طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

14 نکته مهم در طراحی سایت

14 نکته مهم در طراحی سایت

14 نکته مهم در طراحی سایت وجود دارند که شما باید آن ها را بدانید و با رعایت و استفاده از آن ها سایتتان را طراحی کنید پس با ما در این مطلب همراه باشید.

در ابتدا باید یک موضوع را بیان کنیم. کاربران در هنگام ورود به سایت شما در چند ثانیه باید از نوع کار و همچنین امکانات سایت شما آگاهی پیدا کند. تمام قسمت های مهم سایت چه برای کاربر و چه برای خودتان باید در دید و در دسترس باشد. اگر سایت شما این ویژگی ها را ندارد نیاز به طراحی مجدد سایت و یا طراحی یک سایت جدید دارید.

همچنین وب سایت شما می بایست کاملا و به شکل تاثیرگذاری با مخاطبانتان ارتباط برقرار کند. به همین منظور هم پیشنهاد می کنیم که این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

برنامه داشته باشید

برای طراحی سایتتان برنامه داشته باشید. بدانید که هر صفحه قرار است شامل چه مواردی بشود و چه هدفی را پیگیری کند. با توجه به محتوا و هدف هر صفحه می بایست طراحی خاص خودش را انجام دهید تا بتوانید حداکثر استفاده را از طراحی سایتتان ببرید. همچنین برای مراحل بعدی کارتان هم برنامه ریزی کنید. پیش از پایان هر بخش مراحل بعد را در نظر بگیرید تا مجبور نباشید مجددا به مراحل قبلی باز گردید و چیزی را اصلاح کنید.

در بیان ساده باید بگوییم که همه چیز را مشخص کنید و با در نظر گرفتن تمامی مراحل شروع به طراحی سایت کنید.

موارد زیر را حذف کنید!

در یک جمله ی ساده: از اضافه کاری پرهیز کنید! از افزودن و قرار دادن آیتم های اضافه و بی جا همیشه پرهیز کنید. ذهن کاربر را بر روی نقاط مورد نظرتان متمرکز کنید و نگذارید با آیتم ها و موارد اضافه ذهنشان درگیر مسائل بی اهمیت شود. شما حتی می توانید مواردی که اهمیت کمی دارند را حذف کنید و به نکات و آیتم های پر اهمیت و اصلی تمرکز بیشتری بدهید.

این نکته را هم برای محتوا و متن ها و هم برای آیتم ها و تصاویر و آیکون ها و … رعایت کنید و مطمئن شوید که هیچ جا در سایت شما از این نظر دچار ضعف نیست!

آیکون شبکه های اجتماعی

اگر شما محتوای بسیار خوبی تولید کنید و کاربران را به سمت محتوای سایتتان جذب کنید اما امکان انتشار و پخش کردن آن را به آن ها ندهید، در واقع کار شما فایده ی زیادی نداشته است!

آیکون ها و دکمه های شبکه های اجتماعی این امکان را به کاربران می دهده تا مطالب و محتوای سایتتان را در شبکه های اجتماعی منتشر کنند. این کار می تواند تعداد مخاطبان و کاربران هدف شما را بالا ببرد.

Call To Action

وقتی که بازدیدکننده وارد یک صفحه در سایت شما می شود، نمی داند که قدم بعدی چیست و به کدام صفحه یا بخش در سایت شما باید مراجعه کند و این شما هستید که باید آن ها را به صفحه‌ی درست هدایت کنید. با توجه به شرایط و موقعیت می بایست انتخاب کنید که کاربر را به چه صفحه ای بفرستید. اگر هنوز کاربر به هدف خودش نرسیده و اطلاعات و یا محصولی که میخواسته را ندیده، او را به صفحه ی دلخواهش هدایت کنید. اگر نیاز کاربر را برطرف کرده اید، حالا وقت آن است که کاربر را به صفحه ی مورد نظر خودتان بکشانید.

این ها دو نمونه ی ساده از انتقال کاربر به صفحات مناسب بودند. با توجه به شرایط می توانید چند هدف را در یک صفحه انجام دهید و یا یک مطلب یا پروسه را در چند صفحه به سرانجام رسانید.

استفاده از تصاویر درست!

استفاده از تصاویر درست و مرتبط می تواند برای شما بسیار مفید باشد و در عین حال استفاده از تصاویر نامناسب و در جای نادرست می تواند نابود کننده ی سایت شما باشد! همچنین تعداد عکس ها هم بسیار مهم است که هر صفحه با توجه به طراحی و محتوایی که دارد باید تعداد تصاویر درستی در آن استفاده شود.

ناوبری و هدایت

سایت شما باید دارای ناوبری خوبی باشد. منظور از ناوبری، هدایت کاربران به بخش های مختلف است. کاربران با ورود به سایت شما و استفاده از مطلب صفحه ی ورودی، باید به بخش های دیگر سایت هدایت شوند. بخش هایی که می تواند برای آن ها مفید باشد و همچنین بخش هایی که برای شما مهم هستند. استفاده از دکمه های راهنما و لینک های هدایت کننده به بخش های دیگر و همچنین استفاده از منوهای بخش های مختف می توانند اقدام مناسبی برای این کار باشند.

تصور کنید که طراحی سایت شما فوق العاده باشد و تولید محتوا و سئو را هم به بهترین شکل انجام داده باشید. اگر کاربران را در سایتتان نگه ندارید و آن ها را به صفحات مورد نظرتان هدایت نکنید، هیچ سودی از زحماتتان نخواهید برد!

اجازه دهید کاربران در صفحه ی اصلی حرکت کنند!

از طراحی صفحات اصلی به شکل بلند و طولانی نترسید! اجازه بدهید کاربران در این صفحه بمانند و صفحه را اسکرول کنند. ماندن کاربران در صفحه ی اصلی می تواند موجب بهبود رتبه ی سایت شما شود چرا که این مورد یکی از عوامل موثر در سئو و بهینه سازی می باشد.

صفحه ی اصلی شما می تواند دارای چندین بخش باشد که در زیر به مهم ترین مواردی که می توانید در صفحه ی اصلی قرار دهید اشاره می کنیم:

  • خوش آمد گویی و پذیرش بازدیدکنندگان
  • فیلم یا متن معرفی
  • بررسی اجمالی خدمات شما
  • امکانات شرکت شما
  • بخش درباره ما
  • مقالات و مطالب
  • منابع

از فضاهای خالی نترسید!

فضاهای خالی یا همان بخش های سفید سایت اصلا بد نیستند! در واقع این بخش های خالی به طراحی سایت شما کمک هم می کنند به طوری که می توانند نقش جدا کننده ی بخش های و متن های مختلف را بازی کنند و حتی باعث بالا رفتن کیفیت طراحی شما می شوند. با بخش بندی درست و ایجاد الویت بین محتوای هر صفحه به خودتان و کاربران برای نمایش و درک بهتر اهداف کمک می کنید.

صفحاتی را که بخش های خالی ندارند مرور کنید. آیتم های اضافی را حذف کنید تا از هرج و مرج در صفحه جلوگیری کنید. اگر امکان حذف هیچ آیتمی وجود ندارد و همه ی آیتم ها ضروری هستند، از بخش بندی محتوای موجود در صفحه اطمینان حاصل کنید تا مطالب مربوط به هم در یک بخش باشند و از سردرگمی کاربران جلوگیری شود.

بهینه سازی و طراحی برای موبایل

طبق آمارها 80% از کاربران دارای موبایل هستند. بیش از 60% از کاربران به سایتی که برای موبایل مناسب باشد دسترسی پیدا نمی کنند و 40% از آن ها به سایت های دیگری که می توانند رقیب ما باشند خواهند رفت. با توجه به این آمارها، عدم طراحی و بهینه سازی سایت برای موبایل یک فرصت سوزی بزرگ از جانب شما خواهد بود. با آماده سازی سایتتان برای موبایل می توانید حجم بالایی از کاربران را در سایت خودتان حفظ کنید و در عین حال امکان جذب کاربران جدید به ویژه کاربران رقیبانتان را هم دارید.

دیده شوید

سایت شما باید دیده شود! شما می بایست در موتورهای جستجو نمایش داده شوید تا توسط کاربران دیده شوید. شما می بایست سایتتان را در گوگل ثبت کنید و پس از آن از کلمات کلیدی و محتوایی استفاده کنید که برای کاربران و مخاطبانی که شما می خواهید هدف قرار دهید جذاب باشد و آن مطالب را جستجو کنند.

در تولید محتوای سایتتان دقت کنید. همیشه مراقب این مسئله باشید که زیاد از موضوع و مسیر اصلی خارج نشوید و اصالت سایتتان را حفظ کنید.

از بررسی کردن خسته نشوید

همواره صفحات و مطالب خودتان را بررسی کنید. از سلامت آیتم ها و محتوای صفحاتتان مطمئن شوید. گاهی ممکن است مشکلی برای آن ها پیش بیاید که شما باید در سریع ترین شکل ممکن آن را برطرف کنید. همچنین محتوای صفحات قدیمی شما ممکن است نیاز به ویرایش داشته باشند که آن را هم باید در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهید.

به طور کلی همواره کیفیت صفحات و مطالبتان را بررسی کنید تا کاربران از کارایی و کیفیت آن ها راضی باشند.

ارورهای 404 و لینک های خراب را شناسایی کنید

این مورد بسیار امکان پذیر و در عین حال مخرب است. اگر وبسایت شما صفحات زیادی دارد و یا مدت زیادیست که در حال فعالیت است، این مورد را بیشتر مورد توجه قرار دهید. با این کار شما جلوی از دست دادن کاربرانتان را می گیرید و کیفیت کلی سایتتان را هم بالاتر می برید.

برای شناسایی لینک ها و صفحات خراب ابزارهای زیادی موجود هستند که می توانید از آن ها برای آسان کردن کارتان استفاده کنید.

پیشنهادات جدید و جذاب بدهید!

موفقیت شما به تبدیل شدن کاربران و بازدیدکنندگانتان به مشتری بستگی دارد. شما در واقع باید کاربران را به خرید و یا استفاده از خدمات خودتان تشویق کنید. امروزه با پدید آمدن تعداد زیادی از فعالین در حوزه ی وب شما باید با پیشنهادات جدید و جذاب آن ها را به سمت خودتان جذب کنید.

هر تصمیم و سیاستی که اتخاذ می کنید، مطمئن شوید که یک قدم جلو تر و یک سطح بالاتر از رقیبانتان هستید تا بتوانید نسبت به موفقیتتان امید داشته باشید و روز به روز پیشرفت کنید.

مطالب و محتوای منحصر به فرد و جدید

کمپانی یا شرکت و برند شما می بایست مطالب خاص خودش را داشته باشد. شما نباید مطالب کپی در سایتتان قراردهید. این کار هم به سئو و هم به جایگاه شما در ذهن و چشم کاربران آسیب می زند و اعتبارتان را از دست می دهید. همچنین مطالب جدید و به روز داشته باشید تا کاربران را با موضوعات روز به سایتتان بکشانید و رضایت آن ها را جلب کنید. علاوه بر این ها در متن مطالبتان احترام و اهمیت به کاربران را رعایت کنید و این موضوع را به آن ها نشان دهید. بیان و پرداختن به نیازها و اولویت های آن ها از جمله مواردیست که می تواند تاثیر ذهنی مثبتی بر کاربران بگذارد.

برای این که جایگاه منحصر به فرد خودتان را محکم تر و پررنگ تر کنید و بیشتر در ذهن مردم بمانید می توانید از یک شعار یا عبارت و یا تکه کلام خاص استفاده کنید تا با شنیدن آن توسط مردم، شما و برند شما در ذهنشان یادآوری شود.

کاربران گرامی در اینجا این مطلب با عنوان 14 نکته مهم در طراحی سایت به پایان رسید و ما امیدواریم مثل همیشه از سایت سازان راضی بوده باشید و این مطلب مورد توجه و استفاده ی شما عزیزان قرار گرفته باشد.

تیم حرفه ای سایت سازان با ارائه خدمات طراحی سایت و سئو و بهینه سازی آماده ی ارائه ی مشاوره و پذیرش سفارش های شما در این زمینه ها می باشد. جهت مشاوره ، برآورد هزینه و ثبت سفارش می توانید از طریق صفحه ی تماس با ما اقدام نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید