفاده از پاراگراف‌های بلند و جملات نامفهوم کاربران را گیج و سردرگم می‌کند و در مقابل استفاده از فرمت‌های خوانا و نگارشی روان و آسان کاربران را به سایت جذب می‌نماید. در ابتدای متن سر تیترها را bold و بزرگ بنویسید و از زیر تیترها و علائم مناسب، برای قابل‌درک شدن محتوا بهره بگیرید.

 

در اینجا بصورت مختصر چند نکته را به شما یادآوری می­کنیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید محتوایی خوانا تولید کنید:

 • از سرفصل‌ها و زیر فصل‌های مناسب برای درک بهتر محتوا استفاده کنید
 • از بالت‌ها برای اشاره به مزایا و معایب یا ذکر نکات استفاده کنید
 • از تعداد زیادی چارت، تصویر، اسکرین شات و نقطه نظر کارشناسی در محل‌های مناسب استفاده کنید
 • به تعداد مناسب، کلمات کلیدی را در متن درشت کنید (در این کار تعادل را رعایت کنید)
 • در محتوای خود تعدادی سوال مطرح کنید تا خواننده در جریان متن مشارکت کند و صرفا یک خواننده نباشد
 • مطالب خود را با یک بخش نتیجه‌گیری به پایان ببرید. در بخش نتیجه‌گیری خواننده را وادار کنید تا اقدامی که مد نظر شماست انجام دهد (مثلا با شما ارتباط برقرار کند یا یک محتوای دیگر را بخواند)

شما می‌توانید با مراجعه به سایت www.read-able.com از میزان خوانایی سایت خود مطلع شوید.

2) از Popups استفاده نکنید

در تحقیقی که در سال 2013 انجام گرفت مشخص شد که 70% از کاربران از Popups آزرده خاطر می‌شوند. این آمار احتمالا تاکنون افزایش‌یافته و کاربران از Popups متنفر هستند. اگرچه در بین صاحبان سایت‌ها و بازاریابان هنوز بحث بر سر استفاده یا عدم استفاده از Popups داغ است اما ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر به فکر جذب مخاطب و تبدیل آن‌ها به مشتری هستید بهتر است تا حد امکان از Popups استفاده نکنید. هنگامی‌که یک کاربر در حال مطالعه‌ی یک محتوا است و ناگهان یک Popups حواس او را پرت می‌کند، ممکن است آن کاربر از ادامه‌ی خواندن محتوا منصرف شده و سایت را ترک کند.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

از طرف دیگر نمی‌توان نقش Popups را در به دست آوردن لیست ایمیل مشتریان نادیده گرفت. حال اگر شما تصمیم دارید تا از Popups استفاده کنید، تمام تلاشتان را در جهت استفاده‌ی حداقلی از آن به کار بگیرید و تا آنجا که می‌شود کاری کنید که ظاهر شدن آن‌ها کاربران را آزار ندهد.

3) از مخاطب بخواهید با شما ارتباط برقرار کند و یا اقدامی که می‌خواهید را انجام دهد

مطالعات نشان داده است که 47% از وب‌سایت‌ها یک دکمه‌ی “ارتباط با ما” یا یک مسیر call-to-action برای ارتباط 3 ثانیه‌ای با مخاطب دارند. آیا وب‌سایت شما نیز اینگونه است؟
بعد از اینکه با یک عنوان جذاب مخاطب را به سایت خود آوردید و با یک محتوای خوب او را علاقه‌مند کردید، بهتر است یک‌راه ارتباطی قوی داشته باشید تا ارتباط خود را با او حفظ کنید. در مطالعه‌ای که توسط SmallBizTrends انجام شد مشخص شد که 70% از تجارت‌های کوچک در جامعه‌ی آماری مورد مطالعه، فاقد هرگونه بخش ارتباطی با مشتریان هستند. به همین دلیل این‌گونه سایت‌های تجاری، نرخ دفع بالا و نرخ تبدیل مخاطب به مشتری پایینی دارند.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

هنگامی‌که مسیر ارتباطی خود را بهینه‌سازی می‌کنید، تمام المان‌ها اهمیت پیدا می‌کنند. حتی چیزهای به ظاهر کوچک مانند تغییر نوع متن در انتهای مطلب می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد. بخصوص اینکه تشویق کاربر به مشارکت و اقدام به فعالیت مورد نظر شما، می‌تواند کاربر را توجیه کند تا به صفحه‌ی منابع و یا هر صفحه‌ی دیگر در سایت شما رجوع کرده و به این ترتیب نرخ دفع کاربر سایت را کاهش ‌دهد.بهتر است قبل از هر کاری مطمئن شوید که راه ارتباطی شما با مخاطب هموار و مناسب است. این مسیر باید آنقدر شگفت‌انگیز طراحی شود که مخاطب با هیجان به سمت آن بیاید تا دریابد که آن طرف چه چیز در انتظار او است.
برای مثال یک سایت دانمارکی (BILVASK.NU) فروشنده‌ی قطعات یدکی میزان نرخ فروش خود را با اضافه کردن یک دکمه‌ی ارتباطی بوسیله‌ی لینکی به صفحه‌ی محصولات، 17.18% افزایش داده است. به خاطر داشته باشید که یک مسیر ارتباطی مناسب برای انجام خریدها، قابلیت استفاده کردن از سایت و بهره‌وری از آن را بهبود می‌دهد. هنگامی‌که این اتفاق بیافتد، مشتریان ایده‌آل شما با خوشحالی در سایت شما خواهند ماند. حتی چند ثانیه توقف بیشتر در سایت منجر می-شود که نرخ تبدیل مخاطب به مشتری شما بهبود پیدا کند و نرخ دفع کاربر سایت نیز پایینتر بیاید.

4) رویه داستانی برند خود را بهبود دهید

داستان‌سرایی در مورد برند می‌تواند ذهن مخاطب هدف را درگیر و شیفته‌ی شما کند؛ اما باید از این موقعیت به طور صحیح استفاده شود. داستان‌سرایی برای برند می‌تواند به آن برند حیات دهد. شما باید به درستی بدانید که کاربران چگونه محتوا می‌خوانند. اکثر مردم فقط یک نگاه کلی به صفحه می‌اندازند و محتوایی که از همه درشت‌تر و bold باشد نظر آن‌ها را جلب می‌کند. این محتوای بزرگ و bold می‌تواند یک سرتیتر، یک کلمه و یا یک تصویر باشد. یک داستان مناسب می‌تواند این بخش‌ها را با محتوا پیوند دهد.اگرچه باید محتوا به‌طور کاملا واضح به مخاطب ارائه شود اما داستانی کردن آن به مخاطب حس پویایی می‌دهد و به او کمک می‌کند تا با مطلب راحت‌تر ارتباط برقرار کند. این رویه باعث می‌شود که ارتباط مخاطب با شما رفته‌رفته مستحکم شود.حال چگونه می‌توان با داستانی کردن محتوا مخاطب‌های وفادار کسب نمود که هم محتوا را بخواند و هم به پیشنهادات ما پاسخ بدهد و هم در ماجراهای مربوط به ما شرکت داشته باشد؟

 • مشتری باید قهرمان داستان باشد:

اگر می‌خواهید داستان شما به خاطر سپرده شود و به رشد تجارت شما کمک کند، باید مشتری قهرمان داستان شما باشد. با در اولویت بودن مخاطب و فراهم بودن محتوای مناسب، کاربران به راحتی محتوا را اشتراک‌گذاری می‌کنند؛ و به اشتراک‌گذاری نشان‌دهنده‌ی میزان اعتماد مشتریان به سایت شماست.

 • راست‌گو باشید:

داستان‌سرایی‌های ماندگار بر پایه‌ی اعتقاد بر واقعیت شکل می‌گیرند.برای مثال، اگر شما باور دارید که می‌خواهید به مشتریان کمک کنید، محتوای دریت را درزمینه‌ی خود پیدا کنید و داستان را بدون سانسور و به همراه شکست‌های موجود دران به مخاطب ارائه کنید. به خاطر داشته باشید که داستان شکست‌ها، روایتی است که اکثر مخاطبان هدف شما دوست دارند از آن مطلع باشند.شما باید خود را جای مشتریان قرار داده و از زاویه‌ی دید آنها به ماجرا نگاه کنید. هر کاری که انجام می‌دهید، حتی با نیت خیر، به آن‌ها دروغ نگویید. این کار هم به اعتبار شما صدمه می‌زند و هم باعث آزرده شدن مخاطب شما می‌شود. در صورتی که مخاطب احساس کند که با او صادق نیستید، سریعا سایت شمارا ترک خواهد کرد.
در داستان‌سرایی، بهتر است که از هر چیزی که ممکن است اعتبار شما را زیر سوال ببرد، بپرهیزید و بهتر است که با مخاطبان خود صادق باشید. به یاد داشته باشید که شفافیت برای مردم بیشتر از هر چیزی ارزش دارد و هنگامی‌که آن‌ها با یک کمپانی روبرو هستند که رویه‌ای شفاف از خود به نمایش می‌گذارد راحت‌تر به آن اعتماد خواهند کرد.

5) همواره با محتواهای مناسب وبلاگ خود را به‌روز نگاه‌دارید

به‌روز بودن وبلاگ با محتوای مناسب کمک می‌کند تا بازگشت سرمایه با سرعت بیشتری اتفاق بیافتد. بر اساس HubSpot شرکت‌هایی که محتوای وبلاگ خود را به‌طور منظم به‌روزرسانی می‌کنند، دارای نرخ جذب کاربر 126% بالاتر از شرکت‌هایی هستند که این کار را انجام نمی‌دهند. البته مهم است بین محتوای قوی و محتوای درست تفاوت قائل شوید.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

محتوای قوی می‌تواند باعث شگفتی مخاطب شود اما ممکن است مشکلات او را برطرف نکند. در مقابل محتوای درست و مناسب نه تنها موجب شگفتی مخاطب می‌شود بلکه مشکلات او را نیز در نظر گرفته و نکاتی را به او ارائه می‌دهد تا برای او نتیجه‌بخش باشد.قبل از اینکه گوگل سازگاری سایت با تلفن‌های همراه را به عنوان یک معیار برای رتبه‌بندی سایت‌ها معرفی کند، نرخ دفع کاربران تلفن‌های همراه در حدود 60% بود؛ اما اکنون آن سایت‌ها به خوبی با تلفن همراه، تبلت و تمامی ابزارهای وابسته به تلفن همراه سازگار شده‌اند و نرخ دفع بالایی ندارند.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

بوسیله‌ی اضافه کردن مداوم محتوا، به تدریج در مخاطب خود حس حرکت و اعتماد را برانگیخته خواهید کرد. به خاطر داشته باشید که خواننده‌ها بسیار باهوش هستند و متوجه روش‌های فریبکارانه و دست‌کاری‌ها خواهند شد. آن‌ها تمام گام‌های شما را به خاطر می‌سپارند و تمامی کلمات شمارا در ذهن نگاه می‌دارند. اگر شما قابل اعتماد رفتار کنید آنها به شما اعتماد خواهند کرد.به این ترتیب بازدیدکنندگان ثابت شما بیشتر خواهد شد و درنتیجه نرخ تبدیل کاربر به مشتری شما نیز بهبود خواهد یافت. می‌توانید از طریق بازدیدکنندگان ثابت درآمد بیشتری کسب نمایید، زیرا توانسته‌اید اعتماد آن‌ها را به‌خوبی جلب کنید.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

6) کلمات کلیدی را هدف‌گیری کنید که ترافیک ارزشمندی را به همراه دارند

کلمات کلیدی می‌توانند موجب موفقیت و یا شکست مجموعه‌ی بازاریابی شما شوند. اگر می‌خواهید عملکرد خود را در جستجوها بهبود دهید، کلمات کلیدی با ارزش را هدف‌گیری کنید؛ زیرا ترافیک ارزشمند همواره از طریق کلمات کلیدی ارزشمند به دست می‌آیند.آیا می‌دانید 97% از درآمد‌های گوگل از طریق تبلیغات تامین می‌شود؟ حجم عظیمی از این درآمدها از هدف‌گیری کلمات کلیدی گران‌قیمت حاصل می‌شود.تمامی کلمات کلیدی به طور برابر تولید نمی‌شوند. بعضی از آن‌ها برای شما ترافیک ارزشمندی را به همراه می‌آورند، در حالی که بقیه کلیدواژه‌ها ممکن است فقط شما را معطل کرده و به هیچ ترافیکی نرسانند.
به بیان ساده، نوشتن مطلب در وبلاگ به تنهایی برای کاهش نرخ دفع کاربر و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری کافی نیست. شما باید کلمات کلیدی با ارزش را هدف قرار دهید. این کلمات به نوبه‌ی خود می‌توانند مشتریان ارزشمندی را برای شما فراهم کنند.این کلمات کلیدی کدامند؟ همانطور که می‌دانید کلمات کلیدی اطلاعاتی و تجاری، دودسته‌ی اصلی کلمات کلیدی هستند و هر عبارتی که جستجو می‌شود در زیر مجموعه‌ی این دو قرار می‌گیرد.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

کلمات کلیدی اطلاعاتی به منظور آگاهی‌رسانی تولید می‌شوند و هدف از تولید کلیدواژه‌های تجاری نشان دادن تمایل برای یک محصول خاص بوده و مستقیما منجر به فروش محصول می‌شود. هنگامی‌که در مورد کلمات کلیدی با ارزش صحبت می‌شود، منظور آن دسته از کلمات است که در محتواهای قدرتمند یافت می‌شوند و خواننده وقت بیشتری را برای مطالعه‌ی آن‌ها اختصاص می‌دهد.
به خاطر داشته باشید که هر چه کاربران وقت بیشتری را برای ماندن در سایت شما اختصاص دهند، احتمالا تمایل بیشتری خواهند داشت که محتوای شما را مطالعه کنند و هرچه محتوای بیشتری مطالعه کنند به شما بیشتر اعتماد خواهند کرد. این رویه نرخ دفع شما را به نصف یا کمتر کاهش خواهد داد.
بعضی از کلمات کلیدی فقط ترافیک بازدید به همراه می‌آورند. اگرچه ممکن است مردم این کلمات را جستجو کنند اما هیچ تعهدی وجود ندارد که تمامی محتواهایی که به آن‌ها ارائه می‌شود را مورد مطالعه قرار دهند. دسته‌ی دیگر کلمات کلیدی تا حد زیادی به نیازهای کاربران وابسته هستند. اگر نویسنده با هدف‌گیری این کلمات، محتوای ارزشمندی تولید کند، می‌تواند مخاطب زیادی جذب کرده و مطلب او مورد توجه قرار می‌گیرد و بسیار به اشتراک گذاشته می‌شود.
کلیدواژه‌های ارزشمند، بسیار قدرتمند هستند. این کلمات نه تنها ترافیک شما را بهبود می‌دهند بلکه می‌توانند موجب افزایش قدرت و اعتبار آنلاین شما شوند. حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه می‌توان کلمات کلیدی مناسب را پیدا کرد؟
این کار بسیار آسانتر از آن چیزی است که شما فکر می‌کنید. کافی است این گام‌ها را دنبال کنید:

گام اول:

به قسمت Google AdWords Keyword Planner بروید. مطمئن شوید که توسط حساب کاربری گوگل خود (Gmail account) متصل شده‌اید. کلمات کلیدی اصلی مورد نظر خود را در نوار جستجو وارد کرده و سپس روی گزینه‌ی Get ideas کلیک کنید. بهتر است این موضوع را در قالب یک مثال بررسی کنیم. اگر شما عبارت web design strategy را در کادر وارد کنید، کلمات کلیدی با ارزشی همچون freelance web designers و web design prices در لیست خواهید یافت.به نظر شما جستجوهایی که با این عبارات صورت می‌گیرد با چه قصدی انجام می‌شود؟ فرضا عبارت freelance web designers را انتخاب کرده‌اید: قطعا جستجو کنندگان به دنبال یافتن طراحان سایتی هستند که در خدمت کمپانی خاصی نباشند. اگر شما یک طراح سایت هستید و می‌خواهید این دسته از جستجو کنندگان را جذب کنید، باید از سیکل خرید اطلاعات کافی به دست آورده باشید.
افرادی که این عبارت‌ها را جستجو می‌کنند در حال حاضر برای خرید آماده نیستند. آن‌ها صرفا در حال بررسی سرویس‌ها و پیشنهادات مختلف هستند تا بر سر بهترین آن‌ها به جمع‌بندی برسند. دلیل دیگری که این کلمه‌ی کلیدی ارزشمند است، این است که با این‌گونه محتواها می‌توان چند سری مقاله تهیه کرد و یک مشتری را از یک صفحه به صفحه‌ی دیگر فرستاد و به این طریق نرخ دفع کاربر را کاهش داد. برای مثال هر صفحه می‌تواند اطلاعات یک سرویس خاص را به مشتری نشان دهد و به این طریق مشتری برای کسب اطلاعات باید چند صفحه‌ی مختلف از سایت شما را بازدید کند.
برای مثال اگر شما در سایت خود یک راهنمای 20 مرحله‌ای ارائه می‌کنید، بهتر است هر کدام از این مراحل را در یک صفحه‌ی جداگانه ارائه دهید تا کاربر ناخودآگاه در سایت شما به وب‌گردی بپردازد. هرچه خوانندگان در میان صفحات سایت حرکت کنند، ارزش آن صفحات بالاتر رفته و نرخ دفع کاربر نیز پایین می‌آید.

گام دوم:

کلمات کلیدی مربوط به برند‌های با ارزش که کاربران از آن‌ها برای یافتن مدل‌های مختلف محصولات آن برند استفاده می‌کنند را بیابید. این رویه ممکن است برای سایت‌های تجاری بهتر کاربرد داشته باشد؛ اما اگر باهوش باشید می‌توانید از کلمات کلیدی برندهای مشهور در محتوای خود استفاده کنید.با استفاده از keyword planner کلمات کلیدی برند خود را جستجو کنید تا عبارت‌های مربوط به آن را بیابید. برای مثال اگر کفش ورزشی نایک (nike training shoes) را جستجو کنید با کلمات کلیدی تجاری باارزشی روبرو می-شوید. از جمله best nike training shoes، nike womans training shoes و …

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری
در صورتی که بصورت هوشمندانه از این غبیل کلمات کلیدی در سرتیتر‌های خود بهره بگیرید، می‌توانید کلیک‌های ارگانیک زیادی را جذب کرده و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شوید.به عنوان نمونه در مثال نایک می‌توانید از سرتیترهایی که در ادامه می‌آیند استفاده کنید.

 • 20 Cheap Nike Training Shoes Under $70
 • The Top 9 Nike Baseball Training Shoes You Should See
 • New Nike Training Shoes: Where to Buy Stylish Training Shoes

به طور خلاصه همواره در انتخاب کلمات کلیدی این نکات را در ذهن داشته باشید:

 • کلمات کلیدی با ارزشی را هدف قرار دهید که مشتری را از صفحه‌ای به صفحه‌ی دیگر در سایتتان هدایت کند.
 • کلماتی را برگزینید که مقصود کاربر فقط همان کلمه نباشد و کلمات مرتبط را نیز در بربگیرد.
 • تا جایی که می‌توانید محتوای خود را عمقی و قوی بنویسید و هرگز از اینکه احساسات مشتریان را درگیر نوشته‌ی خود کنید خجالت نکشید.
 • بصورت غیر عادی کلمات کلیدی را در متن خود نگنجانید. این کار ممکن است از طرف گوگل مجازات‌هایی به همراه داشته باشد. در عوض می‌توانید از معادل‌های این کلمات در محتوای خود بهره بگیرید.

7) بازدیدکنندگان هدف را جذب کنید

محتوای بهتر به معنی تجارت بهتر برای شماست. به این دلیل است که 58% از بازاریاب‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند که بودجه‌ی پرداختی به این بخش را افزایش دهند. این دسته از بازاریاب‌ها به‌خوبی از نقش محتوای ارزشمند در جذب مخاطب هدف آگاهند.اگر استراتژی بازاریابی شما بازدیدکننده‌ی بیشتری برای شما فراهم نمی‌آورد و میزان فروش شما را افزایش نمی‌دهد، زمان آن رسیده است که آن را بهبود دهید. هیچ چیز به‌اندازه‌ی انتشار محتوای انحصاری که در یک استراتژی مناسب پیاده شده، نمی‌تواند در تمامی مراحل سیکل خرید، قدرتمند عمل کند.

بر اساس گزارشات HubSpot، 90% از بازاریابان محتوا اعتقاددارند که محتوای انحصاری تاثیر مثبتی بر نگرش مخاطب خواهد گذاشت و می‌توان با ارائه‌ی خدمات عالی ارتباط خود را با مشتریان تقویت نمود.اشتباه بزرگی که بسیاری از بازاریابان محتوا انجام می‌دهند این است که گمان می‌کنند میزان بالای نرخ دفع کاربر بدلیل پایین بودن کیفیت محتوا رخ می‌دهد؛ اما کیفیت یک خصوصیت نسبی است. تعریف شما از کیفیت ممکن است با من متفاوت باشد.
برای مثال در دنیای بازاریابی اینترنتی، مقالات طولانی (معمولا بالای 2000 کلمه) به عنوان محتوای باکیفیت قلمداد می‌شود؛ زیرا این گونه محتواها تمامی سوالات و نیازهای مخاطب هدف خود را پوشش می‌دهد. از طرف دیگر، این موضوع در بازاریابی غیر اینترنتی، مانند حوزه‌های سلامت، سرگرمی و امور مالی صحیح نیست. در این حوزه‌ها مطالب کوتاه و دارای اطلاعات دقیق به عنوان محتوای بهتر شناخته می‌شود.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

مهم نیست شما در چه حوزه‌ای در حال فعالیت هستید، همواره باید بتوانید به‌طور پیوسته با مخاطب هدف از مسیر صحیح، در ارتباط باشید.درسی که اینجا فراگرفتید را هرگز فراموش نکنید: همواره مخاطب درست را هدف قرار دهید. اگر یک مجموعه‌ی تبلیغاتی در اینستاگرام راه‌اندازی می‌کنید، تلاش کنید تا این تبلیغات به دست جامعه‌ی هدف برسد.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

این‌یک رویه‌ی زنجیر وار است که اگر شما یک محتوای مناسب تهیه کنید و برای توزیع آن از کانال مناسبی بهره بگیرید، در نهایت به مخاطبان درستی خواهید رسید که به پیشنهادات شما علاقه‌مند خواهند بود. این آسانترین راهی است که باعث می‌شود بازاریابی شما موفق عمل کند. برای مثال اگر شما محصولات اطلاعاتی می‌فروشید (مانند نرم‌افزار یا ویدئوی آموزشی) و یا سرویسی ارائه می‌دهید، در صورتی که به چشم‌انداز صحیح خود دست پیدا کنید، می‌توانید به نرخ دو یا سه برابری تبدیل مخاطب به مشتری برسید.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

8) از توضیحات متای جذاب برای نمایش در نتایج جستجو استفاده کنید

بسیاری از شرکت‌ها توضیحات متای خود را برای جستجوهای کاربران بهینه‌سازی نمی‌کنند. لذا نرخ کلیک آنها همچنان پایین می‌ماند. شاید این شرکت‌ها فکر می‌کنند که این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار نیست اما حقیقت چیز دیگری است. هنگامی‌که یک کاربر عبارتی را در گوگل جستجو می‌کند، هر عبارتی که با عنوان جستجو همخوانی داشته باشد بصورت bold شده به نمایش درمی‌آید تا از بقیه‌ی متن متمایز شود و به جستجو کننده نتایج را نمایان کند.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

توضیحات متا بخشی در کدهای HTML است که به کاربر در نتایج جستجو نشان می‌دهد که لینک ارائه‌شده حاوی چه اطلاعاتی است. موتورهای جستجو از این توضیحات برای نمایش مختصری از محتوای صفحه استفاده می‌کنند. به این ترتیب کاربر خواهد دانست که قبل از ورود به یک صفحه با چه مطالبی روبرو می‌شود و آیا مطلبی کاربر به دنبال آن می‌گردد در آن صفحه موجود است یا خیر.

طول مطلوب توضیحات متا 155 کاراکتر است. اگر توضیحات یک صفحه‌ بیشتر از این تعداد باشد، کاراکترهای باقیمانده در صفحه‌ی نتایج جستجو به نمایش درنخواهند آمد و در ادامه‌ی متن علامت چند نقطه به شما نمایش داده می‌شود.قبل از اینکه بتوانید یک توضیح متای موفق بنویسید بهتر است ابتدا با آناتومی نتایج جستجو آشنا شوید و بدانید که توضیحات متا چگونه به نمایش گذاشته می‌شود.یکی از بهترین تاکتیک‌ها برای افزایش ترافیک سایت، نوشتن توضیحات منحصربه‌فرد برای هر کدام از صفحات وب‌سایت است. دانستن این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر شما در بخش توضیحات متا هیچ عبارتی را قرار ندهید، گوگل بخشی از محتوای شما را به‌دلخواه در این بخش به نمایش خواهد گذاشت.

سوال اینجاست که چگونه می‌توان یک توضیح متای جذاب نوشت؟

اگر بسته‌ی All In One SEO را بر روی وردپرس وبلاگ خود نصب‌کرده باشید، این کار بسیار آسان است. برای هر مطلبی که انتشار می‌دهید، می‌توانید یک توضیح منحصربه‌فرد تهیه کنید.

برای این کار از نکات زیر استفاده نمایید:

کلمات کلیدی هدف را ‌‌در توضیحات بگنجانید:

ازآنجایی‌که توضیحات متا با هدف جذب کاربران از طریق موتورهای جستجو نگارش می‌شوند، بهتر است که عبارات کلیدی در توضیحات متا ظاهر شوند. مقصود این نیست که تمام توضیحات را مملو از کلمات کلیدی کنید. در این قسمت باید با استفاده از کلیدواژه‌ها یک متن کاملا طبیعی ارائه دهید.

در این توضیحات یک‌راه ارتباطی قرار دهید:

کاربران جستجوگر نیاز دارند تا به آن‌ها گفته شود تا در مرحله‌ی بعدی چه‌کاری انجام دهند؛ بنابراین باید یک‌راه ارتباطی مناسب در این توضیحات برای آنها تعبیه شود؛ مانند عبارت اینجا را کلیک کنید» و یا یک آدرس ایمیل یا یک شماره‌ی تلفن و … . فقط با نوشتن یک توضیح متای مناسب ممکن است تعداد مشتریان شما چند برابر شود.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

9) برای کلمات کلیدی با ارزش، چند صفحه‌ی هدف در سایت خود به وجود آورید

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد، هر چه تعداد صفحات هدف (صفحات فرود یا landing pages) بیشتری داشته باشید، به نفع شما خواهد بود. با این کار، کاربران در برخورد با شما تجربه‌ی پربارتری کسب خواهند نمود. تولید صفحات هدف بیشتر همچنین منجر به افزایش نرخ کلیک سایت شما خواهد شد.یکی از معیارهایی که توسط Google Search Console مورد آنالیز قرار می‌گیرد صفحه‌ی خروج است. اگر به داشبورد خود توجه کنید متوجه خواهید شد که اکثر کاربران، سایت شما را از صفحه‌ی اصلی ترک می‌کنند. این نکته ممکن است باعث افزایش نرخ دفع کاربر سایت شما شده باشد.
برای رفع این مشکل، بسته به کلمات کلیدی با ارزشی که در جامعه‌ی هدف شما مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توانید از تعداد بیشتری صفحه‌ی هدف استفاده کنید. پیش از این اشاره شد که این کلمات کلیدی چگونه می‌توانند میزان مشارکت کاربران در سایت شما را افزایش دهند.هنگامی‌که می‌خواهید تعداد بیشتری صفحه‌ی هدف طراحی کنید، ابتدا مطمئن شوید که این صفحات در سایت به آسانی قابل‌دسترسی هستند، سپس در صفحه‌ی اصلی سایت برای تمامی آنها یک لینک مستقیم قرار دهید. همچنین می-توانید این صفحات هدف را به‌طور جداگانه در منوی راهنمای سایت جایگذاری کنید.
شرکت‌هایی که تعداد صفحات هدف خود را از 10 به 15 افزایش داده‌اند با نرخ افزایش 55% در جذب مخاطب مواجه شده‌اند. هر چه تعداد صفحات هدف شما بیشتر باشد، نرخ دفع کاربر شما کمتر خواهد بود. این کار همچنین به خوبی نرخ تبدیل مخاطب به مشتری را در سایت شما بهبود خواهد داد.با این حال چرا بعضی از شرکت‌ها تعداد صفحات هدف خود را افزایش نمی‌دهند؟ پاسخ این است که این شرکت‌ها نمی‌دانند که چگونه باید این کار را انجام دهند. خوشبختانه طراحی صفحات هدف با نرخ تبدیل بالا اکنون آسانتر از همیشه است. اکنون باکمی تحقیق می‌توانید در سایت‌هایی مانند Unbounce، Instapage و Onepagelove به یک قالب آماده برای این کار دسترسی داشته باشید.

10) سرعت بارگذاری سایت را بالا ببرید

سرعت بارگذاری برای کاربران چه اهمیتی دارد؟ مصرف‌کنندگان محتوای سایت انتظار دارند که طراحی سایت شما در کمتر از 2 ثانیه بارگذاری شود. بعد از 3 ثانیه آن‌ها دیگر منتظر بارگذاری سایت شما نمی‌مانند و سریعا به وب‌سایت رقبای شما خواهند رفت.هر چه صفحه‌ی فرود (صفحه‌ی هدف) در سایت شما دیرتر بارگذاری شود، نرخ دفع کاربر سایت شما بیشتر خواهد بود. همچنین گوگل روی فاکتور سرعت تاکید ویژه‌ای دارد. اگر سایت کندی داشته باشید به سرعت در رتبه‌بندی‌ها سقوط خواهید نمود. یک سایت کند می‌تواند تجارت شما را خراب کند و مانع شود که مشتریان بالقوه‌ از شما خرید انجام دهند.

به گزاره‌های زیر توجه کنید:

 • 47% از کاربران انتظار دارند که یک سایت زیر 2 ثانیه بارگذاری شود
 • 40% از کاربران سایتی که بارگذاری آن بیشتر از 3 ثانیه زمان‌گیر باشد را ترک می‌کنند
 • 79% از کاربرانی که از تجربه‌ی خرید خود از یک وب‌سایت رضایت نداشته‌اند دیگر تمایل ندارند تا از آن سایت خرید انجام دهند
 • 52% از مشتریان آنلاین اعتقاددارند که سرعت سایت نقش مهمی در وفاداری آن‌ها به یک سایت ایفا می‌کند
 • 1 ثانیه تاخیر در بارگذاری (بارگذاری در 3 ثانیه) 16% رضایتمندی مشتری را کاهش می‌دهد
 • 44% از مشتریان آنلاین در مورد تجربیات بد خرید آنلاین خود با دوستانشان تبادل نظر می‌کنند

این گزاره‌ها دید روشنی از میزان اهمیت بارگذاری سریع سایت به شما ارائه می‌دهد. اگر این نکات شما را متقاعد نمی-کند، دانستن این نکته خالی از لطف نیست که بررسی‌ها به‌خوبی نشان می‌دهد که سایت‌های با سرعت بارگذاری بالا معمولا از نرخ تبدیل کاربر به مشتری بالاتری نسبت به سایت‌های مشابه برخوردارند.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

حال بهتر است بررسی کنید که سرعت بارگذاری سایت شما چقدر است؟ این کار را می‌توانید با استفاده از ابزار Pingdom Speed test انجام دهید. در صفحه‌ی اصلی، نام دامنه‌ی خود را نوشته و روی گزینه‌ی test now کلیک کنید.حال می‌توانید سرعت سایتتان را بررسی کنید. اگر سرعت بارگذاری سایت شما بیش از 2 ثانیه باشد باید سرعت سایتتان را بهینه کنید و آن را به 2 ثانیه یا کمتر کاهش دهید.

اکنون چگونه می‌خواهید سرعت سایت خود را بالابرده و نرخ دفع کاربر را پایین بیاورید؟

در اینجا چند راه‌کار برای افزایش سرعت سایت به شما ارائه می‌کنیم:

 • از بین بردن رشته‌های جستجو (query strings) از صفحات استاتیک سایت با هدف بهبود عملکرد آن‌ها
 • بهینه‌سازی تصاویر با استفاده از افزونه‌های وردپرس
 • افزایش سرعت فایل htaccess.
 • پاک کردن افزونه‌های بلا استفاده و نگه‌داشتن افزونه‌های ضروری
 • استفاده از تنها یک بنر برای تبلیغات در نوار کناری
 • انتقال دامنه به یک میزبان بهتر

11) لینک‌هایی تولید کنید که در صفحه‌ی جداگانه‌ای باز شود.

طراحی با در نظر داشتن مداوم کاربر، یکی از بخش‌های ضروری در هر استراتژی بازاریابی موفق است. هنگامی‌که شما یک لینک خارجی را در همان زبانه (tab) بازمی‌نمایید، استفاده از دکمه‌ی بازگشت را برای کاربر مشکل می‌کنید.یعنی هر بار که یک کاربر بر روی یک لینک خارجی کلیک می‌کند تا به یک صفحه‌ی جدید وارد شود، باید روی دکمه‌ی بازگشت کلیک کند تا دوباره به صفحه‌ی شما بازگردد. حال اگر در این بین توجه او به یک صفحه‌ی دیگر جلب شود ممکن است دیگر به صفحه‌ی شما بازگشتی نداشته باشد و این موضوع می‌تواند باعث کاهش میزان بازدید از سایت شما شود.
از طرف دیگر اگر کاربر 4 لینک از سایت شما را بازدید کند، برای بازگشت باید 4 بار روی گزینه‌ی بازگشت کلیک کند. این کار زمانبر و آزاردهنده است. این موضوع همچنین نرخ خروج و نرخ دفع کاربر را نیز افزایش می‌دهد.اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید افزونه‌ی WP external links را دانلود و نصب کنید. این افزونه تمامی لینک‌های خارجی شما را به‌طور اتوماتیک در یک‌زبانه‌ی جدید و یا یک پنجره‌ی جدید بازمی‌نماید.

12) سایت خود را برای استفاده‌ی کاربران تلفن‌های همراه بهینه کنید

آیا سایت شما با تمامی دستگاه‌های اتصال به اینترنت سازگار است؟ آیا سایت شما در تلفن همراه، تبلت و… به‌خوبی رایانه به نمایش درمی‌آید؟
زمان آن رسیده است که برند خود را در تلفن‌های همراه به مردم بنمایانید زیرا تلفن همراه اکنون به اولین ابزار برای ارتباط با اینترنت تبدیل‌شده است. ما در عصر تلفن همراه زندگی می‌کنیم؛ بنابراین سازگاری با تلفن همراه یک الزام جدی برای طراحی وب شما به حساب می‌آید. اگر تابه‌حال برای سازگار کردن سایت با تلفن‌های همراه متقاعد نشده‌اید حقایقی را به شما ارائه می‌دهیم تا از اهمیت آن آگاه شوید. (منبع TechHive)

 • 40% از کاربران youtube از طریق تلفن همراه به آن متصل می‌شوند
 • 48% از ایمیل‌ها توسط تلفن‌های همراه چک می‌شوند
 • 61% از طرفداران صفحات وب برندها از طریق تلفن همراه تامین می‌شوند
 • 65% از ویدئوها در فیس‌بوک از طریق تلفن همراه دیده‌شده‌اند.
 • 68% از لایک‌های فیس‌بوک از طریق تلفن همراه صورت گرفته است
 • 88% از تصاویر بارگذاری شده و اشتراک‌گذاری شده در توییتر از طریق تلفن همراه بوده است
 • 90% لینک‌های اشتراک‌گذاری شده در توییتر از طریق تلفن همراه اتفاق افتاده است

به یاد داشته باشید که گوگل همواره در طرف کاربران است و با رشد نیازهای آن‌ها، به‌پیش می‌رود. بهترین راه گوگل برای دریافت اطلاعات، نظارت دقیق بر فعالیت‌های کاربران در سایت شماست، چه از طریق رایانه‌ها و چه از طریق تلفن‌های همراه.در حقیقت سازگاری با تلفن همراه اکنون به عنوان فاکتوری برای رتبه‌بندی به‌حساب می‌آید. به این معنی که اگر سایت شما با تلفن‌های همراه سازگار نباشد، هر چه هم که محتوای ارزشمندی به مخاطب ارائه دهید، به رتبه‌ی خوبی در نتایج جستجوها دست نخواهید یافت.

در ابتدا مهم است که سایت خود را طی چند گام تست کنید:

 • گام اول:

به ابزار mobile friendly test در گوگل مراجعه کنید. URL سایت خود را وارد کنید و بر روی گزینه‌ی ANALYZE کلیک نمایید. منتظر بمانید تا پردازش‌های لازم انجام شود.

 • گام دوم:

نتایج را بررسی کنید. اگر سایت شما با تلفن‌های همراه سازگار باشد با صفحه‌ای سبز رنگ مواجه می‌شوید که در آن نوشته است: این صفحه با تلفن همراه سازگار است. در غیر این صورت، با صفحه‌ی قرمزرنگی مواجه خواهید شد که در آن نوشته‌شده است: این صفحه با تلفن همراه سازگار نیست.

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

 

کاهش bounce rate و افزایش نرخ تبدیل مخاطب به مشتری

بسیاری از تجارت‌ها درگذشته یک سایت سازگار با تلفن همراه نداشتند (بعضی اکنون هم ندارند برای مثال می‌توانید لیست حرکت قطارهای متروی تهران را توسط تلفن همراه در گوگل جستجو کنید و خواهید دید که چه نتایج فاجعه باری به شما نمایش داده خواهد شد).پس‌ازاینکه گوگل اعلام کرد که الگوریتم خود را با توجه به سازگاری سایت‌ها با تلفن‌های همراه به‌روزرسانی کرده است، سایت‌های عدم سازگار با تلفن همراه، با افت در رنکینگ مواجه شدند و بخشی از ترافیک خود را از دست دادند؛ اما آن تجارت‌هایی که هوشمندتر بودند سریعا سایت خود را باهدف سازگاری با تلفن‌های همراه بهینه‌سازی کردند و تا حدودی به جایگاه قبلی خود رسیدند.
اگر شما از وردپرس استفاده می‌کنید، سازگار کردن سایتتان با تلفن همراه بسیار آسان است. تمام‌کاری که نیاز است تا انجام دهید این است که افزونه‌ی JetPack را نصب‌کرده و قالب تلفن همراه را راه‌اندازی کنید. البته برای این کار می‌توانید از افزونه‌های دیگر مانند WPTouch نیز استفاده کنید.اگر از وردپرس استفاده نمی‌کنید و در کار طراحی حرفه‌ای نیستید، بهتر است تا از یک فرد حرفه‌ای بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد.

13) اعتبار خود را نشان دهید

کلمه‌ی اعتبار به معنی قابلیت ایجاد حس اعتماد و اطمینان در دیگران است. اعتبار، باوری است که دیگران نسبت به شما پیدا می‌کنند. هر کاری که بصورت آنلاین انجام می‌دهید، باید تشخیص دهید که هیچ لطمه‌ای به اعتبار و اصول کاری شما وارد نمی‌نماید. در عوض باید از هر فرصتی برای کمک به دیگران و افزایش محبوبیت خود در نزد مخاطب استفاده کنید.در اینجا نمی‌توانیم یک لیست بلند بالا از فاکتورها را برای بالا بردن میزان اعتبار به شما ارائه کنیم؛ اما در طول سال‌ها، شفافیت و در اختیار گذاشتن منابع رایگان ابزارهایی بوده‌اند که هر تجارتی را معتبر کرده‌اند.
خوشبختانه هرچه معتبر‌تر باشید، می‌توانید درآمد بیشتری نیز کسب کنید. در تحقیقی که توسط Consumer Web Watch انجام گرفت مشخص شد که 80% از کاربران عقیده دارند که به قابل اعتماد بودن مطالبی که در سایت‌ها مطالعه می‌کنند، بسیار اهمیت می‌دهند.به‌طور سربسته می‌توان گفت که شما از کسی که به او اعتماد ندارید هرگز خرید نمی‌کنید.
اگر می‌خواهید یک سایت قابل اعتماد داشته باشید باید این رویه‌ها را در پیش بگیرید:

 • باید کاری کنید که خوانندگان به محتوای شما اعتماد کنند
 • به مخاطب این اطمینان خاطر را بدهید که اطلاعات آن‌ها در امنیت خواهد بود
 • زمانی که بخشی از درآمد خود را در سایت شما هزینه می‌کنند، حس اعتمادبه‌نفس را در آن‌ها القا کنید
 • معضل تزلزل در تصمیم‌گیری برای خرید را در کاربران از بین ببرید و آن‌ها را برای خرید سردرگم نکنید

کاربران آنلاین هنگامی‌که از برندهای مشهور مانند اپل و آمازون و … خرید می‌کنند کاملا احساس خوشحالی می‌کنند زیرا در ذهنشان این موضوع وجود دارد که از یک کمپانی معتبر خرید کرده‌اند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله چندین راه برای کاهش نرخ دفع کاربر و افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری به شما ارائه شد؛ اما در صورتی که در سایتتان به انتشار محتوای باکیفیت نپردازید، حتی اگر موفق شوید تا نرخ دفع کاربر سایت خود را به نصف کاهش دهید، باز هم خطر افزایش سریع آن وجود دارد.برای جلوگیری از این موضوع، یک استراتژی بازاریابی مناسب طراحی کنید و یک تقویم برای انتشار محتوا تنظیم نمایید. در نهایت، در کار خود مداومت داشته باشید تا به موفقیت برسید. منتظر مشاهده‌ی معجزه‌ی یک روزه نباشید و اندکی صبر کنید تا فعالیت‌های شما به ثمر بنشیند. به افزایش مخاطبان سایتتان ادامه دهید. هرچه مخاطب‌های شما راضی‌تر باشند، بیشتر برای شما مشتری جذب خواهند نمود.در پایان، امیدواریم مطالعه‌ی این مقاله برای شما سودمند واقع‌شده باشد. اگر با استفاده از هر کدام از این 13 مورد به موفقیتی در رتبه‌بندی‌های موتورهای جستجو دست پیدا کردید، آن را با ما درمیان بگذارید.

دیدگاه ‏خود را بنویسید