طراحی سایت حرفه ای، امن و با کیفیت را با شرکت سایت سازان تجربه کنید !
02188471521

25 عامل موفقیت یک وب سایت نو پا

25 عامل موفقیت یک وب سایت نو پا

25 عامل موفقیت سایت که باید آن‌ها را بدانید

بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر یا سئو، چیست؟
سئو به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که برای بهبود رتبه یک وب‌سایت در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر به‌منظور افزایش ترافیک یک وب‌سایت، مورداستفاده قرار می‌گیرد. یک نکته بسیار مهم در زمینه سئو آن است که استراتژی‌های بکار بسته‌شده برای سئو باید به‌گونه‌ای باشند که یک وب‌سایت را هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجوگر بهینه کنند و یا به عبارتی وب‌سایت هم User-friendly (کاربرپسند) و هم Search Engine Friendly (سازگار با موتورهای جستجوگر) شود.استفاده از روش‌های بهینه سازی و سئو در صفحات وب‌سایت شما موجب می‌شود که جستجو در محتوای یک صفحه برای موتورهای جستجوگر آسان‌تر شود و موتورهای جستجوگر بتوانند به‌سادگی دریابند که محتوای صفحه درباره چه موضوعی است تا بتوانند به‌درستی تصمیم بگیرند که این مطالب برای کدام دسته از کاربران می‌توانند مفید باشند و در هنگام جستجوی چه عبارتی توسط کاربران این صفحات را به آن‌ها پیشنهاد دهند.
با افزایش شدت رقابت‌ها در بازار اینترنت، یکی از ملزومات موفقیت در این بازار کسب رتبه خوب در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر است، کسب رتبه خوب در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر وابسته به به‌کارگیری یک استراتژی سئو مناسب، موثر و مفید است. بااین‌حال همچنان تعداد افرادی که اصلا با سئو آشنایی ندارد و ضرورت استفاده از آن را نمی‌دانند بسیار زیاد است.در این مقاله نکات بسیار مهمی درباره دو مبحث عمده در سئو، یعنی on page seo و off page seo که اصطلاحا به آن‌ها سئوی درون صفحه یا داخلی و سئوی خارجی نیز گفته می‌شود آورده شده‌اند.

سئوی داخلی یا on page SEO

سئوی داخلی به روش‌هایی گفته می‌شود که به‌منظور بهینه‌سازی صفحات یک وب‌سایت برای موتورهای جستجوگر و جذب ترافیک بیشتر به آن صفحات با استفاده از بهبود رتبه بندی آن صفحات مورداستفاده قرار می‌گیرند. در این بخش از مقاله ما قصد داریم تا شمارا با چندین نمونه از مهم‌ترین نکات در زمینه بهینه سازی سایت داخلی آشنا نماییم.

1) موقعیت و محل قرارگیری کلیدواژه‌های‌ یک صفحه در تگ عنوان

انتخاب کلیدواژه‌ها امری بسیار اساسی و تاثیرگذار در رتبه‌بندی وب‌سایت شما است. انتخاب کلیدواژه‌های صحیح می‌تواند موجب شود وب‌سایت شما در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر رتبه خوبی کسب کند، درحالی‌که انتخاب نادرست آن‌ها می‌تواند وب‌سایت شمارا از دسترس کاربران دور نماید و رویت پذیری وب سایت شما را کاهش دهد که این امر می‌تواند موجب شکست شما گردد.عنوان یک مقاله بیان‌گر موضوع و محتوای مقاله است، مخصوصا از دید موتورهای جستجوگر که می‌خواهند مقاله را در حافظه ذخیره‌سازی خود گروه‌بندی نمایند. موتورهای جستجوگر بر اساس کلیدواژه‌ها یک مطلب را گروه‌بندی می‌نمایند. حال‌آنکه هرچقدر که کلیدواژه‌ها به ابتدای عنوان نزدیک‌تر باشند (در میان کلمات ابتدایی تیتر باشند)، ارزش آن‌ها از دید موتورهای جستجوگر بیشتر خواهد بود و احتمال آنکه آن مطلب بتواند در نتایج جستجوها رتبه بهتری کسب نماید بیشتر خواهد بود.

اگر می‌خواهید این موضوع را به‌صورت عملی موردبررسی قرار دهید می‌توانید یک عبارت را در گوگل جستجو کنید تا بتوانید این مساله را به‌خوبی در نتایج حاصل مشاهده کنید.بهتر است کلید‌واژه انتخابی شما برای جستجو جزو آن دسته از کلیدواژه‌ها باشد که در آن‌ها رقابت شدیدی وجود دارد. برای مثال من به شما پیشنهاد می‌کنم کلمه “سئو” و یا “طراحی سایت” را امتحان کنید. با بررسی نتایج آن خواهید دید که وب‌سایت‌هایی که کلید‌واژه مدنظر شمارا در ابتدای تگ عنوان خود مورداستفاده قرار داده‌اند در نتایج جستجوها موفق به کسب رتبه بهتری شده‌اند.استفاده از کلیدواژه‌ها در تگ عنوان که یک عامل کلیدی موفقیت سایت است باعث می شود که گوگل تصور کند Relevancy و یا میزان ارتباط این مطلب با عبارت جستجوی کاربر بیشتر است. دقت داشته باشید که گوگل یک ماشین است و تنها از هوش مصنوعی برخوردار است نه هوش طبیعی، پس شما باید طبق الگوریتم‌های آن عمل کنید تا بتوانید از این موتور جستجوگر نتایج خوبی دریافت کنید.

2) جای دادن کلیدواژه‌ها در میان 100 کلمه اول هر یک از صفحات

یکی از بهترین روش‌ها برای جای دادن کلیدواژه‌ها در متن یک مقاله قرار دادن آن‌ها در ابتدای مقاله و به‌خصوص در پاراگراف اول (100 کلمه اول) یک صفحه است. البته در بسیاری از مواقع به‌صورت طبیعی و اتوماتیک در حین نوشتن یک مقاله این اتفاق می‌افتد زیرا در ابتدای مقاله معمولا تعاریفی از مفاهیم اصلی یک مقاله آورده می‌شود.اما برخی نویسندگان شیوه نگارش متفاوتی دارند، آن‌ها علاقه به نوشتن یک مقدمه طولانی در ابتدای مقاله دارند و بعضا مقدمه‌ای می‌نویسند که به‌صورت تاریخچه و … بوده و در آن مقدمه اصلا کلمات کلیدی اصلی آن مقاله ذکر نمی‌شوند.

به شما توصیه می‌کنم که اگر شما نیز جزو این دسته افراد هستید این عادت را ترک کنید؛ زیرا گوگل در برخورد با چنین مقالاتی که در ابتدای آن‌ها کلیدواژه‌ها استفاده‌نشده‌اند فرض می‌کند که میزان ارتباط این مطلب با کلیدواژه مورد جستجوی کاربران کم است و این مساله را در رتبه‌بندی آن صفحات لحاظ می‌کند.بازاریابی محتوا با استفاده از کلیدواژه‌ها باید حتما در ابتدا متن انجام گیرد، قرار دادن کلید‌واژه‌ها در ابتدای مقاله تضمین می‌کند که گوگل به‌سادگی خواهد توانست موضوع مقاله شما و ارتباط آن با عبارت مورد جستجوی کاربران را درک کند و مقاله شما گوگل را دچار تردید نمی‌کند.

عامل موفقیت سایت | عامل کلیدی موفقیت سایت

3) دادن لینک به دامنه‌های دیگر

برخلاف تصورات بسیاری از طراحان وب‌سایت که از لینک دهی خارجی می‌پرهیزند و فکر می‌کنند امری بیهوده است و تنها موجب افزودن اعتبار دامنه رقبا می‌گردد، لینک دهی خارجی مزایایی نیز دارد که بسیاری افراد از آن بی‌خبرند. لینک دهی خارجی موجب جلب نظر گوگل و کاربران به وب‌سایت شما می‌گردد.زمانی که شما دریکی از محتواهای خود به یک مقاله موجود در یک دامنه دیگر و یا حتی یک مقاله خارجی لینک بدهید، به کاربران و گوگل نشان داده‌اید که این لینک دهی شما به‌منظور دادن اطلاعات بیشتر به کاربران حتی به قیمت از دست دادن ترافیک و هدایت ترافیک وب‌سایت خود به وب‌سایت دیگری هستید. این مساله موجب می‌شود که کاربران بیشتر به شما اعتماد کنند.پس اگر تاکنون از این روش استفاده نکرده‌اید از امروز دست‌به‌کار شوید و در مقالاتتان به دامنه‌های دیگر لینک بدهید. فقط دقت کنید که مقاله‌ای که به آن لینک می‌دهید باید کاملا مرتبط با مقاله شما باشد و دامنه‌ای که به آن لینک می‌دهید باید یک دامنه معتبر باشد.

4) ایجاد توضیحات متای جذاب که موجب جلب نظر کاربران و کلیک کردن آن‌ها بر روی لینک مطلب شما شود

توضیحات متا تاثیر بسیار زیادی در جلب نظر کاربران و مجاب کردن آن‌ها برای کلیک کردن بر روی لینک مطلب شما از میان تمامی لینک‌های موجود در صفحه نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر، دارد.اگر شما می‌خواهید ترافیک زیادی را به صفحه و یا وب‌سایت خود جذب کنید، باید به خاطر داشته باشید که توضیحات متا مهم-ترین عامل در جذب ترافیک هستند و تاثیرات آن‌ها نباید به‌هیچ‌وجه دست‌کم گرفته شود. اگر شما برای محتوای خود توضیحات متای جذاب و مناسبی ایجاد کنید می‌توانید کاربران را وادار کنید از میان تمامی لینک‌های موجود در صفحه نتایج جستجوها، لینک شما را انتخاب نمایند.
توضیحات متا باید بتوانند فقط و فقط در 150 کلمه کاربر را چنان مجذوب کنند که کاربر از میان تمامی مطالب موجود در صفحه نتایج جستجوها بر روی لینک صفحه شما کلیک کند. پس می‌توان به عبارت دقیق‌تر گفت که پس از تمامی تلاش‌هایی که شما برای جلب نظر موتور جستجوگر انجام دادید تا محتوای خود را در صفحه اول نتایج جای دهید، حال باید بتوانید کاربران را مجاب کنید که از میان تمامی مطالب موجود در صفحه اول مطلب شما را انتخاب کنند آن‌هم تنها با استفاده از 150 کلمه.

عامل موفقیت سایت | عامل کلیدی موفقیت سایت

5) استفاده از کلیدواژه‌ها در ساختار URL

از دید موتورهای جستجوگر کلیدواژه‌ها اساسی‌ترین عناصر موجود در یک صفحه هستند پس هرچقدرکه شما بتوانید استفاده از کلیدواژه‌ها را بهینه‌تر کنید، از دید موتورهای جستجوگر صفحه شما بهتر خواهد بود.بهتر است در ساختار URL صفحات، کلیدواژه‌های اصلی آن صفحه را بگنجانید. البته این تنها یک پیشنهاد است و هیچ اجباری در آن نیست، اما از آنجا که هیچ منعی برای استفاده از کلیدواژه‌ها درون URL ها وجود ندارد و همچنین استفاده از کلیدواژه‌ها درون ساختار URL می‌تواند گوگل را مجاب کند که میزان ارتباط مطلب شما با کلیدواژه‌ها بیشتر از سایر مطالب است (مطالبی که موضوع مشابهی دارند اما کلیدواژه‌ها را در URL خود استفاده نکرده‌اند)، من به شما پیشنهاد می‌کنم که این فرصت را از دست ندهید و از کلیدواژه‌ها در ساختار URL ها استفاده نمایید.

عامل موفقیت سایت | عامل کلیدی موفقیت سایت

6) به‌کارگیری یک استراتژی صحیح برای استفاده از کلید‌واژه‌ها

داشتن یک استراتژی صحیح برای استفاده از کلیدواژه‌ها در یک متن امری بسیار ضروری و تاثیرگذار در سئوی یک وب‌سایت و همچنین جذب ترافیک به وب‌سایت است.با توجه به تغییرات و بروز رسانی‌های دائمی و روزافزون روش‌های به‌کارگیری شده در جستجوهای موتورهای جستجوگر، نداشتن یک استراتژی صحیح در استفاده از کلیدواژه‌ها درون یک متن و یا استفاده از کلیدواژه-ها به‌صورت کاملا تصادفی می‌تواند برای رتبه‌بندی یک وب‌سایت دردسرساز شود.اگر یکی از پست‌های وب‌سایت‌های موفق را بررسی کنید خواهید دید که استفاده از کلیدواژه‌ها در پست‌های این وب‌سایت‌ها از استراتژی خاصی پیروی می‌کند. استفاده صحیح کلیدواژه‌ها و داشتن یک استراتژی درست برای استفاده از کلید‌واژه‌ها در متن‌ها اصلی‌ترین نیاز برای موفقیت یک وب‌سایت در رتبه‌بندی است.
نکته اصلی در استفاده از کلیدواژه‌ها این است که‌، استفاده از آن‌ها باید به شکلی معقول و منطقی انجام شود و نباید بدون برنامه‌ریزی باشد، اگر استفاده از کلید‌واژه‌ها به‌گونه‌ای باشد که گوگل آن را Keyword Stuff یا انباشته کردن کلیدواژه‌ها درون یک متن تلقی کند می‌تواند منجر به جریمه شدن وب‌سایت شما گردد.

عامل موفقیت سایت | عامل کلیدی موفقیت سایت

7) ایجاد محتوای طولانی

مطالعات انجام‌شده در زمینه تعداد کلمات مقالات نشان داده‌اند که محتواهایی که تعداد کلمات آن‌ها بیشتر است و یا به‌عبارت‌دیگر طولانی‌تر هستند در رتبه‌بندی‌های نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر، رتبه‌های بهتری کسب می‌کنند. آمارها نشان می‌دهند که اگر تعداد کلمات یک مقاله بیش از 2000 کلمه باشد طول مقاله ازلحاظ سئو بهینه است. مینیمم تعداد کلمات برای یک مقاله 1000 کلمه می‌باشد.مزیت مقالات طولانی به مقالات کوتاه این است که هرچقدر محتوای تولیدشده توسط شما طولانی‌تر باشد، کاربران برای خواندن آن‌ها نیاز به‌صرف زمان بیشتری دارند و لذا مدت‌زمان بیشتری را در وب‌سایت شما می‌مانند و مشغول به خواندن آن مقاله می‌شوند، همچنین ممکن است کاربران که در یک بازدید موفق به مطالعه تمام مقاله نشوند و لذا مجددا برای مطالعه سایر بخش‌های مقاله به وب‌سایت شما مراجعه نمایند. این امر علاوه برافزایش ترافیک وب‌سایت شما، منجر به افزایش نرخ مراجعه مجدد کاربران به وب‌سایت شما می‌شود.
از طرف دیگر فرض گوگل آن است که مقالاتی که طولانی‌تر هستند جامع‌تر بوده و یک مطلب را بهتر پوشش می‌دهند که این فرضیه کاملا درست است زیرا مقالات کوتاه نمی‌توانند ازلحاظ محتوایی جامع باشند و تمامی نکات مربوط به یک مطلب را پوشش دهند.نکته دیگری که در رابطه با مقالات طولانی‌تر وجود دارد آن است که امکان استفاده از کلیدواژه‌های بیشتر در این مقالات به‌راحتی امکان‌پذیر است بدون آنکه هیچ مشکلی در رابطه با انباشته شدن کلیدواژه‌ها و استفاده ناصحیح از آن‌ها در مطلب شما به وجود بیاید.
زمانی که شما قصد دارید مقاله‌ای بنویسید که بتواند توجه بسیاری افراد را به خود جلب کند، باید پیش از نوشتن آن تحقیقات بسیاری انجام دهید و باید پیش از نوشتن مقاله اطمینان حاصل کنید که از تمامی جنبه‌های آن موضوع آگاهی کافی دارید و تمامی اطلاعات مرتبط لازم را جمع‌آوری کرده‌اید. اگر شما تحقیقات خوب و کاملی انجام دهید با حجم وسیعی از اطلاعات مواجه خواهید شد که جمع‌آوری تمامی این اطلاعات در یک مقاله منجر به ایجاد یک مقاله طولانی و جامع خواهد شد.دقت داشته باشید که همیشه باید مقالات خود را ازلحاظ گرامری و املایی بازنگری کنید و تمام دقت و تلاش خود را به کار ببندید که مقاله شما علاوه بر آنکه ازلحاظ محتوایی کاملا صحیح و بی‌عیب است ازلحاظ گرامری و املایی نیز به همین منوال باشد. یک مقاله برای آنکه بتواند توجه و اعتماد کاربران را جلب نماید باید از هر لحاظ بی‌نقص باشد. وجود اشتباهات املایی و یا گرامری در یک نوشته موجب می‌شود که کاربران تصور کنند که نویسنده این مقاله در نوشتن آن دقت کافی بکار نبرده است و لذا به محتوای آن اعتماد نمی‌کنند.

8) استفاده از روش لینک دهی داخلی

ایجاد یک ساختار لینک دهی داخلی منسجم و منظم در یک وب‌سایت امری بسیار حائز اهمیت است. با استفاده از روش لینک دهی داخلی شما می‌توانید نرخ دفع کاربران را در وب‌سایت خود بسیار کاهش دهید و تلاش‌های شما برای افزایش ترافیک یکی از صفحات وب سایتتان موجب افزایش ترافیک سایر صفحاتی که از طریق لینک دهی داخلی با آن صفحه در ارتباط هستند نیز بشود.استفاده از روش لینک دهی داخلی علاوه بر کاهش نرخ دفع کاربران، افزایش ترافیک وب‌سایت و افزایش میانگین زمانی که کاربران در وب سایت شما می‌مانند، می‌تواند یک مزیت عمده دیگر نیز داشته باشد و آن ایجاد سهولت دسترسی مطالب برای کاربران می‌باشد. زمانی که شما از روش لینک دهی داخلی استفاده می‌نمایید کاربران می‌توانند به‌سادگی به صفحات موردنیاز خود دسترسی داشته باشند بدون آنکه مجبور باشند زمان زیادی را صرف جستجو در وب‌سایت شما برای یافتن آن صفحات بکنند.
همان‌طور که گفته شد استفاده صحیح از روش‌های لینک دهی داخلی نرخ دفع کاربران (Bounce Rate) وب‌سایت شما را نیز کاهش می‌دهد، نرخ دفع کاربران پارامتری است که وابسته به تعداد صفحاتی از وب‌سایت شما است که یک کاربر پس از ورود به وب‌سایت شما به آن‌ها مراجعه می‌کند. برای محاسبه نرخ دفع کاربران در یک وب‌سایت نسبت تعداد کاربرانی که تنها به یک صفحه از وب‌سایت مراجعه کرده‌اند به تعداد کل کاربران بررسی می‌گردد.
استفاده از استراتژی‌های صحیح لینک دهی داخلی به‌صورت طبیعی، موجب کاهش نرخ دفع کاربران و افزایش تعداد صفحاتی از وب‌سایت شما که کاربر در هنگام مراجعه به وب‌سایت از آن‌ها بازدید می‌کند، می‌شود؛ زیرا با استفاده از روش‌های صحیح لینک دهی داخلی شما می‌توانید به کابران در سیر جستجوهایشان کمک نمایید. برای مثال زمانی که یک کاربر مقاله‌ای در رابطه با یک موضوع تخصصی در وب سایت شما مطالعه می‌کند، شاید درون مقاله عباراتی باشد که کاربر برای درک آن‌ها نیاز به مطالعه مقالات دیگری داشته باشد، زمانی که شما کاربر را برای دریافت اطلاعات تکمیلی به دیگر مقالات وب‌سایت خودتان ارجاع دهید علاوه بر آنکه موجب کاهش نرخ دفع کاربران وب سایت خود شده‌اید، با کمک به کاربران برای یافتن مطالب موردنظرشان رضایت کاربران را نیز جلب نموده‌اید.

ربات های گوگل

ربات‌های گوگل که برای کراول کردن و اندیس گزاری صفحات وب سایت ها ایجادشده‌اند، با تقلید از رفتار انسان‌ها طراحی‌شده‌اند و هنگام مراجعه به صفحات وب‌سایت‌ها رفتاری بسیار مشابه رفتار انسان‌ها دارند. استفاده صحیح از روش‌های لینک دهی داخلی می‌تواند موجب تسهیل کار این ربات‌ها درون وب‌سایت شما گردد، تسهیل کار ربات‌ها موجب اندیس‌گذاری سریع‌تر صفحات وب‌سایت شما می‌شود.ربات‌ها در هنگام کراول کردن یک صفحه به‌تمامی لینک‌های داخلی داده‌شده در آن نیز وارد می‌شوند و آن صفحاتی که از طریق لینک دهی داخلی به آن‌ها ارجاع داده‌شده است را نیز بررسی و اندیس‌گذاری می‌نمایند. درواقع شما با استفاده از روش‌های لینک دهی داخلی باعث می‌شوید که ربات‌ها بتوانند به تمام گوشه و کنارهای وب‌سایت شما سر بزنند و تمامی صفحات وب‌سایت شما را اندیس‌گذاری نمایند.
برای مثال شما می‌توانید در وب‌سایت ویکی‌پدیا که همواره در نتایج جستجوها برای تقریبا تمامی عبارات جستجو، در میان سه نتیجه اول نمایش داده‌شده در صفحه نتایج است ساختار منظم و دقیق لینک دهی داخلی را ببینید. این سیستم لینک دهی داخلی هوشمندانه در این وب‌سایت یکی از دلایل موفقیت آن در رتبه‌بندی می‌باشد.البته باید همواره به خاطر داشته باشید که نباید در لینک دهی داخلی افراطی عمل کنید، من به شما یک‌راه کار ساده و امن را برای تعیین تعداد لینک‌های داخلی در هر یک از صفحات، پیشنهاد می‌کنم هر بار که مقاله جدیدی را در وب‌سایت خود قرار می-دهید در متن آن به 4-2 مقاله قدیمی مرتبط لینک بدهید.

9) بهینه سازی تصاویر

برای بهینه سازی تصاویر درون وب سایت خود باید دقت داشته باشید که تمامی تصاویری که در وب‌سایت خود قرار می‌دهید.file name مناسبی داشته باشند، این file name باید شامل کلیدواژه‌های اصلی شما باشد. علاوه بر این استفاده از کلیدواژه‌های هدف در متن Alt تصاویر نیز ضروری است. این کار علاوه بر آنکه موجب بهینه سازی تصاویر موجود در مقالات شما می‌گردد، موجب می‌شود که درک موضوع مقاله شما برای موتورهای جستجوگر نیز آسان‌تر گردد.
تصاویر موجود در یک مقاله در جذب کاربران نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری دارند، هرچقدر که تصاویر موجود در یک مقاله جذاب‌تر و گویاتر باشند، کاربران تمایل بیشتری به خواندن آن مطلب نشان می‌دهند. تصاویر علاوه بر آراسته کردن ظاهر یک مطلب می‌توانند عمل یادگیری و یا درک مطلب را برای کاربران تسهیل نمایند و مطلب را از لحاظ آموزشی پربارتر کنند. علاوه بر تمامی مطالب گفته‌شده، بهینه سازی تصاویر می‌توانند موجب شوند که هریک از تصاویر موجود در مقاله شما بتوانند در جستجوهای Google Image رتبه بهتری کسب نمایند.

10) به‌کارگیری عبارات کلیدی طولانی که حجم رقابت کمتر دارند

عبارات کلیدی طولانی به آن دسته از عباراتی گفته می‌شود که نسبت به عبارات کلیدی عمومی، تعداد کلمات بیشتری در ساختار خوددارند و لذا هدفمندتر و جزیی تر هستند، از این رو حجم جستجوی آن‌ها کمتر و لذا رقابت در میان وب‌سایت‌های مختلف برای رتبه‌بندی در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر برای این عبارات، کمتر است.

عامل موفقیت سایت | عامل کلیدی موفقیت سایت

شاید بپرسید که چرا حجم جستجوی این عبارات کمتر است؟

عبارات کلیدی طولانی به دلیل آنکه تخصصی‌تر هستند تعداد مخاطبان کمتری دارند یعنی تنها قشر محدودی از کاربران اینترنت به این عبارات علاقه‌مند هستند و آن‌ها را جستجو می‌کنند، از این رو حجم ترافیکی که این عبارات می‌توانند برای یک وب‌سایت جذب نمایند بسیار کمتر از عبارات جستجوی عمومی‌تر است؛ اما ارزش ترافیک جذب‌شده توسط این عبارات بسیار بیشتر از عبارات جستجوی کوتاه است، زیرا نرخ تبدیل کاربران به مشتریان در میان کسانی که این عبارات را جستجو می‌کنند بسیار بیشتر از کسانی است که عبارات کلی‌تر و عمومی‌تر را جستجو می‌کنند. افرادی که عبارات طولانی‌تر را در اینترنت جستجو می‌کنند بسیار هدفمندتر از افرادی هستند که عبارات کوتاه یک یا دوکلمه‌ای را جستجو می‌کنند و می‌توان گفت که این افراد در انتهای سیکل جستجوهای خود هستند و به مرحله خرید نزدیک‌ترند.
اگر شما به‌تازگی وب‌سایتی ایجاد کرده‌اید و به فکر تعیین استراتژی‌های سئوی آن هستید من به شما پیشنهاد می‌کنم که بر روی عبارات کلیدی طولانی‌تر تمرکز کنید؛ زیرا رقابت در این عبارات کلیدی کمتر است و امکان رسیدن به رتبه خوب در نتایج جستجوها برای این عبارات بیشتر است. البته باید به خاطر داشته باشید که به دلیل کم بودن حجم جستجوی این عبارات نباید تمرکز خود را تنها بر روی یکی از این عبارات متمرکز نمایید بلکه باید بهینه‌سازی‌های خود را به‌صورت هم‌زمان برای چند نمونه از این عبارات انجام دهید.

شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که چرا نباید بر روی کلیدواژه‌های عمومی‌تر که حجم جستجوی زیادی دارند تمرکز کنیم؟

جواب این سوال بسیار ساده است، زیرا وب‌سایت شما نمی‌تواند برای کلید‌واژه‌های کوتاهی که حجم جستجوی آن‌ها بسیار زیاد است و رقابت برای رتبه‌بندی در نتایج جستجوهای آن‌ها بسیار شدید است رتبه‌بندی شود. به‌عنوان مثال فرض کنید که شما یک وب سایت جدید ایجاد کرده‌اید و می‌خواهید آن را برای کلیدواژه‌هایی مثل: ” طراحی سایت ” و یا ” سئو ” که بسیار پرطرفدار هستند رتبه‌بندی کنید، این کار بسیار مشکل است و نه‌تنها رسیدن به صفحه اول نتایج جستجوها بلکه رسیدن به صفحه دوم و سوم نیز برای چنین عباراتی کاری دشوار است.
اگر می‌خواهید این مساله را به‌صورت عملی بررسی کنید کافی است کلمه “سئو” و “طراحی سایت” را در گوگل جستجو کرده و عدد نه‌رقمی موجود در ابتدای صفحه که تعداد صفحات موجود برای نمایش در رابطه با عبارت جستجوی “سئو” و یا ” طراحی وب سایت ” هستند را مشاهده کنید. تعداد صفحاتی که برای چنین عباراتی رقابت می‌کنند بیشتر از آن است که شما حتی بتوانید تصور کنید.

خب نظرتان چیست؟ آیا باید تسلیم شویم و دست از کار بکشیم؟ یا باید به تلاش خود ادامه دهیم؟

بجای آنکه تسلیم‌شده و دست از رقابت با این تعداد رقیب بکشیم، راه‌کار استفاده از عبارات کلیدی طولانی‌تر را بکار می‌گیریم. این عبارات باوجودآنکه حجم ترافیک کمتری را برای وب‌سایت ما به همراه می‌آورند، اما شرکت در رقابت را برای ما ممکن می‌سازند.
به‌عنوان‌مثال: خوب است به‌جای آنکه کلیدواژه “SEO” را هدف قرار داده و تلاش کنیم وب‌سایت خود را برای این کلیدواژه بهینه‌سازی کنیم، می‌توانیم عبارات کلیدی “basic SEO tips for beginners” (نکات بنیادی سئو برای افراد تازه‌کار) و یا “basic tips on black hat seo” (نکات بنیادی سئو کلاه‌سیاه) را هدف قرار دهیم. رقابت بین وب‌سایت‌های مختلف در این عبارات کلیدی بسیار کمتر از رقابت در کلیدواژه بنیادی “SEO” است.

پس برای انتخاب کلیدواژه‌ها همواره این دو نکته را به خاطر داشته باشید:

 • کلیدواژه‌های طولانی‌تر را انتخاب کنید.
 • پیش از انتخاب کلیدواژه‌ها حجم جستجو و میزان رقابت آن‌ها را با استفاده از ابزارهایی همچون Google Keyword Planner بررسی نمایید.

مطمئنا اگر شما نیز در زمینه طراحی وب‌سایت و سئو فعالیت کرده باشید می‌دانید که همواره یکی از اساسی‌ترین مسائل مطرح‌شده برای طراحان وب‌سایت آن است که: “رتبه یک وب‌سایت را در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر بهبود دهند”، برای حل این مساله باید تمرکز طراحان وب‌سایت بر روی استفاده صحیح از کلیدواژه‌ها باشد و نباید تاثیر کلیدواژه‌ها بر ترافیک وب‌سایت و رتبه‌بندی آن‌ها نادیده گرفته شود.

11) به‌کارگیری کلیدواژه‌های LSI در متن مقالات

LSI مخفف عبارت Latent semantic indexing می‌باشد که معنای آن اندیس‌گذاری معنایی نهفته است. استفاده از کلیدواژه‌های LSI در متن بدین معنی است که شما کلمات و عباراتی که با عبارت کلیدی اصلی مدنظرتان قرابت معنایی دارند و یا از لحاظ مفهومی به هم‌وابستگی دارند را در متن خود استفاده نمایید. بررسی عبارات LSI توسط الگوریتم رتبه‌بندی گوگل به‌منظور ارائه بهترین نتایج ممکن به کاربران، انجام می‌گیرد.البته به خاطر داشته باشید که استفاده از عبارات LSI در متن یک مقاله بدین معنا نیست که شما می‌توانید با استفاده از عباراتی که با کلیدواژه اصلی شما قرابت معنایی دارند در متن مقاله خود، رتبه بهتری در نتایج جستجوها کسب کنید. عملکرد الگوریتم گوگل بدین‌صورت است که میزان نزدیکی کلمات موجود در مقاله ازلحاظ محتوایی را بررسی می‌کند، مثلا اگر شما مقاله‌ای در رابطه با ماشین‌ها بنویسید شاید استفاده از کلمه اتومبیل که مترادف ماشین است نتواند برای شما نتیجه خوبی به همراه بیاورد اما استفاده از نام پژو و یا بنز که انواع مختلف ماشین‌ها هستند می‌تواند موجب شود که شما رتبه بهتری کسب نمایید.
شاید این سوال برای شما ایجاد شود که :” چگونه می‌توان کلیدواژه‌های LSI را شناسایی نمود” ؟
این کار بسیار ساده است و شما می‌توانید از تکنیک‌های جستجوی کلیدواژه‌ها و ابزارهای متعدد موجود در این زمینه برای شناسایی کلیدواژه‌های LSI استفاده نمایید.

عامل موفقیت سایت | عامل کلیدی موفقیت سایت

12) ارزیابی سرعت وب‌سایت

وب‌سایت‌هایی که سرعت بارگذاری آن‌ها کم است، نه‌تنها از دید کاربران وب‌سایت نامناسبی هستند بلکه در بررسی‌های موتورهای جستجوگر نیز ضعف آن‌ها مشخص‌شده و در رتبه‌بندی‌ها نمی‌توانند رتبه خوبی کسب نمایند.
بنابراین پایین بودن سرعت یک وب‌سایت علاوه بر آنکه موجب می‌شود وب‌سایت نتواند در رتبه‌بندی‌ها رتبه خوب کسب کند، بلکه موجب می‌شود که کاربران نیز به جستجو در آن وب‌سایت تمایل چندانی نداشته باشند و این امر به‌شدت نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان را کاهش می‌دهد.

راه‌هایی برای بهبود سرعت بارگذاری یک وب‌سایت وجود دارند که در ادامه آن‌ها را باهم بررسی خواهیم کرد:

 • در ابتدا شما باید هاستینگ پلان خود را به‌روزرسانی کنید و درباره پلان‌های اولیه‌ای که با آن‌ها در ابتدای امر شروع به کارکردید تجدیدنظر کنید. هاستینگ VPS گزینه خوبی برای شما است، این هاستینگ دارای قابلیت in the cloud و یا همان هاستینگ ابری است. این امر بدین معنی است که قابلیت توزیع بر روی چندین کامپیوتر را دارد، در برخی مواقع حتی این تعداد می‌تواند به چند صد کامپیوتر نیز برسد. بعلاوه، این هاستینگ منعطف‌تر و ارزان‌قیمت‌تر از سرورهای اختصاصی (Dedicated Servers) است.
 • کاهش تعداد درخواست‌های HTTP می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش سرعت بارگذاری یک وب‌سایت داشته باشد، شما می‌توانید با بهینه کردن تعداد این درخواست‌ها و حذف المان‌های اضافی از صفحات خود سرعت بارگذاری وب‌سایت خود را بهبود دهید.
 • در انتخاب تصاویری که در وب‌سایت خود قرار می‌دهید دقت کنید، سایز تصاویر باید با سایز صفحات شما متناسب باشد. از ابزارهایی که برای کاهش حجم تصاویر و همچنین تغییر سایز تصاویر استفاده می‌شوند، برای این کار کمک بگیرید.
 • تعداد پلاگین ها را تا حد ممکن کاهش دهید. پلاگین های غیرضروری را شناسایی نموده و آن‌ها را حذف نمایید. باوجودآنکه برخی از این پلاگین ها برای شما بسیار سودمند هستند اما تعداد زیادی از آن‌ها می‌توانند موجب کاهش سرعت بارگذاری وب‌سایت گردند. اگر در حذف پلاگین ها مردد هستید من به شما پیشنهاد می‌کنم که برای شناسایی پلاگین هایی که عملکرد وب‌سایت شمارا تضعیف نموده‌اند، آن‌ها را تک‌به‌تک غیرفعال نموده و سرعت بارگذاری وب‌سایت را مجددا اندازه‌گیری نمایید تا ببنید که کدام‌یک از آن‌ها موجب ضعیف شدن عملکرد وب‌سایت شما شده‌اند و سپس آن‌ها را حذف نمایید.
 • هرچند وقت یک‌بار پلاگین‌های را موردبررسی قرار دهید و از راه‌کارهای جایگزین مثل اضافه کردن لینک به پایین صفحه و ستون‌های فرعی و سایر راه‌کارهای مشابه استفاده نمایید. علاوه بر جاگیر بودن، پلاگین‌های قدیمی و منسوخ‌شده وردپرس می‌تواند موجب شوند وب‌سایت شما ازلحاظ امنیتی بسیار ضعیف و آسیب‌پذیر شود.
 • آپشن ذخیره‌سازی اطلاعات در حافظه کش و یا حافظه موقت را فعال‌سازی کنید. این کار موجب می‌شود که در بازدید اول کاربران از وب‌سایت شما برخی از المان‌ها در حافظه موقت آن‌ها ذخیره گردد و در بازدیدهای بعدی نیازی به دانلود مجدد آن‌ها نباشد و سایت شما با سرعت بیشتری برای کاربران بارگذاری گردد.

13) داشتن سازگاری با تلفن‌های همراه یا Mobile-Friendly

داشتن سازگاری با تلفن‌های همراه بدین معناست که یک وب‌سایت بر روی صفحات تلفن همراه و یا تبلت ها نیز همان کیفیت و نظمی را داشته باشد که در هنگام نمایش بر روی کامپیوتر دارد. وب‌سایت‌های دارای سازگاری با تلفن‌های همراه، موجب می‌شوند که کاربرانی که برای مراجعه به این وب‌سایت‌ها از تلفن‌های همراه هوشمند و یا تبلت ها استفاده نموده‌اند هنگام جستجو در آن‌ها با مشکلی مواجه نشود، برای مثال نیازی به بزرگ یا کوچک کردن تصاویر و یا نوشته‌ها نداشته باشد و یا برای کلیک کردن بر روی لینک‌ها با مشکلی مواجه نشود.ازآنجایی‌که بخش اعظمی از کاربران اینترنت را کاربران تلفن‌های همراه تشکیل می‌دهند، سازگاری یک صفحه و یا یک وب‌سایت با تلفن‌های همراه می‌تواند برای آن بسیار سرنوشت‌ساز باشد. گوگل به طراحان سایت‌ پیشنهاد کرده است که از طراحی Fluid Responsive Design یا طراحی‌های شناور و واکنش گرا برای ایجاد صفحاتشان استفاده نمایند تا صفحات آن‌ها برای کاربران تلفن‌های همراه هوشمند بهترین عملکرد را داشته باشد.
یک‌صفحه‌ای که طراحی آن ریسپانسیو باشد به‌گونه‌ای است که خود را به‌صورت خودکار با وسیله‌ای که کاربر برای مراجعه به صفحات استفاده نموده است تطبیق می‌دهد. ایجاد صفحات ریسپانسیو موجب می‌شود که طراح سایت ملزم به چند بارکد نویسی و ایجاد صفحات متعدد که هرکدام از آن‌ها با یک ابزار (کامپیوتر، تبلیت، موبایل) سازگاری داشته باشد، نباشد و تنها یک صفحه ایجاد کند که برای تمامی ابزارها سازگاری داشته باشد.

استفاده از طراحی ریسپانسیو می‌تواند موجب افزایش ترافیک یک وب‌سایت گردد، زیرا علاوه بر کاربرانی که با استفاده از کامپیوترها در اینترنت جستجو می‌کنند، سایر کاربرانی که با استفاده از تلفن‌های همراه و تبلت ها نیز در اینترنت جستجو می‌کنند می‌توانند از اطلاعات موجود در این صفحات استفاده نمایند.اگر قصد دارید بررسی کنید که وب‌سایت شما دارای سازگاری با تلفن‌های همراه می‌باشد یا خیر، کافی است از یکی از ابزارهای متعددی که برای ارزیابی سازگاری یک وب‌سایت با تلفن‌های همراه طراحی‌شده‌اند، استفاده نمایید.

عامل موفقیت سایت | عامل کلیدی موفقیت سایت

سئوی خارجی off page SEO

در بخش قبلی مقاله تمامی نکاتی که گفته شد مربوط به سئوی داخلی و مجموعه روش‌هایی که درون یک صفحه وب‌سایت برای بهبود رتبه‌بندی باید بکار گرفته شوند، بود. در این قسمت از مقاله من قصد دارم درباره سئوی خارجی و نکات مربوط به آن صحبت کنم. سئوی خارجی معمولا توسط افراد کم‌تجربه‌تر با پروسه لینک سازی اشتباه گرفته می‌شود، اما باوجودآنکه لینک سازی یکی از اصلی‌ترین بخش‌های سئوی خارجی است اما این دو موضوع کاملا یکسان نیستند و نمی‌توان این دو عبارت را به‌جای یکدیگر به کاربرد.
در ادامه برخی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکات و استراتژی‌های سئوی خارجی آورده شده‌اند:

14) لینک‌های برگشتی باکیفیت

یکی از با اهمیت‌ترین مسائل در رابطه با سئوی خارجی لینک سازی است. لینک سازی چهارچوب اصلی سئوی خارجی را تشکیل می‌دهد. مساله اصلی این است که یک وب‌سایت برای موفقیت نیاز به دریافت لینک‌های برگشتی از وب‌سایت‌های معتبر دارد و بدون دریافت لینک برگشتی از چنین وب‌سایت‌هایی به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند برای کلیدواژه‌هایی که حجم جستجوی بالایی دارند رتبه‌بندی شود و لذا نمی‌تواند ترافیکی دریافت نماید و در این صورت شکست آن حتمی است.اگر یک وب‌سایت بتواند برای خود لینک‌های برگشتی باکیفیتی جذب نماید می‌تواند در رتبه‌بندی نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر به رتبه خوبی دست یابد، اما چگونه؟! این سوالی است که همواره برای طراحان وب‌سایت و متخصصان سئو مطرح است.اگر شما نیز جزو آن دسته افرادی هستید که به جذب لینک برگشتی از دیگر وب سایت ها فکر می‌کنید به شما توصیه می‌کنم نکات آورده شده در زیر را به‌خوبی به خاطر بسپارید:

15) بررسی و شناسایی لینک‌های خراب سایر وب‌سایت‌ها

در این تکنیک شما باید به دنبال شناسایی لینک‌های خراب (لینک‌هایی که به محل درستی ارجاع نمی‌دهند و یا به محلی ارجاع می‌دهند که محتوای آن تغییر کرده است) در دیگر وب‌سایت‌هایی که محتوایی مشابه شما دارند و زمینه کاری آن‌ها با شما یکسان است، بگردید و پیش از صاحبان وب‌سایت‌ها آن‌ها را شناسایی نموده و صاحبان وب‌سایت‌ها را با یک ایمیل یا یک پیام در وب‌سایتشان از وجود آن لینک خراب مطلع سازید.شما می‌توانید با بهره‌جویی از این فرصت برای خود امکان لینک سازی ایجاد کنید. می‌پرسید چگونه؟ با استفاده از این حقیقت واضح که هیچ‌کسی دوست ندارد که لینک‌های خراب در وب‌سایتش داشته باشد و اگر شما کسی را از وجود یک لینک خراب در وب‌سایتش مطلع کنید باب دوستی و روابط سالم را با آن‌ها گشوده‌اید.
هدف اصلی از این کار این است که شما بتوانید آن لینک خراب را با یک لینک باکیفیت از وب‌سایت خودتان جایگزین کنید. برای این کار باید ابتدا نوعی رابطه دوستانه با صاحبان وب‌سایت برقرار نموده و پس از مطلع کردن آن‌ها از مشکل ایجادشده از ایشان تقاضا کنید که اجازه بدهند شما آن لینک را با یک لینک از وب‌سایت خودتان جایگزین نمایید. دقت کنید که لینک پیشنهادی شما به آن‌ها باید به یک مطلب باکیفیت از وب‌سایت شما ارجاع دهد که برای کاربران آن‌ها نیز مفید باشد.آیا فکر می‌کنید بررسی دائمی وب‌سایت‌های رقیب به‌منظور شناسایی لینک‌های خراب آن‌ها کاری کسل‌کننده و زمان‌گیر است؟ شما می‌توانید به‌سادگی این پروسه را با استفاده از ابزارهایی که به همین منظور طراحی‌شده‌اند، اتوماتیک سازی نمایید.

ابزار Check My Links

یکی از ابزارهایی که می‌تواند در این زمینه برای شما بسیار مفید باشد Check My Links است.این ابزار می‌تواند به‌صورت یک افزونه به گوگل کروم اضافه گردد، پس به‌منظور استفاده از آن باید آن را ابتدا بر روی گوگل کروم نصب نمایید و سپس صبر کنید تا آیکون این ابزار در کنار نوار آدرس نمایش داده شود. زمانی که شما وارد یک وب‌سایت شده و سپس این ابزار را فعال‌سازی نمایید، این ابزار به‌صورت خودکار تمامی لینک‌های آن وب‌سایت را موردبررسی قرار می‌دهد و لینک‌های خراب را شناسایی کرده و برای شما به‌صورت هایلایت شده با رنگ قرمز نمایش می‌دهد و در کنار انکر تکست آن‌یک ارور ظاهر می‌گردد.

عامل موفقیت سایت | عامل کلیدی موفقیت سایت

برای آنکه بتوانید وب‌سایت‌هایی که زمینه فعالیت آن‌ها با زمینه فعالیت طراحی سایت شما یکسان است شناسایی نمایید تا بتوانید لینک‌های آن‌ها را دائما کنترل کنید می‌توانید از موتورهای جستجوگر استفاده نمایید. برای مثال فرض کنید شما وب سایتی دارید که موضوع فعالیت آن ” اپلیکیشن های اندرید” (Android Applications) می‌باشد.

برای شناسایی سایر وب‌سایت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند می‌توانید هر یک از عبارات زیر را در گوگل جستجو کنید:
Android Applications intitle:resources
Android Applications inurl:resources
Android Applications inurl:useful links
Android Applications + “useful links”
Android Applications + “resources”
با جستجوی هر یک از این عبارات در گوگل و یا هر موتور جستجوگر دیگر شما می‌توانید وب‌سایت‌های متعددی که موضوع فعالیت آن‌ها با موضوع فعالیت وب‌سایت شما مشابه است را شناسایی نمایید. پس از شناسایی وب‌سایت‌ها باید مرتبا بررسی نمایید که آیا در این وب‌سایت‌ها لینک خرابی وجود دارد یا خیر و به‌مجرد شناسایی یک لینک خراب سریعا با صاحبان وب‌سایت تماس برقرار کرده و آن‌ها را مطلع نمایید و سپس تقاضای جایگزین کردن لینک خراب با یک لینک مرتبط و با کیفیت از وب‌سایت خودتان را با آن‌ها درمیان بگذارید.

عامل موفقیت سایت | عامل کلیدی موفقیت سایت

16) روش معروف به آسمان‌خراش یا Skyscraper

تکنیک آسمان‌خراش یکی از تکنیک‌های معرفی‌شده توسط آقا Brian Dean است که ایشان یکی از فعالان در زمینه سئو و طراحی سایت می‌باشند. ایشان عقیده دارند که استفاده از این تکنیک می‌تواند موجب شود رتبه وب‌سایت در نتایج جستجوهای موتورهای جستجوگر بهبود یابد و میزان ارتباط محتوای وب‌سایت شما با عبارات مورد جستجوی کاربران از دید موتورهای جستجوگر را افزایش دهد.

انجام این تکنیک سه مرحله دارد:

مرحله اول : در ابتدا شما باید یکی از محتواهای خوب و بسیار قوی در وب‌سایت خود را انتخاب نمایید، این مطلب باید منحصربه‌فرد باشد و مطلبی مشابه با آن در وب‌سایت‌های دیگر یافت نشود. در واقع شما باید مطلبی را انتخاب کنید که ارزش لینک دهی را داشته باشد، این مطلب باید علاوه بر آنکه منحصربه‌فرد و قوی است، جذاب و سرگرم‌کننده باشد تا بتوانند دیگر وب‌سایت‌ها را مجاب کنند که به شما لینک بدهند.
مرحله دوم : آن مطلب را بهبود دهید، برای مثال می‌توانید آن را به‌روزتر کرده و مطالعات بیشتری در آن زمینه انجام دهید تا بتوانید آن مطلب را تا حد ممکن جامع‌تر کرده و از لحاظ عملی آن را پر محتواتر کنید.
مرحله سوم : سپس باید در اینترنت جستجو کنید و کسانی که مطلبی در وب‌سایتشان دارند که موضوعی مشابه با موضوع مقاله مدنظر شما دارد، شناسایی کرده و به آن‌ها ایمیل بزنید (البته نه به تمام آن‌ها، بلکه تنها به آن‌ها که از اعتبار خوبی برخوردارند و لینک دادن آن‌ها به شما موجب افزایش اعتبار شما به مقدار چشم‌گیری می‌شود) و آن‌ها را از وجود محتوای جامعی که ایجاد کرده‌اید مطلع سازید و دعوت کنید که در صورت تمایل به آن مطلب لینک بدهند. به خاطر داشته باشید که این بار برگ برنده در دستان شماست و شما محتوایی فوق‌العاده و منحصربه‌فرد ایجاد کرده‌اید پس می‌توانید انتخاب کنید که می‌خواهید چه کسانی به مطلب شما لینک بدهند.

17) تکنیک گستوگرافیک Guestogeraphic

در روش گستوگرافیک ترکیبی از گست پست‌ها و اینفوگرافیک ها برای ایجاد لینک‌های برگشتی استفاده‌شده است. در این روش شما اینفوگرافیک هایی ایجاد می‌نمایید و به دیگر وب‌سایت‌ها پیشنهاد می‌دهید که در ازای قرار دادن اینفوگرافیک ها در وب‌سایتشان شما به آن‌ها اجازه ایجاد یک گست پست در وب‌سایتتان را خواهید داد. در واقع این روش مبتنی بر تعویض یک گست پست با یک اینفوگرافیک می‌باشد.
مراحل انجام این کار به ترتیب زیر است :

 • مرحله اول: یک اینفوگرافیک ایجاد کنید و آن را بر روی وب‌سایتتان قرار دهید.
 • مرحله دوم : وب سایت‌هایی را که ممکن است اینفوگرافیک ایجاد شده توسط شما برای آن‌ها کارآمد و قابل‌استفاده باشد را شناسایی کنید.
 • مرحله سوم : با استفاده از روش‌هایی مثل ارسال پیام به آن‌ها، از آن‌ها دعوت کنید که از اینفوگرافیک شما دیدن کنند.
 • مرحله چهارم: به آن‌ها پیشنهاد بدهید که در ازای قرار دادن اینفوگرافیک شما در وب‌سایتشان شما به آن‌ها اجازه ایجاد یک گست پست در وب‌سایتتان را می‌دهید.
 • مرحله پنجم : در عوض شما از آن‌ها لینک‌های بازگشتی دریافت خواهید کرد.

18) ایجاد گست پست (Guest post) در دیگر وبلاگ‌ها

ایجاد یک پست مهمان در دیگر وبلاگ‌ها مزیت‌های متعددی دارد که برخی از آن‌ها در زیر آورده شده‌اند:
• وبلاگ نویس مهمان (کسی که پست مهمان را ایجاد می‌نماید)، می‌تواند از یک دامنه معتبر لینک برگشتی به وب‌سایت خود بدهد.
• اعتماد کاربران به وب‌سایت شما جلب می‌شود.
• وب‌سایت میزبان به‌نوعی ترافیک خود را با وب‌سایت میهمان اشتراک می‌گذارد و شرایطی برای وب‌سایت میهمان ایجاد می‌کند که می‌تواند موجب افزایش ترافیک آن گردد.
برای ایجاد یک گست پست در یک دامنه معتبر باید طبق مراحل زیر عمل کنید :
1) شناسایی وب‌سایت‌هایی که ممکن است به شما اجازه ایجاد یک گست پست در وب‌سایت خود را بدهند، برای شناسایی این وب‌سایت‌ها باید از طریق جستجو در گوگل اقدام نمایید.
جستجوهای خود را می‌توانید به فرم زیر انجام دهید، باید ابتدا عباراتی به فرم زیر را در گوگل جستجو کنید:

درون وب‌سایت ما راجع به : (کلیدواژه‌های مدنظر شما ) بنویسید.

 پست میهمان + ( کلیدواژه‌های مدنظر شما ).

برای مثال اگر موضوع موردنظر شما “نگهداری از حیوانات خانگی” است، باید این‌گونه در گوگل جستجو کنید : پست مهمان+ “نگهداری از حیوانات خانگی”.
2) پس از شناسایی وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌هایی که شما می‌توانید در آن‌ها پست مهمان ایجاد کنید، باید آن‌ها را ازلحاظ کیفیت و اعتبار موردبررسی قرار داده و تا حد امکان وبلاگ‌ها و یا وب‌سایت‌های بااعتبار بیشتر را برای ایجاد پست مهمان انتخاب نمایید.
3) پس از انتخاب دامنه مناسب شما باید یک عنوان جذاب و متناسب با موضوع مطالب موجود در دامنه مدنظرتان انتخاب نموده و درباره آن‌یک مقاله بنویسید. دقت داشته باشید که انتخاب موضوع بسیار حائز اهمیت است. موضوع انتخابی شما باید با موضوع مقالات موجود در آن وبلاگ و یا وب‌سایت کاملا سازگاری و همخوانی داشته باشد.
4) مجاب کردن صاحبان وب‌سایت برای آنکه به شما اجازه ایجاد پست مهمان در وب‌سایت خود را بدهند.
5) مرحله آخر ایجاد یک مقاله بسیار باکیفیت و غنی ازلحاظ محتوا و معلومات، قرار دادن آن در وب‌سایت میزبان و لینک دادن به وب‌سایت خودتان می‌باشد. پس از ایجاد پست مهمان باید دائما به پست خود مراجعه نموده و کامنت های آن را پاسخ دهید و تمام سعی خود را برای جلب نظر کاربران انجام دهید.

19) کامنت گذاشتن در وب سایت Quora و پاسخ دادن به سوالات کاربران

وب‌سایت Quora یک فروم است که در آن تمامی محتواها به‌صورت سوال و جواب بوده و تمام آن‌ها توسط کاربران ایجادشده است. بدین‌صورت که کاربران سوالات خود را در این وب‌سایت مطرح می‌نمایند و دیگر کاربران به سوالات آن‌ها پاسخ می‌دهند. یک قابلیت جذاب موجود در این وب‌سایت امکان نمره امتیاز دادن به سوالات و جواب‌هاست، یعنی هم سوال ها و هم پاسخ‌های ایجادشده برای آن‌ها می‌توانند از جانب دیگر کاربران رای مثبت دریافت نمایند.
مساله جالبی که امکان بازاریابی در این وب‌سایت را فراهم می‌کند آن است که پاسخ‌هایی که بیشترین رای مثبت را از جانب کاربران وب‌سایت دریافت کنند در بالاترین محل در میان پاسخ‌ها قرار می‌گیرند و سایر کاربرانی که به آن سوال مراجعه کنند به‌عنوان اولین پاسخ موجود، پاسخی که بیشترین رای مثبت را دریافت نموده است می‌بینند.

20) کامنت گذاشتن در دیگر وب‌سایت‌ها

کامنت گذاشتن در وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های دیگر می‌تواند موجب ایجاد لینک‌های برگشتی برای شما گردد و ازاین‌رو می‌تواند موجب افزایش ترافیک طراحی وب‌ سایت شما شود. باوجود اینکه اکثر لینک های برگشتی که از این طریق حاصل می‌شوند ارزش زیادی نداشته و موجب جذب ترافیک کمی برای وب‌سایت شما می‌شوند، اما این فرایند درمجموع کاری مفید است و انجام دادن آن می‌تواند برای شما مزایایی را به همراه داشته باشد.زیاد بودن تعداد کامنت ها در وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها، نشان‌دهنده آن است که کاربران با این وبلاگ‌ها و یا وب‌سایت‌ها تعامل خوبی برقرار نموده‌اند، ازاین‌رو تعداد کامنت ها در وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های بسیار بااهمیت است. شما می‌توانید از طریق کامنت گذاشتن در وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های دیگر یک ارتباط موثر با صاحبان آن‌ها و وبلاگ نویسان آن‌ها برقرار نمایید.

البته باید به خاطر داشته باشید که کامنت هایی که می‌گذارید باید از کیفیت خوبی برخوردار باشند و محتوای باکیفیتی را برای وبلاگ و یا وب‌سایت مقصد ایجاد نمایید.باوجودآنکه انجام این پروسه می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد، اما شما می‌توانید با استمرار در این روش روابط خوبی با صاحبان دیگر وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها برقرار نمایید. این افراد به‌تدریج متوجه حضور و تعامل شما می‌شوند و شما می‌توانید با برقراری ارتباط با آن‌ها از آن‌ها لینک‌های برگشتی دریافت نمایید.

21) ایجاد پستی با عنوان منتخب مطالب در دوره‌های زمانی مشخص

پست منتخب مطالب، پستی است مشتمل بر لینک‌های مفید و باارزشی از دیگر وب‌سایت‌ها و یا وبلاگ‌ها که در یک دوره زمانی مشخص (مثلا یک هفته و یا یک ماه) توسط یک وبلاگ نویس جمع‌آوری‌شده و سپس همه آن‌ها را در یک پست با کاربران وب‌سایت خود به اشتراک می‌گذارد. ایجاد چنین پست‌هایی می‌تواند برای وب‌سایت شما منافعی را به همراه داشته باشد.شاید با خود بگویید که این کار تنها برای وب‌سایت‌های دیگری که ما به آن‌ها لینک می‌دهیم می‌تواند مفید باشد و ما تنها با این کار در جهت منافع دیگران کار می‌کنیم، اما این‌طور نیست. با انجام این کار، شما می‌توانید به‌تدریج توجه آن وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها را جلب نموده و با آن‌ها روابط خوبی برقرار کنید، روابطی که هم می‌تواند برای شما سودمند باشد و هم برای آن‌ها. پس از برقراری روابط دوستانه میان شما و صاحبان وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های دیگر، شما می‌توانید آن‌ها را از طریق ارسال ایمیل از محتواهای جدیدی که تولید کرده‌اید مطلع کنید و از آن‌ها بخواهید به محتوای شما لینک بدهند.

22) فعالیت در رسانه‌های اجتماعی

شاید شما فکر کنید که به دلیل آنکه گوگل فعالیت چندانی در رسانه‌های اجتماعی ندارد و فعالیت در رسانه‌های اجتماعی نمی‌تواند در رتبه‌بندی نتایج موتورهای جستجوگر تاثیری بگذارد، پس دیگر فعالیت در این رسانه‌ها نمی‌تواند برای شما مفید باشد؛ اما شما می‌توانید با فعالیت در رسانه‌های اجتماعی پرطرفدار مثل توییتر، فیس‌بوک، اینستاگرام و … توجه کاربران را به وب‌سایت خود جلب نموده و هواداران زیادی جذب کنید. این کار می‌تواند موجب افزایش شهرت وب‌سایت شما و افزایش ترافیک وب‌سایت شما گردد.

23) برای وب‌سایت خود یک وبلاگ فعال ایجاد نمایید

ایجاد وبلاگ برای یک وب سایت و بهبود دادن آن برای جذب ترافیک به وب‌سایت از اهمیت به سزایی برخوردار است، بهبود دادن و ارتقا دائمی وبلاگ، کاربران را از حضور وبلاگ و بالطبع حضور وب‌سایت شما مطلع نموده و توجه آن‌ها را به وب‌سایت شما جلب می‌نماید. هرچقدر که بروز رسانی‌های بیشتری در یک وبلاگ انجام شود، گوگل فرض می‌کند که آن وبلاگ با موضوعات مورد جستجوی کاربران مرتبط‌تر است و این امر موجب می‌شود که وب‌سایت و وبلاگ شما روزبه‌روز از شهرت و اعتبار بیشتری در میان کاربران برخوردار گردند.یکی از مهم‌ترین فواید وبلاگ برای یک وب‌سایت می‌تواند جذب مخاطبان بیشتر به دلیل محتویات تازه و مفید باشد‌. در حال حاضر بسیاری از وب‌سایت‌ها دارای وبلاگ‌هایی درباره موضوع اصلی وب‌سایت هستند که به‌صورت مداوم و مستمر بروز رسانی می‌شوند و باعث ایجاد تحرک و پویایی در وب‌سایت می‌شوند.

پس پیش از آنکه محتوای جدیدی در وب‌سایت خود منتشر کنید، با یک وبلاگ نویس خبره شروع به همکاری کنید.هنگامی‌که شما مطلبی را در وب‌سایتتان منتشر می‌کنید، اگر آن را به‌صورت هم‌زمان در رسانه‌های اجتماعی نیز منتشر نمایید و افرادی که در آن مطلب در وب‌سایت به آن‌ها لینک داده‌اید در پست موجود در رسانه‌ها اجتماعی Mention کنید، می‌توانید موجب جلب‌توجه آن‌ها و کاربران آن‌ها به مطالب خود شوید. به خاطر داشته باشید که هرگاه می‌خواهید فردی را دریکی از پست‌های خود Mention کنید و یا در مقاله خود به آن‌ها لینک بدهید، آن‌ها را با یک ایمیل از این مساله آگاه کنید و به‌نوعی کسب اجازه نمایید.
اگر آدرس ایمیل افرادی که به آن‌ها لینک داده‌اید را در اختیار ندارید می‌توانید از طریق رسانه‌های اجتماعی با آن‌ها ارتباط برقرار کرده و به آن‌ها یک پیام بدهید،هرچقدر که می‌توانید ارتباطات بیشتری با افرادی که در زمینه کاری شما فعالیت می‌کنند برقرار نمایید و سعی کنید که ارتباطات برقرارشده موثرتر باشد.شما می توانید علاوه بر ایجاد یک محتوای نوشتاری، یک فایل ویدیویی نیز برای هر یک از مقالات خود ایجاد نموده و همراه با آن منتشر نمایید، این کار می‌تواند موجب شود که کاربرانی که طرفدار محتواهای ویدیویی هستند را نیز بتوانید جذب نمایید.

24) وب‌سایت خود را با بروز رسانی‌های الگوریتم‌های جستجو سازگار کنید

الگوریتم‌های جستجو دائما تغییریافته و بروز رسانی می‌گردند. به‌عنوان‌مثال در 23 فوریه سال جاری گوگل تغییرات اساسی در تنظیمات مربوط به آگهی‌های تبلیغاتی و یا Ads ایجاد نمود، محل آن‌ها را تغییر داد و ستون مربوط به آن‌ها را در صفحه نتایج حذف نمود و آگهی‌ها را به بالای نتایج جستجوها منتقل کرد. تغییرات ایجادشده در تنظیمات مربوط به Ads موجب شد که در نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان نه‌تنها برای آگهی‌ها بلکه برای نتایج ارگانیک نیز تغییرات چشم‌گیری ایجاد گردد.ایجاد چنین تغییراتی به کررات در الگوریتم‌های جستجو اتفاق می‌افتد، آگاهی سریع و به‌موقع از آن‌ها و ایجاد سازگاری با آن‌ها در وب‌سایت می‌تواند هم در ترافیک وب‌سایت و هم در رتبه‌بندی آن‌ها تاثیرات چشم‌گیری داشته باشد. پس مساله ایجاد سازگاری با تغییرات ایجادشده در الگوریتم‌های جستجو باید در استراتژی‌های سئو حتما لحاظ گردد.

25) قوانین تعیین‌شده توسط گوگل را در کار خود لحاظ کنید

قوانین تعیین‌شده توسط گوگل و سایر موتورهای جستجوگر بزرگ مثل یاهو و بینگ را با دقت مطالعه کنید و مرزهای تعیین‌شده در آن‌ها را حتما در استراتژی‌های خود لحاظ کنید. در مقاله‌ای که مطالعه نمودید بسیاری از این قواعد و قوانین آورده شده بودند، البته تمام آن‌ها ذکر نشده بودند و من به شما پیشنهاد می‌کنم که تمامی قواعد را با دقت مطالعه نموده و حتما از آن‌ها پیروز کنید، زیرا گوگل در برابر وب‌سایت‌هایی که از این قواعد سرپیچی می‌کنند، عکس‌العمل شدیدی از خود نشان می‌دهد.
دقت کنید که شما مطالب وب‌سایتتان را برای کاربران تولید می‌کنید نه موتورهای جستجوگر، پس در طراحی‌های خود همواره کاربران را در نظر بگیرید، این همان چیزی است که گوگل از شما می‌خواهد، کاربرپسند بودن ( user-friendly ) وب‌سایت. اگر شما بتوانید صفحات وب‌سایت خود را برای راحتی کاربران بهینه کنید، آن‌ها را برای موتورهای جستجوگر نیز بهینه کرده‌اید.هیچ‌گاه از ترفندهای غیرمجاز استفاده نکنید و به‌هیچ‌وجه سعی در فریب دادن موتورهای جستجوگر و یا کاربران نداشته باشید، اگر می‌خواهید از درستی و یا نادرستی ترفندهای بکار گرفته خود برای رقابت با سایر وب‌سایت‌ها مطلع شوید، با خود فکر کنید که اگر مخاطب شما یکی از متخصصان گوگل باشد، آیا می‌توانید ترفندهایی که برای پیروزی در رقابت استفاده نموده‌اید را برای او توضیح دهید؟
سوال دیگری که در این زمینه مطرح می‌شود این است که: ” آیا این دستورالعمل‌ها به نفع کاربران ما هستند؟ آیا اگر موتورهای جستجوگر نبودند و ما به آن‌ها نیاز نداشتیم بازهم انجام این کارها سودی برای ما و کاربران ما داشت؟”
گوگل یکی از محبوب‌ترین موتورهای جستجوگر در میان کاربران اینترنت می‌باشد و دلیل این محبوبت آن است که همواره راحتی و رفاه کاربران را در قوانین خود لحاظ می‌کند، به همین دلیل است که در این مقاله ما بیشتر بر روی قوانین تعیین‌شده توسط گوگل تاکید می‌نماییم. باوجودآنکه تمامی قوانینی تایید شده توسط گوگل برای راحتی کاربران است، اما حتی اگر این‌طور نبود نیز شما تا زمانی که به کمک این موتور جستجوگر نیاز دارید باید تحت قوانین آن عمل کنید.

امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید برای بیان سوالات خود با بخش طراحی سایت و سئوی گروه سایت سازان در میان بگذارید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ‏خود را بنویسید